Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded.
#1

Läheb liiga paljude teemade vahel lappama ja risustab foorumit, teeks eraldi teema. Konkreetselt siis just koldesse minevate halgude saamise erinevad viisid. 
Kuidas oleks kõige vähemate liigutustega see võimalik - eks see huvita meid kõiki. Ja erinevates maades on nii erinevad tavad, nii erineb on puu mõõt millest kütet tehakse jne. 

Kindlasti on oma roll ka hulgal, mida iga aasta vajatakse! Mul läheb kahe majapidamise ja 6 kolde peale kokku kalendriaastaga vast 8-10 ruumi, mitte rohkem. Sooja talvega vähem. 
Mina olen siiani kohe metsas jupitanud nii jämedama kui võimalusel ka peenema. Et oleks iseendal kergem puid kas haagisele või autosse panna. Kuna maal pole vedu pikk, siis pigem sõita kord-paar rohkem ja selga mitte kurnata. Sestap olen ka mõelnud vaid lihtsamatele ja low impact väljaveoviisidele sest pole olnud plaani 3-meetrist vedida. Halvematel juhtudel on tulnud pakke korra-kaks edasi visata, seda just märjas sanglepikus, kus ka kõndimine on vaevaline. Männikus mitte. 
Lõhkunud olen metsast väljas, kas siis suvekodus või linnas õuepeal. Metsakuival vahet pole, värske sanglepa ja kase püüab ikka kohe lõhki saada sest muidu pärast vingud ise oma laiskust Wink Lõhun siiani vaid kirvega, ikka Fiskarsid. Lihtsalt meeldib. 

Lähinädalatel plaanin lisaks roomikule ära testida renditava jupitaja. Pole küll Rebak vaid selle analoog. See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, üks haagisetäis on sealt juba tehtud. See võiks olla efektiivne viis kuivast pulgast "pioneerile" kütet toota. 

Kuidas teised teevad? 

Aga kuidas teeb Euroopa oma "brennholzi"? Tihtipeale tehakse otse metsas valmis kuupmeetrised rullpakid, millega jääb halg sinna ka kuivama. Kinnitatakse rull erilise nööri stopper-vidinaga mida kutsutakse Knoti. Ja nii seda puitu ka tihtipeale müüakse. Pärast igaüks ise kodus tükeldab. "Kõige Kõvem Mees" teeb nii, see on pisuke huumorirubriigi teema ka Wink Enamasti ikkagi kreissaega ja kõvemad tegelased on need saed ka automatiseerinud. Ja ma tegelikult täitsa mõistan seda meetrist halgu sest selline seisab virnas palju paremini! Teed 33-sendised ja riida ladumine on paras ikaldus, et ümber ei kukuks. 

Üks meile tundmatu tootja näiteks on Sloveenia Krpan, kelle vastav tehnika on ka meetristele halgudele ja suurele läbimõõdule orienteeritud. Ja on ka nendesinaste ümmarguste pakkide tegemise masinad. Kui tehnika on olemas, siis tundub selline kõige mõistlikum lahendus üldse... Siiani mõelnud, et kes neid tohutu kõrgeid lõhkujaid vajab? Eestispole vist see pikkade halgude teema väga popp või on keegi siinsetest ksf!idest ka meetristega müranud??? 

Vasta


Sõnumeid selles teemas
Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: PlyVal64 - 06-05-2021, 19:36 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: ak75 - 06-05-2021, 20:10 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: Daff - 06-05-2021, 20:19 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: PlyVal64 - 06-05-2021, 20:33 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: ak75 - 07-05-2021, 11:13 AM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: diesel - 06-05-2021, 20:55 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: olli - 06-05-2021, 20:57 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: olli - 06-05-2021, 21:01 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: PlyVal64 - 06-05-2021, 21:41 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: v6sa - 06-05-2021, 21:57 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: Raivo - 07-05-2021, 00:10 AM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: Daff - 06-05-2021, 21:30 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: olli - 06-05-2021, 22:05 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: pannkook - 07-05-2021, 07:32 AM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: Xtreme - 07-05-2021, 10:10 AM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: diesel - 07-05-2021, 11:20 AM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: Jansa - 07-05-2021, 23:13 PM
RE: Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded. - Autor: mlsluik - 09-05-2021, 20:14 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne