Krapp-raadio
#1

Tere, panen siia ülesse ühe nõukaaja propagandasüsteemi raadio, millega sai siis raadiosaateid kuulekatele seltsimeestele saata, ja tuleb välja et sellega sai ka pealt kuulata, sest süsteemi sai ka tagurpidi tööle rakendada. Kas on kellegil ka selle kohta informatsiooni?
[Pilt: 083372173b073c.jpg]
see kazastan oli süsteemi emaraadio,see küll juba veidi uuem mudel aga oli ka veel vanem saatja,ei tule nimi meelde.Meil oli 50-ndate lõpu seina peal selline ümargune plast-kastiga valjukas ja selle hääle tugevust sai ka regullida.
Vasta
#2

(17-04-2011, 20:49 PM)näkisepp Kirjutas:  Tere, panen siia ülesse ühe nõukaaja propagandasüsteemi raadio, millega sai siis raadiosaateid kuulekatele seltsimeestele saata, ja tuleb välja et sellega sai ka pealt kuulata, sest süsteemi sai ka tagurpidi tööle rakendada. Kas on kellegil ka selle kohta informatsiooni?
Olen kunagi 1,5 aastat krapisüsteemi hooldanud ja päris kindel, et pealtkuulamiseks niisugusel kujul see ei kõlvanud. See on mõne "spetsialisti" väljamõeldis viinaklaasi taga.
Krapisüsteemil oli minu teada kaks põhiülesannet: et seltsimehed kuulaksid ikka õ i g e i d jaamu ja saaks kiirelt edasi anda operatiivseid teateid nagu õhuhäire. See teine oli tegelikult primaarne, aga muul ajal oli raadiosaadete kuulamine parim süsteemi korrasoleku kontroll.
Ei ole muidugi välistatud, et mõne krapi korpuse sisse võis olla paigaldatud eraldi pealtkuulamisseade. Ruumi oli seal nii et tapab! Aga kooslus papist-valjukas-potekas-trafo, mis oli ühendatud paralleeli teiste samasugustega, no ei!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#3

Olen ka mingil määral nende süsteemisega kokku puutunud. Digiajastul sellise võrguga äkki olekski võimalik midagi pealt kuulata. Aga krappide ajal ei teadnud keegi digist midagi. Kõik krapid olid korraga taga ühel liinil. Tegelikult, väidetavalt oli eriti arenenud kohtades väidetavalt ka kolme liiniga (lainega) krapisüsteeme. Olen sellist vastuvõtjat näinud, iga kanali jaoks oli eraldi klahv. Põhimõtteliselt , kui see süsteem tagurpidi tööle panna (pealtkuulamisfunktsioon) , siis saaks korraga pealt kuulata kõiki aparaate , mis on ühel liinil. Tänapäevaste seadmetega on sealt ehk võimalik midagi välja selekteerida, aga vanasti küll mitte. Teoreetiliselt saab mikrofoni kasutada valjuhääldina ja vastupidi. Mingist kvaliteedist me siinjuures ei räägi.

Aga teine lugu on see, kui montöör võtab näiteks koridoris krapi liini küljest lahti ja kuulab ainult ühte aparaati . Seda jällegi eeldusel, et sellel ajal saadet ei edastata. Nii on võimalik ja mitte ainult teoreetiliselt.

Aga see pildil olev vastuvõtja oli omal ajal SUPERKLASS. Lindistasime muusikat, kvaliteet ülihea. Täpselt ei mäleta, kuid see vist on juba stereovastuvõtja. Igatahes väga väärt aparaat!
Vasta
#4

http://www.radiomuseum.org/r/petropavl_kazahstan.html
Isegi skeem saadaval kui registreerid ära.
Oli kasutusel BMRT tüüpi laevadel, muidugi Moskva raadio edastamiseks kõigisse kajutitesse. Sain selle kaudu teada sm. Müürissepa surmast 70 või 71 aastal Atlandil olles. Kuulasin Tallinnat eesti keeles aga ei mäleta mis lainel. Kas oli 290 meetrit või mõni lühilaine, mida ka kasutati. 422 meetrit oli nõrgem jaam ja see kindlasti ei kostnud.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#5

(18-04-2011, 07:22 AM)sass Kirjutas:  Aga teine lugu on see, kui montöör võtab näiteks koridoris krapi liini küljest lahti ja kuulab ainult ühte aparaati . Seda jällegi eeldusel, et sellel ajal saadet ei edastata. Nii on võimalik ja mitte ainult teoreetiliselt.
Isegi see variant on kaheldav. Pappvaljukas on mikrina tuimem kui kasekänd. Kuigipalju kaob trafos ja kui keegi on potekast hääle ka veel maha keeranud, siis on signaal olematu. Ja võimenda see nüüd savitransside ehk "püksinööpidega" üles! Need toodavad müra rohkem kui võimendust. Big Grin Lähedalasuvad elektrikaablid suruvad ka veel oma 50Hz urinat vägisi sisse. Kui võimendi pole otse valjuka küljes vaid kusagil koridoris montööri käes, siis varjestamata krapijuhe toimib antennina ja korjab kõikvõimalikke häireid nagu jaksab. Karta on, et need uputavad imenõrga signaali. Kui keegi viitsib, võib ju katset teha, aga pakun et tulutult.
Pealt kuulati krapiajastul prostamal juhul tavaliste telefoni süsimikrofonidega. Helikvaliteet oli sant(n.n. "porgandihääl"), aga tundlikkus väga hea ja signaal väga tugev. Polnud tarvis palju võimendada. Kõrvaklapp püüdis kinni võimendamatagi. Iseasi, kas krapp selle peidukohaks sobis. Kui see mängis, siis küllap mattis krapi kisa ruumihääled enda alla. Kolme tähega asutus olla mikreid ikka laelampi armastanud toppida. Wink

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#6

Krapiga selline lugu, et Tihemetsa lõpetamisel viis Vana Võidu tehnikumi direktor mu keelte klassi ja elektrotehnika laborit välja ehitama. Elama "lenini tuppa"- lippe ja loosungeid ja Kasahstan nurgalaual. Noor juna, koerust ka vaja teha. Sai siis neunhundert vier`i, Radio Luxemburgi lugusid keelteklassist "Kometa"le võetud ja õhtul krapiliini pidi tüdrukutele lastud. Tasapisi keerasin vaiksemaks, eks kuulajad keerasid juurde ja siis krapiotsad mikrofonisisendisse. Oi-oi, mida seal küll arutati. Järgmine päev tunni ajal lasin katkendi aknalt õue kostma. Katkendi sellepärast et varsti hakkas suur tagumine toaseinale. Paar päeva pidin aknast(teine korrus, õnneks lai karniis mõisahoonel) välja käima- ukse taga veepangid-kopsikud ja tulivihased "inimese sõbrad". Kasahstan ja selle formulargi peaks muu raadionodiga mul pööningul olema. Skeem on ka ajakirjas "Radio" avaldatud. Eriti müstilisi võimeid tal pole, vast muudetav ribalaius ja metallkast ümber (ei korja õhust häireid ).
Vasta
#7

Kuidagi väga palju vandenõuteooriad hakkab esile kerkima niipea, kui jutt mingile nõukaaegsele seadmele läheb Smile
Kui esialgse postituse juurde tagasi pöörduda, siis tegemist lihtsalt 1963 aastal tootmisse läinud lampidel töötava kõrgema klassi raadiovastuvõtjaga.
Tõe poolest ette nähtud kasutamiseks traatraadio süsteemides.
Krapisüsteemi kaudu abonentide pealt kuulamiseks ei kõlba ta kuidagi. Siinjuures ei taha ma eitada nuhkimist kohaliku traatraadio abil, lihtsalt antud raadiovastuvõtja selleks ei sobi.
Oli olemas ka variant Казахстан-2, millele oli lisatud veel teine heterodüün, viimane võimaldas raadiovastuvõtjat kasutada AM diapasoonis telegraafi ja morse vastuvõtjana.
Kui kedagi huvitavad Казахстан'i tehnilised parameetrid, siis võib lugeda näiteks http://oldradio.qrz.ru/radios/023.shtml
Vasta
#8

Krappidest, raadiotest ja igasugu muust nõukaaegsest raadiotehnikast on üks väga hea lehekülg: http://www.rw6ase.narod.ru/ Seesama Kazahstan ka seal täitsa olemas: http://www.rw6ase.narod.ru/000/rpl_s/kazahstan.html

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne