automoto.ee foorumid
Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Isemeisterdajate töökoda (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Teema: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi (/showthread.php?tid=28200)



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - mesinik - 05-10-2021

(05-10-2021, 22:42 PM)metsakohin Kirjutas:  
(05-10-2021, 21:29 PM)v6sa Kirjutas:  Olgem siiski täpsed: meie tänasesse, ühesuunalisele energiaJAOTAMISELE orienteeritud võrku ei ole hea mõte suurt kogust suvaliselt tekkivat ja kaduvat särtsu sisse pumbata.
On sul ehk täpsed andmed, et saad kogust suureks nimeta? Jätame siiski kõrvale EE enda poolt toodetud päikese elektri ja arvestame ainult teisi päikesesse panustajaid. 
Loomulikult pole hea mõte, sest ilma "pumpamiseta" oleks hind veel kõrgem ja tarbija saaks valida tarbimise või mitte tarbimise vahel, riik saaks rohkem aktsiisi jne.

(05-10-2021, 21:29 PM)v6sa Kirjutas:  Kui võrk ehitada ümber hajustootmise jaoks (sh. anda tootmise juhtimine üle võrguhaldurile), on tulemus veel parem. Rubilniku üleandmist saab motiveerida hinnakujundusegaWink

Teadmiseks sulle: ma ei saa mitte üks tilk rohkem pumbata, kui peakaitse lubab, ehk max kogus on mõlemas suunas sama. Samuti on paigas hinnakujundus, ära karda, ei saa püsti rikkaks sinu ja teiste ainult tarbimist kasutavate isikute arvel. EL ja EE saavad mõlemad oma osa kätte, selleks näppugi liigutamata.

(05-10-2021, 21:29 PM)v6sa Kirjutas:  Hakkamegi jälle looduse rütmis elama Big Grin
Milleks hakata, kui võiks lihtsalt jätkata looduse rütmis elamist. Ja pole vaja vihata neid, kes on midagi teistmoodi teinud.

Edaspidi ei kirjuta mitte ühte sõna ei Päikesest ega elektrist, mõtlesin, et ehk huvitab kedagi, paraku tehakse rahvavaenlaseks.
Peakaitse ei loe. Mul on peakaitse 20A ja naabril 16A, ehk kogu liini peale 36A, aga võrku lubatakse lasta 10kw, kuigi peakaitse kannataks 12,5kw. Seetõttu on mu 15kw jaama eksport piiratud 10kw peale. Kusjuures kui tootmise graafikuid vaatan, siis piirikusse jõuab jaam üsna harva ja üsna lühikest aega.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 05-10-2021

Jälle üks õrnapõrnaline, kes teistsugust arvamist ei kannataSad Mille kuradi pärast läheb Sulle korda, mida päikesepargita inimene arvab?

Ning palun tsiteerida minu postitusest seda osa, kus ma väljendan vihkamist! Ärge mõelge asju välja!

Reaalse tootmise numbrid on väga head ja nende jagamise eest suur tänu. Üllatavalt head tulemused. Samuti tänan ausa selgituse eest, et Sind ei koti, kuidas süsteem toimib ja teised hakkama saavad - väga inimlik suhtumine ja praegu ka moodne. 

Minul on sügavalt savi, kas keegi on oma vaba raha pannud paneelide alal kinni või mitte. Pange ja tehke, aga looduses ei ole tasuta lõunaid. Ja ma ei räägi siin paneeli tootmisega kaasnenust.... Paneeli ja tuulikumeeste toodetud elekter on praegusele süsteemile koormaks. Vaja on seda peamiselt turundusele, et vähendada elamise talumatut koormat.  Et vähendada "süsinikujalajälge".

Kes ise omatoodetud ära tarbivad, neid süsteem ei tunne ja nende pihta ka kogu juhitamatu tootmise kriitika ka ei käi - nad vähendavad süsteemi tipukoormust omatoodangu saamise ajal ja ei mõjuta seda täiendavalt omatoodangu puudumise ajal. Suured tootmisvõimsused jälle eelistaks, et nende koormus on võimalikult ühtlane. Mis ei lähe kuidagi kokku hajutatud mikrotootmise kontseptsiooniga päikesest ja tuulest.

Palun mitte valesti aru saada: päikesepaneel on suisel aal üks kasulik asi indiviidile seal, kus elektrivõrku ei ole.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raulex - 06-10-2021

Kohe käivitub vesinikutootmine, mis suudab vähemalt koolifüüsikas õpitu põhjal väga suures ulatuses ja väga kiiresti elektritootmise kõikumist siluda.
Seega pseudoprobleem.
Talveks täna kogu Eesti tarbimist katvaid taastuvelektri lahendusi tõesti pole, aga pole ka vaja. Alles  2050 on vaja. Täna ja ka 10 aasta pärast piisab kevadest sügiseni küll ja sellesse pilti sobivad nii tuulikud kui päikesepaneelid hästi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 06-10-2021

(06-10-2021, 00:01 AM)raulex Kirjutas:  Kohe käivitub vesinikutootmine, mis suudab vähemalt koolifüüsikas õpitu põhjal väga suures ulatuses ja väga kiiresti elektritootmise kõikumist siluda.
Seega pseudoprobleem.
Talveks täna kogu Eesti tarbimist katvaid taastuvelektri lahendusi tõesti pole, aga pole ka vaja. Alles  2050 on vaja. Täna ja ka 10 aasta pärast piisab kevadest sügiseni küll ja sellesse pilti sobivad nii tuulikud kui päikesepaneelid hästi.

Nii ilusti turunduse reeglite järgi: küll vabaturg reguleerib. Sad

Reguleeribki eeldusel, et keegi teine on ette mõelnud... Loodame, et ksf! on õigu1.

Vesinikumajanduse häda on selles, et nafta on täna liiga odav. No ja inimene liiga laisk, et teha muudatusi oma elustiilis. Samas on vesinik pea ideaalne kütus tõesti - heitmeks vaid vesi. Samas tunnistavad isegi vesinikuentusiastid, et täna on seda odavam toota maagaasist, kui elektrolüüsida.

Allikas: https://www.eia.gov/energyexplained/hydrogen/production-of-hydrogen.php
[Pilt: hydrogen_production_eere.png]

Tunnistan, et mulle tundub mõistlikum paneelide ja tuugenite liigset elektrit just vesinikuks jahvatada läbi elektrolüüserite. Õnnetuseks on seadmed kallid ja vajavad tööks lisakemikaale: https://www.fuelcellstore.com/water-electrolysis-system-10kw. Tõenäoliselt annab ka kodus midagi toimivat valmis heegeldadaWink


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - qwerty009 - 06-10-2021

(06-10-2021, 00:01 AM)raulex Kirjutas:  Kohe käivitub vesinikutootmine, mis suudab vähemalt koolifüüsikas õpitu põhjal väga suures ulatuses ja väga kiiresti elektritootmise kõikumist siluda.
Seega pseudoprobleem.
Talveks täna kogu Eesti tarbimist katvaid taastuvelektri lahendusi tõesti pole, aga pole ka vaja. Alles  2050 on vaja. Täna ja ka 10 aasta pärast piisab kevadest sügiseni küll ja sellesse pilti sobivad nii tuulikud kui päikesepaneelid hästi.
Mis meetodiga koolifüüsikas õpitu põhjal sellest vesinikust elekter tehakse ning mis selle kasutegur on. Lisaks maha arvestada veel elektrolüüsimise kaod vesiniku tootmisel.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raulex - 06-10-2021

Füüsikaline kasutegur ongi kehvake.
Majanduslik kasutegur võib täiesti OK olla, kui ületootmisaegne elektrihind läheneb nullile.
Elektrolüüs on õige mõiste.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Janka - 06-10-2021

Härrased, teil on välja kujunenud vananenud arusaam, et päikeselise suvepäevaga mitte keegi energiat ei vaja ja käib meeletu ületootmine. Mõelge ruumide jahutamisele.
Ja teine asi veel...
Sa v6sa ära topi mulle nina alla konkreetsete aastate keskmisi graafikuid, mis väljendavad igasuguse ilmaga loodud kiirgusfooni keskmist! ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. Polaarööd pole vaja välja mõelda või enesele ette kujutada. Eestis seda hetkel veel tulemas pole.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Daff - 06-10-2021

Kui paari kuuma suve energivajaust USA näitel vaadata siis oli neil suviti ikka väga kitsas särtsuga. Konditsioneere vist lausa taheti piirata, et tehastel voolu ära ei võtaks.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - mesinik - 06-10-2021

(06-10-2021, 09:04 AM)Janka Kirjutas:  Härrased, teil on välja kujunenud vananenud arusaam, et päikeselise suvepäevaga mitte keegi energiat ei vaja ja käib meeletu ületootmine. Mõelge ruumide jahutamisele.
Ja teine asi veel...
Sa v6sa ära topi mulle nina alla konkreetsete aastate keskmisi graafikuid, mis väljendavad igasuguse ilmaga loodud kiirgusfooni keskmist! ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. Polaarööd pole vaja välja mõelda või enesele ette kujutada. Eestis seda hetkel veel tulemas pole.
Talvel on päevad lühikesed ja paneelid ka lumega kaetud. Mõneeurise elektritootmise pärast pole küll mõtet hakata paneele lumest puhastama. Ok, tänu toetusele ja kõrgele elektrihinnale see mõte võib muutuda. Aga eelmine talv, kus elektere maksis 3-5 senti kwh, siis 15kw tunnitoodang oleks maks 45-75 senti, 7 tunniga seega maks 3,5eur. Ma proovisin paneele puhastada korduvalt, kuid siis leidsin, et minu tööaeg maksab rohkem kui teenitav tulu ja loobusin sellest puhastamisest.



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - olevtoom - 06-10-2021

(06-10-2021, 09:04 AM)Janka Kirjutas:  ... ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. ...
Ma nii igaks juhuks meenutan, et seda kirgast selget päikesepaistelist taevast on kõnealusel aastaajal võtta kuus-seitse tundi ööpäevas. Kütta millegipärast on vaja 24 tundi ööpäevas.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - karlarnold - 06-10-2021

(04-10-2021, 14:03 PM)v6sa Kirjutas:  Üldiselt peaks arutu paneelikülvamisega käima kaasas miskitsorti kohustus osaleda ka baasvõimsuse tagamisel. Aga seda on meie vastutustundetuse ajastul palju oodata.
On poliitiline pöördumine, palun see ja kogu sellest tulenev diskussioon kustutada!

Mille üle Te üldse vaidlete? Kõik on ju nõus, et kui millegi – antud näites elektri -  tootmises on kaasatud kontrollimatud loodusjõud, tuleb süsteemselt tegeleda toodangu ladustamisega. Kas see peaks olema iga üksiku (väike) tootja või riikliku regulaatori või monopoolse suurtootja ülesanne, see on poliitiline küsimus ja poliitikast siin foorumis ei räägita. Tehnoloogiad on palju ja ükski neist pole odav.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - olli - 06-10-2021

Samas on selge, et praeguses olukorras, kus päevane elektrihind on kõrgem kui öine (paar õhtutundi välja arvatud), ei ole mõistlik päeval kallist elektrit salvestada selleks et öösel odavamalt maha müüa. Eks kui see ükshetk muutuma hakkab, siis küllap hakkavad ka kodused powerwallid jms rohkem kasutusse tulema.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Inri - 06-10-2021

(06-10-2021, 09:23 AM)olevtoom Kirjutas:  
(06-10-2021, 09:04 AM)Janka Kirjutas:  ... ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. ...
Ma nii igaks juhuks meenutan, et seda kirgast selget päikesepaistelist taevast on kõnealusel aastaajal võtta kuus-seitse tundi ööpäevas. Kütta millegipärast on vaja 24 tundi ööpäevas.
Kui vaja 24h ööpäevas kütta, siis elad ilmselt kuuris?


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 06-10-2021

(06-10-2021, 09:04 AM)Janka Kirjutas:  ...
Sa v6sa ära topi mulle nina alla konkreetsete aastate keskmisi graafikuid, mis väljendavad igasuguse ilmaga loodud kiirgusfooni keskmist! ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. Polaarööd pole vaja välja mõelda või enesele ette kujutada. Eestis seda hetkel veel tulemas pole.

Wow, niimoodi ongi, et kättesaadavad kiirgusgraafikud ei kõlba? Mida peaks siis pakkuma härrale? Konkreetse päeva kiirgusmõõtmise gaafik sobiks? Millise kuupäeva ma välja küsin? Ja kas tavapärane vatti ruutmeetrile on sobilik ühik?

Ega minu juttu pea ju südamesse võtma. Mul paneeliparki ei ole, seega ega mina midagi ei tea. Paljukest Teolan Tomsongi teadis, tal oli ka vaid paar paneeli TTÜ katusel ja mingi mõõteseade statiivil, millest artikleid treida TEUK kogumikesse: https://tek.emu.ee/teuk-konverentsid/teuk-kogumikud/

Metsas elajal on suuresti savi sellest hädakisast, mis tekib peale esimese paari tunni möödumist pimeduses. Panen aga vajadustmööda halgu alla ja kui vett vaja, siis seda elektrit jahvatab 2 kW inverter SDI kolksvaageni mootori toel olemasoleva kütusevaru piires ilmselt mõne nädala. Ehk minul pole midagi kaotada, ainult väikeseid ebamugavusi tuleb taluda olukorras, kus võrguelektrit ei ole.

Kuumaga oleks kehvem lugu, siis peaks ka külmkappide toite kindlustama. Ehk SDI käiks tihemini.

Poliitikaga on see sedapalju seotud, et meie tänased valikud viivad meid tagasi Venemaa gaasitoru otsa. Natuke liiga värskelt on meeles üks pakt, milega meid viiekümneks aastaks maha müüdi. Aga las see jääb minu paranoiaks, edumeelsem ühiskonnaosa ei lase end arutu rahatrüki toel säärasest wingumisest ometi kallutada.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - v6sa - 06-10-2021

(06-10-2021, 09:20 AM)mesinik Kirjutas:  Talvel on päevad lühikesed ja paneelid ka lumega kaetud. Mõneeurise elektritootmise pärast pole küll mõtet hakata paneele lumest puhastama.
...
Ma proovisin paneele puhastada korduvalt, kuid siis leidsin, et minu tööaeg maksab rohkem kui teenitav tulu ja loobusin sellest puhastamisest.

Ega mõne sellise päeva tootmise graafikut juhtu olema? Või reaalselt tootlikkus enumbrit sellisest päevast, kus päikest ~6 tundi.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Inri - 06-10-2021

(06-10-2021, 12:24 PM)v6sa Kirjutas:  
(06-10-2021, 09:20 AM)mesinik Kirjutas:  Talvel on päevad lühikesed ja paneelid ka lumega kaetud. Mõneeurise elektritootmise pärast pole küll mõtet hakata paneele lumest puhastama.
...
Ma proovisin paneele puhastada korduvalt, kuid siis leidsin, et minu tööaeg maksab rohkem kui teenitav tulu ja loobusin sellest puhastamisest.

Ega mõne sellise päeva tootmise graafikut juhtu olema? Või reaalselt tootlikkus enumbrit sellisest päevast, kus päikest ~6 tundi.
Siin hakkab rolli mängima ka see kus paneelid asuvad. Maa raamidel pole üldiselt vaja olnud lund eemaldada, see hakkab sealt ise eralduma kui päikest vähegi on ja tootsid nad voolu ka kerge lumekihi all ja päris nullpäevi oli aastajooksul vähe.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - raulex - 06-10-2021

Keegi ei räägi ju kogu Eesti elektritootmise päikesele viimisest.
Täna on CO2 neutraalses portfellis tuul, päike, puiduhake ja puidujäätmed, prügi, biogaas ja natuke hüdrot.
Puit ,prügi ja biogaas on juhitavad ja hüdro reguleeritav tootmisviis.
Võib, aga ei pruugi lisada süsteemi tuumajaama. Kui lisada, siis on see ka CO2 neutraalne juhitav tootmisviis.


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - Janka - 06-10-2021

(06-10-2021, 12:18 PM)v6sa Kirjutas:  
(06-10-2021, 09:04 AM)Janka Kirjutas:  ...
Sa v6sa ära topi mulle nina alla konkreetsete aastate keskmisi graafikuid, mis väljendavad igasuguse ilmaga loodud kiirgusfooni keskmist! ...Samal ajal, kui ise oma jutuga jahud vaiksest, külmast talveilmast, mis igasuguste loodusseaduste järgi tekib ainult kõrgrõhu korral ja reeglina kaasneb sellega kirgas selge päikesepaisteline taevas. Polaarööd pole vaja välja mõelda või enesele ette kujutada. Eestis seda hetkel veel tulemas pole.

Wow, niimoodi ongi, et kättesaadavad kiirgusgraafikud ei kõlba? Mida peaks siis pakkuma härrale? Konkreetse päeva kiirgusmõõtmise gaafik sobiks? Millise kuupäeva ma välja küsin? Ja kas tavapärane vatti ruutmeetrile on sobilik ühik?

Jah, nii ongi, et ei kõlba, sest ei ole mitte üks raas kooskõlas sinu postitus nr [b]#1,725 - [/b]ga siinsamas teemas. Viimane lõik sealt loe ja mõtle uuesti läbi.
Jah, palun, näita mulle selge talvise päeva, ei, veel parem, nädala graafikut. Justnimelt ja konkreetselt sellise perioodi oma, nagu sa kirjeldasid - 

Tsitaat:Asi on tegelikult oluline, sest rohepöörde ja tuumahirmu koosmõjul võib pimedus saabuda juba sel talvel, kui peaks korraga olema külm ja vaikne nädal...



RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - M.R. - 06-10-2021

Ats Miller rohevärgist

https://uueduudised.ee/arvamus/ats-miller-rohepoordest-et-monest-lollusest-labi-naha-peab-endal-piisavalt-valus-hakkama/


RE: Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi - mesinik - 06-10-2021

(06-10-2021, 12:24 PM)v6sa Kirjutas:  
(06-10-2021, 09:20 AM)mesinik Kirjutas:  Talvel on päevad lühikesed ja paneelid ka lumega kaetud. Mõneeurise elektritootmise pärast pole küll mõtet hakata paneele lumest puhastama.
...
Ma proovisin paneele puhastada korduvalt, kuid siis leidsin, et minu tööaeg maksab rohkem kui teenitav tulu ja loobusin sellest puhastamisest.

Ega mõne sellise päeva tootmise graafikut juhtu olema? Või reaalselt tootlikkus enumbrit sellisest päevast, kus päikest ~6 tundi.
Kuna mul 2 erinevat jaama, 5kw fronius ja 10kw huawei. Paneelid katusel. Kuna huawei jaama energiamõõturist läheb läbi ka froniuse toodang ja seega näeb vaid seda osa, mis läheb võrku, siis adekvaatsema info saab froniuse jaama andmetest. 
Jaanuar. 22.01 0,4kwh ja 23.01 0.9kwh, 24.01 0,3kw ja ülejäänud päevad olid 0 või lla 0,2kwh. Kogutoodang 2,2kwh
Veebruar. 28.02 20kwh, 27.02 14kwh, 18 ja 19.02 oli ka veel üle 10kwh, 15,17 ja 26 oli ka veel üle 5kwh ja ülejäänud päevad vähem. Kogutoodang 89kwh
Märts. Üle 8kwh toodanguga päevi oli 20, rekord oli 22.03, kui toodang oli ligemale 30kwh. Kogutoodang 317kwh
Aprill. Üle 16kwh toodanguga päevi oli 19 ja neist üle 32kwh oli 6 päeva. Kogutoodang 625kwh.
Mai Kogutoodang 640kwh. Rekordpäev 40kwh
Juuni. Kogutoodang 849kwh Rekordpäevad ligemale 40kwh
Juuli. Kogutoodang 839. Minimaalne päevatoodang 14kwh ja maksimaalne 38kwh. 
August. Kogutoodang 562. 5.08 33kwh, veel 7 päeva üle 24kwh.
Sept. Kogutoodang 384, 2 päeva oli üle 24kwh
Ilmselt tuleb siis kogutoodang korrutada 3-ga.