Raf-977
#1

Liikmete autode sekka on siis lisaks kahele Nysale lisandunud ka üks Raf 977. Kas täpsemalt on tegu mudel E või D-ga, on veel lahtine, sest olemas on viiteid nii ühele kui teisele variandile. Teada pole ka täpne aastaarv, tõenäoliselt on tootmisaeg umbes 1968/1969.

Pärit on masin Harju-Ristilt. Esimest korda nähtud aasta tagasi, juunis 2003, kui ma naasesin ühelt kanuusõidult Pakri saartele. Tookord polnud aega seda aga uurima minna.

Esimene kord sai mainit sõiduvahendit lähemalt uuritud mai alguses, kui kaasfoorumlase \"algaja\" abiga käisin taas Harju-Ristis ära, eesmärgiga omanik ülesse leida. Kahjuks polnud kedagi kodus ja nii tuligi piirduda vaid pildistamisega.

Eelmisel nädalal olin ma aga Tallinnas oma punase Golfiga ja otsustasin siis uuesti minna õnne proovima. Perenaine oli kodus, samuti tema tütar, kes RAF-i omanikust vennale helistas ja tolle kohale kutsus. Omanikuga sain kiirelt jutule, selgus, et Raf on kunagi toodud Pirita purjespordikeskusest/jahtsadamast ja nii ta sinna seisma jäigi. Omanikul oli tast aga kaunis villand, sest jaanipäevaks ootas masinat juba Emex (kus ta juhtumisi ka ise töötab).

Tegin pakkumise ja sain auto omanikuks. Seejärel oli järgmine kõne tuttavale autovedajale, kes aeg-ajalt Viljandist Tallinnasse sõidab ja too lubas võimalusel RAF-i kaasa võtta. Reedel oli siis auto juba treileril ja Viljandis.

Esimesed muljed on üldiselt positiivsed. Olulised komponendid (sillad, mootor, käigukast) on olemas, puudu on küll kõik istmed ja lae ning kerekülgede katted seest. Põhi on väga heas korras, suurem osa roostet on katuses ja kaasasõitja jalgade all. Mootor käib ringi, käigud lülituvad. Käimapanemiseks tuleks leida radiaator ning uus bensiinipaak, sest vaba meenutab rohkem sõela kui paaki. Kummid on mustrilt head, aga seismise tagajärjel pragunenud. Uute originaalkummide leidmine mõõdus 7.00-15 võib osutuda problemaatiliseks.

Taustainfoks veel niipalju, et sama variandi Raf-e pole minu teada Eestis rohkem säilinud, puudub ka info säilinud isendite kohta Venemaal. On mõned uuemad, aga mitte nii vanu.

Täna läks ka kiri Läti automuuseumisse, loodetavasti oskavad nad mind aidata täpse mudeli tuvastamise ja aastaarvu kindlakstegemisega. Ehk saab nende kaudu juurde ka asjakohasele kirjandusele.

Asp

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Raf-977 - Autor: Aspelund - 31-05-2004, 14:19 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne