Vibrotöötlus - kui efektiivne?
#1

Mõtlesin et küsin siit rahvalt, et kas keegi on eestis kokku puutunud vibrovannide ja trummeltöötlusega?

Nimelt oleme töökaaslastega küsimuse ees, et kas käsitsi tööd saaks vähendada selle arvelt, et detailide puhastamine peale treimist/freesimist toimuks vibrotöötlusega.
Töötleme küllalt palju alumiiniumi ja parajalt suuri tükke mida on hiljem pain in the ass puhastada kultuurse väljanägemise nimel. Et töötlusjälgi eemaldada ja veidi pinda poleerida.

Kui keegi teab kedagi kes on sellise asjaga kokku puutunud siis võib märku anda, tahaks äkki mõne detaili prooviks anda, et kuidas jääb...

https://www.youtube.com/watch?v=ffOOGpSU084

Meil on küll detailid vahest nii suured, et ümara vibrobanniga pole midagi teha - vaja oleks suurt lihtsat vanni.

Samas see vann pole ka keeruline ise teha, aga kui tulemust ei tea, siis pole mõtet. Samas, kes on kokku puutunud oskab äkki öelda kas on mõtet.

Tean et üks ettevõtte neid maale toob, aga nad ei taha väga kontakti luua...
Vasta
#2

minu tööandja tellib ühtepuhku igatsugu erinevaid metallist vidinaid.
muuhulgas ka veidike peenemat ja keerukamat freesimistööd.
nende tarnijaks on saanud laig.
kõigi muude katsetatud kohtadega võrreldes on neil lõpptoodangu väljanägemine väga viisakas.
ja viimistlus käib just vibroga.

eestimaist müüjat pole ise osanud leida. aga maailm on lahti ja kaubad liiguvad.
Vasta
#3

Kui suur on "suhteliselt suur" detail? Proovinud olen seda, et keskmiselt suures trumlis käis u 20x15x3cm alumiiniumklots veel ringi küll, käe järgi kaalus u 2 kg või nii. See asjandus töötab minu meelest ikka enam-vähem normaalselt siis, kui töödeldav jupstükk suudab koos kividega ringi käia. Kui sinna visata mingi kümnekilone kärakas ja ainult kivisid ümber detaili ringi ajada, siis võib-olla peaks samuti miskit mõikama, aga sellist varianti pole kohanud ja pole proovinud. Muide, märkimist väärib ka see, et kui mingeid teravate nurkadega ja paarikiloseid detaile seal 24/7 poleerida, siis võib juhtuda, et teravad nurgad peksavad trumli sees oleva katte maha, taastamine jällegi €€€. Töötluse efektiivsus ja tulemus sõltub paljuski kivide tüübist, mida kasutada: pehmem kivi võtab agressiivsemalt nurki/kraati maha ja kulub ise rohkem, kõvemat kivi kulub vähem, samas see ei lõika ka nii hästi. Tulemus on samuti esimesel juhul tavaliselt ühtlaselt matt/säbruline, teisel juhul võib vaata et peeglit saada.

Diesel, kui suuri jublakaid su tööandja tavaliselt tellinud on?

41@vibroteooriast üht-teist kuulnud, praktiliste proovitükkidega ei saa aidata
Vasta
#4

(27-09-2017, 21:54 PM)41Degree Kirjutas:  ...kui suuri jublakaid...?
pisikesi, umbes tikutopsi mõõtkavas.
tänapäe on vist nii, et mistahes lõppviimistlust tehakse käsitöö asemel just seukeste vibrode ja muude sarnaste sisteemide abil.
prostamast kraadieemaldusest kuni kõrgläike poleerini välja.
mul vaikselt tiksub vibrotünni mõte juba pikka aega. pole olnud piisavalt aega ja pealehakkamist, et teema põhjalikumalt selgeks teha
ja ehk ka riistupuu kohale tarida. näis, mis tulevik toob.
Vasta
#5

Mul väike trummel olemas, kuhu tikutopsi mõõtu asjad kenasti mahuvad.
Võin demo teha.
Vasta
#6

Meie toodetega saab tutvuda lehel www.wisefab.com.

Tükid on parajalt suured, aga ei kaalu meeletult, maksimum 3-5kg tükist.

Tikutopsi suurusega pole nagu väga midagi teha, väikseimad detailid on ala 120 läbimõõduga 10mm paksud plaadid, mis võiks ka iseenesest lõpuks head välja näha.

Teab muidu keegi ajakulu et kraatide ja teravate servadega teras näiteks puhtaks saada (nurgad maha, töötlusjäljed maha)?
Vasta
#7

Terase puhul peaks kraadi maha saama vast tunniga küll, aga nurgad jäävad selle ajaga teravaks ikka. Töötlusjälgede ning pinna ilusaks saamine on jällegi pisut suhteline: ilusal pinnal pulbervärvi jaoks ja ilusal pinnal kroomi jaoks on väga suur vahe. Kõik sõltub ka sellest, kuidas "lähtepunkt" välja näeb. Et mingigi suurusjärk teada oleks, siis oma 5-6 tundi võiks neid ikka väristada. Igasuguse ajahinnangu jaoks oleks siiski mõistlik konkreetsete jupstükkidega mingid katsed teha.
Vasta
#8

Uuri Venten.ee
Olen näinud nende tagatoas vibrovanni ja erinevaid kive seal sees kasutamiseks.
Vasta
#9

Saatsime abrasiivikeskuse kaudu proovitükid väljamaale, eks näis mis välja tuleb.

Kellel aga kogemusi või kontakte, kust sellist seadet saab või keegi toonud on, siis olen üks suur kõrv.
Vasta
#10

Euroopas on nii masinate kui kivide jaoks kaks suuremat tegijat: Rösler ja Walther Trowal. Kui uuele hammas peale ei hakka, siis võib nendesamade käest proovida ka kasutatuid masinaid küsida, sest kui mõnel tegijal seade üle jääb, siis vähemalt Rösler on minu teada neid taastamiseks ka tagasi võtnud. See on muidugi natuke vedamise küsimus ning samas ka suhteliselt kulukas variant. Siit edasi on võimalik EBays jm portaalides silmad lahti hoida, näiteks selline pill liigutab 5-kilost detaili usutavasti täitsa edukalt. Sedakaudu õigele asjale pealejoppamine on muidugi natuke loto, sest järelturg nendele masinatele on suhteliselt ahtake.

Vahemärkusena veel nii palju, et aludetailidega on märksa lihtsam kui terasdetailidega, sest mida suurem on pindala/raskuse suhe, seda tõenäolisemalt hakkab töödeldav detail ringi käima nii nagu ette nähtud. Lihtsalt selgituseks, mida ma mõtlen: alumiiniumist lehtmaterjali võtavad kivid palju kergemini kaasa kui terasest kuuli. Terasest täismaterjalist kuuliga võib juhtuda lõpuks niimoodi, et see kukub masina põhja ja ongi kogu lugu.
Vasta
#11

Tehases oli trummel mida kasutasime ilma lisanditeta. Hunnikus asju sisse ja terase krassid olid paari tunniga ilusasti läinud. Tagikiht sammuti. poleerimist sellisel viisil ei toimunud. Värvialuseks vajaliku töö tegi ära.
Trummel oli kaheksakandiline pöörlev asi.

Nädalavahetuseks ei tasunud tööle jätta. Esmaspäeval juppe välja võttes olid nad päris huvitavad. Kandilistest juppidest oli saanud suht ümarnurksed asjad. Õnneks oli neid vaja lihtsalt mingiks suvaliseks lapiks kuhugi ja veel suuremaks õnneks osakonnai vägede juhataja ise unustas nad sinna. Big Grin

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#12

Igatahes uuendan siin ka infot, et abivalmis foorumiskaaslaste huvi rahuldada...

Eestis on see vibro värk suhteliselt algfaasis, keegi palju ei tea - seadmete vahendajaid ka eriti pole.

Maaletooja on olemas (vähemalt nii leidsin mina):
Saksa tootja - Rösler
Itaalia - Rollwash
Vibromak - Türgi

Rollwashiga saime koostööle, et teevad meile proovidetailid. Proovikad on käes, aega võttis umbes 1 kuu ja tulemusega oleme rahul. Kõik oleneb kivist ja ajast - kaua detail kivide sees on.

Peale anoodi jäävad ilusad ühtlased, nurgad on hästi ära ümardatud (palju paremini kui käsitsi), pind on sile ja mõningad masintöötlusjäljed on kadunud. (Väga sügavatest soontest lahti ei saa, aga pinnapealsed nähtavad jooned kaovad)

Oleme jõudnud ka järeldusele, et meil oleks vaja masinat, mis on umbes 1,2*0,5*0,5m vann.

Ei ole ka mõtet maha laitnud ise tegemise koha pealt, kuna hind sellele keevisvannile on üüratult suur aretatud, siis siit ka järgmine küsimus...

Kas ehk teab keegi ettevõtet või kedagi, kes on varem PU (Polüuretaan vms) [Plastik rahvakeeli] valamisega tegelenud. Kui vann ise teha, siis juba vorm ja umbes 20mm kiht sisse valada. Pakun et saab sama tulemuse kui keegi teine - ise asi on selle PU maksumus - metall on kergesti kättesaadav.
Äkki mõni paadimees oskab öelda?

Tänan abi eest loomulikult!
Vasta
#13

Tervist.
 Kargan siin teemasse , kunagi eelmise riigikorra ajal , kui mehhaanikatsehhis oli mõni treipink enam , kui treialeid siis jooksutati treipinki trumliga - oli 8 kanti sisse laoti detailid , kivikesed ( abrasiiv) ja keerutati seni , kuni kraasid / kraadid olid kadunud , sel moel töödeldi roostevabast terasest detaile , oli veel galvaanikas nn. elektripoleer , alumiinium käis galvaaniks anodeerimises.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne