automoto.ee foorumid
Sõnavabadus. - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: forum.automoto.ee (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Teema: Sõnavabadus. (/showthread.php?tid=42334)

Lehed: 1 2


Sõnavabadus. - hobiautod - 11-10-2012

Vabandan kui kellegi tundeid või põhimõtteid solvasin. Kuid mulle hakkab tunduma, et ... ma ei julge enam midagi ega kuidagi oma arvamust avaldada.



Sõnavabadus

Sõnavabadus on õigus vabalt avaldada oma mõtteid ja levitada nende kohta informatsiooni.

Sõnavabadus hõlmab oma ideede väljendamist mitte üksnes sõna kujul, vaid ka näiteks pildis, trükis, filmis, pantomiimis ja muul viisil. Lisaks arvamusvabadusele ja väljendusvabadusele hõlmab sõnavabadus ka infovabadust ehk isiku õigust saada avalikku informatsiooni.

Sõnavabadus on üks inimese põhivabadustest, sisaldudes näiteks Inimõiguste ülddeklaratsiooni artiklis 19 ja Eesti Vabariigi põhiseaduses. Viimase § 45 kohaselt:

Igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda õigust võib seadus piirata avaliku korra, kõlbluse, teiste inimeste õiguste ja vabaduste, tervise, au ning hea nime kaitseks. Seadus võib seda õigust piirata ka riigi ja kohalike omavalitsuste teenistujatel neile ameti tõttu teatavaks saanud riigi- või ärisaladuse või konfidentsiaalsena saadud informatsiooni ning teiste inimeste perekonna- ja eraelu kaitseks, samuti õigusemõistmise huvides.

Seoses oma tegevuse lõpetamisega vanatehnika ja muude heategvuslike üritustega palun minu konto samakiirelt kustutada kui minu teema lukku pannakse.

Parimat,

KC



RE: Sõnavabadus. - Armex - 11-10-2012

Keegi ei pea siin foorumis vägisi olema eriti need kes kohe solvuvad nagu lasteaias oleks. Huvitav et paljud teavad oma õigusi kümmekorrda paremini kui oma kohustusi ja oma vigu ei näe ning kui keegi julgeb varbale astuda siis kohe teise liivakasti.


RE: Sõnavabadus. - aavu - 11-10-2012

Solvusid! Mulle on alati meeldinud kord. Isegi siis kui mõni kord pole meelt mööda, tuleb seda täita. Sellel foorumil on omad moded ja vastavalt nende poolt soovitule siin käitutakse. Kui ei meeldi, saab alati oma foorumi teha ja seal oma korra kehtestada.
Teemaväliselt aga analoogiaga.
Mulle ei meeldinud, et politsei Viljandis peksa sai. Tänases ÕL-s on Koit Pikaro avaldanud oma arvamuse. Olen kahe käega selle poolt, et iga politseiniku korraldus on viivitamatuks täitmiseks, olenemata kas meeldib või mitte. Politseiniku ründamine peaks automaatsel esile kutsuma relva kasutamise.
Alustasime koolidest, kus õpetajad on pandud naeruväärsesse olukorda. Õpilastel on õigus neid solvata, naeruvääristada, nende kallal ilkuda. Õpetajad peavad selle alla neelama ja edasi teenima. Nüüd siis jõudsime politseinike peksuni. Tundub, et nii enam edasi minna ei saa.


RE: Sõnavabadus. - Mufff - 11-10-2012

Teate noored. Meil on siin demokraatia.
Ja demokraatia on see, kui igaüks võib öelda, mida ise tahab ja teha, mida kästakse.Big Grin


RE: Sõnavabadus. - E303 - 11-10-2012

Tegelikult eesti ühiskond suundub sõnavabaduse piiramise ja suletuse suunas.Kõige rohkem avaldub see kommentaaride kustutamisel DELFIS ja teistes ajalehtede netiportaalides.Asi pole ebatsensuursete roppuste kustutamises vaid selleset kui võtad sõna valitsuse , euroliidu ,juutide või neegrite kohta siis poliitkorrektsuse huvides kommentaar kustutatakse kuigi sa pole ühtki roppu sõna õelnud.Tõde ja kriitika mida valitsejad kardavad et peavad läbi toimetuste kommentaare tsenseerima.


RE: Sõnavabadus. - kass - 11-10-2012

Solvumine on selle juhtumi puhul küll väga tagasihoidlik diagnoos. Aga pole tõesti mõtet solvuda...! Ksf! Isandpaugul on juba selline stiil - raiuda kassi saba maha ühe hoobiga, mitte rookida pärast käest läinuid teemast sõnnikut! (preventiivne modereerimine). Teised vist ei tee üldse suurt midagi? Ja mölaks oleks see jutt seal läinud, selles pole kahtlust. On vahel endal ka olnud kange tahtmine ostu-müügi teemasse omi kuldseid mõtteterasid lisada, aga parem on, et seda teha ei saa.
Miks nüüd kohe kogu foorumi kogukonda ning üleilmset progressiivset inimkonda karistada oma lahkumise ja heategevuslike ürituste korraldamise lõpetamisega?


RE: Sõnavabadus. - 13piisab - 12-10-2012

solvumine on üks üpriski vähest mõtet omav tegevus - ei vii ta kedagi kuhugi. Erinevalt vaidlustest, kus tõde küll selguda ei pruugi, aga kust mõtlevad inimesed järeldusi teevad või vähemasti mõtet jätkavad Smile

aga sellest ei tahtnud ma rääkida.
tegelikult on automotoga nii, et juba mitu head aastat on foorum suures osas "isemodereeruv" - st pealt poole "postitustehingutest" on kasutajate enda poolt tehtavad oma teema kustutamised. Kustutamistest moodustavad need üle 80% ja ilmselt on nende tegevuste põhjuseks paljuski enesetsensuur. Vähemuspoole moodustav nn otsene modereerimine piirdub peaasjalikult turuplatsil ("uute kasutajate") sisutühjade teemade kustutamisega ja-või teemade liigutamisega.
isegi "kärbsesitaplekieemaldajadlaualambijuhtmelt"-müügiteemasid ei teki viimasel ajal. Ei teagi, kas need on kõik maha müüdud või on müüjad aru saanud, et autofoorumid kui sellised ei ole nende õige koht Smile

selliseid arenguid on hea näha. On need siis ühiskonna, internetikäitumise või konkreetse foorumi (võrrijutud vestetakse ju mujal ning selles valdkonnas on päris palju noorusnurgelisust...) edenemised - igatahes aina enam osatakse oma sõnavabadusega siin ise toime tulla.

...ja kuna käesolev teema tekitab kohe küsimuse, mis on taust, kus on taust ja kas tausta on meelevaldse kustutamisega moonutatud, siis kogu otsene (viimase aja) taust näikse olevat see teema, mida omakorda ajendas ilmselt tekkima see teema. Midagi kustutatud ei ole.

mu tagasihoidlik arvamus on, et ei ole tarvis lumepalli veeretama-tõukama asuda - sama energiaga saab midagi asjalikku korda saata ning on kõigil parem.


RE: Sõnavabadus. - v6sa - 12-10-2012

KC, ää nüüd kohe nii paugutaCool. Võta üks rahustav teeBig Grin ja mediteeri oma tehnikakogu rahus. Usu, asi ei ole nii hull.
Sinu pahameele esilekutsunud postitust ei oska mina küll kuidagi pahaks pidada.

Ei ole märganud massilist "teisitimõtlejate" kustutamist... Ma saan aru, et kuna reaalelus ei ole võimalust/julgust/mõistust kõigile sitasti öelda, ja virtuaalselt on seda palju mugavam/ohutum teha, peaks siiski enne avaldamisnupule vajutamist mõtlema, kas ilma kohe üldse ei saa...Toungue

Mina küll saan ja jätan julgelt kolmandiku kirjutatust avaldamata... Elu on näidanud, et pärast oleks piinlik...Sad

Modedel on kanda suur vastutus - nemad kujundavad seda osa foorumi näost, mida teistega mittearvestavad kasutajad püüavad täis sittuda. Kui kellelegi tundub, et moded oma võimu kuritarvitavad, siis tasub kandideerida. Enamasti on foorumites probleem, et asjalikke modesid ei jätku...


RE: Sõnavabadus. - Aspelund - 12-10-2012

Et minu roll oli olla selle segaduse alustaja, siis mõned mõtted selgituseks.

Tolle Ikaruse kuulutuse juurde tehtud postituse eesmärgiks oli anda osade pakkujale vihje, et üks võimalik soovija on olemas. Tagantjärele vaadates oleks seda tõesti andnud teha ka privaatsõnumiga. Tollel ajahetkel oli mu prioriteet anda info edasi ja jätkata oma igapäevase tööga.

Administraatori töö nõuab veidi teistsuguseid võimalusi foorumis tegutsemiseks kui tavakasutaja puhul. Olgu siis teemade sulgemise/muutmise/liigutamise osas. Sellest ka võimalus vastata postitustele seal, kus tavaliselt seda teha ei saa.

Õnneks on foorum viimasel ajal olnud kohaks, kus on koos mõtlevad inimesed, kes tajuvad seda, mida nad räägivad ja oskavad vajadusel mõtelda. Seega on sekkumist erinevate detailide osas olnud vaja minimaalselt.

Aga pole mõtet solvuda ka selles osas, kui mõni teema kas kinni läheb või teemade lattu kaob. Kõiki asju ei ole võimalik reeglitega paika panna, vahel tuleb otsuseid teha kaine mõistuse seisukohalt. Ei ole mõtet tekitada teemalohesid, milles tõstatatud küsimused võiks lahendada paari privaatsõnumiga.

Kui on vaja konkreetse moderaatoriga või foorumi omanikuga diskuteerida mingite asjade teemal, siis sellisteks kontaktivõttudeks on kõik vajalikud andmed olemas. Piisab vaid klikkimisest kasutaja nimele. Minu puhul on olemas kõik kontaktiks vajalikud andmed.

Alati jääb alles ka võimalus kontakteeruda svenssoniga, esitada talle oma kaebus ja paluda konkreetselt administraatorilt tema õiguste äravõtmist. Ma ei usu, et meie seas oleks selliseid inimesi, kes sellest tiitlist kümne küünega kinni hoiaks. Pealekauba: me pole kunagi käinud käsi püsti lunimas, et me tahame saada adminnideks. Need õigused on antud foorumi omaniku parema äranägemise kohaselt.

Kokkuvõttekss: me oleme täiskasvanud inimesed, kes oskavad teha valikuid ja nende valikute eest ka vastutada. Draamad veeklaasis kuuluvad pigem varajasse eluperioodi, kui kogu maailm näib olevat kuri, õel ja arusaamatu.

Pealekauba: foorumist lahkumine jätaks lahkuja ilma sellest suurepärasest seltskonnast siin.

Asp


RE: Sõnavabadus. - jurkman - 12-10-2012

Sõnavabadus on keeruline teema, kas see on vabadus ütelda välja võimuritele mittemeeldivat kriitikat või ajada lihtsalt tühja möla.

Sirvisn ühte vana autobildi ja leidsin ühe siinkirjutaja artikli "Autovihkajad ja surnubussid". Inimene, kes ei jaga eriti midagi ühistranspordist ega liikluskorraldusest, teeb räuskavas stiilis kriitikat. Ja sellise jama avaldab Eesti juhtiv autoajakiri -- siit küsimus, kas see on sõnavabadus või korrektori puudumine?


RE: Sõnavabadus. - Aspelund - 12-10-2012

Jah, ma olen AutoBild Eestis töötand. Mäletamist mööda oli vist minu tekst.

Aga...
Ma küll hästi ei jaga, mis osas puudutab minu töötamine AutoBildis ning seal avaldatud tekstid ja arvamused siinset foorumit või konkreetset sõnavabaduse teemat.

Sama hästi võiks ju siia teemasse tuua näiteks muljetused silmalaseri, hukkunud mootorratturi või Eesti haridusmaastiku üle. Üldkoguses on nad sama kasutud.

Tulles aga tagasi eelmise postituse juurde: olen huviga ootamas mainitud artikli skaneeringut koos kõikidele vigadele viitamisega. Aga ma hea meelega loeks seda uuesti ja diskuteeriks siis, millega tegu. Kas tegu oli juhtkirja, arvamusavalduse või mõne muu ajakirjandusliku teksti liigiga. Mille osas härra K. Kuusik tundub olevat parem spetsialist kui mina.

Parimat
Aspelund
aka Tarmo Riisenberg
Autobild Eesti kaastööline ja toimetaja
2003-2009


RE: Sõnavabadus. - Aspelund - 12-10-2012

Siit siis ksf! Jurkman erutanud tekst AutoBild Eesti 2007. aasa novembrikuisest numbrist. Kirjatud isikliku kogemuse alusel, sellele tekstile kirjutaks kõhkluseta alla ja praegu. Bussiradasid ei õnnestunud siis näha veel isegi õudusunenägudes.
Kopeeritud muutmata kujul algallikast:

Autovihkajad ja surnubussid

Tallinn on omamoodi kummaline linn. Esiteks on ta loomulikult Eesti pealinn ja valitsusaparatuuri asupaik. Kohati tundub aga, et tegu on ka Eesti autovihkajate pealinnaga.
Põhjust nii arvata annab mulle see, mida ma näen iga päev Tallinna liikluses. Esiteks teede remont ja selle organiseerimisega kaasnevad mõttepausid, kus parem käsi ei tea, mida vasak teeb.
Hiljutine näide – remonti läks Peterburi teel olev viadukt. Liiklemiseks on alles üks sõidurada mõlemas suunas. Loomulikult kolis linna sisse tulev liiklus kohe üle Lasnamäe kanalisse. Aga üllatus-üllatus: samal ajal otsustati Mustakivi keskuse juures alustada jalakäijate tunneli rajamist. Sealgi piirati liiklust ja organiseeriti tõsine segadus tipptundidel. Selle asemel, et oodata ühe ehitusega niikaua, kuni teine lõplikult valmis saab.
Täiesti eraldi teema on parkimine Tallinnas. See, et tasulise parkimise ala on varsti kogu pealinna territoorium, ei tasu mainimistki. Teiseks autoomanikele kättemaksmise kohaks näivad olevat parklad, täpsemalt nende arvu kiire kahandamine. Iga kuu kaob järjekordse pilvelõhkuja-ärimaja alla mõni plats, kuhu siiani võis rahulikult auto jätta. Ning loomulikult ei raisata kallist majapinda parkimiskohtade rajamiseks, vaid nende leidmine jäetakse uusehitiste asukate enda fantaasia hooleks.
Sõitke siis bussiga, soovitab linnavõim. Väga hea, sõidame. Aga teate te, et teatud liinidel sõidavad rahvasuus “surnubussideks” kutsutavad liikurid? Nende sõitjateruumis valitseb talvel sama miinustemperatuur nagu õueski, erinevuseks see, et tuul ei puhu peale. Eriti hull on lugu busside haagistega, kus töötavate kütteseadmete olemasolu saab tuvastada harva. Ju siis sõidavad need öösel surnuveokitena, et elav reisijaskond ja kütteseadme sisselülitamine hommikul ununeb.
Üha rohkem on mul tunne, et linna transpordikorralduses ei taheta muuta midagi enne, kui kütuseaktsiis ühe kindla erakonna parteikassasse jooksma hakkab. Aga võibolla muutub midagi siis, kui too erakond ja saamatud ametnikud järgmistel valimistel võimult lihtsalt minema pekstakse?
Tarmo Riisenberg


RE: Sõnavabadus. - isandpauk - 12-10-2012

Seda teemat lugedes tekkis korraks tahtmine juba moderaatori ülesanded kellelegi teisele üle anda, las nad ka kustutavad osta.ee kuulutusi müügiteemast, liidavad-lahutavad-liigutavad-kustutavad ja kiidavad heaks või laidavad maha teemasid/postitusi ja katsuvad kogu selle pasarookimise kõrvalt veel oma ülejäänud kaheksa ameti (ja näljaga) hakkama saada.
Aga.... no vot ei viitsi rohkem trükkida. Parem üritan ühe täna nähtud ja siia manustatud pildiga teil tuju tõsta ja meenutada, et elu on lill siin estoonias. Kes saab aru see saab.


RE: Sõnavabadus. - Talupoeg taluja - 12-10-2012

Sõbrad!
Vaatan siin ja loen. Ja ka imestan...
Kui üks asi tüütab ära ja hakkate mõttes kirvest haarama,tuld tegema ja nii edasi,siis on aeg võtta mõni teine tegevus ette ja tegeleda mõne meeldivama asjaga. See on selge,et eluaeg ei saa ühte ametit pidada. Tuleb vahepeal ka Jõuluvana amet nurka visata ja võtta sitahark....Big Grin Vaat selle töö juures ei saa midagi untsu minna.... Teine selline töö on labidaga mulla viskamine. Aga sõnavabadusega on nii,et vahel,kui liiga vabaks läheb,ütled midagi ja keegi võib nii aru saada,et mitte pole hea. Kui reas seisaks kümme meest ja kõigile öelda üks krõbe sõna,saavad kõik erinevalt aru. Mõnel on savi,mõni ei saa üldse aru ja üks võib ka solvuda. Nii see on. Me oleme kõik erinevad tegelased. Seega on kõik inimlik. Ainult et toimetame siis vaikselt koos edasi.Wink


RE: Sõnavabadus. - Basilio - 13-10-2012

Kõndis Stirlitz mööda tänavat ja märkas meest, kes plangule kirjutatud roppusi üle võõpas. "Moderaator.." mõtles Stirlitz. Big Grin


RE: Sõnavabadus. - Veteran - 13-10-2012

(13-10-2012, 13:55 PM)Basilio Kirjutas:  Kõndis Stirlitz mööda tänavat ja märkas meest, kes plangule kirjutatud roppusi üle võõpas. "Moderaator.." mõtles Stirlitz. Big Grin
Viispluss!


RE: Sõnavabadus. - dad - 19-10-2012

(11-10-2012, 19:49 PM)kalacompany Kirjutas:  Sõnavabadus hõlmab oma ideede väljendamist mitte üksnes sõna kujul, vaid ka näiteks pildis, trükis, filmis, pantomiimis ja muul viisil. Lisaks arvamusvabadusele ja väljendusvabadusele hõlmab sõnavabadus ka infovabadust ehk isiku õigust saada avalikku informatsiooni.

Sõnavabadus on üks inimese põhivabadustest, sisaldudes näiteks Inimõiguste ülddeklaratsiooni artiklis 19 ja Eesti Vabariigi põhiseaduses. Viimase § 45 kohaselt:

Igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda õigust võib seadus piirata avaliku korra, kõlbluse, teiste inimeste õiguste ja vabaduste, tervise, au ning hea nime kaitseks. Seadus võib seda õigust piirata ka riigi ja kohalike omavalitsuste teenistujatel neile ameti tõttu teatavaks saanud riigi- või ärisaladuse või konfidentsiaalsena saadud informatsiooni ning teiste inimeste perekonna- ja eraelu kaitseks, samuti õigusemõistmise huvides.

Seoses oma tegevuse lõpetamisega vanatehnika ja muude heategvuslike üritustega palun minu konto samakiirelt kustutada kui minu teema lukku pannakse.

Parimat,

KC

Nuh ... põhiseaduse tsiteerimisest on siin ennegi pahandust tulnud ..."see ei olevat üldse viisakas", seega harju ära, et põhiseadus Eesti Vabariigis ei kehti ... või kui kehtib, siis niipalju, et suuremad pätid tõllas saaksid sõita ... harju ära.

Aaa foorumist lahkumisegaei kaota sa ilmselt midagi ... võidad vaba aega juurde ja tegeled selelga, mis hingele lähedane.

Dad.


RE: Sõnavabadus. - hobiautod - 09-11-2012

Aurud väljalastud ja vabandused kui kedagi solvasin.

Pease.


RE: Sõnavabadus. - kass - 09-11-2012

(09-11-2012, 13:39 PM)kalacompany Kirjutas:  Aurud väljalastud ja vabandused kui kedagi solvasin.

Pease.

Vaat see on juba mehejutt! Cool Töötame edasi!


RE: Sõnavabadus. - dad - 11-11-2012

(09-11-2012, 13:39 PM)kalacompany Kirjutas:  Aurud väljalastud ja vabandused kui kedagi solvasin.

Pease.

Nõrk oled ;P

Ma oleks nädalakese veel kannatanud Wink

Dad.