huvi pärast küsin BMW ratta kohta
#5

BMWdest on jah siinmail levinud kõige rohkem reparatsiooni-Eisenachi R 35-d (mootor 350 ccm), mida tuleks tegelikult EMWdeks kutsuda. Väljalaskeaastad umbes 1946-51(52?). Vorbiti neid ennesõjaaegse R 35 järgi. Kasutasid miilits, mitmesugused asjapulgad/ametnikud ja müüdi ka uutena erakätesse. Umbes 30 tuhat sellist ratast saabus reparatsioonina N. Liitu, mis on väga suur hulk.

Palju vähem (võin eksida, aga pakuksin alla 10% EMWdest) leidub ennesõjaaegseid R 35sid. Umbes samas suurusjärgus või veelgi vähem on Eestis ennesõjaaegseid R 23sid (mootor 250 cc). Teisi 1930te lõpu mudeleid (R 51, R 61, R 71) on vähe, mina neid ei olegi siinmail näinud. Vaid R 12sid (750 ccm) on siinmail liikvel olnud ja julgeks öelda et umbes samapalju kui R 23sid. R 12 mantlipärijat ja M72 algvarianti BMW teostuses R 71-t ma siinmail BMW toodanguna näinud pole.

On muidugi sõjaga siia sattunud sõjaväe korviveoga R 75 rattaid veel mõned ja 1930te alguspoole rattaid mõningaid (olen näinud paari R 2e).

Rohkem ei tule küll meelde Eestis aastakümnete jooksul nähtud BMW tsiklitest.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
huvi pärast küsin BMW ratta kohta - Autor: Raigo - 01-06-2004, 22:35 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne