automoto.ee foorumid
Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Isemeisterdajate töökoda (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Teema: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi (/showthread.php?tid=28200)



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Provoker23 - 19-03-2013

Tegelikult oli mul ülekande ratas tehtud kahest aerosooli korgist Big Grin miski piduripuhastsvahedi oma ja mingi määre vist olid tühjaks saanud ja parajasti käepärast Smile Stepperi oleks vist normaalselt pöördesse saanud kui miski 10cm diameetriga ratas oleks olnud.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 19-03-2013

Üks veidi inimlikuma hinnaga tuulik Jebais: http://www.ebay.com/itm/110830995601?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
Kuna asub Jevroopas, siis pole vaja tolli karta ja tuleb suht kähku kohale.
Reaalselt vast 100-200W annab välja, aga minu kogemuse järgi annab sellegagi üsna palju ära teha.
Muide, täna sai päikesepaneelidel esimene 1000 Ah täis ja õhtuks ülegi.
Kui seoke tuulik ka veel toeks oleks, siis - shallallaa! Wink
Sellist mõõtu tuulikuke ei tohiks ka naabritele väga pinda käia. Ütleks, et mul selline steroididel mutiveski! Big Grin


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 20-03-2013

Ega need väiksed mutivurrid asulasse ja madalale panduna ei suuda midagi anda. Julgen arvata, et keskmiselt 2-3w vast. Tuul on kehva ja naabrid ei luba masti panna, et tuulde saada.
Sellistes tingimustes kus mast saab olla u. 6-8m ja palju risu ümberringi, on ilmselt ainulahendus mingine tõuke vertikal.
HAWT hakkab sellises kohas tegema vertikaalseid tiire enamusajast ja tiivik ei saa töölegi hakata.
Tõste VAWT toimiks kuidagi, aga eelistab ka puhtamat tuult kui tõukeoma.

Oma kogemuse põhjal saan öelda, et erinevalt HAWT-ist, minu Lenz2 ei ole saanud päevagi puhata sellest ajast saadik kui ta masti sai. Vahepeal on küll seisnud tunde, aga mingi törtsu on ta igapäev laadinud.
Kui kunagi ammu savoniuse ehitasin siis tuli ta hirmus kole raske ja lammutasin uuesti ära. C-rootor on täiesti proovimatta, aga vawts.net-i foorumlaste põhjal peale kaaluvahe suurt midagi ei ole.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - bonx - 20-03-2013

Täna tuli müüki selline asi..... Paistab asjalik

http://www.soov.ee/harjumaa/Paikesepaneelid__mikrotootmisjaam_2190321.htm?ca=1&w=3


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raig0 - 21-03-2013

Ma ka hakkasin eksperimenteerima päikesepaneeliga. Kuna MPPT kontroller pole veel saabunud, siis ma tegin valmis täna katsestendi. Jootsin kokku 6 elementi, ja hakkasin sellega laadima laetavat ratta lampi. Open circuit voltage oli mingi 3,4 V. Laadima hakates oli pinge 2,62V. Isegi ilma akuta pani see vigur pirni ilusti põlema.
[attachment=42811]

Üldiselt on plaanis maal saunas hakata toitma valgust, raadiot ja väikest külmikut(õlled peavad ju suvel külmas olema)


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 22-03-2013

(21-03-2013, 21:16 PM)raig0 Kirjutas:  Üldiselt on plaanis maal saunas hakata toitma valgust, raadiot ja väikest külmikut(õlled peavad ju suvel külmas olema)
Kui pead silmas autokülmikut 12V 6A tarbega, siis on vaja miinimum 150W jagu paneele. Parem 200W. Kui pööramisega ei viitsi tegeleda, siis pane pool veel juurde. Raadio kohta raske öelda, ei tea su raadio voolutarvet. Led valgustus võtab vähe, kui just sauna prožektoritega valgustama ei hakka. Smile


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raig0 - 22-03-2013

Ma ei pea silmas auto külmikut, vaid ~120 cm kõrgust 230 V külmikut. Reaalselt on saunas valgust ja raadiot vaja pigem nädalavahetusel ja siis õhtul kui saunas käiakse jne.
Hetkel tuleb paneel(id) ~140 w võimsusega. Eks noh katsetame ja kui vaja, siis tuleb ikka paneele juurde osta.
Üks küsimus ka veel, et mis oleks parim(hea hinna ja kvaliteedi suhtega) asi, kuhu kinnitada paneeli elemendid? Pärast läheb peale karastatud klaas ja alumiinimust raam muidugi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 22-03-2013

(22-03-2013, 10:34 AM)raig0 Kirjutas:  Ma ei pea silmas auto külmikut, vaid ~120 cm kõrgust 230 V külmikut. Reaalselt on saunas valgust ja raadiot vaja pigem nädalavahetusel ja siis õhtul kui saunas käiakse jne.
Hetkel tuleb paneel(id) ~140 w võimsusega. Eks noh katsetame ja kui vaja, siis tuleb ikka paneele juurde osta.
Üks küsimus ka veel, et mis oleks parim(hea hinna ja kvaliteedi suhtega) asi, kuhu kinnitada paneeli elemendid? Pärast läheb peale karastatud klaas ja alumiinimust raam muidugi.

Kui suure akupargi peale oled mõelnud? Sest 220V asju Sa ilma olulise puhverdamiseta ei tarvita. See 150 W suudab heal juhul tekitada nii 10 A reaalselt laadimisvoolu (tipuna paraku oluliselt rohkem). Ehk kuhu paned üleliigse voolu?

Lihtsaim ja tugevaim on olemasoleva katuse kohale panna. Kui katus valesse suunda vaatab, siis mõõtude järgi tehtud kinnitusest ei pääse. Kui raha laiemalt käes, siis võib spetsiaalse päikst jälgiva kinnituse osta.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 22-03-2013

Andmed internetist, aga ilma õhutiheda kestata pidavat paneelid väga kiiresti vussi minema. Tööstuslikel on paneelis sees lämmastik.

230v külmik tahab käivituseks saada päris kõva pauku ja puhassiinus inverterit. Soovituslik on võimsus korda 10. Käimas hoidmiseks võtab minu külmik 0,6kWh ööpäevas. Võimsus 130W u. 11A. 12v juures

LED valgus 3A näiteks. mis on 36W ja on juba päris valge, aga parem suurem varu kui pime tuba.

Raadio on jube suhteline. Vanasti käisid nad petrooleumlambi pealt või pika antenniga. Täna ei ole mingi küsimus 1kW. Aga hoiame kokku ja paneme 1A. 12W

Kokku saab 15A voolu. Kui seda on vaja 24h kahe päeva jooksul kokku, siis tuleb 360Ah aku ja kui arvestada DOD 50% siis 720Ah. Paneel küll toetab koguaeg, aga alati ei ole ilma ja vahepeal on öö. Kui kiiresti selline kogus energiat ammutatakse kui suurest paneelist teab Basilio rääkida.

Jääkuubikus pead akuvaba külmikuga valmis tegema ja sauna külmikusse pistma jahutus elemendiks. Sedasi muutuks asja mõte mõistlikumaks. Voolutarve 4A tuleks 24h jooksul 96Ah. DOD 50% tuleks siis ainult 192Ah akupark.

Külmiku ära jättes saaks ka kogu süsteemi panna puhtalt 12v peale mis tähendaks kohe mõistlikumat süsteemi hinda ja inverterile kuluv kadu jääb ka ära. Saab veel u.10% kokku hoida.

Tegelikuses ei ole ilmselt sauna voolutarve nii suur aga varuga arvutatuna nii umbes.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 22-03-2013

(22-03-2013, 12:46 PM)karvik Kirjutas:  Kokku saab 15A voolu. Kui seda on vaja 24h kahe päeva jooksul kokku, siis tuleb 360Ah aku ja kui arvestada DOD 50% siis 720Ah. Paneel küll toetab koguaeg, aga alati ei ole ilma ja vahepeal on öö. Kui kiiresti selline kogus energiat ammutatakse kui suurest paneelist teab Basilio rääkida.
Basilio ammutab praeguse päeva pikkuse juures ja praeguste ilmadega umbes 75Ah(või pisut rohkem) päevas. See peaks paras kogus olema ka saunaprojekti jaoks. Aga seda päikese träkkimisega, mis annab laias laastus juurde 100%. Praegu vähem, aga jaanipäeval isegi rohkem. Seega saunale 4 x 100W paneelid, kui lähevad jäigalt katusele. No puusalt lastes on nii.
Üks idee veel - kui põhitarbija on inverter, siis on kasulikum teha kohe 24V süsteem. Mida kõrgem pinge, seda väiksem vool sama võimsuse juures, peenemad juhtmed ja väiksemad kaod. Teoreetiliselt saaks nelja paneeliga teha ka 48V süsteemi, kui sobiva kontrolleri ja inverteri leiab.
Ise sain täna aitähh eest paar vana UPS-i, millel pidavat vaid akud läbi olema. Kavatsen vähemalt ühte kasutada inverterina. Kui muuks ei sobi, siis loomkatseteks ikka.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Tom - 23-03-2013

Uurin vaikselt, ega kellelgi pole juhtumisi kusagile kuuri nurka vedelema jäänud vana sat.-antenni ketast (ilma elektroonikata, lihtsalt alusketas)?
Äkki annaks kaupa teha...
(Asi on siinse teemaga tihedalt seotud, seetõttu siis ka siia istutatud) Cool

Ette tänud,
Tom


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 24-03-2013

(23-03-2013, 22:32 PM)Tom Kirjutas:  Uurin vaikselt, ega kellelgi pole juhtumisi kusagile kuuri nurka vedelema jäänud vana sat.-antenni ketast (ilma elektroonikata, lihtsalt alusketas)?
Heliostaat mõlgub mõttes, jah? Wink
Midagi seokest siis... :
http://www.youtube.com/watch?v=RpdbZIKbVW0
http://www.youtube.com/watch?v=-wwdEwHzGTA
Päikese fookuses hoidmine saab muidugi üks paras n**** olema, aga asi on põnev! Mul ühel sõbral ideetasandil sama projekt plaanis.
Parim asi olevat mingites vanades USA telekates olnud ülisuured Fresneli läätsed, mida veel mõnes sealmaa lammaris liigub. Sellisega pidi saama lausa metalli sulatada ja betooni sisse auku kõrvetada, vee keetmisest rääkimata.
Midagi sellist: http://www.youtube.com/watch?v=wprlzCDfLm8


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 24-03-2013

220V külmiku juures ongi kõige kulukam see truesin inverter, mis ei maksa just vähe.

Aga kuidas on UPS-i väljund? Moditud siinusega?
Tahan isegi mootorit inverteriga ringi ajada.

Solar tracker valmis kujul on suht kulukas, hobi korras vastuvõetamatu.
Kõige lihtsam tundub ise see valmis ehitada. Endal idee - Atmega kontroller + servod ja panna kellaajaliselt intervalidega liikuma. Mitme kilo jõuga peaks servo olema kui ma soovin kahte 100w paneeli korraga liigutada? Mõõtudeks teeb see 1,2m2 pinda.

Indrek @ aretab ise ka väikest päikeseenergiaprojekti.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raig0 - 24-03-2013

Mul on selline inverter olemas: http://www.oomipood.ee/product/hq-inv300wu-12/muundur-12v-230v-300w-usb-5v-1a-modifitseeritud-siinus
Telekat saab aku pealt ilusti vaadata ja nipet-näpet muud ka. Aga külmiku mootori käivitamiseks see siis ei sobi jah.

Paneel on plaanis teha alumiinium vinklite sisse ja karastatud klaas peale. Loomulikult õhukindlalt sulgeda ka asi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 24-03-2013

(24-03-2013, 11:42 AM)indrek1000 Kirjutas:  Mitme kilo jõuga peaks servo olema kui ma soovin kahte 100w paneeli korraga liigutada?
Kõik oleneb ülekandest. Päike pole õnneks jänes! Wink
Muretse rohkem lõtkude pärast. Muidu hakkab tugev tuul kogu krempliga kollama nagu minul.
Keermelatt-ülekanne nõuab jõudu vaid kübe rohkem kui hõõrdetakistuse ületamiseks tarvis. On küll sigaaeglane, aga jõudu see eest nii et tapab!
Pildid minu ajamist http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=28200&page=10


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 25-03-2013

(24-03-2013, 11:42 AM)indrek1000 Kirjutas:  Mitme kilo jõuga peaks servo olema kui ma soovin kahte 100w paneeli korraga liigutada?

Ma arvan, et sobiva ülekandega võiks see küll sobida: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2__HXT_10kg_Servo_metal_gear_55g_10kg_16sec.html
Soodne ja metallist käimariga. Servo muidu liigub teatud kraadid, aga neid ümber modifitseerida ei ole keeruline. Lisaks sellele suht väike voolutarve - saab otse kontrolleri väljundi ja transiga juhtida.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 25-03-2013

(24-03-2013, 11:52 AM)raig0 Kirjutas:  Mul on selline inverter olemas: http://www.oomipood.ee/product/hq-inv300wu-12/muundur-12v-230v-300w-usb-5v-1a-modifitseeritud-siinus
Telekat saab aku pealt ilusti vaadata ja nipet-näpet muud ka. Aga külmiku mootori käivitamiseks see siis ei sobi jah.

Ega ta eriti sobi jah. Võimu vähe ja siinus on niru. Modi siinus veab käima küll külmiku, kui võimu on, aga hakkab kuumenema nii inverter kui ka külmiku mootor. Inverter ei pruugi muidugi oluliselt kuumaks minna, sest käivituseks oli vaja x10 võimsusega inverterit ja varu on suur.
Tihti on ka seda, et odavaotsa inverterid võivad isegi üsna väikese võimsuse olemasolu korral käima vedada külmiku, sest enesekaitse süsteem on lahja ja ei reageeri.

Modi siinust söövad probleemideta universaal mootorid, impulstoitega asjad, pirnid ,küttekehad ....
Trafo toite puhul peab arvestama varuga nii trafo kui ka invertri poolel. Lisaks teeb trafo ka oluliselt suuremat müra.

Enam levinud upsid on modi siinusega.

(25-03-2013, 00:22 AM)indrek1000 Kirjutas:  
(24-03-2013, 11:42 AM)indrek1000 Kirjutas:  Mitme kilo jõuga peaks servo olema kui ma soovin kahte 100w paneeli korraga liigutada?

Ma arvan, et sobiva ülekandega võiks see küll sobida: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2__HXT_10kg_Servo_metal_gear_55g_10kg_16sec.html
Soodne ja metallist käimariga. Servo muidu liigub teatud kraadid, aga neid ümber modifitseerida ei ole keeruline. Lisaks sellele suht väike voolutarve - saab otse kontrolleri väljundi ja transiga juhtida.

Selline servo võtab kinnipooduna 5,5A voolu. Mõõtes vähemalt sellise tulemuse sain.
Ülekande lisamisel peaks jõudma sellised ära vedada küll juba ma arvan. Ülekande enda pead aga tegema väga stabiilse ja ilma lõtkudeta. Antud servo ise lõtkub päris palju.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 25-03-2013

Selge. Eeldan, et mõõduka koormuse juures on siiski voolutarve väiksem. Paljalt näpuga ilma lisakronsteinita seda väikest kinni küll ei hoia.

Võtsin neid paar tk ära, eks näis mis saama hakkab. Smile


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 25-03-2013

Kena on, aga kus paneelindus olema hakkab, varjulises õues või Karlssoni juures katusel?
Vaatan neid plastmassist mudeli servosid ja mõtlen jõududele, mis tormiga katusel möllavad. Olen ise mingi 25m/s puhangutega pimedas katusel käinud paneeli maha kruvimas. Nunuu, mehed, laske aga käia! Mina katsetaksin sel juhul küll träkkerit paneeli suuruste vineerilehtedega. Vineeritükke ikka odavam õue pealt korjata kui paneeli omi...


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 25-03-2013

Päikesekollektori huvilistele: http://www.youtube.com/watch?v=NHTOVcgooqI
Paras kirvetöö, aga idee pole paha. Sellisega kütab juba keskkütet...