automoto.ee foorumid
Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Isemeisterdajate töökoda (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Teema: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi (/showthread.php?tid=28200)



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Janka - 18-01-2016

Sääl näiteks selline huvitav ehitis. Mul tuli miskipärast vobla isu pääle Big Grin.

https://youtu.be/oVTcnCuX2Qc


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - tcumen - 21-01-2016

(18-01-2016, 23:19 PM)Basilio Kirjutas:  
(18-01-2016, 21:02 PM)honkomees Kirjutas:  nojah, kui selle FB kasutaja oled. Aga põhimõttelistel sotsmeedia vastastel nagu mina võimalust pole ...
Või siis on tegemist sotsiaalmeedia asotsiaaliga nagu mina...

Vahepeal kuulutati, et kui sind pole facebookis, siis sind pole olemas. Big Grin

Welcome to club: mind pole ka olemas! Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 21-01-2016

(21-01-2016, 19:22 PM)tcumen Kirjutas:  Vahepeal kuulutati, et kui sind pole facebookis, siis sind pole olemas. Big Grin
Mida vähem sind Suure Venna jaoks olemas on, seda parem sulle.  Toungue


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 01-03-2016

Õhtust

Hiljuti on hiinamaal valmis saadud kahesuunaline päiksese "Träkker" ja sai endale ka üks tellitud (Mingi aeg tagasi sellist lahendust ei pakutud). Kätte saanud veel pole, aga Saksast tuleb õnneks suht kiiresti. Plaanis 4*100w lahendusele teha.



Indrek


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Daff - 07-03-2016

(27-08-2013, 20:14 PM)Mossemees Kirjutas:  Peale teist õlut tekkis mul idee, mille realiseerimiseks endal võimalused puuduvad, kuid kui mõni kuliibin tahab katsetada, ega mul kahju pole. Nimelt, kuidas oleks, kui paneks vertikaalse(d) tuulegeneraatori(d), st. midagi sellist: [Pilt: windturbine.jpg?w=500] https://www.google.ee/search?q=cylindrical+wind+generator&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&um=1&ie=UTF-8&hl=et&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=FdYcUq71D7Su4QT1oIHoCw&biw=1024&bih=460&sei=r9ccUrKIAef64QSMs4DgBA#fp=10f8999af9dd6e7c&hl=et&q=vertical+axis+wind+turbine&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&tbm=isch&um=1&imgdii=_
kuhugi maantee äärde püsti, nii nagu vanadel headel aegadel piimapukid olid. Mida tihedama liiklusega tee, mida suuremad kiirused ja eriti, mida rohkem suuri autosid, seda paremini tuulevurrid vurisema peaks. Ehk ühesõnaga, kasutaks energia saamiseks mööduvate autode poolt tekitatud tuult ära. Looduslikku tuult loomulikult ka, kui seda parajasti olema juhtub.

Vana teemat tuusteldades leidsin sellise toreda teemapüstituse mis tekitas küsimuse, et kas selle "viguri"maanteeäärde püstitamise idee tuli ainult õllest või oli veel,ka, mingi väline mõjutaja?
Nimelt: sellel suvel katsetati Itaalias  Milano Verona vahelisel kiirteel sellist kommejanti. Päris mitu kuud oli üleval.
Kõik tingimused mis eespool mainitud olid ära kasutatud. Huvitav kas "makaroonid" käisid ka seda foorumit lugemas? 


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 07-03-2016

(01-03-2016, 22:29 PM)indrek1000 Kirjutas:  Õhtust

Hiljuti on hiinamaal valmis saadud kahesuunaline päiksese "Träkker" ja sai endale ka üks tellitud (Mingi aeg tagasi sellist lahendust ei pakutud). Kätte saanud veel pole, aga Saksast tuleb õnneks suht kiiresti. Plaanis 4*100w lahendusele teha.



Indrek

Asi käes ja nii kaugel [Pilt: 01097782677bece.jpg]


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 07-03-2016

Torm lõngutama ei hakka? Kinnitused-liigutamised üsna keskpunkti lähedal ja raam üsna lai, ilmselt nelja paneeli jaoks. Ega ma paha pärast, aga endal plaanis edaspidi midagi samalaadset teha ja päris head konstruid pähe tulnud ei ole. Ah jaa, mina jätaksin paneelide vahele umbes 10cm vahe sisse, siis ei käitu kogu kupatus tuule suhtes ühe suure tiivana.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 08-03-2016

(07-03-2016, 22:54 PM)Basilio Kirjutas:  Torm lõngutama ei hakka? Kinnitused-liigutamised üsna keskpunkti lähedal ja raam üsna lai, ilmselt nelja paneeli jaoks. Ega ma paha pärast, aga endal plaanis edaspidi midagi samalaadset teha ja päris head konstruid pähe tulnud ei ole. Ah jaa, mina jätaksin paneelide vahele umbes 10cm vahe sisse, siis ei käitu kogu kupatus tuule suhtes ühe suure tiivana.

kinnitused kaunis lähedal jah ja lõtkudki tuleb minimaalseks saada. Aga mootorid kaunis võimekad - 150kg tõmbetugevust ja 120kg tõuke/tõmbejõudu. Läheb katse peale välja esialgu Big Grin


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 08-03-2016

Ka mulle tundub see keskosa natuke lahjake. Eriti see üksik polt mis üles/alla hingena toimima peab. Muusosas nagu võiks ju hea saada.
Nelja 100W paneeli puhul võiks arvestada 300kg jõudusi. See 300kg siis on see jõud mis kogu pinda trügib 50m/s tuulega. Selle juurde peaks arvestama kindlasti veel varu, sest tuul ei ole ühtlane ja võib olla väga raputav.
50m/s tuul on küll varuga, ja eestis vist ei ole veel nähtud sellest, aga parem karta kui kahetseda.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 08-03-2016

(08-03-2016, 04:10 AM)karvik Kirjutas:  Selle juurde peaks arvestama kindlasti veel varu, sest tuul ei ole ühtlane ja võib olla väga raputav.
Tugeva tormiga paneelide ümber tekkiv turbulents raputabki ja päris hoolega. Mul võttis ikka seina värisema. Nüüd olen sügis-talviste tormide ajaks paneelid maha võtnud. Palja raamiga ei juhtu midagi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 08-03-2016

Träkkeril on tuulevurri sisend ka, ilmselt mingilt kiiruselt teeb midagi. Uurin tootjalt mis vurr ja mida teeb. Liigendid moment 10-se poldiga, ideaalis oleks muidugi vähe tummisem - kellegi valmistoodang, mõeldud seda ülessannet tegema.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - ahtos - 08-03-2016

(07-03-2016, 10:01 AM)Daff Kirjutas:  
(27-08-2013, 20:14 PM)Mossemees Kirjutas:  Peale teist õlut tekkis mul idee, mille realiseerimiseks endal võimalused puuduvad, kuid kui mõni kuliibin tahab katsetada, ega mul kahju pole. Nimelt, kuidas oleks, kui paneks vertikaalse(d) tuulegeneraatori(d), st. midagi sellist: [Pilt: windturbine.jpg?w=500] https://www.google.ee/search?q=cylindrical+wind+generator&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&um=1&ie=UTF-8&hl=et&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=FdYcUq71D7Su4QT1oIHoCw&biw=1024&bih=460&sei=r9ccUrKIAef64QSMs4DgBA#fp=10f8999af9dd6e7c&hl=et&q=vertical+axis+wind+turbine&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&tbm=isch&um=1&imgdii=_
kuhugi maantee äärde püsti, nii nagu vanadel headel aegadel piimapukid olid. Mida tihedama liiklusega tee, mida suuremad kiirused ja eriti, mida rohkem suuri autosid, seda paremini tuulevurrid vurisema peaks. Ehk ühesõnaga, kasutaks energia saamiseks mööduvate autode poolt tekitatud tuult ära. Looduslikku tuult loomulikult ka, kui seda parajasti olema juhtub.

Vana teemat tuusteldades leidsin sellise toreda teemapüstituse mis tekitas küsimuse, et kas selle "viguri"maanteeäärde püstitamise idee tuli ainult õllest või oli veel,ka, mingi väline mõjutaja?
Nimelt: sellel suvel katsetati Itaalias  Milano Verona vahelisel kiirteel sellist kommejanti. Päris mitu kuud oli üleval.
Kõik tingimused mis eespool mainitud olid ära kasutatud. Huvitav kas "makaroonid" käisid ka seda foorumit lugemas? 
Selline ventilaator oli Kärust Türile sõites paremat kätt majal(nüüd koht metsa kasvanud ja pole majagi).Vaevalt ta teepealt tulevate autode tuult püüdis,aga ringi ta käis.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - amatöör1 - 10-03-2016

Tere.
Vabandan tülitamast kuid väga huvitav on lugeda uusi ideesi ja lahendusi, eks see energia muutub järjest kallimaks. Tüütan Teid paari küsimusega. Kuskil vene slaidi peal hakkas silma kus oli päikesekollektor valmistatud Polükarbonaadist, tundus väga jabur aga nüüd tagasi mõeldes vast idee polnudki kõige kehvem, kahjuks ei leia seda enam üles, kas oskate juhatada või  olete siis antud ideed katsetatud juba ja nö. aia taha visatud? Kuidas suhtute biogaasi? Kuidas ammutada energiat vaikse vooluga jõest? Vabandan veelkord selliste totrate küsimuste pärast, kuid need kolm varianti ahvatlevad mind kõige rohkem. Põhjendan millepärast eelistused sellised. Päikese soojus just siis vajalik kui enam pliiti ahjusi ei küta aga sooja vett on vaja (tuul kahjuks nii ja naa). Biogaas - aiajäätmed ja muu praht miks mitte tünnis kääritada ja gaasiga sooja vett teha. Vaikse vooluga jõe energia - teine ju ainult 20 m kaugusel


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karvik - 10-03-2016

Indrekule.

Ega just valmistoodangut ostma nüüd pea tõttama, aga hinged saab teha näiteks toru toru sees. Ma küll ei ole proovinud kui täpselt ja kas sobib aga näiteks pooletolline veetoru kolmveerandise sees. Kui lõtk jääb suureks, siis saab alati midagi vahele panna. Näiteks keevitada sisemisele torule olulisematesse kohtadesse ribad peale ja parajaks käiata. Kui riba ei mahu, siis paar tiiru keevitust ei ole ka halb. Lõtkude väikeseks saamine on tülikas aga mitte võimatu. Hing peaks olema pikk ja toestatud otstest. Selliselt saab teha mõningaid lisa tugesid ja tekitada kolmnurki, mis on tehniliselt tugev. Jõud jagunevad ka laiemale alale.
Julgen soovitada selle antud raami puhul katset, kus panna keskosast kaugeima serva külge selline 60kg raskus ja vaadata kas on seal veel mugav kõrval seista või on väga verel. Raam ise ei pruugi seda muidugi kanda(mingi pruss või asi lisaks), aga keskliigendi koormamiseks on see jõuõlg asjakohane.
Üks tarkus Tuulikute raamatust väidab 250kg koormust ruutmeetrile 50m/s puhanguga.



Amatöör1
1. Kui mõtlesid polükarbonaat paneeli all seda, kus vesi käis läbi paneeli, siis on üks link selline. http://www.instructables.com/id/Build-your-own-flat-panel-solar-thermal-collector/

2. Biogaasiga jään vastuse võlgu


3. Kui väike on väikese vooluga jõgi? Kõhutunde järgi stardiplatvormi jõe kiirusest saab sellega kui visata mingi peaaegu uppuv asi vette ja mõõta ära selle läbitud maa näiteks 10 sekundi jooksul. Peaaegu uppuv peaks objekt olema siis sellepärast, et tuul ei mõjutaks. Puuhalg näiteks.
 Üldiselt kipuvad minema vähese voolukiiruse juures asjad suureks enne, kui neist mõistliku energiat saama hakkab.
Veealune tiivik töötaks sellises kohas ilma väga suureks minematta. Kehvapool on aga see, et ma ei tea kedagi kes teaks kedagi kes oleks valmis teinud veealuse dünaamikat kasutava tiiviku. Tööstuslikult on nad olemas. Midagi sellist  https://www.youtube.com/watch?v=u6dd-nW40zo


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - indrek1000 - 11-03-2016

(10-03-2016, 23:42 PM)karvik Kirjutas:  Indrekule.

Ega just valmistoodangut ostma nüüd pea tõttama, aga hinged saab teha näiteks toru toru sees. Ma küll ei ole proovinud kui täpselt ja kas sobib aga näiteks pooletolline veetoru kolmveerandise sees. Kui lõtk jääb suureks, siis saab alati midagi vahele panna. Näiteks keevitada sisemisele torule olulisematesse kohtadesse ribad peale ja parajaks käiata. Kui riba ei mahu, siis paar tiiru keevitust ei ole ka halb. Lõtkude väikeseks saamine on tülikas aga mitte võimatu. Hing peaks olema pikk ja toestatud otstest. Selliselt saab teha mõningaid lisa tugesid ja tekitada kolmnurki, mis on tehniliselt tugev. Jõud jagunevad ka laiemale alale.
Julgen soovitada selle antud raami puhul katset, kus panna keskosast kaugeima serva külge selline 60kg raskus ja vaadata kas on seal veel mugav kõrval seista või on väga verel. Raam ise ei pruugi seda muidugi kanda(mingi pruss või asi lisaks), aga keskliigendi koormamiseks on see jõuõlg asjakohane.
Üks tarkus Tuulikute raamatust väidab 250kg koormust ruutmeetrile 50m/s puhanguga.


Egas ongi. Variante on, saaks lasta treialil ka laagripesa teha ja asja niipidi ajada. Katsetamisel ma ise paningi mootorile vastu ja tunne oli "hea". jeebai järgi see süsteem ongi 400w paneeli jaoks - Saaks jõuõlga suuremakis muuta ka, aga seeläbi kannatab kaldenurk.

Ühendust võtsin kriimsilmadega ja nende väitel see vurri sisend ainult moepärast - st. et ei saa sealt midagi ja nad ei müü ka. Big Grin
Öeldi vaid, et tuulise ilma korral lülita ise manuaalselt asi horisontaali.

Selline 60kg koormustest tuleb kindlasti kui saab lõpuks asja jalale. Hetkel ise tööl väljamaal ja ei saa asjale pihta. 


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - amatöör1 - 11-03-2016

Tere.
Tänan vastuste eest! Mdagi sellist paneeli pidasin simas, tundub lihtsa ehitusega aga kuidas see toru sinna plastiku küge kinni saada ja materjalide erinevad paisumised ka veel lisaks. Peab vist ktsetama. Biogaasiga on eeltööd ja muu üsnagi ajamahukas, seega ei tundu eriti ahvatlev. Vaevalt keegi lubab Pärnu jõe peal mingit kaadervärki ehitda, kui just vee allae topi, seea jääb üle vaid imetleda vee voolamist


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - taavi - 11-03-2016

vee sisse paned maaküttekontuuri ja jahutad veidi veetemperatuuri Big Grin Aga see eeldab kindlasti vee erikasutusluba.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 11-03-2016

(10-03-2016, 20:54 PM)amatöör1 Kirjutas:  ... Kuidas suhtute biogaasi?...

Ühe kodu materjalist tekib seda nii vähe, et selle mõistlik kasutus on läbi küttekolde sekundaarõhu leegi lisatoiteks.

Indias neid ühemajageneraatoreid on, aga nendega majandamise tülikus ajab meie mugava eluga harjunul juuksed peas püsti.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - amatöör1 - 11-03-2016

Tere.
Maakütte kontuuri jõkke panek eeldab vist jah igasugu paberimajandust, seega las voolab rahulikult edasi.
Maal elades vast ei tule puudust sellest prahist millest saaks biogaasi, ma ise vaatasin ka, et see protseduur on ikka kuradima tülikas, meil seda sooja aega vähe kus toimub aktiivne gaasi eraldumine. Suvise sooja vee saamiseks jääbki üle vaid päikesekollektor. Läbi kahesüsteemse boileri antud süsteem tööle, tarbevee temperatuur jääb madalamaks kui seda keskkütte pealt teha ja tekib kohe probleem igasugu satikate vohamisega tarbevees, paraku leidub neid igas vees.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - taavi - 11-03-2016

ma ei jäta kontuuride jonni, netis ringles mingi video, kus pandi must pem toru kompostihunnikusse ja ammutati kõdunevalt materjalilt nii soojust. aga mõeldes tekkinud energiale, arvan, et see eeldab koduhoovi kena jäätmehoidla rajamist, et asi tulus oleks