Giugiaro Esprit, series 3
#61

Teoorias on kõik õige, võidusõidus valitakse kõigepealt rehv (kui on valida) ja siis projekteeritakse sinna ümber auto, aga olgem ausad, ega see kuldses keskeas Espirit nüüd NII peene pill ka ei ole, et sellise asja peale teelt välja viskab Smile
Vasta
#62

Täpsustuseks tuleks öelda et erinevat mõõtu rehvid ei muuda sildade geomeetriat (mis on nö. rauas paigas), vaid selliste rehvide kasutamisel sõidetavuse huvides tuleks muuta sildade geomeetriat. Nüanss mis algselt tekitas segadust.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#63

(26-09-2023, 20:47 PM)Jesper Kirjutas:  Teoorias on kõik õige, võidusõidus valitakse kõigepealt rehv (kui on valida) ja siis projekteeritakse sinna ümber auto, aga olgem ausad, ega see kuldses keskeas Espirit nüüd NII peene pill ka ei ole, et sellise asja peale teelt välja viskab Smile

Esprit'dega on tegelikult asi just vastupidine - vähemalt tootja hinnangul.

Esprit' remondikataloogi ma ei ole veel jõudnud süveneda. Samas selle auto käsiraamatus on pühendatud eraldi peatükk sildade reguleerimisele (käsiraamatus, owners handbook, kus tänapäeval kirjutatakse, et ärge jooge akus sisalduvat vedelikku...).

Esprit S3 (series 3) fikseeritud ette antud rehvimõõt ning tootjapoolsed hoiatused ohtlikkusest teiste mõõtude kasutamisel ei lõppe vaid sellega... Hetkest, mil Estprit S3 (series 3 NA mootoriga ning Turbo Esprit) ilmavalgust nägid, tohtis selle auto all kasutada vaid kindlaid rehve. Autodel kuni aastani 1985 lubas Lotus seal kasutada vaid Goodyear Grand Prix rehve mõõtudega 195/60VR15 ees ning 235/60VR15 taga. Need rehvid toodeti spetsiaalselt Esprit' jaoks koostöös Goodyear'iga silmas pidades selle auto omadusi. 1985 aastal sai Esprit veerem uuendused ning sinna alla hakati lubama panna vaid Goodyear Eagle NCT rehve. Ka pre-1985 mudelitele olid need lubatud ning sellega saadeti Grand Prix pensionile ära.

Mingil hetkel muutus 235/60VR15 rehvimõõt vähekasutatavaks ning seda käsitleti turul kui mittestandardset. Seetõttu võttis Goodyear Eagle NCT tootmisest ka maha. Sellega seoses viidi Lotuse poolt läbi uued rehviuuringud ning testid, kuhu kaasati kontrollorganina Sakslaste TÜV. Tulemuseks oli see, et Esprit'le tagasid aktsepteeritavad (ohutud) sõiduomadused vaid kaks rehvi, milledeks olid Pirelli P6000 ja Dunlop SP Sport 01. Need rehvimudelid olid nii kivisse raiutud, et näiteks Saksamaal oli kategooriliselt keelatud Lotus Esprit müümine ja kasutamine teiste rehvidega.

Täna lubab Lotus kasutada Esprit mudelitel, mis on tunnustatud kui ajaloolised sõidukid (ma ei tea, mis tunnistust selleks vaja on ning mis kriteeriumidele see vastama peab), kasutada taga 225/60VR15 rehve ning ees 195/60VR15 rehve suvaliselt kvaliteettootjalt. See on Lotuse tehase tänane info.

Me saame kõik siin aru, et iga riigi ülevaatuspunktid ja registriametid ei suuda sellist infot igal ajahetkel kontrollida - erinevaid autosid on tuhandeid, Lotuseid ja veel enam Espri'sid on üksikuid. Lisaks on ilmselt väheseid, kellel on võimalus, soov ja tahtmine sellist klassikut sihtotstarbeliselt kasutada. Sellepärast leiab Esprit'de alt täna paljude erinevate tootjate rehve. Minu auto oli ostes nõuetekohaste Pirelli P6000 235 rehvidega. Asemele läksid 195+225 Falkeni pisut ajastutruuma mustriga rehvid, sest à 500€ ühe P6000 rehvi eest ma maksta küll ei soovi.

Selle jutu mõte ongi juhtida tähelepanu, et Esprit oli kunagi tõsine performance auto ning etalon juhitavuse osas. Sellepärast oldigi kriitilised rehvivalikute osas ning korrutati korrektset sildade geomeetriat ette-taha. Kindlasti on sarnaste nõuetega autosid veel.

On ikka kiiksuga auto, kas pole? Neid kiiksusid on veel... millalgi kirjutan.
Vasta
#64

Ei taha üldse projektiteemas mingit vaidlust üles kiskuma hakata, kahtlemata kõik need originaalsed vidinad on väga põnev asi, millega nokitseda, lihtsalt sul ei ole täna parimagi tahtmise juures võimalik kuskilt osta rehvi, millega see auto tehasest välja tuli, et saavutada see 100% ajastutruu elamus. Tänapäevaste rehvide segu ja karkassi omadused on lihtsalt nii meeletult tollastest üle (seda muidugi autode all, mis on nende jaoks projekteeritud), isegi kui see uustoodang mustri ja mõõtude poolest klappima pannakse. Kuskil laonurgas säilinud rehvid samas on rohkem selline kraam, mida punase vaiba peal seisvale objektile visuaalse täiuse mõttes alla keerata, sõitmiseks need ei kõlba.

Ma isiklikult ei vaevaks üldse pead (ja rahakotti), ei ostnud seda omal ajal keegi ringrajal kümnendike viilimiseks, ei ostnud ka sina.
Vasta
#65

Tuleb välja, et peaaegu rahvaauto Smile

https://forum.automoto.ee/showthread.php...#pid557459

Eesti Lotusrikkaks!
Vasta
#66

(28-09-2023, 20:33 PM)zazik Kirjutas:  Tuleb välja, et peaaegu rahvaauto Smile

https://forum.automoto.ee/showthread.php...#pid557459

Eesti Lotusrikkaks!

Väga äge! Kus on, siis sinna tuleb ka juurde. Viimase otsa n/a Esprit.

See masin müüdi ca kuu aega pärast seda, kui mina oma auto ostsin. Ei oleks arvanudki, et see Eestisse tuli. Oli oksjonil ning hind oli kaks minu auto hinda. Seisukord on muidugi väga hea ja mõnusalt originaal. Väidetavalt oli hooldajaks hea Lotuse spetsialist. Sellel autol on ka huvitavam ajalugu (küll siiski rohkem Rootslastele, kui Eestlastele). Väga loodan, et õnnestub omanikuga kunagi tuttavaks saada ja ehk leiab tee ka siia foorumisse.

Vanasõidukiks tunnustamise aktil on apse.

Huvitav on selle auto juures see (kui õigesti mäletan), et 1987 Esprit'd olid uuema HC mootoriga (127kW). Ka selle auto kerel on dekaalid HC. Rootsisse paraku, mingil põhjusel müüdi autod ikkagi vanema, non-HC mootoriga.

Ja veelkord, väga-väga lahe auto. Omanikule jõudu.
Vasta
#67

Lotusega on nüüdseks hinge kinni hoides mõningad tiirud tehtud ning õnnelikult päris mitmed kümned kilomeetrid läbitud - midagi suuremat ei ole järgi andnud ning jahutusega on kõik korras. Proovisõidud olid eeskätt vajalikud, et auto üldist seisukorda hinnata, autot ja selle käitumist tundma õppida ning et välja tuleks võimalikult palju vigu ja probleeme. Nüüd peab kogetut põhjalikult seedima ja mõtlema, mis selle masinaga üleüldse edasi peale hakata. See aga tundub praegusel hetkel olevat kõige keerulisem küsimus.

Tuletan veelkord meelde, et tegemist oli pimeostuga ning turu pika puuga kõige odavama liikumisvõimelise Lotus Esprit'iga. Seda arvesse võttes saab nüüd öelda, et auto üllatas ning ületas ostule seatud ootusi üsnagi palju. Samas peab endale aru andma, et tegemist on projektiga, mis vajab kõvasti tegemist enne, kui sellest saab istu-sisse-keera-võtit liikur (vähemalt minu isikliku mõõdupuu järgi). Allpool on mõningad positiivsed ja negatiivsed asjad, mis auto juures on selle ajaga silma hakanud.

[Pilt: IMG_6228.JPG?_t=1695920617]

Plussid
- Auto on "matching numbers" isend. Raami, mootori ja kere numbrid kattuvad ning on kantud auto dokumentidesse.
- Väga hästi dokumenteeritud ajalugu hoolduste, arvete ja üelvaatusdokumentide näol. Väga huvitav teema ning teen selle kohta ilmselt ka eraldi posti.
- Kompletsus on väga hea. Puudub vaid mõni üksik originaalne aksessuaar ning paar vidinat on järelturu kaup. Pigem on asju üle, kui originaalosi puudu. Olulisi tehnilisi muudatusi tehtud ei ole.
- Suuremad avariijäljed puuduvad nii kerel kui raamil. Mingil ajal on vahetatud esipõll.
- Sisu on heasti komplektne, originaalne, siiski ajast tingitud vananemismärkidega eelkõige armatuuril, istmed taastatud. Nupud-näidikud jms algsed, veekahjustused puuduvad.
- Kõik klaasid tunduvad vähemalt templite järgi olevat originaalid.
- Uste joondumine kerega on võrdlemisi hea ning reguleerimisruumi palju - siiski on vajalik väike reguleerimine. Esprit'e tüüpviga on ära vajunud uksed. Tihti nii ära vajunud, et reguleerimisruumi enam pole ja vajalikud on eritööd.
- Auto elektrisüsteem toimib pea täielikult, mis on vana Briti sportauto kohta erakordne (sh. elektriaknad, elektripeeglid, elektriventilaatorid jahutuseks, digitaalne kell, armatuuri valgustus, uste andurid, pop-up esituled jms). Ainuke asi, mis ei tööta on tagaklaasi soojendus.
- Säilinud on sellele autole tehtud erilaiused BBS originaalveljed. Võrdlemisi heas korras, nähtav on vaid üks kerge pindmine vigastus ühel äärel. Üks veljekapsel on puudu, kuid see on BBS'i standardne kapsel.
- Käivitub hästi, mootor ei suitse, vedelikud püsivad omal kohal.
- Kaks komplekti võtmeid, milledest üks on originaalkomplekt. Teise komplekti kolmest võtmest üks on valmistatud originaaltoorikule.
- Katuseluugi tihend (jällegi tüüpviga) ei leki ning luuk töötab hästi.
- Käigud lülituvad probleemideta ja käigukang annab head tagasisidet (jällegi nende autode tüüpprobleem keeruka käiguvahetushoovastiku ülesehituse tõttu).
- Põhjaalune on puhas ja korras, vaid üks kergem kahjustus ühe karbikatte alaservas.
- Auto raam on vanuse kohta pea ideaalses seisukorras. Originaalne kuumtsingitud pinnakate on kena ning suuremaid mehaanilisi vigastusi ei tuvastanud. See on väga suur pluss.
- Auto mootoriruumist esiossa minevad jämedad alumiiniumist jahutusvee torud on väliselt eeskujulikus korras. Nende vahetamine on täielik piin, sest torud on veetud auto raami seest. Üks enim selle auto juures probleeme tekitavatest sõlmedest.
- Säilinud on originaalne tagavararatas. See on originaalveljel ja peal on heas seisukorras tehaseoriginaal rehv.

Miinused
- Lonkav mootori töö, varasemalt juba käsitletud teema. Suure tõenäosusega valesti paigaldatud või ühe hüpanud hammasrihma probleem.
- Kaugtule elementide reflektorid kulumisjälgedega (temperatuuri tõttu kahjustunud), lähituled perfektsed.
- Rooli hammaslatt radiaalsuunalise loksuga, rool on tuntavalt raske.
- Kergem õlileke mootorist - väljalaske poolse klapikambrikaane tihend. Võib-olla veel midagi.
- Puudu originaalstereo ja originaalne tööriistakohver (vist). Antenn on asendatud uuema Stevens'i Esprit' omaga.
- Radiaatori tuulekoja kinnitused osaliselt puudu (tänaseks mitteoriginaalne asendus ajutiselt pandud). 
- Mootori termostaadi korpus kergete lekkejälgedega (kuid siiski kuiv) ning termostaat tundub olevat pidevalt lahtises asendis.
- Karburaatorid ja esituled vajasid reguleerimist.
- Tagumised pidurikettad roostes (ilmselt seismisest), eriti tagumised. Piduripedaal vajub kergelt läbi - ilmselt peasilindri tihendid vanad.
- Kõrvalistuja poolse ukse ning esimese pagasiruumi tihend lekivad kergelt. Ajaga kokku kuivanud ja ronivad soonest välja.
- Autot on mitu korda siit-sealt värvitud. Värvitööd on tehtud siiski võrdlemisi viisakalt. Värv on oluliselt pleekinud. Tundub, et auto on seisnud kaua ühe küljega päikese poole.
- Summuti, eelkõige vl.kollektor ja torud kuni lõpupütini (mis on originaali baasil rv.terasest valmistatud järelturu kaup) on suurest kuumusest üsnagi roostes ning näha on ühte robustset keevisõmblust. Lõpupütt on kergelt viltu all. Lekkeid veel ei tähendanud.
- Salongis on käetoe katte tüüblid katki. Ilmselt on keegi otsinud sealt alt hoiulaegast, mida seal aga ei ole. 
- Põrandavaip vajaks paarist kohast venitust/liimimist, ühe A-piilari kate vajab kohendamist.
- Tootja embleemid autol kulunud, üks veljekapsel puudu.
- Mootoriruum vajab pisut korrastamist.
- Õlijahuti kinnitused taga paremas rattakoopas on katki, voolikute liitmikud roostes. Hetkel ajutiselt parandatud.

Summa summarum - mõnusat nokitsemist leidub.
Vasta
#68

Säilivus on nii tore, et kas sellest saab teine musta numbriga Espirit Eestis?
Vasta
#69

Värvkatte kohta - punase värvi puhul on pleekimine täiesti tavapärane nähtus. Odav Turtle Wax Finish Restorer käsitsi nühkides teeb juba imet. Teemaks olev auto on piisavalt eriline, et jätta odavlahendused kõrvale. Ise (olles teemas võhik)  läheneks Meguiarsi tootevalikuga, kuni keraamilise vahani välja.
Vasta
#70

(30-09-2023, 00:56 AM)ronny25 Kirjutas:  Säilivus on nii tore, et kas sellest saab teine musta numbriga Espirit Eestis?

Sa ei ole esimene, kes seda küsib. Mõned lausa nõuavad...

Täna kindlasti mitte, sest kui pisidetailidesse laskuda, siis on tööd palju - täis taastamine kere tühjendamise ja maha tõstmisega, iga polt ning mutter eraldi. 

Käsitööna valmivatel väikeseeria autodel muutusid detailid ning käekiri pea igal tootmisaastal. Autohuvilisele need enamasti silma ei hakka, ka komisjonile ilmselt mitte (mida ei saa neilt ka nõuda, sest tegemist oleks nn seibi pooleks saagimisega ning teadmistega, mis nõuaks konkreetse mudeli hingeelu perfektset tundmist). Esprit'd vajasid pidevat ja tihedat hooldust. Hoolduses vahetati ja paigaldati juba algusaastatel uuemate modifikatsioonide tarvikuid ning osasid algsete pähe - see oli normaalne ja tavapärane protsess. Ma ei teeks seda autot ägeda musta numbri peale vaid numbri pärast lootes, et see läheb komisjonist läbi, vaid sellepärast, et sooviksin iseendale (selle kõige otsesemas mõttes) viimase peal nii autentset sõidukit kui võimalik. Täna on pea ideaalse originaalsusega heas konditsioonis G-Esprit'sid käputäis - seda terve maailma peale. Ja et selline tase saavutada, peab palju lugema, õppima ning uurima. Sellest, et auto on väikese läbisõiduga, käinud oma eluaja jooksul vaid margiesinduses hoolduses ning tal on perfektne ajalugu, ei piisa.

Õnneks on sellele margile leida väga hästi koostatud ajastutruud remondi- ja varuosakataloogid. Ka varuosi leidub usinasti.

Esprit on ka selline auto, mis piltidel jääb alati parem välja paistma - just selles osas, et defektid ei paista silma. Seega ei maksa lasta ennast fotodest üleliia petta. Kui auto näeb juba fotodel puuduste või kulunud salongiga välja, siis on suure tõenäosusega tegemist väga komplitseeritud seisukorras isendiga. Olen käinud vaatamas Esprit'sid mis on piltidelt prillikivid, kuid mis kohapeal muutuvad hetkega kaunitarist koletiseks. Seda, et auto on tegelikkuses paremas seisukorras kui fotodel, ei ole Esprit' puhul tänaseni veel tähendanud.

Annaks kõige vägevam närvi, aega ja paksu rahakotti see asi kunagi ikkagi ära teha.


(30-09-2023, 01:41 AM)ak75 Kirjutas:  Värvkatte kohta - punase värvi puhul on pleekimine täiesti tavapärane nähtus. Odav Turtle Wax Finish Restorer käsitsi nühkides teeb juba imet. Teemaks olev auto on piisavalt eriline, et jätta odavlahendused kõrvale. Ise (olles teemas võhik)  läheneks Meguiarsi tootevalikuga, kuni keraamilise vahani välja.

Punane pleegib tõesti usinalt, eriti vist plastdetailidel? Kardan, et selle auto värvkate on parema kvaliteedi saavutamiseks juba beyond repair. Seda nii pleekimise, mõningate kivitäkete ja  osaliste ülevärvimiste tõttu. Tavakasutuseks on seisukord muidugi hea. Keegi ei tule otseselt ütlema, et värv oleks nadi vms. Kõik taandub selle taha, mida ise tahta ja kui palju saab endale võimaldada. Kui autot tegema hakata, siis tuleks juba kogu kompott põhjalikult ette võtta.
Vasta
#71

Lubasin varasemalt, et kirjutan natuke ka Esprit' omapäradest ja kergetest kiiksudest, mis lugejatele ning fotode vaatajatele võivad mõnikord nähtamatuks jääda. Ehk on huvitav lugemine ning võib-olla kasuks mõnele tulevasele Esprit' omanikule. 

[Pilt: IMG_6185.JPG?_t=1695920580]

Lotuse asutaja Colin Chapman'i vast üks kuulsamaid öeldud fraase on "Simplify, then add lightness". Tuntud on ka "Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere." Sellega iseloomustas geenius enda (Lotuse) ehitatud võistlus- ja sportautosid. Ehk püüdlust luua nii väheste detailide ja osadega kui võimalik, parima võimaliku suutlikkusega (sport)auto. Seda põhimõtet järgis Chapman kõigi enda eluajal valmistatud Lotuse mudelite puhul ning see tõi talle alati ka edu. Pärast Chapmani surma 1982 aasta detsembris jätkus Lotuse bestselleri Esprit müük kuni 80ndate teise pooleni võrdlemisi edukalt ning seejärel suri tootmine kaasaegse järeltulija puudumise tõttu välja. Uuemad Steven'si S4 Esprit'd olid vaid hetkeliseks sähvatuseks, mille müüginumbrid ei taganud ettevõttele jätkusuutlikkust. 1986 aastal läks Lotus GM'i omandisse ning uute mudelite väljatöötamine jäi soiku. Peamiseks põhjuseks olidki just rahapuudus ja uue omanikuga kaasnenud visioonid suurematest ning kogukamatest autodest. Pärast mitmeid omanikuvahetusi otsustas Lotus 90ndate teises pooles tulla tagasi oma juurte juurde ning hakata tootma väikeseid, kergeid ning lihtsaid sportautosid. Lotuse uue ajastu esimesed edukad mudelid on paljudele teada-tuntud Elise ja Exige, millele hiljem lisandus Evora. Kõik need olid ehitatud järgides fraasi ülevaloleval võtmehoidjal.

Ülemise fotoga seoses veel niipalju, et Giugiaro Esprit'del oli standardis kas kolm või neli erinevat võtit. Üks oli süütelukule (kasutati jänkide Curtis AA-3 toorikut), üks oli ustele (kasutati Briti Wilmont Freedom FT toorikuid), üks oli kahe identse kütusepaagi katte jaoks (kasutati Kanada Dominion Lock WS11 toorikuid) ning üks tagaluugi jaoks. Tagaluugile paigutati lukustid lisavarustusena vaid Ameerika turule suunatud Turbo Esprit'dele. Kasutusel olid modifitseeritud Curtis AA-3 toorikud. Kuna minu auto on Briti domestic market mudel, siis minu autol on originaalis kolm erinevat võtit (immo tablett rõngal on järelpaigaldatud ja originaalis sinna ei kuulu). Seega kui ostate omale Esprit', siis teate, et taskud peavad suured olema.

[Pilt: Lotus_Turbo_Esprit_Cut_Away.jpg]

Teemakangelane Lotus Esprit (võtame siis kõik mudelid alates 1975 aastast kuni 1987 aasta oktoobrini, a.k.a Giugiaro Esprit), on Chapmani visiooni musternäidised. Äärmiselt kerged ja äärmiselt lihtsad (jätame mootori siinkohal välja), kuratlikult hea juhitavusega. Nende autode kerel, raamil, sildades ei ole mitte ühtegi üleliigset detaili. Iga detail on oma õige koha peal ning lihtsa, paljuski üledimensioneeritud ehitusega, millel on korralik tugevusvaru (nt. sillad). Inimesele, kes on oma elus käe külge pannud 90ndate saksa autotoodangule, siis nende jaoks on Esprit ilmselt lego tasemel. Seega, kui te ei karda autot ise remontida ja teil on endasse usku, siis ei maksa vanemaid Lotuseid karta - pigem vastupidi.

[Pilt: IMG_6231.JPG?_t=1695920617]

Esprit on madal, sale ja võrdlemisi kõrge kliirensiga auto. Lotuse omanik Colin Chapman oli multitalent - insener, leiutaja, disainer ning võidusõitja kogemusega F1 tiimipealik/CEO. Suuresti tema ja Giugiaro käe all Esprit valmiski. Huvitav fakt on see, et Esprit' kokpit disainiti algselt just Chapmani mõõtude ja eelistuste järgi. Kahjuks ei olnud Chapman aga mitte just kõige pikem ning mitte just kõige pikemate jalgadega mees. Auto istmed disainiti Chapmani ahtri järgi, lisaks ka rooli asend istme suhtes, istme kaldenurk ja istme põhja kõrgus. 1975 aastast kuni 1986 aasta lõpuni ei olnud Esprit's isegi võimalik muuta istme seljatoe kaldenurka. Väga väike reguleerimisvõimalus tuli viimase otsa HC ja HCPI mudelitega. Lisaks oli istme ette-taha liikumisruum piiratud. S3 mudeli tulekuga 1980 aastal tehti esimene leevendus, kui viidi istet põhjale lähemale natukenegi inimlikuma sõiduasendi võimaldamiseks pikematele inimestele. Auto 1,11m kõrguse ja 13cm kliirensi juures (radiaatori madalaim koht) on kokpiti maksimaalseks kõrguseks seest ca 85cm. Liidame juurde suure kõrgusega lävepaku, ukse ava ning leiame ennast olukorrast, kus autosse tuleb ronida alla 70cm kõrgusest august. Kui sisse minek on kohati ebamugav, siis välja tulek on tihtipeale neljakäpukil. Laiema ahtriga inimestel on seal ebamugav. Kui sinu pikkus on üle 180cm, siis kindlasti on vajalik katuseluugiga mudel, sest muidu hakkab pea lakke käima. Katuseluugiga mudeliga saab hakkama kuni pikkuseni 185cm eeldusel, et oled kõhnem ja lühemate jalgadega. Kui jalad on väga pikad, siis põlved jäävad ümber rooli ning suunatuld või kojamehi lülitada ei ole enam võimalik. Kui teed äkkpiduri, siis on teadagi mis rooli kodarate vahel. Seda tuleks silmas pidada enne, kui hakkate seda autot omale ostma.

Colin Chapman oli innukas suitsetaja. Kõigis G-Esprit'des oli seetõttu aukohal nii tuhatoosid kui sigaretisüütajad. Mõlemale reisijale oli ette nähtud oma tuhatoos ning oma sigaretisüütaja. Mõlemad asusid uksepolstritesse integreerituna kõige mugavama koha peal - no et sigareti läitmine oleks võimalikult ohutu. Tuhatoos oli selle koha peal, kus oleks võinud olla ukse avamise hoob. Sigaretisüütaja asus käepideme taga ning oli valgustatud põhjaga. Ehk kui vaadata fotot autost, siis tuhatoos on ülemine beež, ukse avamismehhanism koos lukustiga alumine musta värvi. Ilma "suitsetaja paketita" Esprit'd osta ei saanud.

[Pilt: IMG_6184.JPG?_t=1695920580]

Pedaalid on ühelt poolt kiire sõidu nautija unistus, teiselt poolt harrastaja õudusunenägu. Esiteks istud sa Esprit's suht lamavas asendis ning jalad ulatuvad esimese rattakoopa taha (fotol paremal). Vasakult läheb kokpiti kesktunnel, mille sees jookseb massiivne raami tala. Ruum, mis fotol näha on, on ehk 30cm lai. Pedaalid on väga lähestikku ning soosivad kiiret sõitu kasutades heel-and-toe käiguvahetust. Minu jalanumber on olenevalt jalanõust 44/45 ning Esprit'ga sõidan ilma jalatsiteta ehk sokkis. Kui ei ole sõidujalanõud, siis on suure ja-la-la-ba-ga inimestel siin väga raske. Muidugi harjub kõigega, aga siiski raske. Minul on pikkust 183cm, olen keskmisest ehk saledam ning oma 44/45 jalanumbriga suudan autoga täna juba päris hästi sõita eeldusel, et olen sokkis. Kõrvalistujal muidug on vähem muret ning rohkem ruumi. Huvitav on ka gaasipedaali ülekanne. Tross jookseb auto keskelt. Gaasipedaali hoob omab üleval võlli, mis jookseb üle siduri-piduri pedaalide ning sealt alla ning alles siis ühendub trossiga. Sisuliselt on sul kaks gaasipedaali - üks paremal, teine vasakul musta plastist katte all. Kes otsib ekstreemsusi, saab ka vasakpoolse kasutusele võtta. Vasakpoolse rooliga autodel nn lisapedaali ei ole.

Fotol üleval, armatuuri all on näha kaks lülitit. Parempoolne punane ei ole originaal ning see on minu autol esimeste udutulede lülituseks. Teine, mis asub vasakul, on aga elektriantenni aktiveerimisnupp. Võimalik on elektriantenn kas käsitsi alla tuua, või siis automaatasendisse jätta, kus see süüte sisse keeramisel üles liigub. Auto on ju mõeldud kiireks sõitmiseks, mitte muusika kuulamiseks. Sellepärast saab antenni vajadusel käsitsi alla tuua, et see suurtel kiirustel tuule käes ära ei murduks, täiendavat tuulemüra ei tekitaks ning süüte sisse-välja lülitamisel tüütut üles-alla ei saeks.

[Pilt: kapott.jpg?_t=1696019598]

Ja üks "kiiks" veel. Rääkisin varasemalt, et selle auto kapotti (esimest siis) on esmakordsel kasutajal raske avada. Täpsemalt siis raske on leida avamismehhanismi. Selle auto esimene kapott ei ole vedruga pingestatud. Ehk kui tõmmata hoovast, siis kapott ei hüppa ülespoole nagu tavalisel tänapäevasel autol. Kapoti sulgmehhanism on haak (neid on kaks, üks kummalgi pool ääres), mis on ühendatud sirge vardaga armatuuri all. Mõistate, kuivõrd esimeses pagasiruumis te istute, kui kapoti lukustid on teil sisuliselt mõnikümmend cm varvastest ning ei vaja vahepealset ülekannet (trossi)? Ja selle varda külge on keevitatud käepide, mida ette keerates avate haagid ja mida taha keerates sulgete haagid. Seda, kas kapott on parasjagu lahti või kinni, väljast sisuliselt ei näe. Ja see käepide on muidugi maetud sügavale armatuuri alla juhi jalgade kohale. Kui sinna sukelduda ja taskulambiga otsida, isegi siis seda seal kohe tähele ei pane. Mina vaatasin asukohta kasutusjuhendi jooniselt ning alles kolmanda või neljanda otsimise peale leidsin õige koha üles. Sellepärast panin ümber käepideme pikema nipuka (fotol valget värvi kaabliside), et õige koha üles leiaks.

[Pilt: IMG_6187.JPG?_t=1695920580]

Jätkame salongiga ning ehk ühe selle auto suurima kiiksuga, mida enamasti tähelegi ei panda. Esprit on väga lai auto. Samas kui sa seal sees istud, siis jalgade ümber asuva ruumi võtavad ära esimesed rattakoopad ning kokpiti kesktunnel, kus jookseb auto selgroog (raami tala, mida autol on vaid üks ja mis on seetõttu võrdlemisi massiivne). Uksed on samuti üsnagi paksud ning profiililt kumerad. Auto küljed ei ole mitte sirged vaid päris tugeva kumerusega vertikaalsuunas. Aga kui pöördume kitsa jalaruumi juurde tagasi, siis just sealse ruumipuuduse tõttu on auto roolisammas paigutatud nurga alla. Ja ikka korraliku nurga alla tingides selle, et rool asub auto ja armatuuri suhtes korralikult viltu. Rooli asendi maskeerimisega on vägagi meisterlikult hakkama saadud ning salongis istudes on see äärmiselt vähe aimatav. Kompenseerivateks elementideks on tunneli peal asuv keskkonsool ning uksepolstrite lai alaosa. Need moodustavad kaks mugavat käetuge (paremini nähtavad postituse teisel fotol), mida sa rooli taga alateadlikult kasutad, sest käed istuvad roolile perfektselt, kui küünarnukki käetugedele toetada. Ülemist fotot vaadates tekib korralik ebausk ergonoomikasse - vaadake rooli parema ja vasaku osa kaugust näidikupaneeli äärtest. Rooli taga istudes on olukord vastupidine - kõik on perfektne ning õige koha peal. Suurepärane inseneri ja disaineri koostöö.

[Pilt: IMG_6193.JPG?_t=1695920580]

Siin on foto seestpoolt. Kui ei teaks, et rool on nurga all, siis ei paneks tähelegi? Postituse järjekorras teine foto salongist - kas keegi üldse märkas, et roolisammas nurga all? Kui ise juhikohal istuda, siis ei märka küll ja kui juba tead ning autoga sõidad, siis ei pane tähele.

Ülevaloleva foto juurde kohe huvitav fakt käsipiduri kohta. Olenemata, kas auto on LHD või RHD, on käsipiduri mehhanism paigutatud juhipoolse ukse laia lävepaku sisse - see on ainuke koht, milles on mõistlikult ruumi. Kui jääme autoga seisma ja veame käsipiduri peale (nagu tavalises autos teeme), siis välja Esprit'st ei saa. Püstine hoob jääb ette ning jalgu sa sellest koopast välja enam ei tõsta. Sellepärast on käsipiduri mehhanism konstrueeritud nii, et kui käepide üles tõmmata (pidur peale), siis minestab kang ära ning selle saab autost väljumiseks kerge tõukega alla omale kohale lükata ja sinna jätta. Kang jääb liikuma vabalt ning jätab mulje, et tross oleks rüüsis kinni ning pidur peal. Kui autosse istud, siis tuleb käsipidurikang uuesti ülesti üles tõmmata, pingule vedada ja seejärel selle nupp silmini sisse vajutada ning alles siis saab käsipiduri maha lükata. Kaval, vajalik ning alguses harjumatu süsteem. Kui on mitu erinevat autot samaaegselt kasutuses, siis võid kindel olla, et Esprit'ga ununeb käsipidur enne sõitma hakkamist peale.

[Pilt: IMG_6214.JPG?_t=1695920617]

Esprit, nagu ka enamus teisi selle ajastu madalaid kiilukujulise keredisainiga sportautosid, on mõeldud eeskätt edaspidi sõitmiseks. Tagurdamine ja tagaaknast välja vaatamine on üsna komplitseeritud. Tagurdamisel on kõige paremaks abimeheks tahavaatepeeglid. Salongipeegel on võimalik reguleerida just sellise nurga alla, et see näitab täpselt läbi tulemüüri integreeritud kitsa akna, kuid kõrguses jääb pilt ikkagi poolikuks. Ka juhil on väga raske sellest aknast välja vaadata ning midagi asjalikku näha, sest tema istub madalal ning sügaval korvistmes. Kui tagaluuk on kinni, siis jääb ka selle alumine äär väljavaadet segama. Küljepeeglid on Esprit'l head, kuid moonutavad palju - tundub, et ruumi on, kuid tegelikult oled juba nurgaga kuskil kinni. Hoiatus, et "objects in (the) mirror are closer than they appear" on siinkohal üllatavalt kohane.  Ühesõnaga peab ettevaatlik olema ning võimalusel manöövrid tegema lahtise küljeuksega.

Kui sõita edaspidi, siis on asi loomulikult suhteliselt muretu. Siiski on raske aru saada selle auto gabariitidest. Auto on lai ja madal. Sõiduasendi tõttu ei näe juht esimesi nurkasid ning kohati võib tekkida probleeme sõiduraja keskel püsimisega, sest piirdejooned kaovad auto nurkade taha ära - istud madalal, nurgad on sinu suhtes kõrgel. Heaks abimeheks on siinkohal pop-up esituled. Kui need on aktiveeritud, siis vaatab juht teed nagu jahimees looma läbi sihiku. On, mille järgi orienteeruda.

Ülevaloleval fotol on Esprit'i pagasnik. Nahkkatte all on väike, madal ja mugavusteta pagasiruum. Suurt poekotti sinna väga ei pane, pigem mõned õlled ja natuke pealehammustamiseks. Plastikust katte all on mootoriruum. Mootor asub tagasillast julgesti eespool juhi selja taga ning käigukast mootori taga pagasiruumi põhja all. Lisaks tulemüüri aknale on pagasiruumis veel kaks küljeakent, mille mistra-laadse vaibaga kaetud "aknalauad" on fotol näha. Nendest umbes 10-15cm allpool asuvad selle auto kütusepaagid - sisuliselt asuvad need tagumiste rataste ees ümbritsetuna auto raami torudega. Kütusepaagid on alumiiniumist ja madala raskuskeskme saavutamiseks viidud nii madalale kui võimalik. Sellega on hästi hakkama saadud. Parema juhitavuse ning tasakaalu saavutamiseks loobutud ühest suurest paagist.Neid on kaks ning kumbki on viidud teine teisele poole keres. Mahtu on neil kokku 67 liitrit (33,5+33,5). Originaalsed alumiiniumist paagid olid väga korrosioonialtid ning nende vahetamine on keeruline. Mootoriuum tuleb üsna tühjaks teha ning mootori kinnitused lahti lasta. Sestap on enamustele Esprit'dele hilisemalt paigaldatud järelturu roostevabast terasplekist paagid. Minu autol on veel küljes alumiiniumist originaalpaagid.

[Pilt: IMG_6224.JPG?_t=1695920617]

Kaks kütusepaaki tähendab seda, et neil mõlemal on omaette täiteavad ning nad on ka lukustatavad. Täiteava katted asuvad auto küljel nn "kõrvade" taga. Seega, kui Esprit'ga tankima minna, siis ei pea muretsema, et pargite valele poole tankurit. Tegelikult on aga nii, et kaks täiteava on asja eest. Kahe paagi vahel on küll voolik, mille kaudu tasemed paakides mingi aja jooksul tasanduvad, kuid see on sisuliselt kütuse toitesüsteemi vooliku läbimõõduga (alla 10mm seest) ja kogu protsess võtab aega. Seega, kui on vaja paagid silmini täis võtta, siis tuleb täita mõlemad pooled eraldi. Arvestades kütusepaakide võrdlemisi suurt mahtu, siis ei peagi väga muretsema, et mõlemat paaki korraga täis ei tangi. Lisaks on sellise kerge sportauto keskmine kütusekulu, võrreldes sama klassi ja sama ajastu konkurentidega, madal (maanteel alla 10l/100km, linnas 16-17l/100km)

[Pilt: IMG_6212.JPG?_t=1695920580]

Ja kui neidsamu "kõrvasid" teiselt poolt vaadata, siis on kõigile ilmselt selge, miks need seal on. Mootor vajab õhku ning mootoriruum jahutust. Sellel autol ei ole ju mootoriruumis ventilaatorit, mis tekitab jahutavat õhuvoolu ning puudub ka iluvõre, mille vahelt sõidu ajal õhu sisse pressiks. Kõrvades on peidus rusikasuurused õhukanalid, mis jagunevad kere tühimikes (tagumised paksud ja laiad C piilarid - hästi nähtavad kolm fotot üleval pool) airbox'iks ning mitmeks kanaliks. Paremoolsete kanalite kaudu toidetakse õhuga mootori õhufiltrit ja jahutatakse mootoriruumi, vasakpoolsete kanalite kaudu jahutatakse mootoriruumi ning mootoriruumi peale jäävat tulemüüri tagust osa. Mootori asetust ning auto konstruktsiooni silmas pidades on hea jahutus ning korrektne soojusisolatsioon tagaosas kriitilise tähtsusega.

[Pilt: IMG_6226.JPG?_t=1695920617]

Paljudele autokasutajatele ning eelkõige neile, kes on ostnud kasutatud auto, on kindlasti ette tulnud olukord, kus mõni sadevee äravool on kuskilt umbes. Olgu selleks siis kas mootoriruumi mõni äravooludest, katuseluugi oma, pagasiluugi oma või mis iganes. Tundub, et Lotuse insenerid on ummistunud äravoolude vihkajad, sest Esprit'dele on tagaossa näituseks paigaldatud ca tollise läbimõõduga äravoolud. Siin tagaluugi tagumine vasak nurk koos sadevee äravooluga. Muljetavaldav, kas pole? Selle lehtri all on sama läbimõõduga voolik, mis vihmavee põhja alla ära juhib. Ka mujale, kus vaja on, on paigaldatud tavalisest kogukamad äravoolud.

[Pilt: IMG_6218.JPG?_t=1696101050]

Hea foto unustasin teha, kuid ehk ajab käesolev asja ära. Mootorist paremal pool (fotol siis üleval / foto tehtud auto vasakult küljelt paremale) on näha kolm pluss üks mehist õhukanalit, mis saavad toite auto parempoolsel küljel asuvast "kõrvast". Aga mitte sellest ei tahtnud ma selle foto juures rääkida. Pigem sellest, et Esprit' R4 mootor on raami vahele paigaldatud väga suure nurga all. Fotol on näha sisselaske nukkvõlli korpus koos kaanega. Väljalaske pool on veelgi allpool ning seda näha ei ole. Mootori kesktelg jääb umbes sinna, kus on näha tooreklapi tross karburaatoritele. Ühelt poolt oli mootori paigutus suure nurga alla vajalik madalama raskuskeseme saavutamiseks. Kuid peamine põhjus peitus hoopiski mujal - Colin Chapman'i visioon oli see, et ühel päeval pidi Esprit saama omale V8 mootori ning seda arvestades Esprit' mootoriruum ja mootor 70ndatel ka disainiti. Alustati R4 mootoriga, mis oli tegelikkuses planeeritava V8 üks identne pool. Lotusel oli teadupärast rahadega alati kitsas ning autosid müüdi võrreldes konkurentidega vähe. Sellepärast lükati ka V8 tootmist pidevalt ja pidevalt edasi. V8 oli paberil valmis sisuliselt juba 1980 aastal ning oli peegelpilt olemasolevast R4 mootorist. Colin Chapman suri 1982 aasta detsembris ning tema V8-t kunagi ei näinud. Siiski tegi Chapmani unistuse teoks Lotuse juhtiv insener Tony Rudd ning see sai tüübinimetuseks Lotus 909 (minu auto mootor on Lotus 912). Lotus 909 V8 arendas 335 reaalset hobujõudu ning toodi esimest korda avalikkuse ette 1984 aastal tagamootoriga kontseptauto Lotus Etna raami vahel. Mis sellest kõigest edasi sai, saab soovija lugeda siit. Aga nüüd liigume salongist ning mootoriruumist välja ja vaatame, mis nägu on auto väljastpoolt.

[Pilt: IMG_6207.JPG?_t=1695920580]

Ja justnimelt Lotus Esprit' nägu - paljudele on hiiglaslikud pop-up esituled need, mis selle autoga kõige enam seostuvad. Ja olgem ausad, need on võrratud ning muudavad selle auto hästi meeldejäävaks. Fotol on taas raske tegelikkust edsi anda. Kõige ilmekama pildi saab ette, kui Esprit sulle vastu sõidab. Vastutulevale juhile on nähtav väga madala katusejoonega auto, natuke esiklaasi, suured-suured tuled, seejärel aimatav suur kliirens ning seejärel asfalt. Kõik muu on teisejärguline ning silma ei hakka. Kui vastutulija on ise madalamas autos, siis tunduks nagu hakkaksid Esprit esituled pihta juba katusejoonest. Pole ka midagi salata, Esprit suured esituled on väga-väga head isegi tänapävaste uute autode esituledega võrreldes.

Ilmselt on palju neid, kes eelolevaga ei nõustu ja kes omavad teistsuguseid eelistusi - mis on ka igati normaalne. Küll olen tähele pannud, et just lastele meeldivad Esprit juures esituled kõige rohkem. Suured silmad. Ja kui kui auto veel ka "silmi pilgutab", siis oled sa laste lemmik elu lõpuni. Nimelt on nii, et kui Esprit'l on esituled kinni ja kui tõmmata korraks kaugtulede hooba, siis tuled sõidavad välja, teevad oma vilgutuse ära ning sõidavad sisse tagasi. All show värk!

[Pilt: IMG_6205.JPG?_t=1695920580]

Pisut omamoodi on ka see, et Lotus Esprit'del on esimesest autost kuni viimaseni (ehk siis pea 30 aastat tootmist) olnud tagumised rattad suuremad kui esimesed - ja see on visuaalselt hästi hoomatav. Giugiaro Esprit'de puhul mängiti rehvi laiustega ning tagumised veljed olid alati mõnusalt laia randiga. G-Esprit-de puhul olid S1 põlvkonna autodel veljed toodetud Wolfrace'i poolt, S2 põlvkonna autodel Speedline'i poolt ning S3 põlvkonna autodel (nagu minul) BBS poolt. Lisavarustusena Esprit'le teist tüüpi või teise tootja velgi valida ei saanud. Need, mis olid, olid mudelipõhised ning kasutatavad rehvi laiused ja rehvi tootja nimi koos mudelinimetusega olid ette antud. Midagi muud kasutada ei tohtinud. Seega kui täna oma auto velje parandamatult kõveraks sõidad, siis uue soetamine on vaevarikas ning vägagi kulukas.

Hiljem tulid ka erimõõdus veljed. S1 Esprit alustas 1975 aastal 14 tolliste velgedega ees ning taga, S3 sai 1980 aastal juba 15 tollised veljed, Stevens'i S4 SE sai 1991 aastal ette juba 15 tollised ja taha 16 tollised veljed. Viimaste mudeliuuendustega liiguti veelgi edasi ning lõpuks liikus Esprit 17 tollistel velgedel ees ning 18 tollistel taga.

[Pilt: horns1-jpeg.1321063]
Foto laenatud Lotustalk foorumist

Omamoodi on ka see, et Lotus Esprit'del (nii vanematel kui uuematel) olid kasutusel kahetoonilised hoiatussignaalid. Maldala ja kõrge tooni jaoks oma pasun, mis olid paigaldatud auto vasakusse esinurka spoileri alla. Mis on aga omamoodi, on see et suuremal osal Esprit'dest olid pasunateks õhkpasunad. Paralleelselt toodeti nii elektritoitel kui õhktoitel pasunaid - miks see nii oli, seda pole ma suutnud veel välja uurida. Õhkpasuna toiteks oli kapoti alla esimese vasaku tule taha ja klaasipesupaagi ette-alla paigaldatud vaid seda ühte elementi käitav elektritoitel kompressor. Täielik müstika, miks oli vaja lihtne asi keeruliseks teha. Kuid mingil erilisel põhjusel seda tehti.

[Pilt: IMG_6209.JPG?_t=1695920580]

Lotus Esprit'ga sõitmine on omamoodi elamus ning hoopis teistmoodi kogemus, kui paljude teiste autodega. Minu S3 on vabalthingava mootoriga, mille dünaamika on teadjate sõnul turbomootorist oluliselt erinev. Kõigepealt mootori hääl - see on üsnagi tavatu. Tühikäigul rahutu, pööretel muutub toon pehmemaks, täisgaasil meenutab pisut kaasaegse ralliauto käredat häält. Pöörded sellele autole igatahes meeldivad. Kui gaasi maha lased, siis kostub rahulolev lörin ning mõni plahvatus sekka. Üsnagi nauditav. Eriti siis, kui summutiks on järelturu pisut modifitseeritud summuti. Vabalthingava 2.2l mootori moment käib auto massist lapseliku kergusega üle. Gaasipedaal on kerge ning auto reageerib momentaalselt. Käigud on pikad. Kiirendus on vaatamata pikkadele käikudele lineaarne ning väände puudumist ei tähenda ühelgi hetkel. Vähegi lainetaval teel sõites on tunne autos kergelt brutaalne - kui oled mees ja roolist kinni hoiad, siis läheb auto täpselt sinna kuhu vaja, nagu rööbastel sõidaks. Ühesõnaga jõuame juhitavuse ning teelpüsivuse juurde. Juhitavus tundub olevat väga hea, kuigi ma ei ole õige inimene seda hetkel hindama, sest minu auto roolilatis on oluline loks ja rool on raske. Mis aga on selle auto juures tõeliselt muljetavaldav, ma ütleks et lausa eepiline, on teelpüsivus. Ma ei ole üldiselt kihutaja, tean oma võimeid ja piire ning teadvustan endale, et mul puuduvad kogemused väga kallite performance autodega. Ainuke, millega mul on võimalik täna Esprit'd külg-külje kõrval võrrelda, on enam kui 10 aastat uuem (vl.98) R34 Skyline. Auto, mis on disainitud kiireks sõiduks, mis on tuntud oma heade sõiduomaduste, täpse juhitavuse ja eeskujuliku teelpüsivuse poolest. Loomulikult on tegemist mugavama ja igati kiirema autoga kui vana G-Esprit. Kuid, kui me vaatame teelpüsivust, siis on minu Skyline (väga heas tehnilises seisukorras originaalilähedane auto), vana ja täna karjuvalt hooldust vajava Esprit' kõrval peksupoiss. Ning see ei ole liialdades öeldud. Lotus Esprit on ideaalne kurvisõidu auto. Lõppmärkusena veel ka see, et Esprit's on äärmiselt raske hoomata auto tegelikku kiirust. 160km/h tundub täiesti normaalse legaalse maanteekiirusena nii juhi, kõrvalistuja kui auto jaoks.

[Pilt: IMG_6204.JPG?_t=1695920580]

Esprit' ei ole vaatamata oma lühikesele amordikäigule ja jägale vedrustusele ebamugavalt jäik. Leevendust pakuvad eelkõige polsterdatud istmepõhi ning kõrge profiiliga nn "balloon tyres". 235/60VR15 ja 195/60VR15 ei ole teab mis sportlikud profiilid, kuid selle auto all koostöös sinna projekteeritud vedrustusega on tegemist kuratlikult nauditava kombinatsiooniga. Kindlasti aitavad siin veel kaasa keskmootor, täpne kaalujaotus, kere lai ja kiilukujuline profiil ning tuhat asja veel. Mis on aga selge, on see, et insenerid on suutnud selle auto juures kõik detailid õigetele kohtadele panna ning saavutanud muljetavaldava juhi auto. Kui juht ei ole väga pikk inimene, siis osutub Esprit suurepäraseks GT autoks ning on suvisel hooajal sobiv ka igapäevaseks kasutamiseks lühematel distantsidel.

[Pilt: IMG_6203.JPG?_t=1695920580]

Tänud lugemast ning ikka kõige paremat. L.
Vasta
#72

Tänud lugemast... Tänud ikka kirjutamast Smile
Vasta
#73

Kui seda pilti nägin, tuli kohe meelde sapaka jalaruum ja see veidi viltu istumine sõidusuuna suhtes. Pedaalid samuti algul harjumatud. Mis siis sellist ebamugavust kompenseerib? Ja neid ebakohti on ju veel ja veel. Pagasiruumi avamine, selle suuruse olematus (moodsas keeles ebasuurus) jne.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#74

(02-10-2023, 19:26 PM)aavu Kirjutas:  Kui seda pilti nägin, tuli kohe meelde sapaka jalaruum ja see veidi viltu istumine sõidusuuna suhtes. Pedaalid samuti algul harjumatud. Mis siis sellist ebamugavust kompenseerib? Ja neid ebakohti on ju veel ja veel. Pagasiruumi avamine, selle suuruse olematus (moodsas keeles ebasuurus) jne.
Mul Esprit'ga isiklikud kogemused puuduvad, kuid juba autole otsa vaadates on kerge näha, et sõidulust paneb kõik argipäevamured a la pakiruumi  suurus unustama.
Suur aitäh kaasfoorumlasele oma auto nii vaimustava kirjeldamise eest!
Vasta
#75

..... Kui vastutulija on ise madalamas autos, siis tunduks nagu hakkaksid Esprit esituled pihta juba katusejoonest. ....    Rolleyes

Vastutulijad peaks seljuhul vist kardiga sõitma..? Toungue

Ühinen kaaslaste tänusõnadega põneva/hariva järjejutu eest!

loll on loll olla.
Vasta
#76

Aitäh huvitava lugemise eest! Üks küsimus ka. Seal auto ninas peaks kuskil peidus olema ka tagavararatas. Kas see on esiratta mõõtu või on see veel mingi kolmas suurus?

...
Vasta
#77

Mis mind, lihtsat lugejat, muretsema paneb, on see, et garaažiehituse teema kaudu pedantse mulje jätnud kodanik on end sidunud sellise, pehmelt öeldes boheemlasliku filosoofia järgi ja  ükskõiksete prole-käte läbi ehitatud autoga.
Skylinest saan täiesti aru- jaapani kvaliteetõmblusmasin, mis korda tehtuna ka korras püsib.
Kuid see inglane, ajastust, mil sakslased polnud veel jõudnud saareriigi tööstusharu ära lörtsima?
Kas ikka närvikava peab vastu?
Vasta
#78

Lugesin edasi ja tagasi ning lõppeks mõtlesin välja hea vabanduse, miks kirjutada. Esiteks küsimus: mis otstarvet täidab tross/traat, mis on klapikambrikaane külge kinnitatud ning läheb kuhugi karpade vahele? Teiseks soovilugu: kui tekib soov kirjutada, aga ei ole head teemat (mida on raske uskuda), siis äkki saab paluda pilti eesmise kapotialuse sisemusest ja ehk ka väikest kirjeldust, mis kraam sinna kõik ära on mahutatud.

Tegelikult peaks olema ilmselge, et eespool kirjas olevad küsimused on otsitud ainult selleks, et oleks võimalus tänada teemaomanikku kaasahaaravate ja põnevate kirjatükkide nii siin kui garaažiehituse teemas eest ning soovida libedat sulge edaspidiseks! Cool
Vasta
#79

Kui soovilugudeks läks siis ma Meenutan oma tagasihoidlikku soovi lugeda nimekirja mis autodelt pärinevad selle auto erinevad detailid. 
Mingi teadmine on, et neid laenatud juppe on palju.

Seni mõnus põhjalik maakeelne lahkamine.
Paluks järge.
Vasta
#80

Ma kriban ka. Jutt ja pildid täitsa OK ning põhjalikud.

Masin on ju mõeldud sõitmiseks siis, kui olnud vaja päevasel ajal esilaternaid põletada - no üleme, et päeval kinniste tuledega on väljanägemine väga ok, kuigi su jutt suurtest tuledest oli ju ka hea.
Kas sõidad lähituledega päevasel ajal või oled kuhugi diskreetselt paigaldanud päevasõidu tulekesed - see viimane on kui õli tulle piserdamine aga valikute küsimus - originaalne masin vs tänased liiklemise nõuded.
Esimestel udutuledel vist RL märget pole, et saaks neid kasutada päevasõidutuledena - või on näiteks saada selliseid klaase sinna...

Riga7 (1972), Kovrovets K58 (1958), K58@100, Minsk M103 (1963), Jawa 360 + velorex 560 (1972), Jawa 559(1965), 2x Kovrovets K-175 (1958), Triumph Bonneville T100 (2019)

50+ vanused rattad EU matkad e. FB teema "Lõunasse Päikest otsima":  https://www.facebook.com/groups/471167806998913
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne