automoto.ee foorumid

Täisversioon: LED spetsialist?
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2
Otsin inimest kes oleks LED dioodie maailmas pädev.

Nimelt on vaja meisterdada vanale sõjaväe masina tulede pesasse nii suunad kui pargid ( 24V).

Kuna soblikikke hõõgpirnide sokkeid ei ole suutnud leada, siis tekkis mõte vaadata LEDide poole.

Paraku ise selles teemas ei ole pädev ( viimati meisterdasin LED suunad parkide pesasse ca 15 aastat tagasis) ja ilmselt on tehnika selle ajal jooksul arenendud.

On olemas isgat sorti super LED e ja tavalisi.

Kas keegi oskaks vihjeid anda, mis oleks sarnase valgusvooga nagu näiteks 5w pirn 24V?
(22-03-2017, 21:13 PM)AsTroSS Kirjutas: [ -> ]... on vaja meisterdada vanale sõjaväe masina tulede pesasse nii suunad kui pargid ( 24V).

Kuna soblikikke hõõgpirnide sokkeid ei ole suutnud leada, siis tekkis mõte vaadata LEDide poole.
Ei saanud aru, kas tuli on vaja ringi ehitada või lihtsalt sobivaid pirne ei leia.
Pilt selgitaks olukorda.
Oleks vaja pädeva inimesega suhelda,et saaks välja valida sobilikud komponendid , millest ma saaksin vajalikud tuled meisterdada.

Samas kui keegi oleks nõus minu tulede sisse ise LEDid meisterdama ,olen avatud pakkumistele
Alusta sellest, et soeta omale näiteks 1W LED ja sealt edasi on juba lihtsam arvutada vajalikud jupid. See 1W peaks olema enamvähem samase auku nagu 5W tuumareaktor, aga kui peaks üle jääma, siis paned käredama takisti ja saad valgust maha tõmmata. Kui lahjaks jääb(mida ei tohiks eriti) siis peab äkilisema LED ostma. Kui viitsid näiteks ohmu poodi tallata, siis sealt saad ka kohe vajalikud takistid küsida. Jahutus on asi millele ilmselt peab natuke tähelepanu pöörama.




Panen siia selle ka juurde https://www.google.ee/search?q=led+resistor+calculator&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=VPjSWPuuCe6O6AS3nrxY

Kalkulatsioon tee näiteks 30V, sest täis akudega 24V süsteem on tänapäeval kusagil 29,4V. Varasemalt oli ta veits madalam.

Või osta jeebaist(näiteks) 24V auto jaoks LED pirnid ja häki sokkel sobivaks.

See asi kaa veel, et kui suundasi ehitad, siis peaks ilmselt ka suuna relee välja vahetama, sest hõõgniitide oma reeglina ei sobi.
Ise soovitaks kuidagi valmislahendustele baseeruda, ehk siis pirnid osta ja pesadega midagi teha. Tulevikus lihtsam pirni vahetada, kui hakata üksikuid LED'e välja vahetama. Seda enam, et nende eluiga ei pruugi kõigil sama olla.

edit, Läks nihu midagi.
See teema sai tehtud kuna:

1. Kaubandusvõrgust ei olnud võimalik leida tavalistele pirnidele sobilikku soklit

2. Pakutavad pird/ledid ei kannata 24V
(23-03-2017, 09:21 AM)AsTroSS Kirjutas: [ -> ]See teema sai tehtud kuna:

1. Kaubandusvõrgust ei olnud võimalik leida tavalistele pirnidele sobilikku soklit

2. Pakutavad pird/ledid ei kannata 24V

See teema sai tehtud, sest 

1. Sa mõtlesid oma murele ise mingi lahenduse välja ja arvad, et see on ainuõige.

.........

2. Mis asi on üldse "tavaline pirn"?
Kui ta auto küljes on, siis oletan, et BA15S on kõige tavalisem. (Peldikus on Edisoni E27 ja kuna siin tegu on autofoorumiga, siis võiks rääkida ka autonduse mõisteid kasutatdes.)

BA15S - ilel on pesa vabalt saada, isegi olen ostnud, punane ja must juhtmejupp on küljes. Fixusest vist.

3. Millised 24 Voldised LED pirnid ei kannata 24V välja???? Kas näiteks need põlevad kohe maha?

Kui sulle pakuti tavalist, joodetavat 3 voldist LED-i, siis see jah ei kannata.
Aga sellesama BA15S sokliga on LeD pirne ju samuti täna saada.
Nagu jõge.

4. Samuti ma ei saa aru, miks on pirnivahetuseks 60€/tunnis maksvat spetsialisti vaja?
(ehk mitut miilitsat on vaja, et ühte pirni vahetada - viite, sest neli keeravad maja nurkadest ja üks hoiab pirni paigal...)

............

P.S. Sokkel ei käi pirni küljest ära ja teda ei müüdagi ilma pirnita, on ta siis LED või tavaline hõõglamp.
.
Esimene leid. Võimalik, et on midagi ilusamat, kvaliteetsemat või vaatajale meelepärasemat ka saada. 
http://www.avsk.ee/est/tooted/pirni-pesa...27110.html
(23-03-2017, 10:14 AM)huvi5 Kirjutas: [ -> ]Esimene leid. Võimalik, et on midagi ilusamat, kvaliteetsemat või vaatajale meelepärasemat ka saada. 
http://www.avsk.ee/est/tooted/pirni-pesa...27110.html

Neil ei ole reealsed neid pesasid olemas ja lisaks need ei sobi , kuna alt kinnituse jaoks ei ole ruumi, kinnitus peaks olema pesa üleval.

Selliseid poode nagu Fixus,Automaailm, Autoexpert ... pole mõtet soovitada, neil ei ole ...
(23-03-2017, 11:02 AM)AsTroSS Kirjutas: [ -> ]Selliseid poode nagu Fixus,Automaailm, Autoexpert ... pole mõtet soovitada, neil ei ole ...

Ok, meil on väike areng. Oleme selgeks saaanud, mis on pesa ja mis on sokkel.  Toungue

Aga me unustasime kirja panna, millisele soklile pesa vaja on.


[Pilt: automotive%20light%20bulbs%20S25%20singl...lament.jpg]
(23-03-2017, 09:46 AM)stihl Kirjutas: [ -> ]
(23-03-2017, 09:21 AM)AsTroSS Kirjutas: [ -> ]See teema sai tehtud kuna:

1. Kaubandusvõrgust ei olnud võimalik leida tavalistele pirnidele sobilikku soklit

2. Pakutavad pird/ledid ei kannata 24V

See teema sai tehtud, sest 

1. Sa mõtlesid oma murele ise mingi lahenduse välja ja arvad, et see on ainuõige.

.........

2. Mis asi on üldse "tavaline pirn"?
Kui ta auto küljes on, siis oletan, et BA15S on kõige tavalisem. (Peldikus on Edisoni E27 ja kuna siin tegu on autofoorumiga, siis võiks rääkida ka autonduse mõisteid kasutatdes.)

BA15S - ilel on pesa vabalt saada, isegi olen ostnud, punane ja must juhtmejupp on küljes. Fixusest vist.

3. Millised 24 Voldised LED pirnid ei kannata 24V välja???? Kas näiteks need põlevad kohe maha?

Kui sulle pakuti tavalist, joodetavat 3 voldist LED-i, siis see jah ei kannata.
Aga sellesama BA15S sokliga on LeD pirne ju samuti täna saada.
Nagu jõge.

4. Samuti ma ei saa aru, miks on pirnivahetuseks 60€/tunnis maksvat spetsialisti vaja?
(ehk mitut miilitsat on vaja, et ühte pirni vahetada - viite, sest neli keeravad maja nurkadest ja üks hoiab pirni paigal...)

............

P.S. Sokkel ei käi pirni küljest ära ja teda ei müüdagi ilma pirnita, on ta siis LED või tavaline hõõglamp.
.
Ma ei saa aru milles seisneb sinu üleolev suhtumine.

Tavaline suunatule pesa on tõesti BA15.

Sinu lingil olevaid LED pirne sellel kauplusel ei eksisteeri, vajadusel on nad mingi aja jooksul suutelised tellima.... , lisaks vajab see pirni pesa,mida ei leidu kohalike kaupluste riilis.

Mida see miilitsa nali peaks tähendama? Oled kõva naljamees?

Kui sa pole veel aru saanud,siis lisaks Led pirnidele on olemas ka LED elemente, millest saab vamistada erinevaid valgus lahendusi ja selleks ei ole pirnide pesasid vaja.
LED idele vajalikke takistusi oskan ise arvutada, paraku minul puudub kogemsu uuemat tüüpi LED elementide valguskogusega.
Ei tahaks tekitada olukorda kus suunatuli on nagu prosektor või hoopis nagu hõõguv küünal
Peterburi mnt Hüdroccandi kõrval on ETVA varuosad Tallinna filiaal   Siuke suur tõstetava garaazi uksega sissekäik  mine ja vaata oma silmaga, mida neil pakkuda sest uued veokid ja haagised juba 24 v ja ledid.   Ühtlasi võid ka minu juurest läbi astuda.

https://goo.gl/maps/yCTmSKTmrTF2


ja üle Pereburi mnt veel Skuba Eesti

https://www.google.ee/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=skuba&*

räägi seal oma pesade juttu ka
http://www.macustom.eu/ee/main - jupp aega tagasi reklaamisid end vaid autotulede sisude ümbertegijatena. nüüd paistab, et on oma haaret laiendanud.
(23-03-2017, 11:16 AM)AsTroSS Kirjutas: [ -> ]Kui sa pole veel aru saanud,siis lisaks Led pirnidele on olemas ka LED elemente, millest saab vamistada erinevaid valgus lahendusi ja selleks ei ole pirnide pesasid vaja.
LED idele vajalikke takistusi oskan ise arvutada, paraku minul puudub kogemsu uuemat tüüpi LED elementide valguskogusega.
Ei tahaks tekitada olukorda kus suunatuli on nagu prosektor või hoopis nagu hõõguv küünal

Olen aru saanud küll, sest valgusdioodidega sai mängitud juba lapsepõlves.  Big Grin
(need olid vene tootjatel samuti  juba 35a tagasi olemas)
Aga täna jääb sipsa arusaamatuks, miks peaks neid kokku jootma hakkama, kui 3€ eest on kõik lahendused olemas ja vabamüügis.
Ja inimesed on tõenäoliselt kõik vajalikud suurused välja arvutanud.
Pesad samuti. (see tootekood 082-15-7 vihjab Koivusele; järelikult saab seda suva Fixusest või poest tellida)


Kui aga soov suunatule klaasi taha mingi suurem trükkplaat ise teha ja dioodid peale joota, siis muidugi on juba jootekolviga meest vaja. Kes pisut kursis ka disaini ja elektriga üldiselt.
Nagu näiteks siin üks oma Škodaga nokerdab: https://www.youtube.com/watch?v=jNenlhesgt4

Aga ega rätsepaülikond odav ei ole. 
3€ on siis juba mitte kõnealune rahasumma.

...............

Aga mulle isiklikult meeldib hoopis see lahendus, mida VAG-i mehed tänapäevasel, LEDI ajastul, tegid - üks ja sama 21W ühe niidiga pirn on nii park, kui stopptuleks.
Vanast Passat CC-st siis jutt.
Kas keegi teab, kuidas see asi lahendati? Smile


P.S. Naljamees olen ikka.
Viimati, kui nalja sai, siis tahtis üks (enda sõnul peaaegu ajugeenius) mees busse hulgim kokku osta. Paljud foorumikasutajad läksid selle peale närvi ja solvusid, kui mina nende ideaali pisut taevast alla tõin. Ideaalsest bussiostjast ei saanud midagi. Ei vihja praegu suunatuleehitajale. See pole nii keeruline ja ehk midagi tuleb.


.
(23-03-2017, 12:29 PM)stihl Kirjutas: [ -> ]Aga mulle isiklikult meeldib hoopis see lahendus, mida VAG-i mehed tänapäevasel, LEDI ajastul, tegid - üks ja sama 21W ühe niidiga pirn on nii park, kui stopptuleks.
Vanast Passat CC-st siis jutt.
Kas keegi teab, kuidas see asi lahendati? Smile
Ei tea, aga mina teeksin PWM-iga, puhas räni ei maksa täna ju mitte midagi. Täitetegur ca 1:4, ja hõõgniidi inerts lubaks kaunis madalat sagedust pealegi.

Üksnes võimsust silmas pidades saaks ka nii, et stopptule korral on niidid paralleelselt ja parktule korral järjestikku, aga see ei ole hea mõte, sest a) niimoodi lülitada on keerulisem kui pirnidele ristkülikimpulsse sisse ajada ja b) kui üks niit läbi põleb, kustuvad mõlemad pargid.

Kuidas tegelikult on?
(23-03-2017, 14:42 PM)olevtoom Kirjutas: [ -> ]Üksnes võimsust silmas pidades saaks ka nii, et stopptule korral on niidid paralleelselt ja parktule korral järjestikku, aga see ei ole hea mõte, sest a) niimoodi lülitada on keerulisem kui pirnidele ristkülikimpulsse sisse ajada ja b) kui üks niit läbi põleb, kustuvad mõlemad pargid.

Kuidas tegelikult on?

Peaaegu õigel teel oled. Järjestiklülituse puhul on jah see jama, et mõlemad kustuvad.
Tegelt lastakse pargi puhul sinna 7V ja stopi puhul täie p..saga 12V peale.
Lihtne, aga geniaalne.

Esitulede puhul, kui neid salongist sisse ei lülita, siis on hõõglampide variandil samuti mingi 2V pidevalt peal, et niit nö. "soe" hoida.
(xenonite puhul asi veits teine)

No, krt, tule sihukese asja peale... Big Grin
Aga nemad seal VAG-is tulid. Kestvad ovatsioonid, kuigi ma mingi VAG-i fänn ei ole, vastupidi isegi. Aga see on küll "ten points". Ja saksa tehnika endiselt ruulib.
Viimase asjana vist hõõglampide koha pealt; 10a pärast neid enam polegi...Sad

Ainult meie, kes me nende retrokatega seksime, teavad veel, mis on hõõglamp.

.
PWMiga võiks lahendada ka selle sõjamasina valgustuse. Saaks vastavalt vajadusele tulesid juurde ja maha keerata nagu süda lustib.

Kui teenusena kõike seda tahta, siis läheb asi ilmselt kalliks. Ma arvan. Kohas kus pikalt töötasin oli tegelikult soodne tunnihind ja see oli 26E-ruba. Kui võtta siia juurde näiteks olukorraga sobitamise vajadus ja võibolla oma silmaga asja katsuma tulemise vajadus, siis saab kokku liita tunde ja tunde töö, sõidu ja muud aega.
Tänases maailmas on ilmselge võimalus ise asi valmis teha või osta. Teenus unusta ära ja kui väidad, et oskad takke arvutada, siis osta arvatavasti liiga võimas LED ja kleebi ta sinna kere külge ning hakka katsetama kui hästi sul konkreetsetes oludes konkreetne lahendus töötab. Teenuse pakkuja ei pruugi teada kui hea on sul tule klaas ja mis moodi ta tegelikult käitub. Võibolla näeb suure vaeva ja sa saadad ta üle t*ra, sest sulle ju tegelikult ei sobi antud lahendus.

Niiet, kui tahad ise ehitada, siis mine poodi(näiteks https://www.oomipood.ee) ja too omale alustuseks 1tk 1W LED ja sellele sobiv takk(või PWM) mis on jaheda töö jaoks sobiv, ning hakka katsetama. Sobib sulle sinna ilmselt 180* vaatenurgaga Power LED.
Kui pead keeruliseks, siis osta valmis toode.
kolmandaks, kui naguinii läheb lammutamiseks, siis mingi levinud pesa külge ja tuumareaktoritega edasi sõita. 


Seda kõike on juba ilmselt öeldud, aga kordamine on tarkuse ema. Cool

Stihli teravmeelsus on tema nime vääriline ja ei ole minuarvates põhjendamatu.
Mina leidsin Bauhofi kauplusest Osrami auto ledpirnide valiku, hinnad on küll krõbedad aga Osram lubab 4a garantiid.
Kirjas on neil 12V kas ka 24 kannatavad ei tea.

http://www.bauhof.ee/autokaubad-ja-ladus...d.html?p=2

Ise kasutan juba 5aasta parktuledes Osrami Ledpirne, siiani pole ühtki halba sõna öelda. 
Auto poodisest saadavad tundmatu valmistaja ledpirnid ei täinud etteantud ülessandeid said kiiresti otsa ja olid liialt sinaka valgusega(üle 6000K)
Seega eelistan tuntud firma nime kes ka mingi garantii annab. Kahjuks neid Bauhofist saadavaid pole veel omal nahal proovida saanud.

Olen kasutanud kaherattalistel ka kodukasutuseks mõeldud 12V Ledpirne üsna edukalt. Kui midagi juhtub saab alati igast ehitus poest uue.
Kunagi oli mul vaja läbimädanenud pirnipesa asendada. Kodus oli mingi Datsuni tagatuli, mille küljest olin juba saaginud tagatule klaasi mingi teise lambi paikamiseks. Nimelt Datsuni lambi sees olid väga ilusad pesad ja nad polnud üldse keeruliselt kinni. Lihtsalt olid pressitud plastmassist tule korpuse avasse. Pesal oli taga kaks või kolm juhet, mis suundusid lambi välisküljel olevasse pistikupesasse.
Selle lalinaga tahtsin ütelda, et võibolla on romulast või kodus vedelevast vanast lambist lihtne pesa saada.
kas ülevaatluse onu ei tee lärmi, kui avastab ledid? Vanasti küll tegid sõiduautode puhul, millel polnud vastavaid märkeid peal. Aga sellejaoks nad pidid muidugi aru saama, et tegu ledidega. Ehk, led-i (elemendi, mitte pirni) valgusvvihk on maksimaalselt 180 kraadi, pirni valgusvihk on peaaegu 360 kraadi, sellega seoses on disainitud nii reflektor kui ka hajuti. Kui nüüd paned sinna mingi 1W ledi sisse istuma, siis võib olla nii,e t hajuti keskel on sul ere valge(punane) täpp ja äärtes pole midagi. See eeldaks juba ka eraldi läätsesid.

Muidu kui konkreetsemad soovitused, siis philips rebel led-id on praegu ühed enimlevinud elemendid, mida näiteks enamus tänavavalguslampe kasutab. http://www.lumileds.com/products/high-po...xeon-rebel
Neile on olemas ka läätsesid, mis sinna peale läheb: http://www.luxeonstar.com/luxeon-led-optics Kõik saadaval elfast, ilmselt ka oomipood pakub neid (jaekaubanduses pole väga uurinud neid)

aga tasub pidada silmas seda, et need ledid joodetakse keraamilisele plaadile ja võibolla on mõistlik osta juba valmis tükid, kui ise plaati disainida ei taha: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...Luxeon.jpg aga siis hakkab pihta gemüüse, et kuidas see latakas nüüd ikka sinna tule sisse panna, võibolla oleks mõstlikum ikka BA15 pesad leida. Ja ledil on vaja tekitada ka toide mõne takisti näol, datasheedid ilusti saadaval. Samuti oli küsimus valgusviljakusest: ka see on seal rebelitel ära toodud, 5W pirni viljakus on 440 luumenit (leidsin mingi tabeli), rebel 1tk on peaaegu 200, aga kuna ta on teravama joonisega, siis õige optikaga otse hajutisse suunatult teeb 2 ledi töö ära.
Lehti: 1 2