Autojärjekorrad Ida-Saksamaal.
#1

Ida-Saksa autojärjekordadest on nii ajakirjanduses kui internetis palju juttu, kui see jutt on valdavalt saksakeelne. Tegin siit-sealt leitud materjalidest väikse kokkuvõtte.
50-ndate algul toodeti Saksa DV-s EMW-sid ametiautodeks ja IFA (end. DKW) F8 ja F9 peamiselt müügiks eraisikutele. Toodeti neid vähe, kuid ka nõudlus oli väike: töörahva laiadel massidel polnud autoostuks lihtsalt raha.
50-ndate lõpul alustati Wartburgide ja P 70-te, peagi ka Trabantide tootmist. Samal ajal suurenes ka sõiduautode sissevedu N-Liidust ja Tšehhoslovakkiast. Rahva ostujõud oli suurenenud ja autosid tuli hakata müüma järjekorra alusel.
Järjekorda saamine oli üksjagu demokraatlikum kui meie maal. Iga 18-aastaseks saanud Saksa DV kodanik võis esitada riiklikule IFA-kontsernile avalduse sõiduauto ostmiseks. Avaldusele märgiti ka soovitava sõiduauto mark ja mudel. Pakuti sotsmaade autosid: kodumaised Trabant ja Wartburg, N-Liidu Lada, Moskvits ja ZAZ, Tsehhoslovakkia Škoda, Poola Polski Fiat ja Rumeenia Dacia. 90-ndatel olid müügil ka Poola Polonezid ja Rumeenia Oltcitid. Volgasid toodi põhiliselt taksodeks ja ametiautodeks, eraisikutele müüdi neid väga vähe.
Kuni 70-ndate keskpaigani kulus avalduse esitamisest auto kättesaamiseni olenevalt margist 5-10 aastat. Edasi läks asi raskemaks. Rahva elatustase oli tublisti tõusnud ja koos sellega ka soov omada isiklikku autot, Kodumaine autotööstus ei suutnud aga kasvava nõudlusega kuidagi sammu pidada. Samal ajal sissevedu hoopis vähenes, kuna ihaldatumate importautode, Lada ja Škoda tootjad eelistasid otsida turgu lääneriikides. Värsked järjekorda astujad võisid Trabanti loota ehk 20 aasta pärast, muid autosid veelgi hiljem. Õnneks oli ka võimalus avaldust muuta ja nii kolisid mitmed Lada soovijad näiteks Dacia järjekorda üle: oli küll kehvem auto, aga sai pisut kiiremini kätte. Muidugi tõstsid uute autode pikad järjekorrad pruugitud autode hinda, aasta-paari vanuse auto eest maksti vahel kahekordset uue auto hinda. Kuna autojärjekorras võis olla iga täiskasvanu, oli nii mõneski peres mitu järjekorda jooksmas. Kui siis kellelgi järjekord kätte jõudis, vana auto aga veel kõbus oli ja uue ostmiseks raha nappis, võis hõlpsasti leida kellegi, kes uue auto ostu finantseeris, ostetu oma nimele vormistas ja veel peale maksis. Kui auto välja ostetud, võis kohe esitada avalduse uuesti järjekorda astumiseks.
Autopuuduse tingimustes õitses muidugi ka “numbri ja ämbri” äri: purukssõidetud autode numbrimärgid ja dokumendid olid kõrges hinnas. Ka varuosad olid kohati defitsiitsed, eriti välismaiste autode omad. Kui Berliinis sai varuosi suures valikus, olid ääremaade autoomanikud selles suhtes palju kehvemas seisus.
1977. aastast alates toodi Ida-Saksamaale ka pisut lääne autosid, eesmärgiga “internatsionaliseerida” Saksa DV ja eriti Berliini tänavapilti. Nende hulgas näiteks 10000 VW Golf I, 10000 Mazda 323, 5500 Citroen GSA, umbes 1000 Volvo 244 ja mõnisada Peugeot 305. Mõned aastad varem oli samal eesmärgil toodud Jugoslaaviast Zastavaid. Ka neid autosid müüdi järjekorra alusel, kuid järjekorda astumisel ei saanud neid valida, vaid siis kui “päris” auto (s.t. mitte Trabandi) järjekord hakkas kätte jõudma, võis avaldada soovi lääne auto ostmiseks. Kui selliseid sooviavaldusi nappis, võidi ka mõnele järjekorras tagapool olijale teha erakorraline ettepanek: kas ostad kohe lääne auto või ootad veel mõne aasta. Ostjaid jagus, kuigi hinnad oli röögatud: näiteks Citroen GSA maksis 38 850 marka, Volvo 244 koguni 45 000 marka. Võrdluseks: Trabant 601 S maksis 14 000 marka, Wartburg 353W 16 900, teiste sotsmaade autod nii 19 000-20 000 marka. Töölise keskmine palk oli 80-ndatel 900-1100 marka kuus, kuid ülikooli professoril näiteks 2500 marka, tippjuhtidel ja parteifunktsionäridel muidugi veel rohkem.
Muidugi olid ka sealmaal omad “võrdsemad” ja “kõige võrdsemad”, kel oli võimalus osta auto väljaspool igasugust järjekorda. Nende hulka kuulusid mitmesugused kõrgemad funktsionärid, tuntud sportlased ja kultuuritegelased, ilmselt ka parteibosside “sõbrad ja sugulased”, kuid ka nafta- ja gaasijuhtmete ehitajad ja “riigile eriti oluliste” ettevõtete töötajad. Autot sai osta ka välisvaluuta eest kaubandusettevõtte GENEX vahendusel. Valuutaomanikkegi polnud vähe: osad olid saanud raha sugulastelt Lääne-Saksamaalt, teised aga komandeeritud tööle sõbralikesse arengumaadesse, kus Ida-Saksa inseneridele, arstidele ja õppejõududele päris hästi maksti.
1989. aastaks oli järjekorrandus jõudnud kohati absurdini. Näiteks müüdi tollal Ladasid 1972. aasta järjekorra alusel, kuid aastasest Ladade sisseveost piisas ühe kuu avalduste rahuldamiseks. Sellise tempo juures oleks 1989. aastal järjekorda astunu saanud õnnelikuks Lada omanikuks 204 aasta pärast.
Samal ajal avas Ungari oma piirid lääneriikidega ja tuhanded idasakslased trügisid sealtkaudu läände. Samal ajal kui nende kojujäänud rahvuskaaslased kannatlikult autojärjekorras ootasid, jätsid paljud läändesuundujad oma Trabid lihtsalt Ungarisse maha.
Saksa DV süsteemi lõpp polnud enam kaugel. 1990 aasta suvel kehtestati seal Lääne-Saksa raha ja autojärjekorrad kaotasid hoobilt mõtte. Käisin ise Berliinis sama aasta detsembris ja Ida-Berliini jõululaadal võis saada hoobilt uue Seati omanikuks, kui ainult pappi jätkus.




Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.
Vasta
#2

smolin Kirjutas:Nende hulgas näiteks 10000 VW Golf I, 10000 Mazda 323, 5500 Citroen GSA, umbes 1000 Volvo 244 ja mõnisada Peugeot 305.

Ma olen sellist juttu kuulnud, et Golfid olla Erfurti kerestantside eest VW-lt vastukaubaks saadud.
Vasta
#3

Golfide eest sai VW Ida-Saksamaalt masinaid ja mingeid autoosi. Andmed mul pärit raamatust "50 Jahre Deutschland. Das deutsch-deutsche Geschichtsbuch". Hind oli neil algul 29-33 tuhat ostmarka, rahva kurtmise järel kukutati see 19-25 tuhandeni.
Volvod (240-d, hiljem pikendatud kerega 700-seeria esindajad olid käigus ka Erich Honeckeril ja tema sõpradel, väidetavalt ainult kui Moskvast mõned isandad tulid, pruugiti SSSR-i toodangut (Tšaikad ja Volgad?)
Vasta
#4

mrali Kirjutas:Golfide eest sai VW Ida-Saksamaalt masinaid ja mingeid autoosi.

Ruhla tegi Golf 1-le ja 2-le esitulesid, udukaid, klaasipuhastaja mootoreid ja signaale.
Vasta
#5

90-ndate teisel poolel toodi DDR-i 20 000 VW Golfi tasuna mootorite eest, mis Ida-Saksas VW-le valmistati. Neidsamu mootoreid pruugiti ka Wartbugidel ja Trabantidel. Nood Golfid ei läinud müüki järjekorra alusel, vaid jaotati ettevõtete kaudu, s.t. jälle "võrdsematele".
Ametiautode hierarhia oli: Wartburg - Lada (sealmaal ka Shiguli) või Polski Fiat - Volga - Tatra. Tatra 613-ga sõitsid näiteks suurettevõtete bossid. Tippjuhtkond eesotsas Honeckeriga eelistas lääne autosid, kuid need ei tohtinud olla Lääne-Saksa ega tema otseste liitlaste toodang. Lemmikuks oli Volvo, kuid leidus ka Prantsuse autosid, näiteks Citroen CX Prestige.

Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.
Vasta
#6

Oot...mis VW-d sõitsid samade mootoritega nagu Wartburg ja Trabant? Ma küll ei mäleta, et kahetaktilisi jõuallikad Volkari mudelivalikusse kuulunud oleks.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#7

Aspelund Kirjutas:Oot...mis VW-d sõitsid samade mootoritega nagu Wartburg ja Trabant? Ma küll ei mäleta, et kahetaktilisi jõuallikad Volkari mudelivalikusse kuulunud oleks.

A.
Viimase otsa Wartburgid ja Trabandid. Wartburg 1.3 toodeti alates 1988, sel oli 1.3-liitrine 58-hj. VW mootor. Trabant 1.1 vastavalt 1.1-liitrine 40 hj. ja toota jõuti neid 1990-ndast aastast vaid pisut üle aasta.
Trabant 1.1, Wartburg 1.3.

Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.
Vasta
#8

Autoost Tšehhoslovakkias

Tšehhoslovakkia olude kohta on raskem infot leida, ennekõike kehva keeleoskuse tõttu. Üht-teist olen siiski kokku korjanud.
Enne 60-ndaid aastaid oli sotsialistlikus Tšehhoslovakkias auto ostmiseks vaja ametivõimude luba. Kui automüük vabaks lasti, tekkisid ka järjekorrad ja autoihaldaja pidi veetma mitmeid öid koondise “Mototechna” esinduse ees, et end autoostuks registreerida. 70-ndate lõpuks jõuti siiski sinnamaale, et vähemhinnatud autosid, näiteks Moskvitše, sai päris ilma järjekorrata. Autovalik oli sotsmaa kohta hämmastavalt suur: lisaks kodumaisele Škodale ning sotsialismileeri Ladale, Moskvitšile, Volgale, Trabandile, Wartburgile, Polski Fiatile, Polonezile, Daciale, Oltcitile ja Zastavale pakuti juba 50-ndatest peale ka mõningast valikut lääne autosid. Levinuimad olid Fiat ja Renault, läbi aastate oli neilt saada pea kogu mudelivalik, kõige luksuslikumad ja sportlikumad mudelid välja arvatud. Olid esindatud ka Ford – nii inglise kui saksa oma, Peugeot, Volkswagen, Volvo, SAAB jt. Muidugi polnud kõiki mudeleid kogu aeg saada, enamasti pakuti paar aastat ühte mudelit, siis jälle mõnd teist. Leidus ka erandeid, näiteks Fiat 600 oli müügil 10 aastat järjest ja 60-ndate Tšehhimaal väga hinnatud auto.
Lisaks Mototechnale oli ka teine automüügiga tegelev firma nimega PZO Tuzex. Seal, nagu Ida-Saksa Genexis, müüdi autosid valuuta eest. Valuutaomanike protsent näis sealses ühiskonnas olevat tunduvalt suurem kui nõukogude omas, ilmselt põhjuseks paljud arengumaadele “vennalikku abi “ osutavad spetsialistid (meremehi Tšehhoslovakkias ju pole). Hinnad Tuzexis olid esitatud nn. valuutakroonides (Tuzex Koruna), tollases ajakirjanduse tunneb neid ära lühendi TK järgi tavapärase Kcs asemel, ja muidugi hämmastavalt madalate hinnanumbrite järgi. Näiteks 1989. aastal maksis Mototechnas Daewoo Racer ehk äraseletatult Lõuna-Koreas tehtud Opel Kadett 188 900 Kcs, “päris” Opel Kadett Tuzexis aga 45 700 TK. Tuzexis oli autode valik suurem kui Mototechnas ja järjekordi peaaegu polnud.
Lisaks autodele müüs Mototechna ka varuosi nii ida kui lääne autodele. Muidugi polnud varuosi piisavalt saada ning remondimeeste ja jupimüüjate ülbus ning rahahimu olid üsna samasugused kui meil.
Autode hinnad 1978. aasta detsembris:
Renault 20 182 200 Kcs.
Austin Allegro 122 200
Fiat 131 1600 118 800
GAZ 24 Volga 105 000
Fiat 127 81 400
Lada 1600 81 400
Lada 1500 77 500
Fiat 125P 1500 71 500
Škoda 110 R 66 800
Lada 1200 Kombi (2102) 66 200
Dacia 1300 66 000
Škoda 120 GLS 65 000
Wartburg 353 Tourist 64 300
Zastava 1100 64 000
Lada 1300 64 000
Škoda 120 LS 62 700
Fiat 125P 1300 62 050
Wartburg 353 Lux 60 000
Škoda 120 L 58 800
Lada 1200 58 200
Moskvitš 2137 Kombi 58 000
Moskvitš 2140 57 000
Škoda 105 L 57 000
Wartburg 353 56 300
Škoda 105 S 52 000
Moskvitš 2138 51 000
Fiat 126P 42 000
Trabant 601 Kombi 39 500
Trabant 601 36 500

Keskmine palk oli sel ajal 2517 Kcs.
Nn. ametlik rahakurss oli sel ajal ühe rubla eest 12,5 krooni , sularaha vahetuskurss aga 1 : 10. Kui jagada hinnad 10-ga, saab üsna lähedased tollastele meie hindadele, keskmine palk oli Eestis siis veel alla 200 rubla.
Mitte eriti hinnatud autode hulka kuulusid Volga (suur kütusekulu), Moskvitš (sama), Dacia (kehv kvaliteet) ja Fiat 126P (väiksem kui Trabant ja kallim ka).
Uut Tatra 613 võidi eraisikule müüa vaid erandjuhtudel, kuid pruugitud Tatraid, endisi ametiautosid, oli võimalik osta. Tatra oli siiski üsna kallis pidada. Kuna 60-ndatel müüdi Tšehhimaal palju rohkem autosid kui meil, oli pruugitud autode turg 70-ndate lõpus üsna rikkalik, sealt võis leida igasuguse hinna ja kvaliteediga sõidukeid. 70-ndate teisel poolel olid vähemasti Prahas juba saanud probleemiks tänavate ääres seisvad mahajäetud autod, mida ilmselt enam keegi kuitahes madala hinnaga ei tahtnud. Meil sellist asja tollal ei näinud.

Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne