Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

Igatahes on suur vahe kas vana õli on kurnatud ja setitatud või mingi suvalise kruusa,rauapuru jne. segu. Targemad ja laisemad mehed lasevad vanaõlil settida ja põhjast ei võta kunagi. Põhja pärades on tõesti kõiksugu sellist kraami mis sae õlipumba ära kulutab.

T.
Vasta

Talupoeg teab, mida räägib. Viplala on ka kahe jalaga maa peal. Pole minagi aastakümneid saeketile poest õli toonud. Tõsi, mul üle olnud pigem käigukasti- kui mootoriõli. Setitamine ja kurnamine on sellisel juhul elementaarne.
Tõsi, ma pole elukutseline metsamees ka. Aga need pidavat nagunii harvesteride poolt välja suretatud juba olema....

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Kuidas vana mootoriõli suudab mootorit määrida ja jahutada, ometigi on mootori komponendid ulmeliselt pisemate lõtkudega ning täpsemad ja kapriissemad? Kuidas üks 'vana õli' saab nii halb olla, et keerab kohe sae pumba peeti ja ei määri piisavalt, et isegi saeplaat siniseks läheb? Samas suudab küll ja veel istuda olematu lõtkuga vända kaela ja kepsu vahel, hoida turbo töös ning hoolitseda ka õlipumba ja klapimajanduse ning nuka eest. Jahutada alt kolbe ning muud mudru. Ja seda kõike kordi jõhkramate koormuste juures kui mingi lollakas loksuv saekett suudab tekitada oma soones. Kuidas see kõik võimalik on?


Nii moodi suudab, et vanas õlis pole kleepeaineid, et ta ka plaadi küljes püsiks. Nagu pööret annad nii lendab nahhui sealt plaadi vahelt. Õige saeketi õli sisaldab kleepeaineid ja jääb plaadi ning keti külge muud vahet pole.
Vasta

Ei näe põhjust mingi vana mootoriõli kasutamisel saeketiõlina, selle setitamisel, kurnamisel, ringi valamisel jms mässamisel. Õige õli maksab u. 2 eur/l ja liitriga saab ikka päris palju saagida. Pealegi see õli ju ei põle ära, vaid suures osas läheb su oma metsa pinnasesse. Oleks OK vana õli metsa maha valada? Rolleyes Keskkonnasõbralikkuses vist ikka väike vahe on neil õlidel?
Vasta

Keskkonnasõbralikkusega pole arvatavasti kindlasti seotud nende mõlema variandi puhul. Kui keegi kuskil tahaks,et asi oleks keskkonnasõbralik siis tehku ka see reaalselt võimalikuks mitte et osta jah näe meie öko toodet.....mis maksab kordi rohkem. Ja ennem peaks vist sõjad ja lennukitega lendamise ära keelama... Big Grin  Ilmselt kedagi ei huvita see säästmine ja looduse hoidmine. Ja meie punnitamised siin on üsna lahjad võrreldes sellega kui õhta Viljandi ligidal taevasse vaadates lennukeid lendamas näed. Kahte-kolme "kärbest" näed taevas lendamas,tuled vilguvad...
T.
Vasta

[quote='Marko' pid='459433' dateline='1537477928']
Talupoeg teab, mida räägib. Viplala on ka kahe jalaga maa peal. Pole minagi aastakümneid saeketile poest õli toonud. Tõsi, mul üle olnud pigem käigukasti- kui mootoriõli. Setitamine ja kurnamine on sellisel juhul elementaarne.


Mul  ka kadunud naabrimees keeldus kunagi oma tuttuuele Partnerile poest õli ostmast. Ammutas teedevalitsuse räästa alt tünnist pinnalekerkinud vana teehöövli õli, tegi sellest nii küttesegu kui pani ketimäärimiseks. Järgnevad 15 aastat käis aga pidevalt rääkimas kui hea saag tal on ja kui hästi selle vana õliga kokku hoiab. Ainult ei kuulnud selle aja jooksul kordagi tema poolt sae häält ega näinud ka seda saagi rohkem...
Vasta

Millised kogused peab ära saagima, et saeketi õli hind mingitki rolli mängiks??? Kusjuures siis peaks ju selle saetööga raha teenitama...
No ostad kõige kallimat a'la  Oregoni, Lotose või Yacco tippõli, maksad 3-4 euri liitrist. Sama ka Stihli oma õliga jne. Aga võid ka odavat Eurot jms, saad "tervelt" euro liitri odavamalt...

See on sama teema normaalse bensiini kasutamisega: iseenda ja Looduse tervis maksab ikka niipalju rohkem, et Mõtlev Inimene elik Homo Sapiens võiks vana saasta tarbimisest loobuda. Ma olen vaadanud, et üks 5 liitrit õli saab otsa koos 5 kanku/25 liitri Aspeniga, seega kogukulu ~100 eurot. Kui võtta praegune metsamaterjali hind metsas platsil, siis see on rahaliselt kuni 3tm palki lõigata...  Reaalselt on see ÜKS PAAGITÄIS tööd, siis on materjalide hind tagasi teenitud. Ma tõesti mõnikord üldse ei mõista...
Vasta

(21-09-2018, 10:52 AM)PlyVal64 Kirjutas:  See on sama teema normaalse bensiini kasutamisega: iseenda ja Looduse tervis maksab ikka niipalju rohkem, et Mõtlev Inimene elik Homo Sapiens võiks vana saasta tarbimisest loobuda. Ma olen vaadanud, et üks 5 liitrit õli saab otsa koos 5 kanku/25 liitri Aspeniga, seega kogukulu ~100 eurot. Kui võtta praegune metsamaterjali hind metsas platsil, siis see on rahaliselt kuni 3tm palki lõigata...  Reaalselt on see ÜKS PAAGITÄIS tööd, siis on materjalide hind tagasi teenitud. Ma tõesti mõnikord üldse ei mõista...

Jah,nii ta on aga kui matsil kankud vanaõliga täis ja kuurinurgas siis käib arvestus mõne muu asja järgi. Big Grin
Vasta

Metsa minnes võiks sae üldse koju jätta ja puudega hoopis rääkida. Kui piisavalt kaua rääkida, kukub puu ise ümber. Pärast tulevad põdrad ja liblikad kätt pidi tänama ning jänkukesed toovad tänutäheks porgandeid ja kapsaid.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

(21-09-2018, 12:16 PM)viplala Kirjutas:  Metsa minnes võiks sae üldse koju jätta ja puudega hoopis rääkida. Kui piisavalt kaua rääkida, kukub puu ise ümber. Pärast tulevad põdrad ja liblikad kätt pidi tänama ning jänkukesed toovad tänutäheks porgandeid ja kapsaid.

Big Grin Big Grin Big Grin

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta

Lollakad,mitte rääkima vaid ikka kallistama! Big Grin
Vasta

Ei kallista midagi valan paagi mingit odavat vaadist müüdavat ketiõli ja sirkelk üüber 98 täis ning kukun tossutama nii mis kole Big Grin
Et ökom oleks võib ju seda 5eur/liiter biolagunevat õli ka kasutada või toiduõli, siis mets mõnusat pannkoogi lõhna täis Rolleyes
Vasta

(21-09-2018, 15:51 PM)maisalup Kirjutas:  Ei kallista midagi valan paagi mingit odavat vaadist müüdavat ketiõli ja sirkelk üüber 98 täis ning kukun tossutama nii mis kole Big Grin
Et ökom oleks võib ju seda 5eur/liiter biolagunevat õli ka kasutada või toiduõli, siis mets mõnusat pannkoogi lõhna täis Rolleyes

Kusjuures olen aastaid sael kasutanud 98-t. Igal juhul viimane peale maikuud ostetud 98 annab vingu, varem pole nagu tundnud. Aga noh statist sai sirkel eks peabki vahe olema.
Vasta

(20-09-2018, 22:35 PM)v6sa Kirjutas:  
(18-09-2018, 10:42 AM)Walter Kirjutas:  Küsiks targematelt ühe probleemi kohta. Nimelt läheb kett saagimise ajal nii kuumaks et plaadi alt lausa ripub, samas jahtub maha ja on jälle pingul. Lõigates viskab puidu kärsakat. K
...

Mida lõikad?
Kas kett lõikab või kulutab?
On ikka õigetpidi peal?

Viimati värsket tuulemurdu. Tundub tõesti et rohkem nagu kulutab kuna viskas ka puidu kärsakat ja peab peale vajutama et lõikaks. Lõikepind kah kohati tumedam et mitte öelda pruun. Panin kohe ka just teritusest tulnud keti ja ikka sama jama. Kas ketti annaks ka valetpidi peale panna? Big Grin Saag muidu 346XP, 15" plaat, kõik originaal, läbijooks ca. 15 paagitäit selle plaadiga.
Nagu ütlesin plaat on kuidagi imelikult kulunud, soone üks serv on madalam. Seetõttu kahtlustangi et kett jookseb viltu soones, lõikab valesti ja kuumeneb. Miks see on toimunud ei tea. Lükkasin seda ebatasasust ühtlasemaks viiliga, proovinud pole ja mida edasi ei teagi - võtan vist uue plaadi ja keti ning proovin. 
Kas Husku poest lahtist ketiõli á 1€/liitrist osta on koššer või peab kallimat otsima?

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta

(21-09-2018, 05:57 AM)maisalup Kirjutas:  Nii moodi suudab, et vanas õlis pole kleepeaineid, et ta ka plaadi küljes püsiks. Nagu pööret annad nii lendab nahhui sealt plaadi vahelt. Õige saeketi õli sisaldab kleepeaineid ja jääb plaadi ning keti külge muud vahet pole.

Selle jutu peale tuleb meelde isa kunagine pakkude lõikus Druzbaga. Oli vist miskit katki selle käsilingiga õlitussüsteemi juures. Igatahes enne igat uue paku lõikamist kasteti saeplaat pikka õli vanni natukeseks ja seejärel jälle lõigati pakk ära.
Kui ikka õlipump korras, siis annab ta lõikamisel pidevalt õli peale ja ei ole nii, et viskab olemasoleva minema ja kett jookseb kuivalt.
Selge on see, et õige saeketi õli on parem. Aga kui tegu talupidamisega ja jääb masinate hooldusest ka õli alles, siis saab ka selle ilusti ära kasutada. Loodushoiust rääkides, siis selle vana õli utiliseerimisega ka kulub loodusresursse. Samuti poes müüdava saeketiõli tootmiseks on raisatud resursse ja saastatud ilma. Nii et asi on suhteline.
Loomulikult ei ole mõtet hakata säästma nii, et osta grammike odavamat vene M-10 mootoriõli õige saeketõli asemel. See kokkuhoid on tõesti juba küsitav.
Meie majapidamises ka üks 15 aastat tagasi kasutati isegi vana mootoriõli. Lõigati metsa müügiks ja ei jooknud ükski õlipump kokku.
Nüüdsel ajal enam süsimusta tõrva saagi enam valanud pole. Traktoritest jääb kuldset 80w-90 ja hüdro-käigukasti õli piisavalt üle.
Ja ei ole veel plaadi siniseks minemist näinud. See ikka muude asjade tulemus, eriti terituse. Ja teritus ei ole mitte viiliga paar korda tõugata igat hammast. Tähtis ka kõrgusehammast maha viilida jne.
Võin kindlalt väita, et enamus ei oska ketti õigesti teritada, samuti plaati hooldada. Ja nii saele peale pressimisega ja puutolmu lendamisega need plaadid siniseks lähevad.
Üks konkreetne näide veel. Isetehtud kettsaeraam. Varemalt, kui terituspinki polnud ja sai viiliga jamatud. Tõesti, plaat kippus suht ruttu siniseks minema, ei aidanud ka spets õli. Kindlasti viiliga hea tulemuse saamisel on mängus ka inimfaktor, mis minu puhul ilmselt kehvake.
Kettsaeraamil veel see asi, et lõigatakse ju 5m korraga, ehk koguaeg valu peal. Ja ei aita see hea õli ka, kui hambad magusalt ei võta.
Nüüd, kui terituspink olemas, siis vahe viiliga võrreldes ikka tuntav. Lõikamine ikka tehaseketiga võrdne. Ja pole see terituspink ka nii ahne, nagu keegi siin eespool väitis. Et umbes iga korraga millimeeter hambast läinud.
Ilmselt on tegu logu või kehva pingiga, mille kiigevõll terituskettal niimoodi sinna tänna töllerdada laseb vastavalt käesurvele.
Oregoni pingiga ei ole seda täheldanud.
         
Vasta

mina mainisin seda millimeeter korraga võtmist. ja teenusena ketiteritajate kontekstis.
samamoodi kirjutasin, et ise sipsides saab suurusjärk väiksema ampsuga hakkama.
Vasta

(21-09-2018, 20:39 PM)diesel Kirjutas:  mina mainisin seda millimeeter korraga võtmist. ja teenusena ketiteritajate kontekstis.
samamoodi kirjutasin, et ise sipsides saab suurusjärk väiksema ampsuga hakkama.

Kui kettsaeraamiga päev otsa lasta, siis tuleb neid teritusi ikka omajagu. Kui iga korraga peaks millimeeter maha minema, ulme.
Pingiga saab lasta ka nii, et õrnalt ainult teritusketas puudutab.
Selle üle küll ei vaidle, et viiliga on hambakulu kindlasti mõnevõrra väiksem.
Kui nüüd selle viiliga kordi sipsitud ketiga ükskord pingi alla jõuab, võib ka asi selles olla, et lihtsalt hambad suure erinevusega.
Mõni saanud naela, kivi. Hambaots rohkem kahjustada saanud. Viiliga saab igat hammast eraldi praavitada, pink laseb kõik ühepikkuseks ja õigeks. Siis aga arvestatav osa hammastest läinud.
Vasta

peab tunnistama, et ma ei saa enam asjast aru.
vaielda ka ei viitsi.
ilmselt ma ei oska siis piisavalt arusaadavalt kirjutada.
proovin lühikeste lausetega.

väitsin millimeetri maha käiamist keti teritamise teenuse tegijate kohta.
ja väitsin, et ise käiates saab suurusjärku väiksema ampsuga hakkama.
viil on tore asi. las oskajad kasutavad.
mina ei oska ja lasen oma kätega, oma käia peal, oma ketid teravaks.
ehk siis ma olen su käiajutule kogu aeg kaasa kiitnud, mitte vastu vaielnud.
Vasta

(21-09-2018, 21:09 PM)diesel Kirjutas:  ... oma käia peal, oma ketid teravaks.

Minu viga, aed ja aiaauk. Tõlgendasin sipsimist viili kategooriasse kuuluvat, aga eelmisel leheküljel millimeetri jutu juures on sõna käi ilusti olemas.
Põlva saepoe tegijad küll nii ahned pole. Et nii palju juba maha võtta, peab vist mitu ringi juba ketile peale laskma. Ühekorraga isegi
meelitades raske hammast mitte siniseks saada.
Aga mida rutem pingi all kett otsa saab, seda ennem saab ju jälle uue müüa.
Vasta

(21-09-2018, 16:53 PM)Walter Kirjutas:  ....
Tundub tõesti et rohkem nagu kulutab kuna viskas ka puidu kärsakat ja peab peale vajutama et lõikaks. Lõikepind kah kohati tumedam et mitte öelda pruun. Panin kohe ka just teritusest tulnud keti ja ikka sama jama. Kas ketti annaks ka valetpidi peale panna?
...

Saab panna küll, ainult joosta ei tahaWink

Kui lõikehammas ja puruhammas on õige kuju ja kõrgusega, siis jääb üle mingi keti anomaalia. Viltukulunud latt peaks pigem kaussi tõmbama, mitte lihtsalt siniseks keetma.

Kui teise latiga keti lõtvumise-pingutumise anomaalia kaob, siis tuleb oma arvamust korrigeerida. Ole hea ja anna teada, mis lahendus oli.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne