automoto.ee foorumid
KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri (/showthread.php?tid=52095)



RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - zazik - 21-12-2015

(21-12-2015, 23:18 PM)Qunts Kirjutas:  
(21-12-2015, 14:36 PM)maisalup Kirjutas:  See on nüüd kahe veksli ühendus kui on vekslis üks lüliti.  Kui on topelt lülititega veksel, siis läheb juhtmeid poole rohkem tarvis.  Wink

Peaks olema jah ja kiiruga joonistasin midagi valmis, ei hakkanud midagi ilustama vaid panin mälu järgi mida mingi 15-20 aastat tagasi kuskil omandasin Big Grin
Jah kahene veksli grupp on midagi muud ja kolmene veksli grupp veel omakorda midagi muud neljast kohast lülitatav aga selleks ongi elektrikud, et selliseid lahendusi teha.
Pigem kasutada õigeid kaableid kui sinist ja rohelist/kollast hakkata kasutama veksli ühendusel !!!
Kui ei taha osta 5 x erinevat värvi kaablit tõmmake veksli lülititesse kaks korda 5x1,5 kaabel ja saab seaduslikult kõik ühendused tehtud (50 aasta pärast tuleb elektrik kes saab surma kuna maanduses jookseb faas) ja see elektrik võib olla juhuslikult sinu lapselaps Sad
See meeter 10 juhet ei maksa niipalju, et riskida teiste eludega.
Edu soovides Big Grin


Ma näiteks avastasin oma (üüri-)kodu laelampi vahetades, et asi ei toimi nii nagu peaks (2 nupuga lüliti ja 3 pirniga laelamp). Hakkasin nuhkima, lüliti juurest avastasin, et sinna tuli ainult üks 3-soonega juhe... sisendisse pruun, väljundid kolla-roheline ja sinine. Ühendasin vastavalt nendele ka laes juhtmed ja kõik töötab. 
Pärast tänasin ainult õnne, et liigsest agarusest lambi külge maandust kohe ära ei ühendanud, muidu oleks faasi otse korpusesse lasknud. 

Juhtmekulu mõttes jube öko lahendus, aga jah... edaspidi tean, et kui siin miskeid juhtmeid vaja sättida, tuleb 3 korda üle kontrollida, mis on mis.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Qunts - 22-12-2015

(21-12-2015, 23:46 PM)zazik Kirjutas:  Ma näiteks avastasin oma (üüri-)kodu laelampi vahetades, et asi ei toimi nii nagu peaks (2 nupuga lüliti ja 3 pirniga laelamp). Hakkasin nuhkima, lüliti juurest avastasin, et sinna tuli ainult üks 3-soonega juhe... sisendisse pruun, väljundid kolla-roheline ja sinine. Ühendasin vastavalt nendele ka laes juhtmed ja kõik töötab. 
Pärast tänasin ainult õnne, et liigsest agarusest lambi külge maandust kohe ära ei ühendanud, muidu oleks faasi otse korpusesse lasknud. 

Juhtmekulu mõttes jube öko lahendus, aga jah... edaspidi tean, et kui siin miskeid juhtmeid vaja sättida, tuleb 3 korda üle kontrollida, mis on mis.
Tean mida sa näed ja mõõdad seal Big Grin
Isegi kunagi ehituspuumi ajal elektrit paigaldanud eramutesse  jne ja kuidas see kõik käis Big Grin
Ülemus/tellija ütles, et tuleb kolme sooneline aga mina vana värdjas ütlesin, et tuleb viiesooneline ja sellega asi piirdus muidu pidi ta ise tegema Big Grin
Õnneks läksid meie teed tollel ajal lahku tänu sellele, et tema kui ülemus/tellija ei raatsinud minule redelit osta ja mina kui kange kang ei ostnud ka omale 3 astmelist redelit, et juhtmeid laealla vedada Big Grin
Õnneks mina elan kuidagi hetkel aga kuidas toonane ülemus/tellija elab sellest ajalugu vaikib millegipärast Big Grin


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - karvik - 22-12-2015

Kolla/rohelise kasutamine valgustuse juures voolu juhtmena on lubatud. Vähemalt veel mõni aasta tagasi oli. Tuli märgistada teibijupiga. Pädevamad märgistasid sellega,, et mähkisid sisuliselt värvi kinni. Mitte nii pädevad panid väikse tüki tatiga külge. Vastuvõtmise ajaks piisas.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - klemm - 22-12-2015

(22-12-2015, 03:57 AM)karvik Kirjutas:  Kolla/rohelise kasutamine valgustuse juures voolu juhtmena on lubatud. Vähemalt veel mõni aasta tagasi oli. Tuli märgistada teibijupiga. Pädevamad märgistasid sellega,, et mähkisid sisuliselt värvi kinni. Mitte nii pädevad panid väikse tüki tatiga külge. Vastuvõtmise ajaks piisas.

Praeguste seadustega lambil maandus kohustuslik. Kas see viisakas seadus või ametlik seda ei oska öelda.
Igatahes korralikus kohas kahesoonelist kaablit ei müüda kui küsid valgustile.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - tcumen - 22-12-2015

(22-12-2015, 03:57 AM)karvik Kirjutas:  Kolla/rohelise kasutamine valgustuse juures voolu juhtmena on lubatud.

 Ei ole lubatud. See kolla-roheline aka koro on nigu püha lehm mõnel maal.
Seda ei tohi ei ümber markeerida ega kasutada muuks, kui PE- või PEN-juhina.
Sinist, seda võib üle markeerida, aga sellele ka hea pilguga ei vaadata.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Marko - 22-12-2015

(22-12-2015, 19:10 PM)klemm Kirjutas:  Praeguste seadustega lambil maandus kohustuslik.

Mul on laes valgusti: tavaline pesa, mille juhtme ümber käib traadist konksuga hiina traatkarkassiga paberkuppel. Kenad näevad välja muuseas. Kuhu ma selle maanduse pean ühendama? Karkassi külge? Väikesed kollased käekesed on klemmi tegemata jätnud...
Pesal on mõistagi kaks klemmi.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - tcumen - 22-12-2015

 Siis jätad lihtsalt ühendamata selle koro.
Aga sinna ühenduspunkti peab tänaste normide järgi ehitatud paigaldisel see soon kilbist tulema.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - tanel. - 22-12-2015

Varem jagunesid asjad klasside kaupa, millel peab olema ja millel mitte. Kui lambil on koht maanduseks ja vastav tähis siis ilmselt peab.
http://www.e-ope.ee/_download/euni_repository/file/3897/Elektripaigaldised.zip/25_elektripaigaldiste_ohutusklassid.html


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - tcumen - 22-12-2015

 Nojaa, aga kohtkindel paigaldus on ikkagi mõistlik ehitada nö. kõrgeimate nõuete kohaselt.
No aga tuleb isand Marko proua ühel heal õhtul marketist uue valgustiga, mis nõuab kaitsemaanduse ühendamist?
Kui eelmainit isandal on tänapäeva nõutele vastav elektripaigaldis, pole probleemi, ühendab ära, ka selle "üleliigse" juhtme, mis seni jõude seisis.
 Aga kui isand Marko remondi või ehituse ajal väikest võitu odavama kaabli arvelt taga ajas, (kuna olemasolev nõudis vaid kahte soont) siis on isand hädas:
Tahaks nigu korralikult teha, kuna teab ju, kuidas asju tehakse. Aga prouale ei saa ju seletama hakata, et nüüd tuleb kallis pilttapeet puruks lõigata, kuna kaabel selle all tuleb välja vahetada.
Nüüd ongi siis valida: üle t*ra tehtud lahendus või kodusõda.

* Isand Marko on siinkohal illustratiivne tegelane, palun mitte võtta isiklikult.
Sama lugu võib juhtuda kellega tahes, kui piisavalt pikalt ette ei mõtle.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Marko - 22-12-2015

Kolmas kiud loomulikult on. No hard feelings!
Ehitamise juures peab 50 aastat ette mõtlema.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - hulgus - 23-12-2015

(22-12-2015, 19:10 PM)klemm Kirjutas:  
(22-12-2015, 03:57 AM)karvik Kirjutas:  Kolla/rohelise kasutamine valgustuse juures voolu juhtmena on lubatud. Vähemalt veel mõni aasta tagasi oli. Tuli märgistada teibijupiga. Pädevamad märgistasid sellega,, et mähkisid sisuliselt värvi kinni. Mitte nii pädevad panid väikse tüki tatiga külge. Vastuvõtmise ajaks piisas.

Praeguste seadustega lambil maandus kohustuslik. Kas see viisakas seadus või ametlik seda ei oska öelda.
Igatahes korralikus kohas kahesoonelist kaablit ei müüda kui küsid valgustile.
Kui nüüd keegi veel suudaks mulle selgeks teha kollarohelise kaitsemaanduse vajalikkuse moodsates valgustites?
Viimasel kümnendil neid ikka hulgi näinud ja ühendanud, aga plastkorpusesse pole vist mõtet poltida? Udupeenes rippuvas lambis küll 3-ne klemmliist, aga edasi vaid 2 soont, niiskuskindel led-tööstuslamp- toiteblokis 2 klemmi ja plastkorpus jne. Isegi väljatõmbe ventilaatori plastkorpusele oli 3 soont veetud, aga kuhu ühendada?
Mis seal pattu salata, ka omal sai laevalgustuse vekseldus vale soone sisse, lihtsalt 3 sooneline oli juba seinas peidus. Punane teip läks peale ja loodan, et elektrik, kes neid juhtmeid näpib, enne ikka kaitsmest voolu välja klõpsab ja testrit kasutab.
ps. valgustuse jaoks soovitab müüja küll 3x1,25, aga kui sama kaablit pakub ka integreeritud el.pliidi-ahju installeerimiseks, siis mida öelda?


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Tegelane5 - 23-12-2015

(23-12-2015, 11:10 AM)hulgus Kirjutas:  Kui nüüd keegi veel suudaks mulle selgeks teha kollarohelise kaitsemaanduse vajalikkuse moodsates valgustites?
 Idee, ma eeldan on et kui mõni juhe lahti tuleb, siis ei jää rauast lamp voolu alla. Aga minumeelest on palju tõenäolisem, et pirni jäänuste välja sudimise käigus läheb käsi lambi kere vastu. Halvemal juhul teine käsi aga saab faasi pirini traadist. Väga ohutu ikka. NOT.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - zazik - 23-12-2015

(23-12-2015, 12:04 PM)Tegelane5 Kirjutas:  
(23-12-2015, 11:10 AM)hulgus Kirjutas:  Kui nüüd keegi veel suudaks mulle selgeks teha kollarohelise kaitsemaanduse vajalikkuse moodsates valgustites?
 Idee, ma eeldan on et kui mõni juhe lahti tuleb, siis ei jää rauast lamp voolu alla. Aga minumeelest on palju tõenäolisem, et pirni jäänuste välja sudimise käigus läheb käsi lambi kere vastu. Halvemal juhul teine käsi aga saab faasi pirini traadist. Väga ohutu ikka. NOT.

No kui katkiläinud pirni hakata välja urgitsema voolu all olevast lambist, siis... omad vitsad.
Sedalaadi elektritoimingute puhuks lülitatakse tarbija tavaliselt lülitist välja ja kui vähegi võimalik, siis igaks juhuks ka kaitsmest. Minu meelest elementaarne OT.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Necro - 23-12-2015

Paigaldasin LED proze garaazi uste kohale. Ühendasin juhtmed nii nagu asi peaks käima (Enda arust vähemalt). Vähe kogenum amatöörelektrik vaatas asja üle ja ütles, et juhtmestiku koha pealt peaks asi korras olema.  Valgusti töötab, aga kui välja lülitada, siis hakkab selline asi toimuma. - 

Milles võib probleem olla? Või on see normaalne ja ma ei peaks iiveldama sellepärast? 


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - motamees - 23-12-2015

Sul on ledi jaoks mitte ettenähtud lüliti. Vist isegi kontrolllambiga.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Daff - 23-12-2015

Selle LED valgustusega tundub, et alati füüsikareeglid ei kehti. Ma panin endale esikusse LED riba lae alla ja kui välja lülitan siis neli elementi hõõguvad veel pikalt keset riba tagant järgi. Lüliti poolsetest hakkab vaikselt hõõguma ning läheb järjest heledamaks ja viimane põleb päris heledalt. Täpselt selle koha peal jookseb küproki alt juhe mis läheb välisvalgustisse. Kuskl i-netis keegi väitis, et piisab kui juhtmed kusagil lähestikku on ja juba saab see paganama LED mingi impulsi ja hakkab kas hõõguma või kui on võimsam element siis vilkuma. Kuidas selline anomaalia pikemas perspektiivis seadmele mõjub ei tea aga mul on nüüd juba 3 aastat selline jant lae all käinud ja toimib jumala abiga.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - Necro - 23-12-2015

(23-12-2015, 16:59 PM)motamees Kirjutas:  Sul on ledi jaoks mitte ettenähtud lüliti. Vist isegi kontrolllambiga.

Tõsi. Täitsa kontrolllambiga. Kui selles anomaalia, siis proovin mõne teise lülitiga. 


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - maisalup - 23-12-2015

kontrollamp suudab nii palju voolu läbi lasta, et lamp hakkab vilkuma, sama asi on kui panna kontrolltulega lülitile järgi säästupirn...


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - tcumen - 23-12-2015

Kontroll-lambi rolli võib täita ka kaabeldus, olgu siis mahtuvusliku või induktiivse sidestuse näol.
Kõrval kulgevast kaablist võib pudeneda piisavalt, et lambi ahelas olevat kondet laadida ja lampi sähvima panna.
Selle vastu enamasti aitab, kui tavalise lüliti asemel kasutada vekslit sel moel, et väljalülitatud olekus ühendatakse lambi faasiots neutraaliga. Kui kaabeldus seda võimaldab muidugi, e. neutraalijuht lüliti toosis olemas on.
Väga pikkade liinide korral ei pruugi sellestki abi olla, siis aitab relee abil  lülituspunkti lambi juurde viimine.


RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri - MeelisV - 23-12-2015

induktsioon annab tunda jah

mul kodus oli laes kuppel 3 pirniga kuhu panin ledid sisse
lampi lülitati veksliga ja kuna seal paralleelsed sooned kulgevad siis indutseeris piisavalt sisse et välja lülitades kõik pirnid hõõgusid
ja hõõgusid kogu aeg ehk ära ei kustunud kunagi.

nüüd sai pandud võimsamad pirnid mis samuti ledid aga enam ei hõõgu
juhtmeid ja lüliteid pole näppinud