automoto.ee foorumid
Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Isemeisterdajate töökoda (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Teema: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi (/showthread.php?tid=28200)



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Suprudko - 25-03-2013

Mul töökaaslane just teeb omale sellist.
Teise varjandina uuris ta komposti soojuse kasutamist. Kompostihunnikus pidi temperatuur kuni 60 kraadini tõusma, peaks vee leigeks ajama küll.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 25-03-2013

(25-03-2013, 09:17 AM)Basilio Kirjutas:  Kena on, aga kus paneelindus olema hakkab, varjulises õues või Karlssoni juures katusel?
Vaatan neid plastmassist mudeli servosid ja mõtlen jõududele, mis tormiga katusel möllavad. Olen ise mingi 25m/s puhangutega pimedas katusel käinud paneeli maha kruvimas. Nunuu, mehed, laske aga käia! Mina katsetaksin sel juhul küll träkkerit paneeli suuruste vineerilehtedega. Vineeritükke ikka odavam õue pealt korjata kui paneeli omi...


Katusele ikka.
Servodega ongi nii, et kõik tuleb teha ühtepidi toimivaks. Nagu ntks keermelati variant.
Ja katsetada tuleb kindlasti. Muideks see käruratta variant on tõesti geniaalne, lähtun isegi sellest.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 25-03-2013

(25-03-2013, 09:17 AM)Basilio Kirjutas:  Kena on, aga kus paneelindus olema hakkab, varjulises õues või Karlssoni juures katusel?
Vaatan neid plastmassist mudeli servosid ja mõtlen jõududele, mis tormiga katusel möllavad. Olen ise mingi 25m/s puhangutega pimedas katusel käinud paneeli maha kruvimas. Nunuu, mehed, laske aga käia! Mina katsetaksin sel juhul küll träkkerit paneeli suuruste vineerilehtedega. Vineeritükke ikka odavam õue pealt korjata kui paneeli omi...



Asi päris nii ei käi jah, et paned varre taha ja ongi träkker valmis.
Kande konstrui tuleb ikka tugev. Keerama hakkab seda servo ja mitte oma pisikese õlaga vaid näiteks keermelatiga.
Servo seest saad kasutada potet mis annab servole teada mis positsioonis paneel on.
Servo enda seest eemaldades piiraja saad lõputult pöörleva servo mille pöörlemisd kiirus sõltub käsust ja pote asendist.
Mismoodi kõik see tehniliselt ja tarkvaraliselt toimima hakkab on juba tihendi teha.
Kui 10kg servo paneeli paika keerata ei suuda, siis on asi kehvasti.
Pigem saab küsimus olema ajas, mitte jõuvarus.
Ja ega need servod nüüd nii nõrgukesed ka ei ole.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Popsi - 25-03-2013

Tere kõigile,

Kuna olen üks nendest õnnelikest/õnnetutest, kellele Eesti Energia pakub oma teenust 34 000.- euro sissemaksega ja peale selle tasumist igakuised teenusemaksed siis olin sunnitud otsima muid lahendusi energia varustuse saamiseks.
Surfates jäin pidama sellele teemale siin - olen saanud siit palju kasuliku infot.
Etterutates ütlen ära, et mul puudub igasugune teadmine ja kompetents elektriga ringi käimisel.
Hetkel siis mõttes püstitada väikene katusealune, kus on kolm tuba ja köök. See pisike majake tuleks ära varustada energiaga ( led valgustid+tv+PC/laptop jne.) Mõttes paigaldada päikesepaneelid+traking mastiotsa.
Küsimus tekkis hetkel trakingu kohta - kas sellise lahendusega traking on reaalne või on mõtetu.
https://www.youtube.com/watch?v=HkhVomoD47g


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 25-03-2013

(25-03-2013, 22:54 PM)karvik Kirjutas:  Asi päris nii ei käi jah, et paned varre taha ja ongi träkker valmis.
Kande konstrui tuleb ikka tugev. Keerama hakkab seda servo ja mitte oma pisikese õlaga vaid näiteks keermelatiga.
Servo seest saad kasutada potet mis annab servole teada mis positsioonis paneel on.
Servo enda seest eemaldades piiraja saad lõputult pöörleva servo mille pöörlemisd kiirus sõltub käsust ja pote asendist.

Ma ise ole praktiseerinud nii, et annan servole signaali mis peaks olema ajaliselt see mis hoiab servo keskel, näpin poteka nii paika, et servo seisab ja liimin poteka kinni. Siis edaspidi lähtud sellest, et annad siis vastava intervalliga PWM signaali siis kas vasemale või paremale. Pärast PWM mahavõtmist peaks siis servo seisma jääma- praktikas jäi ja teinekord jäi võnkuma. Seega tuleks ka peale toide läbi transi lüitada - just in case...

Pöörlemiskiirustest ma ei oska kahjuks rääkida.

(25-03-2013, 23:02 PM)Popsi Kirjutas:  Küsimus tekkis hetkel trakingu kohta - kas sellise lahendusega traking on reaalne või on mõtetu.
https://www.youtube.com/watch?v=HkhVomoD47g

Vägagi reaalne tundub! Ise ka esimest korda sattusin sellele otsa - väga asjalik. Aga põhiküsimus on ikkagi see, et kuidas see asi mehhaaniliselt korda saata, et see tuulele ka vastu peaks. Muidugi see on ka ühe vabadusastmega. Kahega saad tugeva tuulega paneeli horisontaali ajada, ei püüa niipalju tuult.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - mlsluik - 26-03-2013

(19-03-2013, 21:05 PM)Basilio Kirjutas:  Üks veidi inimlikuma hinnaga tuulik Jebais: http://www.ebay.com/itm/110830995601?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
Kuna asub Jevroopas, siis pole vaja tolli karta ja tuleb suht kähku kohale.

Njaa, isegi sellised vigureid vaatand aga saatmine maksab rohkem kui asi ise... Smile Kui see probleem lahendada siis prooviks ära.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 26-03-2013

(25-03-2013, 23:08 PM)indrek1000 Kirjutas:  .... Kahega saad tugeva tuulega paneeli horisontaali ajada, ei püüa niipalju tuult.

Sellega on üks konflikt. kuna paneel on sisuliselt ilgelt kehva profiiliga tiib, siis ideaalis tuleks ta keerata sellisesse asendisse kus ta on nn stallis ehk siis kohtumisnurk peaks olema natuke liiga suur, et enam ei tekiks tõustejõudu. Kui ta keeraks ennast kuhugi põhjaga vastu, saaks sellest murest ka lahti või siis kasutada laiemaid servasid paneeli külgedel. Need servad ei pea olema suured. 1cm üle paneeli serva aitab juba päris palju.

Et jutt paneeli tiivaks olemine veel segasem tunduks, siis maja katust mitte ei tõsta tuul maha, vaid maja sees olev rõhk.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Marko - 26-03-2013

Et jutt paneeli tiivaks olemine veel segasem tunduks, siis maja katust mitte ei tõsta tuul maha, vaid maja sees olev rõhk.

Ei ole siin midagi segast, vähemalt neile mitte, kes kuuendas - seitsmendas klassis füüsikaõpetaja juttu kuulasid.
http://www.google.ee/imgres?imgurl=http://www.ultraframe-conservatories.co.uk/image/Roof%2520Test(2).jpg&imgrefurl=http://www.ultraframe-conservatories.co.uk/conservatory-products/conservatory-design/conservatory-testing/&h=310&w=450&sz=36&tbnid=KgXA-zsAohxy4M:&tbnh=78&tbnw=113&zoom=1&usg=__0bYD2PH1XGqdIH0VQ_3L7ysUbKE=&docid=kSQGWZuo3cvQHM&hl=et&sa=X&ei=1jtRUZ2sDrOX0AXSuoHIDA&sqi=2&ved=0CFUQ9QEwBw&dur=294


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 26-03-2013

(25-03-2013, 23:02 PM)Popsi Kirjutas:  Küsimus tekkis hetkel trakingu kohta - kas sellise lahendusega traking on reaalne või on mõtetu.
https://www.youtube.com/watch?v=HkhVomoD47g
Räägivad et toimib. Võid proovida. Vaata ainult, et automaatika liiga tihti rapsima ja magusaimat kohta otsima ei hakka. Muidu raiskab energiat.
Ka ei tohiks ligiduses olla peegelduste allikat a la tsinkplekist katus naabril. Siis ei tea su automaatika mingil hetkel enam, kuhupoole pöörata ja hakkab kankaani vihtuma, kui lausa tarkvaraliselt ära pole keelatud selline asi. Ka vihmajärgselt märg katus võib liigselt läikida. Soovitaks "silmadele" "silmaklappe" nagu perule hobusele maanteel liikumiseks. Võibolla mingi solgitorust lõigatud jupp oleks hea.
Kellamooduliga mõnes mõttes kindlam, asi täielikult häirevaba. Ainult et pime nagu mutt, pöörab ka siis kui päikest netu või lausa pime väljas.
Kui ei viitsi träkkeri ehitamisega maadelda, siis kindla peale minek on paneelid lõunasse ja kogu moos. Paned neid lihtsalt rohkem ja kompenseerib ära. Lihtsaim moodus. Ka odavaim, kui träkker tuleks osta.
Suvekodus, kus kogu aeg ei viibita, võib teha mehaanilise pööramisvõimaluse. Lööd all vänta ja keerad kui pead vajalikuks paneelidest kõik välja pigistada. Umbes kahe tunni tagant piisab. Kui energiat vähem tarvis, siis jätad keeramata.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - ahtos - 26-03-2013

Kas satipanni keeramise mehhanismi ei saa kasutada,seal ka suht suurt täpsust vaja ja ka jõudu asja paigal hoidmiseks.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 30-03-2013

Täna saabusid ka minu 2 * 100W 12V paneelid. küllaltki kogukat - 8kg tk. Paneb tõsiselt konstruktsiooni osas mõtlema. Rakendada kahjuks veel ei saa, sest ülejäänud komponendid reisivad maailam eri paigust minuni.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 04-04-2013

http://www.reporter.ee/2013/04/03/milline-on-talvel-elu-kesselaiul/

Väikse paneelikesega paar h telekat vaadata. Alla 100W tundub küll, kusagil 50 kanti?


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 05-04-2013

(25-03-2013, 23:08 PM)indrek1000 Kirjutas:  
(25-03-2013, 22:54 PM)karvik Kirjutas:  Asi päris nii ei käi jah, et paned varre taha ja ongi träkker valmis.
Kande konstrui tuleb ikka tugev. Keerama hakkab seda servo ja mitte oma pisikese õlaga vaid näiteks keermelatiga.
Servo seest saad kasutada potet mis annab servole teada mis positsioonis paneel on.
Servo enda seest eemaldades piiraja saad lõputult pöörleva servo mille pöörlemisd kiirus sõltub käsust ja pote asendist.

Ma ise ole praktiseerinud nii, et annan servole signaali mis peaks olema ajaliselt see mis hoiab servo keskel, näpin poteka nii paika, et servo seisab ja liimin poteka kinni. Siis edaspidi lähtud sellest, et annad siis vastava intervalliga PWM signaali siis kas vasemale või paremale. Pärast PWM mahavõtmist peaks siis servo seisma jääma- praktikas jäi ja teinekord jäi võnkuma. Seega tuleks ka peale toide läbi transi lüitada - just in case...

Pöörlemiskiirustest ma ei oska kahjuks rääkida.

Eelmine nädal ehitasin lindudele automaat söötja, kasutades hobiservot ja arduino nano. Selle juures katsetasin erinevaid lahendusi aga tundus lõpuks ikkagi, et servol on kasulik teada mis asendis ta on. Nano oskas servo keerata täpselt selle nurga alla kus ma tahtsin ja servo eksimine suvalisse suunda oli välistatud.

Selle kogemuse põhjal julgen arvata, et pote on hea ära kasutada paneeli asendi määramisel, sest kui kusagil tekib viga ja süsteem ei tea enam kuhu asi viimati paika jäi siis ta lihtsalt hakkab kusagilt pihta kus ei ole vaja ja keerab midagi kahekorra.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 06-04-2013

(05-04-2013, 20:03 PM)karvik Kirjutas:  Eelmine nädal ehitasin lindudele automaat söötja, kasutades hobiservot ja arduino nano. Selle juures katsetasin erinevaid lahendusi aga tundus lõpuks ikkagi, et servol on kasulik teada mis asendis ta on. Nano oskas servo keerata täpselt selle nurga alla kus ma tahtsin ja servo eksimine suvalisse suunda oli välistatud.

Selle kogemuse põhjal julgen arvata, et pote on hea ära kasutada paneeli asendi määramisel, sest kui kusagil tekib viga ja süsteem ei tea enam kuhu asi viimati paika jäi siis ta lihtsalt hakkab kusagilt pihta kus ei ole vaja ja keerab midagi kahekorra.

Hobiservod tegelikult peaksid olema vahemikuga. Ntks 180 kraadi - mõlemale poole 90 kraadi. Sama on sees ka potega, see käib seal samamoodi ainult 180 kraadi. Kui mul on vaja paneeli keeramiseks teha neid tiire n korda, siis paratamatul takistab pote seda tegemast.

Või Sa mõtlesid pote väljapoole servot panna? Otseselt selle ajami külge mida servoga keeratakse. Siis mängib välja küll.

Muidu aga tuleks asi lõpulülitite peale teha...


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 06-04-2013

Mina potet väga ei usaldaks. Raadionuppu keerates raginat oled kuulnud?
Asi võib kergesti lolliks minna ja laamendama kukkuda.
Lõpukad tuleks panna igal juhul, kasvõi ainult turvamiseks.
Minul on pööramismehanismusel topelt lõpukad. Ühed annavad Arduinole õigel ajal märku, et "Nüüd on kohal" ja teised veits eemal, juhuks kui paha peale läheb. Kui nii juhtub, siis katkestatakse mehaaniliselt releede toide ja Arduino saab sisuliselt teate "Nüüd on perses!" mis lõpetab tema aktiivse tegevuse kuni inimese sekkumiseni. Ekraanil vilgub vaid kiri "PÖÖRAS ÜLE ÄÄRE!" ja põleb vastava äärmise asendi punane led.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 07-04-2013

Pote on nagu ta on, üsna kriitline peab olema selle valimisel ja paigutamisel, aga ei ole servot väga uitamas kohanud.
Autol läks kord lolliks gaasi servo ja tiiki ta seeläbi jõudis, aga servo oli seal peal kestnud mitu mootorit ja ilmastiku tingimusi hullemaid kui katusel(liiv, muda jne) ja sellelgi servol läks juhtplokk mitte pote. Nihelevaid servosi olen kohanud palju. Enamasti nihelevad nad mingi välise häire tõttu, mis oli analog süsteemis tavaline. Digiga nihelemise probleem on lahenenud.

Pote tuleb servo väline panna ja paigutada paneeli külge sellise kohapeale, kus ta liigub täisulatuses. Vee juuredepääs võiks välistatud olla.

Muidugi võib ka kasutada ainult lõpulüliteid.

Pigem kaklemise, mitte vaidlemise koht Big Grin


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 07-04-2013

Ega ma teegi potekat maaga tasa. Lihtsalt lõpukad võiksid lisaks olla. Peace! Big Grin
Muide, endal on paar-kolm korda asi paha peale läinud ja SOS lõpukate poolt avarii-seisatud. Lisaks mõõdab Arduino servode poolt tarbitavat voolu ja ülemäära suure voolu puhul peaks samuti kõik seisma panema ning hädaldama hakkama. See on juhul kui midagi kinni jookseb või on kõigest hoolimata õnnestunud soolikad ümber posti kerida.
Kaalusin ehitades ka ise poteka kasutamist, aga loobusin, kuna töötab niigi, kuigi asi pöörab suht pimesi. Ega fotoelektrilisel paneelil see päikese träkkimine nii ülitäpne olema peagi. Uued paneelid on osutunud selles suhtes veel ükskõiksemaks kui vana. Silmnähtavalt vale kalle ntx muudab "saaki" vaid 0,1A, mis on umbes 1%. Lausa uskumatu! Tänu sellele korjavad uued paneelid pilves ilmaga elektrit palju paremini kui vana. Kui otse ei jaksagi kogu kremplit ära toita, siis laeb paar tunnikest akut ja siis jaksab õhtuni. Nii on vaid paksult pilves ilmaga. Rusikareegel on, et kui päikeseketas läbi pilvkatte näha, siis tuleb keskpäeval vaat et pea pool maksimumist ära. No tugev 1/3 vähemalt. Olen väga rahul. Kui rahakott lubab, siis järgmisel aastal lisan veel paar paneeli. Siis saab ka pilves ilmaga täitsa arvestatava koguse e-vaba lektrit. Cool


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 08-04-2013

Jeebai kostitas täna veidi ja kohe said teoks loomkatsed. Big Grin

[Pilt: 01019261991e3ac.jpg]

[Pilt: 0101926193e2dfd.jpg?1365437915]

Ainult katsetuseks siis õhtupoolikul akna ees. Reaalselt läheb ikka katusele. Kui panna suurem koormus,kas siis võtta see loadi alt või otse akult? Mõtlen 12V DC to 220V AC Inverterit.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 08-04-2013

Kui kasutad võimsat inverterit, mis võtab üle 30A, siis otse akult.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 09-04-2013

Ära siis juhtmete ristlõike pealt koonerda! Ise pole omal mõõtnud, aga kaod teel katuselt tuppa pidid üsna märgatavad olema.