automoto.ee foorumid

Täisversioon: Katerpiller
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
[attachment=42725]Vastu tulles siis austet kaasfoorumlaste soovile teeme siis uue teema vana asja kohta. Jagan meeleldi oma kogemusi iseehitaja koha pealt. Üks asi mis täna massina kallal nokitsedes pähe kargas oli see, et kui midagi peaks puru minema, aga seda ikka juhtub iseehitatu juures, siis ei maksa kunagi tugevdamisega üle pingutada. Läheb järgmisest kohast ja see võib hoopis hullem olla parandada.
Minu oma oli algul üldse ilma vedava tagasillata. Selle pookisin alles hiljem külge, siis kui õnnestus see sild hankida õndsal vene ajal. Mootoreid on peal olnud kolm. Algul ZID 4.5, tutikas mootor oli aga jäi lahjaks. Praegugi alles, ootab mõnd projekti. Siis õnnestus hankida saksa diisel. Neljase RS09 üks silinder, ilmselt mõne vibraatori pealt. See oli pöörete mootor aga momenti vähe. Praegune on täpselt see mida vaja. Ei tohi võimsamat panna siis ilmselt annab ülekandes midagi järele. Ja ümber maja nokitsemiseks piisab ka. Veokette on juba paar tükki läinud aga nagu ütlesin ei maksa eriti tugevama peale minna, see paar ketti paarikümne aastaga ei ole hull.
Ei oskagi esimese hooga rohkem. Panen ühe pildi ka, eks edaspidi saab teise külje pealt ka tehtud. Ah jaa. Algul oli plaanis ka tagumised rattad keerama ehitada aga selle mõtte laitis üks austatud iseehitaja maha, ei püsi selle asjaga vao peal. Jäigi asi katki. Praegu igatahes püsib.
Siin kommenteeriti kõrget istet. Jah olen sealt alla lennanud küll kui tagurpidi tõmmates hänna üles tõstis. Õnneks oli ruumi kuhu hüpata, teinekord sillast kõrgemalt ei haagi. Samas on püsti seistes ees toimuvast absoluutne ülevaade. Mul käib peale saha muid vigureid ka sinna ette.
Uhke värk, ...millal mina küll ükskord oma sõitvast Martast pilti saan teha...Sad...
Siis ei seisa ju keskliigendiga traktor samuti vao peal.?
(14-03-2013, 20:24 PM)maitus Kirjutas: [ -> ]Siis ei seisa ju keskliigendiga traktor samuti vao peal.?

Kogemus puudub, lihtsalt aktsepteerisin mehe arvamust tänu kellele ma üldse selle traktori valmis sain s. t. kogu mu metallitöö oskus on temalt. Tal endal oli ka neid omaehitatud masinaid mitmeid. Siberis olla aurumasina katla kokku neetinud... Nii et ma lihtsalt uskusin tema juttu, olgu muld talle kerge.
(14-03-2013, 20:24 PM)maitus Kirjutas: [ -> ]Siis ei seisa ju keskliigendiga traktor samuti vao peal.?
Keskliigendiga masin, kui on ehitatud liiga kompaktne, siis see ei kõlba jah põlluharimiseks. Selleks peab masinal olema pikkust ja keskliigendi asukoht õigel kohal. Muidu on sirge vao tegemine tõsine peavalu.
Andku isand valdy mulle andeks, aga minule ei imponeeri kõrge iste. Ei ütle paha pärast ja muidu on nad ju head abimehed need masinad. Lihtsalt see on minu kiiks. Eks me näe, kuidas mul see istme asukoht Berta juures õnnestub Smile . Neli WD..! Minu Vurril kah 4WD, kahju, et täit mõnu asjast pole veel saanud.
(15-03-2013, 01:49 AM)Tift Kirjutas: [ -> ]Keskliigendiga masin, kui on ehitatud liiga kompaktne, siis see ei kõlba jah põlluharimiseks. Selleks peab masinal olema pikkust ja keskliigendi asukoht õigel kohal. Muidu on sirge vao tegemine tõsine peavalu.
...

Tahaksid Sa oma väidet ehk füüsikaliste põhjustega toetada? NSR ei loe.Toungue
Keskliigendiga masinaga õnnestub siis vagudel töötada, kui k.liigendist esisillani ja k.liigendist haakeriista tööorganini võrdne maa. Muidu hakkab järgmise töökäiguga eelmise töökäigu ebatäpsusi võimendama ja varsti hull songermaa. Kunagi kas rajoonist tuli majandile ettepanek, või direktori või peainseneri auahnusest pidin ehitama T150k`le eeliku kahe neljarealise kartulipanija haakimiseks. Püüdsin traktorile võimalikult lähedale tuua, sai selleks kaks Rs09 tala otsapidi kokku. Riputuskolmnurgad külge, kardaanid käima ja rooli majandi parima silmamõõduga traktorist Hendrik. Hea, et katsetasime suurest teest kaugemal põllul, muidu oleks kiibitsejaid kogunenud... Püüa kuidas püüad. Kui hoiad vagu(kas äärmise kordamisega või kõrvalsõiduga), siis olid esiotsaga varsti võsas või vagudel. Kui hoidsid eest eelaiuse täpse, siis iga roolipuudutus sünnitas taga äärevagudes segaduse- mitmeks, siis poolvagu jne. Mtz mehed panid ikka kartuli edasi maha. Seda värki hakati vaid rajooni väljapanekutel näitama, ilma kommentaarideta...
(15-03-2013, 12:51 PM)pen.skar Kirjutas: [ -> ]Keskliigendiga masinaga õnnestub siis vagudel töötada, kui k.liigendist esisillani ja k.liigendist haakeriista tööorganini võrdne maa. Muidu hakkab järgmise töökäiguga eelmise töökäigu ebatäpsusi võimendama ja varsti hull songermaa. Kunagi kas rajoonist tuli majandile ettepanek, või direktori või peainseneri auahnusest pidin ehitama T150k`le eeliku kahe neljarealise kartulipanija haakimiseks. Püüdsin traktorile võimalikult lähedale tuua, sai selleks kaks Rs09 tala otsapidi kokku. Riputuskolmnurgad külge, kardaanid käima ja rooli majandi parima silmamõõduga traktorist Hendrik. Hea, et katsetasime suurest teest kaugemal põllul, muidu oleks kiibitsejaid kogunenud... Püüa kuidas püüad. Kui hoiad vagu(kas äärmise kordamisega või kõrvalsõiduga), siis olid esiotsaga varsti võsas või vagudel. Kui hoidsid eest eelaiuse täpse, siis iga roolipuudutus sünnitas taga äärevagudes segaduse- mitmeks, siis poolvagu jne. Mtz mehed panid ikka kartuli edasi maha. Seda värki hakati vaid rajooni väljapanekutel näitama, ilma kommentaarideta...

Ei klapi. Kui vedu on taga (kaks neljast kartulipanurit peaks kenasti koormama), siis peaks keerama esimene poolraam... Kui traktorist üritas sõita kapoti järgi, siis pidigi võssa minema - esipoolraam pöörab raskel veol ju topeltulatuses ja viga kahekordistub.

Kui vedu ei ole, siis kerge saba pöörab enam ja esiots püsib paigal. Lumetõrjel sõidab nii mõnigi lisaraskuseta sadaviiskend Tõsises Hanges nurgi tagaraamiga.Rolleyes

See on muidugi õige, et keskliigendiga masinal ei tohi esisillaroolimisega riista võtteid pruukida ja alguses on ikka päris PITA. Sama kehtib ka keskelt keerava tõstuki kohta...Big Grin

Esisillaroolimisega traktor pöörab ümber tagatelje pikendusel traktori telje ristsirgel oleva punkti (kui ei libise-nüha), keskliigendiga traktoril sõltub pöördekeskme asukoht esimese ja tagumise poolraami pööramist takistavate jõudude resultaadist ja seetõttu erineb käitumine oluliselt. See pagana punkt võib oluliselt mööda maad ringi uidata.Sad
Eriti huvitavaks läheb siis, kui laia masina korral emmale kummale otsale äkki oluliselt suurem takistus tekib - siis tahab kohe pöörata.

Aga lihtsam on tavapärasema esisillaroolimisega küll rühveldada.
Kerge Tz hoiab haakeriist vast kuidagi vaos ja pea see põlluäärgi potipõllumehe vaevast päästab.
Esisillaroolimisega traktor pöörab ümber tagatelje pikendusel traktori telje ristsirgel oleva punkti (kui ei libise-nüha), keskliigendiga traktoril sõltub pöördekeskme asukoht esimese ja tagumise poolraami pööramist takistavate jõudude resultaadist ja seetõttu erineb käitumine oluliselt. See pagana punkt võib oluliselt mööda maad ringi uidata.Sad
Eriti huvitavaks läheb siis, kui laia masina korral emmale kummale otsale äkki oluliselt suurem takistus tekib - siis tahab kohe pöörata.
[/quote]
No näe selge pilt. See tuletab seda meelde kuidas atra seadistasin. Käisin enne ikka mitu praktikut läbi ja siis võti kätte. See pagan ju toimib vastupidi, keerad ühele poole, läheb vastasuunas. Läks päris tükk aega enne kui jooksma sain. Algul andis masinal päris sikutada. Kui saha jooksma sain on kündmine üks kergemaid töid traktorile. Adraks on T-25 ühesahaline. Veab see 6hj ka nagu midagi
(15-03-2013, 16:14 PM)valdy Kirjutas: [ -> ]No näe selge pilt.
...
Tsiteerides klassikuid:"kas Sa mõnitad mind, või?" (Anu Lambi häälega)

Katerpiller ei ole liigendraamiga ju, sestap on liigendraami kohta käiv üsna asjata jutt.

Nelikroolimine on teine teema.

Vastandfaasis ratastega ei näe nagu probleemi - lihtsalt pöörderaadius väheneb. Samas faasis ratastega võib olla võimatu vaoharjal püsida, kui mingil põhjusel peaks esi- ja tagaratas eri vaokülgedele sattuma. Ning kes põksinäksiga on üritanud kartuleid kinni ajada tagamuttidega, see peaks väga hästi teadma, kui kergesti see juhtuda võib...Toungue

Kas raam on millegi alt näpatud või suisa meetrikaubast kokku siristet?
Palju otsekäiguga kiirust tuleb? Aga kõige aeglasemaga?
[/quote]
Ning kes põksinäksiga on üritanud kartuleid kinni ajada tagamuttidega, see peaks väga hästi teadma, kui kergesti see juhtuda võib...Toungue

Just selle pärast sai see esihaakesüsteem ehitatud.

Kas raam on millegi alt näpatud või suisa meetrikaubast kokku siristet?
Palju otsekäiguga kiirust tuleb? Aga kõige aeglasemaga?
[/quote]

Raamiks on kaks U tala. Isegi omavahel pole nad kokku keevitatud. Üleüldse püüan kasutada keevitust nii vähe kui võimalik. Mine tea kuna on vaja asja lahti võtta et midagi ümber ehitada. Siiani on enam vähem õnneks läinud, pole olnud vaja mingit keevitust lahti lõigata aga mitte alati muidugi.
Kiirustevahemikku ei teagi. Esimene on paras tigukäik umbes 1km/h, max kiirus mingi 10-15km/h. Eks see sai katse eksituse meetodil paika. Esimene käik pidi võimaldama kartulivõttu. Mul selline omavalmistatud raputaja jõuvõtuvõlli pealt. Märjas mullas ei saa väga kiiresti edasi liikuda. Ei raputa välja. Mul ülekandes ketihammasrattad eks neid sai vahetatud omajagu. Mul ta paljuski kõhutunde järgi ehitatud. Olen alati mõelnud selle et kui midagi võib olla vaja muuta siis see võimalus peab alati olemas olema.
[attachment=42818]
Nii, sai siis üks pilt tehtud. Natuke vastu valgust aga põhiline on näha. Natuke kommentaari siis juurde. Kuna tahtsin teha masina parema manööverdamise pärast võimalikult lühikese siis minu lahendus oli paigutada agregaadid kõrvuti. Siin on siis näha kuidas mootor ja käigukast on kõrvuti. Sellest johtuvalt rihmadega sidur. Täiesti piisav nende jõudude juures mis mina kasutan. Muidugi tuge ta tahtis nagu näha. Muidu veab päris kõva jõuga mootori ja käigukast ninapidi kokku. Käigukasti kõrval on jõuvõtuvõlli väljund. Panin pihta puhtija-laadijalt. Saab aretada ka ettepoole aga pole seni vaja läinud. Käigukasti all on reeverskast mingilt söödapurustajalt. Lülitus selle kangiga mis tuleb piduripedaali kõrvalt ja läheb kõverikuna rooli kõrvale. Üldse soovitan omast kogemusest, kui hakata ise masinat ehitama siis väga tähtis on et igasugu hoovad ja kangid oleksid hästi mugavad lülitada. Pärast tööd tehes saad aru kui vajalik see on. Edasi mootori otsas on NS10 pump hüdrosüsteemi jaoks ja eraldi kõrval, millest rihmaratas vaid näha on roolivõimendaja pump. Rooli juures on praegu kasutu massilüliti ja sellest ülevale jääb magneeto lühistamise lüliti. Kuna magneetol puudus kondensaator panin ka selle lüliti juurde. Ehk hoiab natuke kontakte. Niipalju siis selle pildi kohta. Proovin vast saan mõne pildi veel üles laaditud.
[attachment=42819]
Nii sai vist see pilt ka parajaks treitud. Siin siis käigukast eestpoolt ja roolivõimendi mis parasjagu mahlane. Ei julge näppima ka hakata sest kokkupanek pidi parasjagu jama olema. Naabrimees ütles et seni kuni töötab ära näpi ja ma usun teda tal endal taluajast saati T-40. Hüdropaak teenindab mõlemat pumpa ja seni pole nad kaklema läind. Jagub mõlemale. Taga istme kõrva on riistakast, asendamatu asi iseehitatud traktorile põllu peal. Ei hakka ju iga asja pärast koju tormama.
[attachment=43174]Panen siis mõne tööpildi ka. Sai teine täna välja aetud kuna põllutööd hakkavad pihta. Siin siis pilt libistajaga.
[attachment=43175]Ja ka kastmisvesi sai kohale veetud. Tegin sellise vähe kõrgema et kui vao vahele vaja minna on. Korra käis uppi ka, siis polnud veel tagatuge.
[attachment=43226]Panen siis kultivaatori ka üles
Sai siis mõned riistad veel üles võetud.
Mis riist on keskmisel pildil?

Tänan!
(26-08-2013, 08:16 AM)Veteran Kirjutas: [ -> ]Mis riist on keskmisel pildil?

Tänan!
See tundub olema kartulipealsete niitja.
See ta on. Esimesel pildil oleva riistaga võtan kartuli üles, viimasel pildil olevaga panen maha. Kui tagumised sahad ära võtta on ta muldaja. Tagumiste sahkade asemele saab ka äkked panna aga seda pilti veel pole.