Võsasae ost

Üldiselt on nii, et pikka heina niidetakse kolmnurgaga, mitte jõhviga. Kolmnurga puhul võib (mitte ei pea) olla kiiremast reduktorist kasu, trimmipea puhul kahtlen, alul võib ju tunduda parem aga pea ei pane valule vastu. Üldiselt on nii, et enamus inimesi otsib aastate lisandudes kergemaid lahendusi, mitte ei osta võimsamat trimmerit. Tegelikult, kui niita kord aastas, saab kolmnurgaga töö kiiremini tehtud kui trimmipeaga, jäävad ära iga paari kaare järel toimuvad ummistused.
Natuke põhjendustest ka. Kord aastas niitmine ei hoia puuke eemal, need on ammu kohanenud inimeste lolli kombega pidevalt muru pügada. Maod ja ussid ei vaja eluks pikka heina, vaid toitu ja varjumis võimalust. Igasugused oksahunnikud, madala alusega puuriidad on neile meelepärased, sest seal all saavad pisikesed närilised elutseda. 
Tuleb lihtsalt kohaneda oma vanusega, mitte suruda vägisi ja teha lollilt palju lolli tööd. Tervise tõttu ei saa ma võsakat üle poole tunni jutti kasutada, vanasti sai sellega kõik kraavikaldad üle käidud kaks korda aastas. Mõned aastad tagasi tõi naine omal algatusel akutrimmeri, on palju asisem kui need kõvera kaelaga bensukad. Nüüd teengi kraavikaldaid sellega, võrreldes suurega ei läha aega mitte kauem, sest pole vaja pidada pikki pause ja jõudlus on hea, vähe ülekasvanud asja lasen kolme plastiklabaga peaga. On jah kulu, sest labad kestavad ainult ühe hooaja.
Kraavikalllaste jaoks on plaanis vana murutraktori külge niiduk, esialgu plaanis, olemas ainult vajalikud rihmaseibid ja reduktor.
Aga edu sulle rabelemiseks, kuigi võiksid suvel natuke puhata ka.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

Ma küsin ikka kas nn universaalne mudel nii murule kui võsale (aeglasem 35 kraadise kaldega reduktor pikema võlli otsas) on ainuvõimalik suuremahuliste tööde puhul või ei tekita spets võsamudel (kiirem 25 kraadine reduktor lühema võlli otsas) 175 cm mehele erilisi probleeme?
Vasta

Echo trimmerdamisvõimsusega olen väga rahul, käima läheb ka väga hästi, on kerge kanda ja ei väsita, ka müra on täitsa talutav. 
Täpset mudelit muidugi ei mäleta, järgmine nädal saan vaadata.

Teiseltpoolt on natuke hädasid ka. Miskipärast puruneb see jämedam jõhv justkui liiga sageli ja kergesti ning kiilub ka trumli sisse kinni. Ei tea, võibolla sattus halb jõhv või kerin seda valesti poolile, aga head suhet pole sellega tekkinud.

Trimmeripea vahetus on ka minujaoks liiga ebamugav, - ei käevahel ega maas ei saa seda liiga lihtsalt teha, oleks vaja spetsiaalset hoidikut, mis trimmerivarre paraja kalde all käeulatusse fikseeriks.
Vasta

(09-05-2024, 22:37 PM)TeeTL Kirjutas:  Echo trimmerdamisvõimsusega olen väga rahul, käima läheb ka väga hästi, on kerge kanda ja ei väsita, ka müra on täitsa talutav. 
Täpset mudelit muidugi ei mäleta, järgmine nädal saan vaadata.

Teiseltpoolt on natuke hädasid ka. Miskipärast puruneb see jämedam jõhv justkui liiga sageli ja kergesti ning kiilub ka trumli sisse kinni. Ei tea, võibolla sattus halb jõhv või kerin seda valesti poolile, aga head suhet pole sellega tekkinud.

Trimmeripea vahetus on ka minujaoks liiga ebamugav, - ei käevahel ega maas ei saa seda liiga lihtsalt teha, oleks vaja spetsiaalset hoidikut, mis trimmerivarre paraja kalde all käeulatusse fikseeriks.

Ja ilmselt mul on ka see aeglasem reduktor ning pikem vars, seetõttu jämedama võsa lõikus pigem vaevaline.
Vasta

(09-05-2024, 22:37 PM)TeeTL Kirjutas:  ... Miskipärast puruneb see jämedam jõhv justkui liiga sageli ja kergesti ning kiilub ka trumli sisse kinni. Ei tea, võibolla sattus halb jõhv või kerin seda valesti poolile, aga head suhet pole sellega tekkinud.
...

Suure võimsusega trimmeri rõõmud. Mitu ringi poolile kerid? Mul kadus see mure ära, kui hakkasin vaid kahes kihis kerima. Tuleb küll tihemini juurde laadida, aga enam ei sulata tõmbejõu pingest kihte kokku.

Samuti on sellest murest vaba Flexiblade.
Vasta

(10-05-2024, 07:45 AM)v6sa Kirjutas:  
(09-05-2024, 22:37 PM)TeeTL Kirjutas:  ... Miskipärast puruneb see jämedam jõhv justkui liiga sageli ja kergesti ning kiilub ka trumli sisse kinni. Ei tea, võibolla sattus halb jõhv või kerin seda valesti poolile, aga head suhet pole sellega tekkinud.
...

Suure võimsusega trimmeri rõõmud. Mitu ringi poolile kerid? Mul kadus see mure ära, kui hakkasin vaid kahes kihis kerima. Tuleb küll tihemini juurde laadida, aga enam ei sulata tõmbejõu pingest kihte kokku. ...
Ikka oleneb ka jõhvist, mul esines ka jõhvikihtide kokkusulamine mingi odavjõhviga, 3,5 mm duoline pole seda teind.

Aga ikka küsin kas keegi omab kogemust lühikese varre ja 25 krradise võsareduktoriga muru/heina niitmisel? Võimalik või piin? Pean homme ära otsustama ...
Vasta

Mina niitsin keskkooli ajal suviti teeääri ja kraavikaldaid Stihl FS450-ga, hommikust õhtuni ja kevadest sügiseni, suve jooksul pidi korra trimmipead vahetama sest jõhvi peale andmiseks vastu maad vajutamine kulutas läbi. Tehnilisi rikkeid ei mäleta küll ühtegi. Jõhviks kasutasime Oregoni millel oli traadikiud sees. Ma ei mäleta kas seda Stihli oli üldse erineva võlli pikkusega saada aga 195 cm pikk noor poiss sai hakkama küll Smile
Vasta

Vastus lühikese varrega võsakaga heina niitmise kohta: ei ole piin ega muud muret. Ainus, mis võib segada on niidujälje visuaalne olemus, sest niit ei jää ühtlase kõrgusega. Varre poolt kõrgem, tamiili otsast lühem. Kolm- ja nelinurgaga heina niita pole proovinud.
Vasta

(10-05-2024, 11:01 AM)PSV Kirjutas:  Vastus lühikese varrega võsakaga heina niitmise kohta: ei ole piin ega muud muret. Ainus, mis võib segada on niidujälje visuaalne olemus, sest niit ei jää ühtlase kõrgusega. Varre poolt kõrgem, tamiili otsast lühem. Kolm- ja nelinurgaga heina niita pole proovinud.
Aitäh! Rahustasid maha, visuaalne külg eriti ei morjenda, iluniitmiseks maja ümber ja lillepeenarde ääres, traktori järelt servade tegemiseks on jõuetu algselt 1,4 kW Stihl ikka olemas. Aga kindlasti jääb niidukaar natuke kitsamaks.
Vasta

Panen kirja mõned oma kogemused:

Võsa lõikan Husqvarna 555FX-ga. Mõnus, jõuline aparaat. Hea lisa on käesoojendus, millest ei saa enne aru, kui oled mõne aja märgade kinnastega töötanud. Enamus ajast lõikan sarapuuvõsa. Kuna see kipub väikestele kuuskedele langema, siis kõiksepealt lasen kaugele ulatuvad oksad poole pealt lühemaks ja siis põõsa jala pealt maha. Okste ja puude suunamine kätega on võimalik tänu lühikesele varrele. Samuti on reduktori nurk hea puule langemisnurga andmiseks, millega suunad, kuhu poole tahad, et ta kukub. Lemmikteraks on V-Klinga, mis küll kipub tükke vastu jalgu lennutama, kuid minu meelest lõikab paremini tavakettast. Põõsast ülevalt alla sellega ei purusta, kuigi reklaamis seda räägitakse. Vähe olen temaga tamiiliga trimmerdanud, pole lihtsalt vajadust olnud, kuid senitehtu on hea mulje jätnud jõudluse poolest. Niidujälg jääb ebaühtlane tänu reduktori nurgale. Väiksemate puude (15 cm) jaoks ei võta saagi, vaid saab ka võsakaga need maha. Pöidlagaas on üllatavalt mugav ja ei väsita kätt. Vahel on küll mõni oks sinna vahele jäänud, kuid katki pole läinud.

Väiksem võsa ja hein annab alla Castelgarden xb 45 dp abil. Tegu Stiga klooniga, mis soetatud vist aastal 2004. Sel ajal oli tal võimsust üle 2KW, hiljem piirati seda tänu müra ja heitmete normi muutumisele. Põhiliselt lasen sõrmejämedust võsa kolmnurgaga või vähe jämedamat kettaga. Kiirendab ilusti ja jõust puudu ei jää. Heina sisse lähen nelinurgaga või 2,5mm jõhviga. Jämedamaga kiirendab kehvemini ja ei näe mingit mõtet masinat koormata. Saab sobitada suurema ja väiksema trimmipooliga. Töötab laitmatult, varuosi saab siiani, vaja on läinud vaid bensuvoolikuid ja nüüd ketta kinnitust.

Aiaäärte ja peenravahede tegemiseks on olemas ALPINA ABR 26 JD. Hea asi on poolitatav võll, kuid muidu on väga nõrk ja tegelik vajadus sellise masina jaoks puudub, sest on olemas ka MAKITA DUR193Z akukas, milles olen jälle positiivselt üllatunud. Parim asi on, et saad hoiustada garaažis ja vedada autos ilma bensuhaisuta. Kui neid ei oleks, siis võtaks natuke kangema akuka.

Kokkuvõtteks on mulle mugavaks eluks vajalikud kõik kolm. Kui oleks vaid üks, siis võtaks kõige kangema, sest teistega tema tööd ära ei tee. Ka kõige suurema puhul kaaluksin täna särtsu abil toimivat masinat.
Vasta

(09-05-2024, 16:20 PM)honkomees Kirjutas:  Ma küsin ikka kas nn universaalne mudel nii murule kui võsale (aeglasem 35 kraadise kaldega reduktor pikema võlli otsas) on ainuvõimalik suuremahuliste tööde puhul või ei tekita spets võsamudel (kiirem 25 kraadine reduktor lühema võlli otsas) 175 cm mehele erilisi probleeme?
Heinaniitmisel vast vahet pole, vahe on sirge reduktori ja lühikese jämeda võlliga võsasae kasutamisel vikatina Big Grin Mul on kõige karmim mereääre tee serv mis on siis pilliroo ja eriliselt tiheda ning paljuarvulise erinevate rohttaimede segu - rannaniit! Kesk- ja lõuna-eestis pole ligiläghedastki asja olemas, ei tasu unistadagi Wink Proua korjas paari meetri pealt mälumängijaile tuvastamsieks 28 liiki... mida Ta ise teab Big Grin  Teen seda tavaliselt augustis et pikad kõrred teeepalt eemale saada. Jaanipäeva värske kasvuga on teine teema! 
Kõiksugu lahendusi proovinud aga kolmnurk on ikkagi ainus mis päriselt lõikab! Traadiga kandilised tamiilid ja muud jäävad lõpuks ikkagi hätta, õigemini niitja energiakulu on üüratu. Kaal ja TERAVUS lõikab, tamiil peab puituvaid varsi puruks peksma. Ka oma tihedahambulise kõvasulam-võsakettaga lõikab veel kergemini aga ei "lükka loogu". Ehk rohuketas on ikkagi asjaks parim, ka augustis kunagise kultuurheinamaa serva töödelda. Tamiil tahab ikka "märga" ehk värsket rohtu.
Vasta

(09-05-2024, 07:02 AM)honkomees Kirjutas:  
(08-05-2024, 23:46 PM)ak75 Kirjutas:  ...
Trimmeriga suvisel ajal vehkimine on päris vastik tegevus, isegi siledal maal. Lugedes ülalolevat tekkis kujutluspilt bensumootoriga puldist juhitavast nõlvaniidukist. Pole mõelnud-uurinud?
Vastik võib-olla mitte aga aega võtab tohutult ... mul silma järgi sellist trimmeriga niidetavat maja ümber ca 0,7-0,8 ha ja traktoriga saab (ka piisavalt järskudel nõlvadel) niita umbes 1 hektari jagu, see on ikka kord nädalas või 10 päeva tagant tehtav aga trimmeriga niidetavast osast jõuab enamuse 2 korda suve jooksul üle käia ja õunaaias 3-4 korda, seal vaja käia ja ei taha jalgu kastemärjaks saada.
Puldist juhitav nõlvaniiduk? Videosid olen vaadanud ja jätab üsna ulme mulje, lisaks videos sellised kunstlikud nõlvad a la teetammid, ühtlased, hooldatud, siledad aga mul looduslikud mätaste ja maa seest turritavate suurte kividega ning viljapuude ja põõsastega nõlvadel. Ei kujuta ette, kuidas see aparaat toime tuleb ja kuidas tema juhtimisega toime tuleb. Kindlasti peaks see aparaat olema roomikutel ja tõusunurgaga alates 60 kraadist. Lisaks hind ... see paistab olevat enam-vähem uue auto hinna kanti seega vaid maastikuhooldusfirmade rida.
Roomikutega ja bensumootoriga puldist juhitavate hinnad peaksid hakkama 10k ja üles. Ma ei ole neid isikliku vajaduse puudumise tõttu väga uurinud, aga silma jäänud, et on ka selliseid, mida saab robotversioonina. Neid pidada saama muuks ka kasutada. Talvel lumetõrjeks hoovis ja ehk saab mõne kergema halvas kohas oleva puutüvegi välja tirida. Kogu see krempel ilmselt siiski mitte väikese raha eest kahjuks.
Ambrogiol on 5k euri maksev elektriline robot olemas, kuna Eestis on hinnad väga salajased, siis link suvalisele otsinguga leitud saksa lehele https://www.forstbaer.de/garten/rasenpfl...ax.-3500m2 
Robotiga ilmselt niidaks rohkem ka kui 2x aastas. Kivid ning kännud jah peaks eeltööna kopaga välja korjama, mille käigus saab ilmselt veidi ümber kujundada nii mõnegi halvema koha. Aga see on ühekordne töö.
Vasta

(11-05-2024, 10:20 AM)ak75 Kirjutas:  ...
Robotiga ilmselt niidaks rohkem ka kui 2x aastas. Kivid ning kännud jah peaks eeltööna kopaga välja korjama, mille käigus saab ilmselt veidi ümber kujundada nii mõnegi halvema koha. Aga see on ühekordne töö.
Viljapuude vahelt ja suure hulga allikakohtade ümber kopaga toimetamise eelarve läheb samuti välja minu piiridest. Aga nagu ütles ksf nastik
Tsitaat: Tasub endale oma tegevused enne meeldivaks mõelda ja tulemus saab palju parem.
Sai siis soetatud uus Husqvarna 555FX 2012. a väljalase. Algavad loomkatsed ...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne