Kellel milline vanajalgratas?
#1

Kuna igal vanatehnikahuvilisel peaks lisaks statsionaarmootorile ka vanajalgratas olema, siis tekitaks prooviks siia uue teema. Praegu liigub vanajalgrattaid vanametalli peaaegu sama usinalt kui Moskvitze ja Zapakaid. Jalgrattavabrikuid aga oli vanal ajal ikka roppu moodi ja Eestisse ka mitmesugust kraami jõudnud. Kui kellelgi on huvi ja viitsimist võiks teada anda oma velodest, näidata pilte ja vahetada infot. Korraldatakse ju meil vanajalgrattainimeste kokkutulekutki, mõni mees töötab jalgrattamuuseumi loomise nimel, lätlastel jälle on juba. Kas keegi teab Rootsis kohta kus oleks koondatud vanajalgrattaid (muuseumi)?
Vasta
#2

Ehh, mu vanaemal on mingi vana(?) \"naistekas\" millel alatasa kummid tühjaks vajuvad ja pidurid ei tööta kah korralikult(jalgpidur). Muidu toredad aparaadid a marki ei tea ühelgi vanal jalgrattalToungue
Muuseas need autod on Moskvitš (Moskvich) ja Zaparosets ehk siis Mosse ja Sapakas.

Maamees linnast.
Vasta
#3

21-aasta pikkuse kogumise järgi peaks mul ligikaudu 80 vanajalgratast olema. Panen siia nimekirja neist, mis on hetkel kas põhjalikult või siis vähemalt vaatamisväärseks restaureeritud. Eks paljud on neid erinevatel vanasõidukiüritustel viimase 6 aasta jooksul ka näinud.

1. The King Alfred, inglise sportratas, 1922
2. Corvette, Saksamaa, 1925
3. Excelsior, Inglise osad, Eestis kokku ehitatud, 1926
4. Crescent de Luxe, Rootsi, 1939
5. Husqvarna, naiste, 1939
6. Laanbergi kolmerattaline kaubaveojalgratas, Eesti, 1940
7. Wanderer, Saksa sõjaväeratas, 1940
8. ETK Originaal, Tallinnas asunud ETK rattatehase üks viimaseid rattaid, Saksa ajal tükkidest (arvat laojääkidest) kokku pandud (1942-43)
9. Diamant, saksa reparatsiooniratas, 1950 (sain täiesti uuena, polnud meetritki sõitnud)
10. Riga, naisteratas, 1957 (välimus nagu uuel, pole praktiliselt sõitnud).
11. Rootsi sõjaväejalgratas Monark, 1962
12. Rootsi sõjaväejalgratas Monark, 1964

Ülejäänud ligi 70 ootavad oma aega. Neist nii kümmekond on veel enamvähem komplektsed ja põhimõtteliselt töökorras, aga nende korrastamist ei saa restaureerimiseks nimetada.

Muide, just eile sai Tallinnas ehitatud Laanbergi kolmerattaline kaubaveojalgratas peale mitmeaastast restaureerimist mul kuuri alt välja. Kui veab, siis näeb seda haruldust (minu andmetel üks kahest säilinud eksemplarist) sajandisõidul ehk... Wink

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#4

Valdo, ma vaatan et nii mõnigi jalgrattamark on/oli korralik mootorrataste või autode tootja (Exclesior, Husqvarna, Corvette(see vist eraldi midagi ei tootnud aga kõva (auto)mudel on küll), Riga. Muid nagu ette ei tule)

Maamees linnast.
Vasta
#5

Praegu on naistejalgratas Golden Sterling ja Saksa sõjaväe meestejalgratas 1942 a.väljalase.Kui muidugi sõjaväe jaoks
eraldi mudelit üldse tehti.Need siis sõidavad.Poolik projekt on
naistejalgratas Excelsior.

1985 Lada 1300 SL
Vasta
#6

Ereliukas 8, Läti NSV, pakendis 80-ndad
Triumph, Inglise, 1936
Monark, Rootsi sõjavägi, 1966

Ja kamaluga veel igasugu mitte 100%-list originaalsust: Husqvarna 1928, FN 1930-ndad, Dürkopp 1930-ndad, GAZ 1950-ndad, Marathon 1920-ndad ja mõmmi pildiga kolmene 1950-ndad (viimane on muidugi tütre oma).

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#7

arvi100 Kirjutas:... Saksa sõjaväe meestejalgratas 1942 a.väljalase.Kui muidugi sõjaväe jaoks
eraldi mudelit üldse tehti.

Tehti ikka spetsiaalseid mudeleid. Eripäradeks olid:

1. Kroomi/nikli täielik puudumine. Igal pool (sh rattarummude peal) oli poolmatt must värv.

2. Rantääristega rehvide asemel traatääristega rehvide kasutamine. Velg sarnanes 98 ccm mootorratta veljele profiilis, aga oli mõõtmetelt väiksem. Muudel Saksa ratastel ei ole selle kujuga velgi näinud. V.a. 1940ndatel reparatsiooni jaoks kokkupandud isendid, mis osalt komplekteeriti sõjaväerataste laojääkidest (ühe sellise 48.a naisteratta sain Võrust).

3. Tihti tugevdatud esikahvel.

4. Kergesti eemaldatav leistang enamikel.


Minul on peaaegu komplektne Wandereri sõjaväeratas 1940. aastast. Restaureeritud vaid osaliselt, kuna otsustasin jätta osalt rikutud originaalvärvi. Kes Võhmas 2004 augustis käis, see nägi.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#8

kass Kirjutas:Küsimus: kuidas oskate väljalaske aastat nii ilusasti täpselt öelda?

Torpedo tagarummuga isenditel on aastaarv rummul ja igal tükil peal. Muudel rummudel on tihti aastaarv kas koonuse peal, laagriseparaatori peal (Star) või siis ketiratta peal.

Rootsi masstoodang-rataste kohta olen aastaarvu taastanud raaminumbri järgi Rootsi vanajalgrattaklubi ligikaudse andmebaasi põhjal.

Muudel asjadel on see juhuse- ja õnnemäng. King Alfredil tuli leistangi toru seest välja sedel esimese omaniku andmete ja aastaarvuga. Osade rataste \"lugu\" on täpselt teada, st perekonnas säilitatud, sh soetamise aasta. Osa olengi hinnanud ligikaudselt. Eesti masstoodangu-rataste (Are, ETK, Kr. Saar) korral tean ma ka ligikaudu, millise raaminumbriga asjad mis aastasse võivad kuuluda. Laanbergi 1940. aasta on taastatud (90% tõenäosusega) Linnaarhiivi materjalide põhjal.

Ma olen seda temaatikat ju sihikindlalt ja süstemaatiliselt üle 10 aasta uurinud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#9

Noh alles veel vanaema ETK jalgratas.Sõidab. Kuna oli viimased 25 aastat aktiivses kasutuses siis... sõidab. Vanaisa meesteka millel kõik embleemid ja kleepsud küljes viis üks sugulane minema ja \"unustas\" kuhugi .Tol hetkel mul sõnaõigust polnud.Sad
Vasta
#10

Mul ka miski militaar kodus, mnis täpselt, ei teagi. Kahjuks osaliselt rikutud. Õige on raam, keskjooks, rattad, vändad(äkki leian pedaalid ka), porilauad. Jube kerge jooksuga ratas. Äkki Valdo või keegi teine asjatundja suudab asja tuvastada. Asjalikule kollektsionäärile kingin ära, ema luba olemasBig Grin Nimelt see ema lapsepõlve ratas ja kunagi ammu superhästi hoitud. Aga siis tuli isa ja tegi sellest tuletõrjepunase võidusõiduka. Ja mina nooruses olin sunnitud katkise kahvli ning lenksu ka veel ära vahetamaSad
Vasta
#11

Kust maalt tänapäeval jalgratast uunikuks loetakse? Kas ka 25 aastat Big Grin või on tegelt juba kõik Nõukogude päritolu rattad ka uunikud sest põhimõtteliselt neid enam ju ei kasutata, kuna uued ja modernsed rattad on üliodavaks muutund.
Endal siiski päris uunik rattaid ple, aga on originaalvärvi ja embleemidega :M Ukraina`75,N PVZ (50`lõpp või 60`algus, taga ümmargune helkur ja raaminumber 260!), N PVZ`67 aasta. Teistsugused emlbleemid+ ovaalne helkur taga.
Vasta
#12

Mul on roheline \"naistekas\" riga numbriga KJ 65 0089
Vasta
#13

mossepower Kirjutas:Kust maalt tänapäeval jalgratast uunikuks loetakse? Kas ka 25 aastat Big Grin või on tegelt juba kõik Nõukogude päritolu rattad ka uunikud

See teema on Eestis reglementeerimata, järelikult võib lähtuda üldisest uunikute määramise tärminist 25 aastat ja vanem aga tegelikult võib suhtuda ka vabalt ja hinnata asju huvitavuse ja originaalsuse seisukohast. Vanajalgrattaselts \"Wiru\" kokkutulekule (12.-13. august Mulgimaal) on oodatud kõik, kel viitsimist natukenegi sõtkuda vanaaegsel moel, kedagi ei aeta ära.

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#14

endal on Anker-sichelrad 1935 nn \'sirpkahvliga\', meeste Raleigh 1933, meeste Dürkopp 1898 (kardaaniga) , Columbia 1901 (puuvelgedega, plokkketiga,aastaarv tuvastatud tagarummu tüübi põhjal esimene vaba jooksu ja jalgpiduriga Columbia), naiste Phillips , 30-nendate lõpp.

Lisaks on Eestis muudel omanikel huvitavamatest eksemplaridest ka Columbia 1898-99 ja Rossija tandem (plokk-ketiga, enne 1912 valm.) ja Wiru jäänused u 1910
Vasta
#15

U- ja ristikheina embleem on Union- rummud ja kodarad. S võib olla nii Saar kui Sterling
Vasta
#16

Excelsior, Inglise osad, Eestis kokku ehitatud, 1926 - Kui see oli kurtna laadalt saadud, siis oli see kunagi minu oma.
Vasta
#17

Sõidurattaks on 30-date Pofabor. Hetkel tänapäevase käiguvahetusega ja kitsaste võiduka topeltvelgedega. Väga mugav ja väga väle liikur. Muidu on kõik peale porilaudade ja sadula olemas ja uute detailide paigaldamisega midagi keevitatud ega viilitud ei ole.
Naiste Lippert. Leidsin vaid lausroostes raami, sellele otsisin suvalisi vanaaegseid juppe külge ja seegi sai tänapäevased jooksud. Sellega sõidab praegu sõbratar.
Inglise LBC. Selle ostis vanaisa 1927.aastal, kui oli 14-aastane. Alles on vaid raam ja lenks, ülejäänud jupid on ka vanaaegsed, muist vanametallist leitud, muist Kurtnast ostetud. Sõidab.
Kõige komplektsem on LeFuran, aga on hetkel laiali, raam on puruks. Plaanin restaureerida täielikult.
Viimane rattarestaureerimine oli isa Sputniku taastamine, selle oranz metallikvärvgi sai segatud punasest ja kollasest nitrovärvist ja sisse sai alumiiniumpulbrit segatud. Originaalmärgid sai digifotokaga maha pildistatud, parandatud ja koopiakeskuses kleepekapaberile taastrükitud. Rattad ja käigud said ka tänapäevased, pidurid jäid originaalid.
Vasta
#18

Bling Bling Kirjutas:Excelsior, Inglise osad, Eestis kokku ehitatud, 1926 - Kui see oli kurtna laadalt saadud, siis oli see kunagi minu oma.

Ei. Tallinnast käest ostetud mõned aastad tagasi. Peale 1960ndaid ei olnud ilmavalgust näinud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#19

PlyVal64 Kirjutas:Äkki Valdo või keegi teine asjatundja suudab asja tuvastada. Asjalikule kollektsionäärile kingin ära, ema luba olemasBig Grin

Kui Sa mind tõsiseks kollektsionääriks pead, siis olen huvitatud! (Kui Sa juhtumisi sajandisõidu teises pooles osaled, siis ehk näed mingit murdosa minu kollektsioonist, sh minu restaureerimise näidist/kvaliteeti.)

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#20

Mul on selline ratas mille margiks on PALLAS,isa tõi vanasti soomest,praegult on tagajooks katki ja nüüd seisab.
Kas kellegil on sellest veel mingit informatsiooni???
P.S. Võin ka ära müüa kui kellelgi huvi on.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne