automoto.ee foorumid
Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Isemeisterdajate töökoda (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Teema: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi (/showthread.php?tid=28200)



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 04-09-2011

Täna arendasin asja jälle veidi edasi, panin paika kaablid ja kontaktrõngad-harjad, lisaks veel saba keeramise mootori. Eespool küsiti, kas plastikust tiiviku südamik peab vastu, ega ma täpselt ei tea kas peab Big Grin, aga siiamaani on kõik analoogsed tiivikud (3 tk) vastu pidanud, ennem on alumiinium kõveraks läinud. Paar klõpsu ka [Pilt: 19420641bc57ec_t.jpg].


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Ranno - 04-09-2011

Põhjalik töö. Mille generaatorit sa kasutad?


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 05-09-2011

Kasutan ümbermähitud ja püsimagnetergutusega varustatud Vene bussi või veoauto pealt pärit generaatorit G 287- 14V / 90A, kuna suuremate mõõtmetega (mähiseruumi pärast) ei õnnestunud leida Sad, kui kellegil vedeleb midagi sellest suuremat ja ta ei vaja seda, andku teada. Kuskil eespool on ka pilte generaatorist ja selle ümberehitusest.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Ishijupp - 05-09-2011

Vabandan lolli küsimuse eest, aga milleks sabale mootor? Kas selleks, et tuulegeneraator tormituulte korral tuule suunalt ära keerata?


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 05-09-2011

(03-09-2011, 21:39 PM)USSR V4 Kirjutas:  Alustuseks 5 amprine posti otsast alla,
Mis plaanid selle 5-amprisega on, paned mujale üles?
Aga muidu - müts maha sellise kõva töö ees!
Tahaks ka ise ükskord niikaugele jõuda et kasvõi väikese vurri katusele saaks. Paraku pole kätte sattunud sobivat materjali, millest genekat aretada. Aega pole ka eriti olnud.
Hetkel on tellitud hoopiski 12V 55W päikesepaneel ja 30A kontroller. Kui need kätte saan, paika ja tööle panen, annan teada, kuidas on. Äkki on veel huvilisi. Paneeli on kavas ka pöörama panna, et hommikune ja õhtune päike kaotsi ei läheks.
Kontrollerit ärgitasin alguses ise tegema hakata, aga asjasse süvenedes selgus, et korraliku ja täiusliku asja tegemine läheb suht keeruliseks. Pööramismehhaanika juhtimise teen muidugi ise.
Järgmise sammuna hakkan valgustust tasapisi 12V LED valgustitele üle viima. Hetkel on osad olemasolevad LED valgustid 230V-sed, aga neid on vajadusel suht lihtne 12V peale ringi teha.
Talvel katsun hakata tuuliku peale mõtlema.
Aku ja 12V süsteem on videovalve näol juba olemas. Seda ma siis tasapisi laiendan ja kasutan ka muude vidinate toiteks. Siiani on aku olnud vaid voolukatkestuste puhuks.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 05-09-2011

Milleks sabale mootor?, küsija pakutud vastus on täpselt õige, liiga tugeva tuulega saab saba keerata 90 kraadi, nii, et tiivik jääb tuulega serviti ja peaks ära hoidma asja purukslendamise, uskuge mind, tugeva tuulega käivad need tiivikud väga kiiresti ringi,(joonkiirus üle 200 kilomeetri tunnis) ja hääl on selline, et posti ligi ei taha ollaBig Grin. Täna sai siis esimesed elektronid uuest genekast katsetuseks akupurki püütud, nõrga tuulega näitas ampermeeter 1-2 A, kusjuures teised 2 väikest ainult pöörlesid aeglaselt ja ei andnud 6 voltigi. Mis saab 5 amprisest? , läheb maja katusele teisele seltsiks, siis koosneb minu "tuulepark" juba 4 genekast. Ja veel, uut genekat ainult ühest faasist koormates tekkis vibratsioon, mis pani posti ja maapinna selle all värisema (püsti seistes oli hästi tunda, nii, et vastava lülitusega- mutid hoidke alt, post vist kaBig Grin. Päikesepaneelid on ammu mõttes, aga hind on minu jaoks "natuke" suurSad.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 05-09-2011

(05-09-2011, 19:33 PM)USSR V4 Kirjutas:  Päikesepaneelid on ammu mõttes, aga hind on minu jaoks "natuke" suurSad.
Kallid on jah, raiped! Ega ma ise ka mingi kröösus ole, aga sain just äsjalõppenud pikema projekti eest natuke raha ning tegin südame hästi kalgiks. Paneeli suurus sai valitud optimaalne - väiksemast poleks mulle tolku ja juba veidi suurem oleks rahakoti mõrvanud.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 05-09-2011

(05-09-2011, 19:33 PM)USSR V4 Kirjutas:  Täna sai siis esimesed elektronid uuest genekast katsetuseks akupurki püütud, nõrga tuulega näitas ampermeeter 1-2 A, kusjuures teised 2 väikest ainult pöörlesid aeglaselt ja ei andnud 6 voltigi.
Kas akud on tuulikutel otse taga või kasutad vahepeal mingit regulaatorit või kontrollerit? Mina otsustasin kohe 30A kontrolleri osta, et oleks kasvuruumi. Töötab nii 12V kui 24V-ga. Kui tulevikus peaks 30A 12V juures väheks jääma, siis on enivei targem 24V peale kolida. Muidu lähevad juhtmed käsivarrejämedusteks ja kütavad ilma. Kui võimsused veelgi peaksid kasvama, on vist targem see kohapeal 230V-ks muundada ja siis juba peeneid juhtmeid mööda "vägi" tuppa lasta. On olemas ka "grid tie" inverterid, mida saab otse vooluvõrku lülitada. Hoiavad ise ennast võrgu pinge ja sagedusega sünkroonis.
Üsna põnev oleks teada, kuidas sina elektrit jagad ja kasutad.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 06-09-2011

Akud on otse järgi ühendatud ja kontrolleriks on tarbimise reguleerimine voltmeetri näidu järgiSmile. Tarvitan keldri ventilatsiooniks ja valgustuseks esikutes- treppidel 24/7. Lisaks veel tubades,lambid on 12V säästulambid ,ja LED lambid 1-3 W, süsteem on veel ehitusjärgus, aga täiendan vastamalt lisanduvale võimsusele.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - tiit - 06-09-2011

(05-09-2011, 19:33 PM)USSR V4 Kirjutas:  Milleks sabale mootor?, küsija pakutud vastus on täpselt õige, liiga tugeva tuulega saab saba keerata 90 kraadi, nii, et tiivik jääb tuulega serviti ja peaks ära hoidma asja purukslendamise, uskuge mind, tugeva tuulega käivad need tiivikud väga kiiresti ringi,(joonkiirus üle 200 kilomeetri tunnis) ja hääl on selline, et posti ligi ei taha ollaBig Grin.
Tööstuslikult valmistatud genekal oli vertikaalne võll geneka küljel mitte keskel. See keeraski ta tugeva tuulega tuulest ära, mitte täiesti risti aga kaitses ikkagi puruks lendamise eest.




RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 06-09-2011

(06-09-2011, 18:24 PM)USSR V4 Kirjutas:  Akud on otse järgi ühendatud ja kontrolleriks on tarbimise reguleerimine voltmeetri näidu järgiSmile.
Kui saladus pole, siis mis akud ja kui suured, kaua laevad, palju on kogutarbimine?
Kas tuuliku aeglastel pööretel lambid vilguvad? Ledidel ju inertsi pole nagu hõõglambil, väga ergud on igasugu pulsseerimist värelusena edasi andma.
(06-09-2011, 21:10 PM)tiit Kirjutas:  Tööstuslikult valmistatud genekal oli vertikaalne võll geneka küljel mitte keskel. See keeraski ta tugeva tuulega tuulest ära, mitte täiesti risti aga kaitses ikkagi puruks lendamise eest.
Nutikas lahendus! Geniaalselt lihtne. Ainult see võlli kaugus tsentrist peab suht täpselt paigas olema, ma kujutan ette. Muidu keerab tuulest ära liiga vara või hilja.



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 06-09-2011

Sellel tsentrist väljas võllil peab olema veel kaldenurk, mis tiiviku tagasi otseks toob, kui tuul järgi annab ja ära peab keerama ainult tiivik koos generaatoriga, saba jääb otseks. Keda rohkem huvitab võib otsida YouTube-st märksõnaga auto furling või furling, peaks leiduma mitmeid videojuppe, kus on näha, kuidas asi toimib. Miks ma ei kasutanud automaatset, tuule jõul töötavat süsteemi? mulle ei meeldi, kui generaator on kuidagi imelikult tsentrist väljas / ebasümmeetriline, see riivab kuidagi silma, aga see on minu isiklik arvamus. Lisaboonus mootoriga süsteemil on see, et ma saan alati generaatori kiirust muuta, või üldse seisma jätta, näiteks, kui on vaja midagi remontida, aga tuul puhub ja tiivik tahab kallale tulla, isegi 5 amprise peatamisega oli tükk tegemist, tahtis vägisi ära viilutada. Järgmine genekas, kui selle ehitamine peaks käiku minema tuleb juba muudetava nurgaga tiivikulabadega (pitch control) ja saba asemel pööramistiivik, kuna see on hulga rahulikum ja ei kõigu koguaeg edasi-tagasi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 07-09-2011

(06-09-2011, 23:14 PM)USSR V4 Kirjutas:  isegi 5 amprise peatamisega oli tükk tegemist, tahtis vägisi ära viilutada.
Mul endal oli kunagi idee, ei tea kas hea või halb, kasutada tuuliku võllil auto tagarattapidurit ja kässarihooba masti küljel. Tross või varras tuleks siis viia läbi õõnsa pöördliigendi, et tuulik ennast ikka pöörata saaks. Püstrootori puhul oleks asi palju lihtsam.



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 07-09-2011

Leidsin ühe hea Eesti lingi taastuvenergia kohta. http://www.taastuvenergia.ee/index.html
Huvipakkuvaimad leheküljed olid minu jaoks: http://www.taastuvenergia.ee/tuulegeneraatori-voimsus-kasutegur-tootlikkus.html
http://www.taastuvenergia.ee/tuule-kiirus.html
http://www.taastuvenergia.ee/paikeseenergia-eestis.html
http://www.taastuvenergia.ee/paikesepaneeli-paigaldamine-suunamine.html


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 07-09-2011

Täna õhtul ehitasin 12V süsteemi edasi ja mõtlesin, et esialgu peaks uuele genekale 10A ampermeetrist piisama, panin siis akuruumi prooviks 10A "kella" vahele ja jälgisin näitu 2A-4A-1A-5A-7A ja siis tuli vist tugevam tuulehoog, sest ampermeeter käis tugevalt põhja, nii, et osuti kolks vastu piirajat oli kuulda, (tegemist on suure vene kilbiampermeetriga) ja nii mitu korda järjest. Järgmine mõõteriist on mul 20A , ei tea, kas sellest piisab, sest tugeva tuule jaoks saab mähised ümber lülitada ja siis kasvab voolutugevus veelgiBig Grin.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 08-09-2011

Tubli töö! Aga kardan et ilma korraliku 30A kontrollerita sa varsti enam läbi ei saa. See siluks pinget, väldiks nii akude liigtühjenemist kui ülelaadimist. Üksiti on kogu action ilusti silma all. Odavamatel on indikaator-ledid, kallimatel LCD. Parematel (loe: kallimatel) mudelitel on ka impulsslaadimine, mis targemate jutu järgi olla efektiivsem ja ökonoomsem.
Eks ma anna teada kui minu oma Hiinast ära tuleb ja olen katsetanud. Tellisin midagi sarnast: http://nepasun.com/steca-laderegler/164-30a-lcd-solar-laderegler-12-24v.html
Maakeelset lugemist: http://www.taastuvenergia.ee/paikesepaneeli-kontroller-epip30.html
Kui mõni hea sõber on tugev elektroonik, teeb äkki ise valmis. Keerukus sõltub sellest, kui head asja tahetakse. Primitiivse regulaatori-akusäästjaga saaksin isegi hakkama.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - PlyVal64 - 08-09-2011

Basilio, ise annad Eesti parima sedasorti ehk taastuvenergia müüja/spetsi koduka ja siis tellid kusagilt ime kohast "tundmatu looma naha" teadmata, palju toll veel otsa võib lajatada, kui sealsamas on otse laost saada 40A EPIP602 128 öiroga???

Ise lappisin ka kodustest vedelema jäänud "vahenditest" 5 minutiga suvekodu grillimaja valgusti kokku, ainult kontrolleri (4A, 13 öirot) ostsin sealtsamast kohast ja sai väga hea. Pildil veel Phocose kontroller puudu ja süsteem korrektselt lõpuni vormistamata aga too pisike paneelike annab otseses Päikeses kuni 30W ja 45 Ah sügavtühjeneva geelaku elus hoidmiseks on see täiesti piisav. Prože 6V(sestap reguleeritav muundur vahel) / 80 LED'i ja valgust nii et tapab Wink Öö otsa põles suure peo ajal ja akust veel voolu kadumist märgata ei olnud. Lõppversioonis on vahel ka 12V pistik ja sellega sai edukalt moblat laadida kui mida iganes 12V pealt teha.
[Pilt: 23082011441.jpg]

Pildike veel ka kahest paneelist ja grillimaja pimedaanduriga üldvalgusest, mida on 2 X 3'LEDised lambid, toiteks paneelilt laetavad 2600 mAh 3 AA-akut (peale akude kõik made in china). Sama komplekt on ka majaesise valgustuseks. Põleb rahumeeli ka oktoobri ööl täie võimsusega öö otsa, see kevad tuli alles akud eraldi ette täis laadida, üleval olid kolmandat hooaega.

Järgmine teema on ka vähe suuremad paneelid (mis minu arust on vastupidi jube odavaks läinud Rolleyes ), pisike akupank samadest geelakudest ja moodsad 12V pealt toimivad LED'pirnid maja üldvalguseks. Needki on tänaseks juba odavaks muutunud, vaatsin, et 8-9 öirot saab juba korraliku pirni kätte. Põhimõtteliselt vaja 4 paind-kaelaga kohtvalgustit (võimalik teha nii, et paneelist akupangani ja sealt edasi iga valgustini ei ole rohkem kui 2 meetrit) ja kogu suvekodu oleks elektrifitseeritult valgustatud. Ise löönud kokku nii, et 300 öirot on peaagu max., mida suudaks ära kulutada. Kuigi olen mere ääres ja isegi mingi "mägi" on olemas, ei ole kunagi mõelnud tuuliku peale. Minu arust on see audio-visuaalne reostus ja oma õue reostada ju ei tahaCool


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 08-09-2011

Kontroller kuluks ära küll, just tuulegeneka oma, aga jälle on hind see, mis asja paika paneb, esialgu minu rahakott seda ei talu. Akud, mida kasutan on vanad veoauto akud, mis autole enam ei kõlba, (jah ma tean, et autoaku ei sobi sellisesse kasutusse ja tööreziimi) aga hind on 0 euri ja kui lõplikult otsa saab, siis Kuusakoski maksab veel peale ka. Suured umbes 1000 Ah akupurgid oleks muidugi maiuspala, kui ei oleks seda aga, mille pärast kontrollergi ostmata on. Akusid on mul hetkel kirjade järgi 1300Ah, aga tegelikkust ei tea vist keegi, peaks võrgust korralikult täis laadima ja siis määrama tegeliku mahtuvuse. Lampe on hetkel vähe, kuna süsteem välja ehitamata, aga midagi siiski, pidevalt töötavad akuruumi/keldri vent, mis kulutab umbes 300mA ja nn liikumisvalgustus kokku u 5 W LED elemente, lisaks mõnedes kohtades 11W säästulambid, mis ei põle pidevalt. Aga lisandunud generaatorivõimsuse tõttu saan nüüd rohkem valgustust 12V peale ümber tõsta. Kui tuult pikka aega ei ole siis saan akude säästmiseks Narvast lisa laadida, see on nüüd siis see koht kuhu oleks vaja päikesepaneele, kuna Päike = tuulevaikus ja vihm = tuul. Veel oli küsimus lampide vilkumise kohta, seda ei ole, sest akud ei lase pingel kiiresti muutuda ja minu kasutuses olevad LED id on sisseehitatud kontrolleriga (mitte kõik) ja töötavad vahemikus 10,5- 14,5 V täiesti stabiilselt


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Basilio - 08-09-2011

Süsteem selge. Minu arust oled igati õigel teel.
Odavaim päikesepaneeli jaoks mõeldud 20 A kannatav kontroller, mille leidsin on selline: http://www.ebay.com/itm/Solar-Panel-Charger-Controller-Regulator-12-24V-20A-New-/260815246341?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb9ccd405
Eks ta paras junn ole, aga 30A on juba järsult kallimad. 10 A on odavad ja saadaval igasuguseid, aga sellest on sulle vähe.
Suure tuuliku jaoks läheks pigem selline: http://www.ebay.com/itm/Wind-Turbine-Charge-Controller-3-Phase-AC-/160644766397?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item6b1befa640
Veel parem selline: http://www.taastuvenergia.ee/hubriidkontroller-500w.html
Kallid jah, kurinahk!
Minu arusaamist mööda erineb tuuliku kontroller päikese omast põhiliselt sellega, et aku liigtäitumisel ei viska seda lihtsalt tagant ära vaid lülitab asemele võimsa koormustakisti(dump load) et tuulik lõhkuma ei läheks.
Hea tahtmise korral on võimalik päikese oma veits tuunida. Võib ka nullist ise ehitada, kuigi asi on keerukam kui algul paistab.
Kustkohast ja mis hinnaga led lampe ostnud oled?


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - USSR V4 - 09-09-2011

See Eesti maaletooja hübriidkontroller oleks viimase peal asi. pingekordisti ja päikesepaneeli sisend ka veel olemas. LED lambid olen ostnud Bauhofist tootja või edasimüüja Festing, 12V 3W kolme 1W LED elemendiga, sobib nn ripplae halogeeni asemele, on sooja valgusega 2700-3000 kelvinit hind 143 vana raha, nüüd läks tunduvalt kallimaks kuna euro ju hinda ei tõstaBig Grin. Lisaks veel 1W niiöelda esimese põlvkonna LEDid, kus on tavalised 5mm LEDid pandud halogeeni klaaskorpusesse, hind oli soodukaga mingi 2.5 euri, vist laojääk,kuna keegi ei taha, lahjad ju aga öövalguseks ideaalsed.Siis veel ostsin "leiukastist" 230v E14 LED lambid selleks, et saada 5mm sooja valgusega LEDe, ühes lambis oli 38 tükki ja maksis u 60 EEK, natuke kangutamist ja jootmist ja tuli tunduvalt odavam ,kui osta LEDe elektroonikapoest. Omaette teema on 12V säästulambid, need leidsin juhuslikult ühest ehitusmarketist Tallinnas, ostsin ühe ära, proovisin kodus ja järgmine päev ostsin terve hunniku, (kogu riiuli tühjaks) sest raha ja valguse suhe võrreldes LEDiga ei kannata võrdlust, kuna 1W odavat LEDi maksab umbes 50 EEK, aga 1W 12V säästulampi maksab umbes 3,6 EEK, valgusviljakus peaks olema vati kohta küllaltki sarnane. Vaatasin karpide pealt järgi - LED 3W 150 lm =50 lm/W säästulamp 11W 600 lm =54,5 lm/W, nii, et oh üllatust kirjade järgi on säästulamp efektiivsem, lisaks annab säästulamp valgust ümberringi ja sobib tavavalgustisse seetõttu paremini, ok on olemas ka vastavad LED "pirnid", aga need on kallid ja 230V . Tuli veel üks asi meelde, Lasnamäel on ühes hoovis pood nimega Brigso elektrikaubad, ja seal on tulnud müügile soodsad 12V LED ribad (rullist ja lõigatavad) hinnaga 11 ja 22 euri meeter, palgapäeval proovin ära.