Elu maal
#81

Mõni päev tagasi oli mingis lehes jutt,kus pisike kutsa sattus nn.korrusmaja piiratud alale ja pissas autod täis.Kisa oli taevani,alates sellest,et kallid pidurikettad hakkavad roostetama,kuni selleni,et maja vundament hakkavat mädanema.
Kahjuks ei leidnud kirjatüki aadressi.
Kellele nüüd nn.maamees kaebama hakkab,kui peale enda ka koer igale poole jalga tõstab. Smile
Vasta
#82

(16-01-2015, 23:22 PM)talka Kirjutas:  Krt ja mina mõtlesin veel et ma ainus kellele tuppa kuseda ei meeldi Big Grin
Olen kuulnud peenest sisteemist, mida kasutati peale sõda ühes Lõuna-Eesti talus. Sinna oli elama võetud kaks vanapoissi, et kulakuks ei tehtaks. Need aga ei viitsinud öösel väljas juga laskmas käia. Puurinud siis voodi juurde palkseina augu ja paigaldanud puust renni. Tehtud! 

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#83

OK, mehed, siin on nüüd viis lehekülge kusemisejuttu kokku saanud. Räägiks veel ühest tahust maaelu juures. Oletame et homme tabab meid mingi kataklüsm, mis halvab transpordi, varustuse ja elektritootmise. Paneelikates elajatega on asi kiiresti ühel pool, eriti talvel. Suvel hingitsevad mõnda aega ja käivad marodööritsemas. Neil ei ole valgust, sooja ega joogivett. Linna(lähedastes) eramajades on vähemalt alguses pisut paremad võimalused kui on oma kaev, täis kelder ja genekas.
Sada aastat tagasi oleks maal elu enamvähem sama moodi edasi kulgenud, välja arvatud näljaste linnavurlede rünnak. Nüüd aga kus looma- ja põllupidamine maal välja suretatud, kui kaua peab vastu "kaasaegne" ilumuru ja kolme marjapõõsaga maamajapidamine?
Teema on ajendatud aastatagusest kolmepäevasest elektri- ja veekatkestusest minu kodukohas, mis näitas judinaid tekitavalt, kui abitud ja sõltuvad me tegelikult oleme. Tõmba vaid rubilnik välja ja põmm kiviajas tagasi! Ja täitsa ilma naljata.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#84

(17-01-2015, 09:50 AM)Basilio Kirjutas:  OK, mehed, siin on nüüd viis lehekülge kusemisejuttu kokku saanud. Räägiks veel ühest tahust maaelu juures. Oletame et homme tabab meid mingi kataklüsm, mis halvab transpordi, varustuse ja elektritootmise. Paneelikates elajatega on asi kiiresti ühel pool, eriti talvel. Suvel hingitsevad mõnda aega ja käivad marodööritsemas. Neil ei ole valgust, sooja ega joogivett. Linna(lähedastes) eramajades on vähemalt alguses pisut paremad võimalused kui on oma kaev, täis kelder ja genekas.
Sada aastat tagasi oleks maal elu enamvähem sama moodi edasi kulgenud, välja arvatud näljaste linnavurlede rünnak. Nüüd aga kus looma- ja põllupidamine maal välja suretatud, kui kaua peab vastu "kaasaegne" ilumuru ja kolme marjapõõsaga maamajapidamine?
Teema on ajendatud aastatagusest kolmepäevasest elektri- ja veekatkestusest minu kodukohas, mis näitas judinaid tekitavalt, kui abitud ja sõltuvad me tegelikult oleme. Tõmba vaid rubilnik välja ja põmm kiviajas tagasi! Ja täitsa ilma naljata.

Ma juba üle kümne aasta tagasi jahusin sedasama,et kui linnainimestel juhe seinast tõmmata,ei saa nad enam sittuda ega kusta,poest ei saa süüa,tuba külm jne. Mulle vaadati lolli näoga otsa ja ei saadud aru.... aga nii see lähebki. Mis sest murust sõber! Tegelikult nädala paari jooksul valgub see rahvahulk oma korteritest välja,sest süüa pole,juua pole ja ihu ei saa ka kergendada... Kuhu nad lähevad? Vanasti mindi maale....vanaema juurde... Big Grin  Nüüd aga lihtsalt kuhugile tallu... aga ega sealgi suuri varusid pole. Maainimene samuti sunnitud peost -suhu elama,poed maalt kadunud,postkontorid samuti jne. Täielik ikaldus. Ja seda kõike on tehtud tänu meie valitsusele! See kamp tuleks korra metsatallu kinni panna ja paar päeva näljutada.....siis saaksid aru,millest jutt! Inimestel suuri varusid pole,paljud on lõpetanud maal loomapidamise ära,kuna ei ole kasulik...tean mehi,kes on mulle öelnud,et müüsid traktorid ka maha,et kuna ei tasuvat ise enam midagi kasvatada.... Big Grin Üks oli traktoristi poeg lausa.... kahju oli kuulata,kuidas uus elu inimese lolliks on teinud.....
Vaat siis viimaste maainimeste käest saabki see suur mass süüa.... ja söövadki meid paljaks. Ja viimane söök võetakse juba jõuga.....kui värati taga nelikümmend üks selli kaigastega......annadki viimase ära ja saad veel peksa ka.....selle eest,et vähe oli... Big Grin
Toon näite..... kui vool ära on.....   Pood võib ju lahti olla aga müüa ei saa,kuna kassa ei tööta..... jne. Aga lõpuks tüdineb rahvas sellest ära....ja võib tühja kõhuga minna nii nagu läks siin mingil Aprillil...... et kõik on meie!
Tundub,et juba kordan ennast.....
Vasta
#85

.... müüdi viimne traktor ära.
Selle peale ütleks, et mis kasu traktorist ilma kütuseta. Hea küll, teeninduse ja uue õlita käib veel mõnda aega aga kütet araabiast ikka tooma ei lähe. Sama generaatoriga. Palju kellelgi X päevaks kodus kütet on varutud, nädalaks või kolmeks?
Jääb ikka peenramaa, labidas ja edulisematel hobune. Jõevesi ka kõlbmatu, ujuvate laipade tõttu. Kotipoisid on meie maal tuntud teema, neid tuli vagunikatusel pärast sõda.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#86

 Maainimese elu-olu 200 aastat tagasi:
Tsitaat:Hendrik Toompere 

29.12.2014 13:52
LÕBUSAT LUGEMIST AASTAVAHETUSEKS - tartu kandi elu olust.

Pärast sügistöid polegi eestlastel miskit muud teha, kui pimedatel talveõhtutel end kurguauguni rasvast sealiha, mooritud hapukapsaid, musta leiba ning muud raskesti seeditavat kraami täis vitsutada, peale üliohtrasti põletatud viina ja kanget koduõlut juua, pärast seda ent ühetoonilist laulujoru venitada ja veidramoelist jõnktantsu tammuda.
http://eestielu.delfi.ee/laanemaa/kodulugu/eestlaste-olemus-karl-ernst-von-baeri-jargi-aplad-mustuselembesed-asjade-kasutamises-nomedad-ja-lobusad-vaid-purjus-olekus?id=70451475&com=1®=1&no=0&s=1

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#87

(17-01-2015, 12:29 PM)aavu Kirjutas:  .... müüdi viimne traktor ära.
Selle peale ütleks, et mis kasu traktorist ilma kütuseta. Hea küll, teeninduse ja uue õlita käib veel mõnda aega aga kütet araabiast ikka tooma ei lähe. Sama generaatoriga. Palju kellelgi X päevaks kodus kütet on varutud, nädalaks või kolmeks?
Jääb ikka peenramaa, labidas ja edulisematel hobune. Jõevesi ka kõlbmatu, ujuvate laipade tõttu. Kotipoisid on meie maal tuntud teema, neid tuli vagunikatusel pärast sõda.

Mis kasu on tööriistadest mis vanarauda viidud..... Sad

Kotipoisid tulid siia sellepärast,et kuuldused töökatest ja tublidest inimestest jõudsid ka kaugemale.....
Ps. see on minu mõte.... ei pretendeeri tõele.
Vasta
#88

(17-01-2015, 12:29 PM)aavu Kirjutas:  .... müüdi viimne traktor ära.
Selle peale ütleks, et mis kasu traktorist ilma kütuseta. Hea küll, teeninduse ja uue õlita käib veel mõnda aega aga kütet araabiast ikka tooma ei lähe. Sama generaatoriga. Palju kellelgi X päevaks kodus kütet on varutud, nädalaks või kolmeks?
Jääb ikka peenramaa, labidas ja edulisematel hobune. Jõevesi ka kõlbmatu, ujuvate laipade tõttu. Kotipoisid on meie maal tuntud teema, neid tuli vagunikatusel pärast sõda.

Minu emal alles veel talongiaegsed 7,2%seebitellised.No paarikümne aasta varu oli ehk siis Big Grin Big Grin
Vasta
#89

(17-01-2015, 10:24 AM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  
(17-01-2015, 09:50 AM)Basilio Kirjutas:  OK, mehed, siin on nüüd viis lehekülge kusemisejuttu kokku saanud. Räägiks veel ühest tahust maaelu juures. Oletame et homme tabab meid mingi kataklüsm, mis halvab transpordi, varustuse ja elektritootmise. Paneelikates elajatega on asi kiiresti ühel pool, eriti talvel. Suvel hingitsevad mõnda aega ja käivad marodööritsemas. Neil ei ole valgust, sooja ega joogivett. Linna(lähedastes) eramajades on vähemalt alguses pisut paremad võimalused kui on oma kaev, täis kelder ja genekas.
Sada aastat tagasi oleks maal elu enamvähem sama moodi edasi kulgenud, välja arvatud näljaste linnavurlede rünnak. Nüüd aga kus looma- ja põllupidamine maal välja suretatud, kui kaua peab vastu "kaasaegne" ilumuru ja kolme marjapõõsaga maamajapidamine?
Teema on ajendatud aastatagusest kolmepäevasest elektri- ja veekatkestusest minu kodukohas, mis näitas judinaid tekitavalt, kui abitud ja sõltuvad me tegelikult oleme. Tõmba vaid rubilnik välja ja põmm kiviajas tagasi! Ja täitsa ilma naljata.

Ma juba üle kümne aasta tagasi jahusin sedasama,et kui linnainimestel juhe seinast tõmmata,ei saa nad enam sittuda ega kusta,poest ei saa süüa,tuba külm jne. Mulle vaadati lolli näoga otsa ja ei saadud aru.... aga nii see lähebki. Mis sest murust sõber! Tegelikult nädala paari jooksul valgub see rahvahulk oma korteritest välja,sest süüa pole,juua pole ja ihu ei saa ka kergendada... Kuhu nad lähevad? Vanasti mindi maale....vanaema juurde... Big Grin  Nüüd aga lihtsalt kuhugile tallu... aga ega sealgi suuri varusid pole. Maainimene samuti sunnitud peost -suhu elama,poed maalt kadunud,postkontorid samuti jne. Täielik ikaldus. Ja seda kõike on tehtud tänu meie valitsusele! See kamp tuleks korra metsatallu kinni panna ja paar päeva näljutada.....siis saaksid aru,millest jutt! Inimestel suuri varusid pole,paljud on lõpetanud maal loomapidamise ära,kuna ei ole kasulik...tean mehi,kes on mulle öelnud,et müüsid traktorid ka maha,et kuna ei tasuvat ise enam midagi kasvatada.... Big Grin Üks oli traktoristi poeg lausa.... kahju oli kuulata,kuidas uus elu inimese lolliks on teinud.....
Vaat siis viimaste maainimeste käest saabki see suur mass süüa.... ja söövadki meid paljaks. Ja viimane söök võetakse juba jõuga.....kui värati taga nelikümmend üks selli kaigastega......annadki viimase ära ja saad veel peksa ka.....selle eest,et vähe oli... Big Grin
Toon näite..... kui vool ära on.....   Pood võib ju lahti olla aga müüa ei saa,kuna kassa ei tööta..... jne. Aga lõpuks tüdineb rahvas sellest ära....ja võib tühja kõhuga minna nii nagu läks siin mingil Aprillil...... et kõik on meie!
Tundub,et juba kordan ennast.....

Ära kiru valitsust.Hundisilmal ja Härma talus varud piisavad vist... Big Grin Big Grin
Vasta
#90

No aga miks selliseid esindustalusid siis rohkem ei ole? Mingi jama siin ikka on? Minu talu pole selline sellepärast,et ma olen lihtsalt laisk loll ja saamatu... Big Grin Ma ei tea mis teistel üle terve Eesti vabandusteks toodud on.... Big Grin
Vasta
#91

Neis nimetatud taludes mingeid varusid kindlasti pole, pigem varud sveitsi pangas ja kiirkaater stardivalmis.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#92

(17-01-2015, 15:52 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  No aga miks selliseid esindustalusid siis rohkem ei ole? Mingi jama siin ikka on? Minu talu pole selline sellepärast,et ma olen lihtsalt laisk loll ja saamatu... Big Grin Ma ei tea mis teistel üle terve Eesti vabandusteks toodud on.... Big Grin

Need paar nn.talu oli ikka nii iroonia korras mainitud.
Samas,olen viimasel ajal mitmeid kordi tiirutanud Võru ja üldse kagu Eesti kandis.Kui nüüd maanteelt vaadata,siis jäid küll silma ikka päris ilusad majapidamised.Ilusad autod ukse ees,rohuaiad ilusad jne.Ikka käis mõte peast läbi,et mille kuramusega nad siin siis tegelevad,et seda saavutada.Ja samas ei paistnud nad olevat ühtigi nn.linnarikaste suvemajad.
Vasta
#93

Mul mitu tuttavat tegelevad talupidamisega, ei nurise neist väga keegi. Võlusõnaks on lihtsalt minimaalselt 500 ha haritavat maad ja palju viitsimist lisaks lahtisele peale.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta
#94

(17-01-2015, 18:47 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Mul mitu tuttavat tegelevad talupidamisega, ei nurise neist väga keegi. Võlusõnaks on lihtsalt minimaalselt 500 ha haritavat maad ja palju viitsimist lisaks lahtisele peale.
Samas, kriisiolukorras on ühe pere ära toitmiseks vaja tunduvalt vähem kui 50 ha.  Kas olen mina loll või on midagi pildil valesti?

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#95

(17-01-2015, 18:47 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Mul mitu tuttavat tegelevad talupidamisega, ei nurise neist väga keegi. Võlusõnaks on lihtsalt minimaalselt 500 ha haritavat maad ja palju viitsimist lisaks lahtisele peale.

Meil oli alla 100 ha peal 120 lüpsilehma ja lisaks mullikad/vasikad. Tootsime piima meiereisse, väheke jäi ka endale joogiks. Reaalselt äraelamiseks peaks ka kartulimaast piisama või olen liialt optimistlik? 500 ha tundub ikka palju.
Vasta
#96

Miks siis "oli" ja enam pole? 
Vasta
#97

Ma pidasin silmas seda, et 500+ ha ja teiste tingimuste täitmise puhul saab endale kõike ja veel lubada. Põllule uut tehnikat, uusi majandushooneid, seadmeid, enda elamist, enda sõidukeid, enda hobisid, enda puhkamist.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta
#98

(17-01-2015, 21:49 PM)nootsii Kirjutas:  Miks siis "oli" ja enam pole? 

Sest aastal 2004 ei andnud kassi kartev nooruke panga spetsialist laienemiseks ja lägakanalitega põrandaga lauda ehituseks laenu. Oli veel tol ajal Eestis ulme, Saksas aga reaalselt aastaid kasutuses olnud süsteem. Aga rong liikus edasi.
Vasta
#99

selle pärast ei olegi talupidamine nii lihtne kui ette kujutatakse et Talunik on kõikide tööde spetsialist. Pead tootma, müüma, arendama, võitlema bürokraatidega jne. 
Vasta

Õiges mastaabis on see sisuliselt sama, nagu tavalise tootmisettevõtte pidamine.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne