Traat keevituse valik
#61

omal kodus saksa inseneride loodud ja hiinas kokku pandud 200A inverter ja olen ka igasugu alates plekist kuni paksu rauani kokku keevitanud, minule piisab sellest elektroodist siiani täielikult. Pole tähtis kas tuul puhub või vihm sajab, tugeva vihmaga hakkab lõpuks muidugi särakat andma =)
Vasta
#62

Nii, enam-vähem on ju asi "selge" aga teeks siis mingi pingerea vajadus-põhisest keevitusseadme soetamisest? Et teema ei jääks lihtsalt targutamiseks vaid oleks ka näiteks minusugustele lollidele kuidagigi kasulik tulevikus otsinguga sobrades. Pealkiri on juba sobilik: keevituse valik! 

Ma teen siis otsa lahti: 
1. valik lollile, kes vähe keevitab aga natuke nagu oleks ikkagi vaja ja ei plaani konstruktsioone keevitama hakata: kõige mõistlikum oleks siis pisike, kerge, voolukõikumist mittekartev ja ka 50-meetrise tavapikenduse ja/või geneka sabas töötav, tuule- ja niiskuskindel, lõputu elektroodi valikuga peaagu mistahes materjalile, ODAV inverterkeevitus. Kindlasti isetumenev mask. Peaks ära tegema suurema enamuse HOBI jaoks vajalikest töödest, kui pisut harjutada ja targematelt nõu küsida. Hinnaklass 200-700 euri sõltuvalt tootja nime kuulsusest, mis siiski võib ka headust tähendada.

Las nüüd targemad hakkavad täiendma, et mis tootja VÕIKS olla, millest tasuks äkki eemale hoida, amprid, äkki mõni "lisa"varustus jne. 

2. valik neile, kes vajavad juba natuke laiema kasutusega masinat ning kes plaanivad keevitamisest natuke rohkem teada saada ja ära õppida. Kasvõi kellegile natukene teenustöö tegemiseks a'la vanatehnika restaureerimine. 
3. valik pool- ja täisproffidele, kes tahaks teha KÕIKE ja kõigi materjalidega. 
Vasta
#63

See elektroodiga inverter sobib selliseks majaidamiskeevituseks, kui vaja siis labidavart ja aiaväravat keevitada näiteks. Teema on ikkagi traatkeevituse valik, ehk siis teemaalgataja on endale selgeks teinud et tal läheb vaja traatkeevitust. Endale olen ka kaalunud traatkeevituse ostu ja olen kindel, et nii minu kui paljude (enamuste) kaasfoorumlaste vajadustele elektrood ei vasta. Kui üks hobidest seondub autodega, siis plekki ikka elektroodiga ei keevita. 
Vasta
#64

(03-12-2014, 23:22 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  See elektroodiga inverter sobib selliseks majaidamiskeevituseks, kui vaja siis labidavart ja aiaväravat keevitada näiteks. Teema on ikkagi traatkeevituse valik, ehk siis teemaalgataja on endale selgeks teinud et tal läheb vaja traatkeevitust. Endale olen ka kaalunud traatkeevituse ostu ja olen kindel, et nii minu kui paljude (enamuste) kaasfoorumlaste vajadustele elektrood ei vasta. Kui üks hobidest seondub autodega, siis plekki ikka elektroodiga ei keevita. 

Sa võtsid mult sõnad suust. Autohobi puhul on esimeseks valikuks garaažis kindlasti traat. Kas sellele sekundeerib ka varras või mõni muu aparaadi tüüp, on juba puhtalt vajadustes kinni. Traat aga on kõige alus, ning garaažis A ja O. 

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#65

Puhtast laiskusest jäi täpselt eelmiseid postitusi kopeeriv kirjutis kirjutamata...
Ply-ga on muidugi raske vaielda, ehk keegi veel?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#66

(03-12-2014, 23:22 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  .... siis plekki ikka elektroodiga ei keevita. 

Hakkab pihta!
Sellest on siin teemas juba juttu olnud ja tehases, kus mina töötasin kunagi ammu, oli pekk kõik mis alla 10mm.
Kilukarbist õhemat ei ole mujal proovinud kui ühe ära roostetanud opel agoonia peal. Ja seegi sai kokku.

Ma arvasin, et ma olen selle foorumi rahva seas ainus kes keevitada ei oska. Tuleb välja, et neid on veel.

Kui teha pidevalt autode kallal tööd, siis MIG/MAG mõistllikum.
Kui vähe vaheldusrikkam olukord, siis MMA.
See siis kodukasutusse.
Tööstuses on kõiki väikseid, suuri ja eriliigilisi vaja.
Autotöökotta MIG/MAG, TIG


MIG/MAG-i on tegelikult lihtsam selgeks saada kui MMA-d.


Maski kohapealt ei oska ühtegi firmat soovitada.
Ise keevitan manuaal maskiga.
Automaat on mugav küll ja olen ka sellega mõne aasta tööd teinud, aga siin kodus kus mask on külmas garaažis ei tea kas see elektroonika lõpuks on nii hea, et kannab ära -25C külma(ka see kogemus olemas) ja ikka sama kiiresti reageerida. Silmad panen automaat maskiga keevitades tule süttimise ajaks naguinii kinni, et silmi säästa.

Keevituse kohapealt tean firmadest selliseid asju.


Omal on MMA Lincoln V 140-S. Peale seda on oli neil vaja hakata odavamalt toota ja tekitasid mingi vea kusagile, mis tähendas lühikest eluiga. Kiire mahapõlemise parandasid nad ära aga jäeti alles 110V pealt 230V peale ümberlülitus relee kinni kiilumise häda. Kas see ka täna veel alles on ei tea.

Palju olen viimasel ajal keevtanud ka MIG/MAG ESAB 180A...(rohkem ei mäleta). MAX vool 180A. Ekstreemseim keevitus on sellega olnud 9kandise eeslaaduri kulbi kallutussilindri taga kaan tagasi keevitada, mis pidas seni kuni kõveraks sõideti.


Hiljuti sai kõrvutatud Kemppi ja TilWinn. MIG/MAG-id. TiLLWiNN on oma nime ikka väärt küll. Kui keevitada vaja, siis
 Kemppi(või ESAB). Hinnaklasi vahe paneb asja korralikult paika.
TilWin oli 1WD, Kemppi 4WD vastu. Mis andis parema traadi jooksu igas asendis.
Seadistamiseks vajalikud nupud tegid Kemppil seda mida vaja, TilWInil tuli igaksuhuks nupud peale seadistamist üle logistada, et mingeid anomaaljaid ei tekiks ja ka siis ei olnud need välistatud.
Tilwin kartis voolu kõikumisi. Kui Kemppi samal ajal keevitama hakkas, siis sai TilWinni keevise jäljest selle koha välja lugeda. Vastupidi mitte.
Mõlemad olid 240A MAX voolluga.
Tuli oli Kemppil kah oluliselt ilusam.

Pika kodupidamis pikendusjuhtme järel keevitab kõige kindlamini inverter MMA

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#67

(04-12-2014, 00:10 AM)viplala Kirjutas:  Traat aga on kõige alus, ning garaažis A ja O. 

AC/DC TIG!!! tahtsid öelda ma loodan? Big Grin

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#68

Purtse modul on teema algatajale sobilik, küll hiljem saab ju paremat vaadata.
Vasta
#69

(04-12-2014, 00:48 AM)karvik Kirjutas:  
(04-12-2014, 00:10 AM)viplala Kirjutas:  Traat aga on kõige alus, ning garaažis A ja O. 

AC/DC TIG!!! tahtsid öelda ma loodan? Big Grin

Tegelikult võiksid kõik variandid garaažis olemas olla Big Grin 

TIG'ist olen puudust tundnud teinekord, kui vaja näiteks torusid kokku lasta väga hea kvaliteediga. Võibolla tulevikus soetangi selle endale traadi kõrvale. Varras vedeleb ka nurgas. Seda olen 10 aasta jooksul kasutanud täpselt 5 korda. 3x alumiiniumi jaoks, 1x malmi jaoks ja 1x aia värava jaoks garaaži väliselt. Igapäevaselt aga suristan ikka traadiga, sest see on lihtsalt nii kiire lihtne. 

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#70

(04-12-2014, 01:11 AM)autojuht Kirjutas:  Purtse modul on teema algatajale sobilik, küll hiljem saab ju paremat vaadata.

Ja kasutatuna ilmselt ka ainus valik keevitustest mis selle eelarvepiiri sisse mahuvad ja väga kõvasti ropendama ei aja.
Lisaks tagasihoidliku, isikliku ja muidu kallutatud arvamuse kohaselt olgu seda keevitusvoolu kasvõi ainult 180A aga traadi etteanne olgu korralik ja vähemalt kahe vedava rulliga.
Siis saab ka korralikult keevitada.
Vasta
#71

(04-12-2014, 01:30 AM)viplala Kirjutas:  
(04-12-2014, 00:48 AM)karvik Kirjutas:  
(04-12-2014, 00:10 AM)viplala Kirjutas:  Traat aga on kõige alus, ning garaažis A ja O. 

AC/DC TIG!!! tahtsid öelda ma loodan? Big Grin

Tegelikult võiksid kõik variandid garaažis olemas olla Big Grin 

TIG'ist olen puudust tundnud teinekord, kui vaja näiteks torusid kokku lasta väga hea kvaliteediga. Võibolla tulevikus soetangi selle endale traadi kõrvale. Varras vedeleb ka nurgas. Seda olen 10 aasta jooksul kasutanud täpselt 5 korda. 3x alumiiniumi jaoks, 1x malmi jaoks ja 1x aia värava jaoks garaaži väliselt. Igapäevaselt aga suristan ikka traadiga, sest see on lihtsalt nii kiire lihtne. 

TIG-i soetamisel kui vähegi võimalik, siis ikka AC/DC ja vähemalt 180-200A. AC/DC siis selles, et saaks keevitada ka alu. Keevitanud olen 200A masinaga igasugu läga.
Isegi tsingi pura meelitas kokku. Siis pidi küll teise samasuguse jupi ära lõhkuma, et täitematerjali saada.
Mootori ploki keevitamisel tuli plokk panna elektripliidile sooja ja vill ümber. Keevitamise ajaks ainult vajalik koht lahti. Jahtumise ajaks vill kinni ja jäi ta minust hommikuni sinna pliidile väikese võimsusega tiksuma. Hommikul lülitasin pliidi välja ja õhtul oli asi olemas. Kas just niipalju tsirkust vaja oli või mitte, aga kogemusi vähe ja tahtmine oli kindlapeale minna.

Et kuna teema on Traat keevitusest, mida olemas ei ole, siis sobib ka TIG siia, sest sellele tuleb ka traati lisaks anda kui täita vaja. Cool

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#72

Keevitusseadmed on traat, varras, gaas. Igasuguse MIIGide ja MUUgide ja MAAGidega annab ainult foorumites keevitada Smile

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#73

(03-12-2014, 23:22 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  ...
siis plekki ikka elektroodiga ei keevita. 

Vale. Keevitab küll.

Aga hea traat korraliku kaitsegaasiga on mugavam ja kiirem pruukida. Ning andestab enam halba tööhügieeni.

Väheoluline poel ka see, et Korraliku Traadi puhul tuleb kõik keevitatavad asjad tassida keevituse manu...
Vasta
#74

(04-12-2014, 01:30 AM)viplala Kirjutas:  Tegelikult võiksid kõik variandid garaažis olemas olla Big Grin 

TIG'ist olen puudust tundnud teinekord, kui vaja näiteks torusid kokku lasta väga hea kvaliteediga. Võibolla tulevikus soetangi selle endale traadi kõrvale. Varras vedeleb ka nurgas. Seda olen 10 aasta jooksul kasutanud täpselt 5 korda. 3x alumiiniumi jaoks, 1x malmi jaoks ja 1x aia värava jaoks garaaži väliselt. Igapäevaselt aga suristan ikka traadiga, sest see on lihtsalt nii kiire lihtne
See on juba jutt va see kiiruse/lihtsuse asi??? Mis on lihtsam ja kiriem: pista pistik sisse, panna mask pähe, elektrood käppa ja asuda 15 sekundi pärast keevitama või keerata ballooni kraani ja avastada, et kurat, gaas on otsas... Ehk kui on plaan tõesti pidevalt õhukest musta plekki keevitada, siis võiks olla traadimasin. Kui plaan aga kõike muud sellega teha ja vanade romude üles löömine ei kuulu ei põhitegevuse ega üldse hobi hulka, siis pole seda vaja. Need paarkümmend punktimist teeb iga odav inverter ka ära. Näiteks tahad kodus ise väiketraktori teha, mingi haagise kokku keevitada ja siis need "muud asjad", näiteks roostevabast PLEKIST omale vidinaid teha, malmi, alumiiniumit ja kergemat ehitustööd, võib rahulikult traatkeevituse ära unustada ja inverteri soetada. See TIG võiks ju lisavarustusena olla, kui tuleb "tahtmine" tõesti imekauneid õmbluseid torudele teha, mida saaks näiteks üle poleerida. Kuna TIG on välja mõeldud, ju siis on ka sellle oma koht olemas. 
Seega räägime ikka VAJADUSpõhisusest!!! Ahjah, mu see Parim Sõber, päris kogenud keevitaja - niipea kui lastehaigus nimega autode remont lõppes, jäi ka traadimasin seisma. Ja siis tööalaselt, kus tuleb paksu roostevaba tihti remontida agak a muid reo- ja puhta veega kokku puutuvaid materjale parandada: tulid tõesti noored profid mingit uut seadeldist paigaldama (ma just "ehitasin" tema juures meie kalapüügi 90-eurost paadikest) ja no oli jah see TIGi õmblus imeilus! Oli näha, et too ~22-25 aastane oskas asja! Aga töö ise ehk suure transportööri paigaldus ise venis nagu tatt: Sõber võttis inverteri, elementaarne roostevaba elektrood ning asi sai kiirelt ja korralikult kinni! Poisid said samal ajal muude vajalikemate tegevustega tegeleda, näiteks häälestamisega, elektri installiga etc. Kuidas aga ronida mingi traadimasinaga 4 meetri kõrgusele lae alla? Isegi 2,5 meetrit ehk tavaline köögi laealune on juba keeruilne, peab pikk käpa voolik olema. Tavaline 3-meetrine on liiga vähe. 

Muidugi algab üldse kõik RAHAST! Tegelikult peaks suisa küsimuse sedapidi püstitama: eelarve on mul selline X-summa, tahan soetada keevitust. Näiteks on eelarve 1500 eurot, mis on juba väga suur summa! 1001 rubla + balloon ja muud vidinad ning universaalsuseks siis mingi odav inverter  ka juurde. Võiks sisse mahtuda. Aga kui tahadki kulutada või ei saa rohem kulutada, kui 200-500 eurot ja autot ei plaani ehitada, siis...  sest isegi 200 eurot on tegelikkuses sitaks suur raha! 
Vasta
#75

(04-12-2014, 09:45 AM)v6sa Kirjutas:  
(03-12-2014, 23:22 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  ...
siis plekki ikka elektroodiga ei keevita. 

Vale. Keevitab küll. Aga hea traat korraliku kaitsegaasiga on mugavam ja kiirem pruukida. Ning andestab enam halba tööhügieeni.

Mis nüüd näiteks vanade romude remontimist või isegi ühekordset ideed mõni vanake restaureerida (kui see just mingi Duesenberg vms ülikallis isend pole): hea MIG/MAG koos kvaliteetgaasiga ise maksab juba niipalju, et osta kohe juba korralik valmis tehtud isend! Või minimaalselt keevitamist mittevajav kere... Täpselt sama kehtib ka kõige muu kohta: ütleme 200-300 eurot + materjalid ei pruugi veel rahakotti ära mõrvata ning msitahes asja DIY-tegemine kaalub selle pisikese kulu üle. Rääkides aga juba neljakohalistest rahanumbritest, siis see kipub juba väga kalliks lõbuks! Ning õppida tuleb ju ka veel - mine parem kohe spetsialisti juurde! Kulu tuleb väiksem. Ma ei kujuta ette, kui palju saaks teha, kui tuleb tegelane ja ütleb: mina väänan plekid valmis, Sina ainult keevita oma masinaga 1000 rubla eest! 

EDIT: et igati teemas püsida ja ka mul ON keevituse soetamine plaanis aga raha ei taha palju kulutada, siis konkreetne küsimus: kas selline poolautomaat 372 eurorubla eest + muud jubinad oleks siis tark ja õige otsus osta vs samas hinnas korralik inverter??? Kas ma saan sellega nii aiaväravad, labidavarred, kärud, mingid auto plekid (näiteks toosama 1939 Fordi hotrodistada!), roostevabad reelingud kui alumiiniumist saalingud lihtsalt ja odavalt ning igati "murevabalt" ära keevitada? Ja muuhulgas ka mõne murdunud kõrva malmplokile tagasi sulatada... seda kõike siis, kui olen need asjad ka ära õppinud, ohvkoors. Ma miskipärast kardan, et tegu on suures piires paadiankru laadse tootega  Sad 

PPS: ei ole tegu üldse ei stokkeri või telwini eelistamsiega, lihtsalt, ühest teisest teemast ajendatuna, ma lihtsalt ei viitsi ega kavatesegi mõistada mingite tallmakkide jms asjade kodukatelt, palju üldse võiks mingi asi maksta! Lõpuks jalutan kilomeetri Tööriistamarketisse, kauplen vanalt töökaaslasest poejuhatajalt allahindluse ja kõmbin mingi sealse asjandusega koju. Ostan õllekõrvale keevituse... sest kõige otsem tee kodust õlleletini käibki läbi tööriistapoe Big Grin 
Vasta
#76

Päris äge Smile 
Tõdesid, pooltõdesid, päris valesid ja linnalegende täis jutusaba 4 lehekülge.

Inimene tahtis traadikeevitust 500€ eest. Miks küll määrida pähe elektroodi või tööstusmasinat?
Selle raha eest saab:
Uue odava (hiina 1f invertertraadikeevituse-1-5kg (100-200mm) traadipooliga.
Kasutatud kobedama 1f invertertraadikeevituse normaalsuuruses pooliga.

Lisades paarsada rubla hakkab saama "brändi" "hinnad alates" uusi aparaate.
Lisades veel paarsada rubla saab juba päris korraliku ca 200A 1f invertertraadimasina
jne....

Kõik. Edasi on inimese enda otsustada, mida ja mis raha eest ostab. Internett on pakkujaid täis.
Vasta
#77

(04-12-2014, 11:36 AM)aeroplano Kirjutas:  Päris äge Smile 
Tõdesid, pooltõdesid, päris valesid ja linnalegende täis jutusaba 4 lehekülge.
Inimene tahtis traadikeevitust 500€ eest. Miks küll määrida pähe elektroodi või tööstusmasinat?
Minul on küll alles teine lehekülg ehk soovitan foorumit "häälestada" Wink 
Aga miks Sa siis ei vasta teemaalgataja ja minu konkreetsele küsimusele??? Sest KA minul on teemaalgatajaga sarnane soov olemas. Näide ON, hind ON, traat ON - kas teemaalgataja ja/või mina SAAKS sellega tööd tehtud??? Sest KOOS gaasi, normaalse maski ja tarvikutega ongi hind vähemalt 500 juures. Ja nõuka tööstuspistikust, mis olevat olemas ja on ka mul kodus, saab päris kenasti otse võimsust imeda 1f masinale, milleks mul on olemas elektrimurumasina jaoks ostetud 25-meetrine kange ja kallis pikenduski. Aga see junntükk on 80A. 
Vasta
#78

(04-12-2014, 11:36 AM)aeroplano Kirjutas:  ...
Uue odava (hiina 1f invertertraadikeevituse-1-5kg (100-200mm) traadipooliga.
...
Julged Sa mõnda neist imeloomadest ka soovitada? Nimeliselt, mudelina?

Minu kokkupuuted sarnaste keevituselaadsete toodetega on olnud ebameeldivad. Aga ma olengi fekaal keevitaja. Toungue
Vasta
#79

Vaadake veel, millistega tööriistalaenutus majandab. Nemad lihtsalt ei saa ebatöökindlate, kallite ja keerulise ümberkäimisega aparaatidega majandades omal hinge sees hoida.
Vasta
#80

(04-12-2014, 10:42 AM)PlyVal64 Kirjutas:  [
EDIT: et igati teemas püsida ja ka mul ON keevituse soetamine plaanis aga raha ei taha palju kulutada, siis konkreetne küsimus: kas selline poolautomaat 372 eurorubla eest + muud jubinad oleks siis tark ja õige otsus osta vs samas hinnas korralik inverter??? Kas ma saan sellega nii aiaväravad, labidavarred, kärud, mingid auto plekid (näiteks toosama 1939 Fordi hotrodistada!), roostevabad reelingud kui alumiiniumist saalingud lihtsalt ja odavalt ning igati "murevabalt" ära keevitada? Ja muuhulgas ka mõne murdunud kõrva malmplokile tagasi sulatada... seda kõike siis, kui olen need asjad ka ära õppinud, ohvkoors. Ma miskipärast kardan, et tegu on suures piires paadiankru laadse tootega  Sad 

Lühike vastus: ei saa.
Teine ja pikem vastus: Su kartused on põhjendatud, juhul kui aplikatsioonide valik on selline nagu ülal kirjeldatud.
Kui piirduda sellega, milleks see aparaat on disainitud, siis ilmselt saab ettenähtud piirides kasutada. Mul on kuri kahtlus, et tegu on sisult mõne "noname" asjaga, millele marketingiosakond leidis piisava kvaliteediga olema, et talle Lincolni silt peale kleepida.  Nimi maksabki poole sellest hinnast.

Hiinlasi ma kahjuks ei oska ega taha soovitada. Naafig mul seda jama vaja pärast Big Grin
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne