TIG keevituse valik?
#1

MIGidest ja elektroodidest on palju juttu olnud aga konkreetselt TIG aparaatidest pole väga juttu olnud. Oleks vaja aparaati, mille põhiline eesmärk oleks roostevaba keevitamine, mille jaoks võiks impulss reziim olla, aga samas võiks alumiiniumi jaoks AC ka olemas olla. Praeguseni oleme tavalise inverteriga hakkama saanud, millele TIG käpp külge poogitud on. Masinat ei kasutaks päevläbi toodangu kokku keevitamiseks vaid aegajalt mõne detaili kokku keevitamiseks.
Odavamatest firmamasinatest on silma jäänud Stokkeris pakutavad Telwinid:
https://www.stokker.ee/tig-keevitustechn.../645803374

Samas kõik profid kõik kes tööjuures erinevaid asju keevitamas on käinud kasutavad kõik Kemppit, aga seal paneb AC topelt hinnale otsa, sama raha eest saaks impulsiga DC masina:

https://www.rkrseadmed.ee/et/keevitus/ti...s-8m-13302

Kas kellelgi on nende odavate TIG- Telwinitega kogemusi või oskate soovitada hoopis midagi muud? Või osta sama raha eest ikkagi korralikum DC masin? Seade peaks kindlasti ametlikult Eestist ostetav olema.
Vasta
#2

Mina arvan et see Telwin on päris normaalne kui palju ei keevita. Nende peamine miinus Kemppiga võrreldes ongi koormustaluvus. Ja kui palju teda ei koorma siis peab vastu küll. Ise keevitasin tavalise Telwini inverteriga, millel oli Tigi käpp küljes, Eesti ühe suurima lüpsiplatsi roostevaba torud kokku. Umbes 200 õmblust. Polnud probleemi. Juure gaasitamine on väga tähtis Tig meetodi puhul.
Vasta
#3

Paar sõpra viimastel aegadel omale ac/dc-tigid ostnud erinevateks veesõidukite ehitus-remont töödeks ja kõik on kibekähku pedaali juurde soetanud sest ilma pidi olema totaalne "pita"! Kuna rahalised võimalused on olnud Meestel erinevad, ei saa midagi kaubamärki eraldi esile tuua aga lisatarvikute hinnad võivad eri tootjatel kardinalselt erineda! Seda on nad kõik väitnud ja ühe kõva prof-asja ostja ikka veeretas enne kaua sente peos, kui pedaali hobitöödeks raatsis osta... Äkki oli pedaal üksi 700 või sinnakanti Big Grin 
Nii et alusta võrdlust pedaali hinnast - see oleks soe soovitus! edit: leidsin Telwini pedaali hinnaks olevat 276 raha, mis polegi kõige hullem. ESABi puhul "küsi personaalset pakkumist" ja see ongi 700+ Big Grin Teistel leidnudki sellist lisavarustust aga ega väga ei ponnistanud ka otsimisega Wink 
Aga ac/dc igal juhul, muul pole väga mõtet, kui just spetsiifiliselt mingiks kindlaks rauatööks ei soeta.

Ja edit2, sest ei andnud "rahu". Üks olevat Soomest "väga odava komplekti" ostnud ja äkki siis koneita.com'ist? Et olevat tonniga acdctigi saanud. Kahtlustan siis, et see masin ja see pedaal. Pidavat täiesti adekvaatselt hobiks keevitama, ise pole näinud...
Vasta
#4

Hetkel otsin masinat ettevõttesse, kus põhiliselt läheb vaja roostevaba jaoks. Pedaal on vajalik rohkem alumiiniumi keevitamisel, kuna alu juhib väga hästi sooja ja keevitamise jooksul on vaja pidevalt ampreid maha tõmmata. Roostevaba olen tavalise inverteriga päris palju keevitanud ja ei ole pedaali järgi puudust tundnud. HF süüte järgi küll Big Grin Eelmine aasta sai kutsekas ühel tasuta TIG koolitusel ka käidud kus sai ka alut proovida ning pedaali vajadusest sain kohe aru. Selle kasutamine tahab muidugi väga palju harjutamist saada.    

Ettevõtte jaoks ostes ongi vajalik et Eestis ametlikult ostetav oleks. Endale koju ostaks vist soomest selle:

http://www.everlastwelds.fi/english/prod...200DX.html

Igasugused youtube kanalid on vist mõjunud kuna Everlast endale tuubi kaudu kõvasti reklaami teeb ja igale youtube keevitajale tasuta aparaate jagab  Big Grin
Vasta
#5

Air Commis sellised

 https://aircom.ee/toode/tig-inverter-jav...lsed-acdc/
Vasta
#6

(28-05-2018, 16:39 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Pedaal on vajalik rohkem alumiiniumi keevitamisel...

Kui vaadata ka kõige vanemaid ameerikahotrod jms kvaliteettööd tegevaid seriaale, uutest rääkimata, siis nemad seal keevitavad kõiki materjale tigi ja pedaaliga. Umbes nagu õmblustsehhis on elementaarne masina "jalgjuhtmine". Küsimus olevat puhtalt keskendumises. Ei tea, olen ise seda keevitusviisi ainult korra proovinud. Kusjuures sõbrad on pedaalini jõudnud just roostevaba keevitades enne igasugust alumiiniumit.
Vasta
#7

äkki keegi viitsib lollile seletada milleks pedaal vajalik?
Vasta
#8

(28-05-2018, 19:09 PM)muska71 Kirjutas:  äkki keegi viitsib lollile seletada milleks pedaal vajalik?

Sama loll siinpoolgi aga tõenäoliselt on teema sama nagu käsijuhtimisega autol on "pedaalid" rooli küljes vs. tavaautol põrandal. Samas mul sugulane aastaid laseb erinevaid materjale kokku nagu siidi ja ei mingit pedaali. Eelistuste ja harjumuse asi pm.-lt.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#9

Püstoleid on erinevaid, osadel on ainult start nupp, osadel nupud voolu tugevuse reguleerimiseks. Alumiiniumi keevitamisel on vaja vastavalt materjali soojenemisele voolu maha võtta, muidu vajub keevitus lõpuks läbi. Pedaaliga on seda mugavam teha kui püstoli nuppudega. Muidugi on ilma ka võimalik.
Vasta
#10

(28-05-2018, 19:09 PM)muska71 Kirjutas:  äkki keegi viitsib lollile seletada milleks pedaal vajalik?
Eelkõige mugavuseks täppistöös. Saad keskenduda käte õigetele asenditele ja need ei väsi ära ega lähe krampi. Sama speab suutma ka ainult käpaga teha, sest kusagil lae all redelil seistes toru tig'ides on kolekeeruline pedaali kasutada :Big Grin

Alu puhul kasutad reostraadina voolutugevuse vähendamisel, pulssimine aga "muul" põhjusel. Ja ikka sama asi: käed saavad teha ühte täppistööd! Lisaks, kui on vajadus kätt vahetada ja näiteks paremakäelisel vasema käega käppa hoida, siis ei ole meil, kes me puhkpilli- või lõõtsamängijad pole, näppude motoorika kaugelt sama! Elektroodi kaugust materjalist ja otsiku nurka suudab hoida (treeninguga), samal ajal veel pulssida jne aga on kolekeeruline.

Kolmas ongi pedaaliga pulssimine masina enda asemel.  See on nüüd autoehituse juures kõige tavalisem tehnika. Näiteks tsiklraamide või turvapuuride ehitamisel kasutatakse jalgpulssimist ja saad parima õmbluse. Saad kõige sügavama "täite" keevisühendusele.


See vend on suhteliselt hea  ja adekvaatne juutjuuber sellistes küsimustes. Ja on erinevaid videosid ka pedaalidest ning nende vajadusest aga ka erinevustest.
Vasta
#11

tervisi,

soetasin sellise mõned aastad tagasi roostevaba jaoks: 

https://www.rkrseadmed.ee/et/keevitus/ti...0-4m-13301

puls peal, eraldi ostsin elektroodi jaoks vooluregulaatori distanspuldi, TIG käpal regull peal - seda saab seadistada kas masinast või käpast.

Ostsin inglismannide maalt tuli soodsam. 

Alut keevitada ei saa kuna DC.

ALU jaoks soodsaim variant 

https://www.antehnika.ee/toode/789/wig-t...-stahlwerk

pidi töötama küll

EDU otsingutel
Vasta
#12

(29-05-2018, 16:27 PM)hundu77 Kirjutas:  ALU jaoks soodsaim variant 
https://www.antehnika.ee/toode/789/wig-t...-stahlwerk
pidi töötama küll

Nu näed, muudkui kättesaadavamaks ac/dc tig koos pedaali ja muude lisadega HOBItarbimiseks läheb! Pedaal on seal 40 euri. Maskid, reduktorid juurde, tonn. Sott kompressor plasmale, mingid fiti-mitid veel, 1200 rahaga saab koduseks asjaajamiseks täiesti korraliku komplekti. Alati võib ju Kemppi, ESABi või Lincolni samasuguse tulemuse eest viis-kümme korda samapalju maksta. OK, kui hobiks on rasketehnika, kus materjalide paksused vähe teised, tuleb ka tsipa kangemad töövahendid vaadata aga palju neid siis on Big Grin 
Ja ongi suurem osa vajaminevast kõigile metallidele olemas. Traadikas juurde ja tehtud.

EDIT: Stalwerkist endast otse veebipoest tellides saab täiskomplekti pedaalist maskini kätte üldse 839 euroga. Eestis on juurdehindlus ikka päris julm... Kes kombiseadet ei usalda või ei taha, siis komplekt kahest maksab kokku veel vähem, lihtsalt mingeid lisavidinaid pole. Lihtsalt AC/DC TIG üksi maksab aga olematud 449 euri... Üldse seal natuke vaadates saab sõgedalt odavalt asjad UPSiga Eestisse koju kätte. Ja kui AC TIG pole vajalik ja leppida vaid DC'ga, saab kogu komplekti 21.sajandi kodusteks hobitöödeks kätte 699 + 448 euriga. 1150raha ja saab ka kummi pumbata Big Grin Ning tööstusvooluga profi-laadsed seadmed ei maksa ka "sittagi" teistega võrreldes. 270A MIG 599, kangem plasma tolli lõikamiseks 599 jne. Saksmannid ikka mõistavad äritegemise asja!
Vasta
#13

Sai siin sammuti uut TIG masinat otsitud (tegelikult käib otsimine praegugi), enda omal lihtsalt ei olnud käes olevate tööde tegemiseks piisavalt rammu. Kusagilt jäi kõrva selline tootja nagu Solter on kellelgi kogemust ?
Minu jaoks on oluline ka, et ma saaksin erinevate seadmete vahel käppasid vahetada, ja lisaks ei salli ma neid abitig binzeli tüüpi ergo gripp käepidemeid, mugavaim variant minu jaoks on lihtsalt ümmargune käepide painduva kaelaga. Üks esabi TIG keevitus on mul olemas ja sellega on see häda, et neid pistikuid mis lüliti/pedaali jaoks on üliraske leida, varuosana neid mulle müüa ei tahetud ainult terve käpp, peab garantii aja mööda laskma ja seadme paneelis pistiku ära vahetama. Kemppi pistikud oli mingil ajal anapolis saada, seega pluss neile.
Kalliste pedaalide kohapealt on õnneks nii, et reostaadi ja pistiku vahetamise järel masinale sobivate vastu saab ka 40 eur pedaali kasutada ;Wink

Aga Mardile, kui sa otsid keevitust enda tööandjale, ja nagu ma aru sain on tegu pisut suurema ettevõttega siis, kas teil on tööl mõni ostujuht või mõni selline tegelane kellel oma kontaktid soodustuste saamiseks olemas. Või ma usun, et näiteks Cedost saaksid korraliku sooduka välja lunida, kui mainid, et meil on kõik masinad Kemppid, mõtlesime, et prooviksime seda CEA'd aga noh hind tundub krõbe olevat... Toungue
Vasta
#14

Kas on ehk keeegi kusagil netis kohanud mingit tabelit või oskab juhatada mõnda raamatut AC Tigi seadistamise kohta alumiiniumi jaoks? 
Voolutugevus, sagedus ja balanss vastavalt materjali paksusele? On ehk olemas mingit sellelaadset tabelit või midagi? Loomulikult on ka katse-eksituse meetodiga võimalik lõpuks jõuda tulemuseni, aga väike teooria aitaks seda protsessi tublisti kiirendada Smile




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#15

Sellise tabeli häda on selles, et seal on liiga palju muutujaid koos, aga kui sul on uus keevitus ja sa tahad seda proovida ja alumiinium on näiteks suhteliselt puhas 6 või 5 seeria al siis võiks alustada 30% polaarusest plussis st 30% puhastust 60hz ja 50-60 A materjali mm kohta, mille juures pead sa silmas pidama, et al on väga hea soojus juht nii, et kui sa keevitad kahte plekiriba kokku või keevitad radikat on vaatamata võrdsele seinapaksusele voolutugevuse vajadus erinev. Kui sa soovid õhemat materjali keevitada siis keerad sagedust juurde ja kui tahad näiteks valudetaile või soolases keskkonnas olnud jubinaid keevitada siis keerad puhastust juure, sageduse ja polaaruse muutmisel pead ka voolutugevust juurde sättima.
Ühesõnaga, ei usu, et selline tabel olemas on.
Vasta
#16

Sai lõpuks Telwin Technology 222 ära ostetud. Odava raha eest on tal seadistusvõimalusi päris palju. DC impulss, AC balance,voolu tõusud ja langused, eel- ja järelgaasid jne. Põhiline asi mille poolest kallimatest erineb on koormustaluvus mis tal põhja keeratuna (200A juures) ainult 20 % on. Nii suurt voolu kasutan niikuinii üliharva, põhiliselt 1-5 mm materjal ja vool 40-100 A. Praegu sai tunnike katsetatud erinevaid materjale ja seadistusi ja kordagi ülekuumenemist ette ei tulnud. Oma raha eest tundub nokitsemiseks hea riist olevat, liiniitöö jaoks tuleb jah kallemaid riistu vaadata  Smile 

Miinustest ei oskagi kohe midagi välja tuua, DC impulsi seadistamine käib 1 hz sammuga, võiks 0,5 vähemalt olla. Kaasas oli kõik kraam käpa kuluosadest gaasireduktorini aga reduktori keere AGA ballooniga ei sobinud.

Kuna varem ei ole AC masinat olnud kas keegi oskab soovitada mis marki alumiinium vardaid muretseda mis oleksid kõige universaalsemad?
Vasta
#17

(05-12-2018, 17:53 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Kuna varem ei ole AC masinat olnud kas keegi oskab soovitada mis marki alumiinium vardaid muretseda mis oleksid kõige universaalsemad?

5356 ja 4043 saad pea kõik keevitatud 1,6 on hea mõõt saad peenemat ka teha ja kui väga vaja võtad kaks ja keerad kokku.
Vasta
#18

(05-12-2018, 17:53 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Sai lõpuks Telwin Technology 222 ära ostetud. 

Küsiks nüüd, pea aasta hiljem, kuidas masin on end üleval pidanud? Hobikasutajale soovitad?
Uurin kuna jäi omalegi just see keevitus silma.
Vasta
#19

Julgen soovitada küll, aasta jooksul ühtegi probleemi ei ole olnud, ei ole nii seadistuste kui võimsuse poolest lahjaks jäänud.
Vasta
#20

Kas sellist säästu TIG`i kõlbab kasutada?

https://www.osta.ee/inverterkeevitus-tig...87531.html


[Pilt: 1_9_65769572.jpg?_ga=2.109873093.1362967...1588572954]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne