Kellel milline vanajalgratas?
#21

MiNiFooB Kirjutas:Mul on selline ratas mille margiks on PALLAS,isa tõi vanasti soomest,praegult on tagajooks katki ja nüüd seisab.
Kas kellegil on sellest veel mingit informatsiooni???
P.S. Võin ka ära müüa kui kellelgi huvi on.

Pallas oli 1930ndatel ketikaitseid kui rattatarvikuid valmistanud firma. Kr. Saare naiste \"Original S\" 1938.a. oli nt Pallase ketikaitsega varustet. See muidugi ei välista, et ka terveid rattaid sama firma märgi alt toodeti.

Kui saaksin pilti näha, siis võiksin täpsemalt kommenteerida. Ja muide - väga kasulikud on tagarummu peal olevad kirjad. Sealne kahekohaline arv on tihti aastaarv muide...Smile

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#22

Mul on Pallase pakiraam, kui huvi, annan ära
Vasta
#23

Mul on vanematest jalgratastest üks riga naistekas tõenäoliselt u. 60ndatest, originaalis allolnud rattad olid suht kõverad ning puudu oli ka palju kodaraid. Plaanis kunagi mingid sirgemad rattad alla saada ning liiklema hakata. Originaalvärv ning embleemid tunduvad olevat üsna hästi säilunud, kuid porilauad on omandanud kerge rooste. Transportimise tõttu hetkel juppidena.

Ja siis on veel mingi vene meestekas, kui selle isendi sain, siis oli temast ehitatud sääreväristaja. Tõenäoliselt ORJOL nimeline isend 26\" ratastega. Tagaratas on ka olemas, kuigi pildil pole näha. Annan tasuta ära, kuid jätan omale õiguse uut omanikku valida.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta
#24

Sain veits rohkem informatsiooni oma jalgratta PALLAS kohta,vaatasin järgi et raami embleemi peal on mingisugune ´indiaanlase pea´ja selle all kiri PALLAS ning selle all veel üks kiri extra prima fabrikat,raaminumber on 2122804 sellest ma ei loe midagi välja?mis aasta liikur on?
Veel niipalju et maal nägin ühel tuttaval vanamehel ka jalgratast mis oli vist erinevatest osadest kokku pandud,raam oli päris vana 41 aastast,esiporikal oli tammetõru ja mingi puuleht,huvitav mille porikas see on?
OOtan vastuseid
Vasta
#25

MiNiFooB Kirjutas:Veel niipalju et maal nägin ühel tuttaval vanamehel ka jalgratast mis oli vist erinevatest osadest kokku pandud,raam oli päris vana 41 aastast...

Mille järgi Sa aastaarvu tuvastasid? Raamil ei olnud kuni 1950ndate aastateni siinmail reeglina ühtki viidet valmistamisaasta kohta.

Aastaarvu saab kergelt tuvastada Torpedo-tüüpi tagarummuga isendite korral - neil on see rummul peal. Muude tagarummudega isenditel on ka vahgel aastaarv peal, kuid tihti mitte. Vahel harva leiab aastaarvu esi- või tagarummu sidedetailidelt (koonustelt ja mujalt).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#26

See vanamees ütles et ta oli selle ostnud 41 a uuena.
Vasta
#27

Mul selline ratas. Minu kätte sattus asi 1992. aastal. Seejärel tegin kõigepealt talle kerge remondi ja kasutasin isendit kuni 1995. aasta suveni ,mil asi otsese vajaduse puudumisel seisma jäi. Hiljem olen ta küljest teiste (vene) rataste remondiks vajadusel juppe võtnud (rattad jms.).
Tootjatehast ei tea (Embleem puudus juba ratta minu kätte sattudes.) ,kuid arvan ,et tegu pole vene rattaga. Kahjuks asendasin tollal oma rumalusest rattal veel küljes olnud juhtraua originaalkäepidemed vene omadega. Keskjooks logises hirmsasti ,kuid kuna vene omad ei sobinud ,siis jäi see õnneks ümber tegemata ja teenis mind algupärasel (?) kujul. Teine kandiline vänt on ehk kah kusagil alles ,ehkki asendasin selle hilisema vene omaga ,s. t. ovaalse ristlõikega. Rattad olid tal muidugi juba isendi minu kätte sattudes vene omad ,pedaalide kohta ei mäleta ,kuid need vahetasin kah kohe hilisemate vastu. Porilaudade algupärasuse kohta ei tea ,kuid usun ,et vaevalt nad originaalid on.
Käesoleval ajal seisavad ratta jäänused kasutult. Koukisin nad spetsiaalselt pildistamise jaoks välja ,kuna avastasin foorumist käesoleva teema.

http://img62.imageshack.us/img62/8573/ja...ize1iq.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/5122/ja...ize3hb.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/276/jal...ize9fp.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/3091/ja...ize2br.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/1668/ja...ize1uk.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/2814/ja...ize9bl.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/6034/ja...ize1gl.jpg

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#28

Inglise ratas kindlasti, kõige enam sarnaneb BSAga, aga BSA-l olid tähed hammasratta ornamendis. BSA-l polnud embleemi kah, õigemini et oli, aga peale trükitud, mitte messingplekist löödud.
Vasta
#29

Kuna Bsa ja ka Raleigh (eriline, torujas esikahvli kroon) on välistatud, võivad veel kõne alla tulla näit. Humber, Rudge, Sunbeam või mõni Hollandi mark-olid inglise omadega küllalt sarnased.
Vasta
#30

Hetkel siis 3 erinevat Rootsi sõjaväe Monarki ja 1 Crescent. Viimane on antud tänu pitsitavale ruumipuudusele mu ema igapäevakastusse.

Puhh
Vasta
#31

Puhh Kirjutas:Hetkel siis 3 erinevat Rootsi sõjaväe Monarki ja 1 Crescent. Viimane on antud tänu pitsitavale ruumipuudusele mu ema igapäevakastusse.

Äkki avalikustad Monarkite raaminumbrid/valmistamisaastad? Ning millse Crescendiga tegu? Kas 1930ndate rattaga, kus porilaual tüdruku ja kuusirbiga hõbekuju? Või sõjajärgsega (neid siin ka palju liigub)?

Minul on 1939.a meeste-Crescendi luksmudel (100% orig., restaureeritud, käinud paljudel üritustel) ning kaks Rootsi sõjaväe Monarki 1960ndatest (üks 26\" jämedate rehvidega, teine 28\" peentega). Lisaks veel üks hallikasvalge 1957. aasta 26\" ratastega meeste-Crescent (ca 85% orig) ning paari 1930ndate Crescendi riismed...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#32

Suursõidu ajal Antslas pärisin sinult aru nende Monarkide kohta. Lubasid lahkelt vaatama tulla.
Aga raaminumbrid panen sulle kirja, ilmselt privasse ja homme.
Crescent on ikka uuem, arvan et 50-ndad.

Puhh.

valdo Kirjutas:
Puhh Kirjutas:Hetkel siis 3 erinevat Rootsi sõjaväe Monarki ja 1 Crescent. Viimane on antud tänu pitsitavale ruumipuudusele mu ema igapäevakastusse.

Äkki avalikustad Monarkite raaminumbrid/valmistamisaastad? Ning millse Crescendiga tegu? Kas 1930ndate rattaga, kus porilaual tüdruku ja kuusirbiga hõbekuju? Või sõjajärgsega (neid siin ka palju liigub)?

Minul on 1939.a meeste-Crescendi luksmudel (100% orig., restaureeritud, käinud paljudel üritustel) ning kaks Rootsi sõjaväe Monarki 1960ndatest (üks 26\" jämedate rehvidega, teine 28\" peentega). Lisaks veel üks hallikasvalge 1957. aasta 26\" ratastega meeste-Crescent (ca 85% orig) ning paari 1930ndate Crescendi riismed...
Vasta
#33

Puhh Kirjutas:Suursõidu ajal Antslas pärisin sinult aru nende Monarkide kohta. Lubasid lahkelt vaatama tulla.
Aga raaminumbrid panen sulle kirja, ilmselt privasse ja homme.
Crescent on ikka uuem, arvan et 50-ndad.

Kiire inimese asi... kindlalt tulen vaatama, kui Sulle sobib! Aga... augusti lõpupoole. Varaseima ajana järgmisel nädalal (see nädal kahjuks ei saa).

Lihtsalt... ma olen enda omadel identifitseertinud nii raaminr kui aastaarvud. Ja numbrid jooksevad järjest.

50ndate Crescenti oleks ka huvitav vaadata, et näha, mis on minu 1957.a. isendiga võrreldes teisiti.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#34

Sillu Kirjutas:Mul selline ratas. Minu kätte sattus asi 1992. aastal.

[...]

Käesoleval ajal seisavad ratta jäänused kasutult. Koukisin nad spetsiaalselt pildistamise jaoks välja ,kuna avastasin foorumist käesoleva teema.

Leistangi kinnitus reedab, et 99,5% tõenäosusega tegemist inglasega (11-st minu käes olevcast inglasest on 7-l selline kinnitus). Pedaalid Vene omad 1970-80ndatest. Porilauad ka. Pakiraam kas kohaliku toodangu lisaseade või tüüpiline import-lisaseade. Sellist ketiratast kohtasin küll 1. korda.

Raami välismuhvid viitavad tõenäolisimalt 1930ndatele aastatele.

Muide - mis on plaanis asjaga peale hakata?

P.S. Sorry, varem ei saanud vaadata, kuna juulis olin puhkusel kohas, kus hirmaegalne net oli (pilte ei saanud vaadata).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#35

valdo Kirjutas:
Puhh Kirjutas:Suursõidu ajal Antslas pärisin sinult aru nende Monarkide kohta. Lubasid lahkelt vaatama tulla.
Aga raaminumbrid panen sulle kirja, ilmselt privasse ja homme.
Crescent on ikka uuem, arvan et 50-ndad.

Kiire inimese asi... kindlalt tulen vaatama, kui Sulle sobib! Aga... augusti lõpupoole. Varaseima ajana järgmisel nädalal (see nädal kahjuks ei saa).

Lihtsalt... ma olen enda omadel identifitseertinud nii raaminr kui aastaarvud. Ja numbrid jooksevad järjest.

50ndate Crescenti oleks ka huvitav vaadata, et näha, mis on minu 1957.a. isendiga võrreldes teisiti.
Cresendist niipalju, et peaks enamalt jaolt originaalosadest koosnema, kuigi üht-teist on puudu. Kuna minu kätte sattus väga õnnetus seisukorras, siis tegin ta nädala ajaga, käepäraste vahenditega, sõidukorda. Värvivahetus ja mehhaanilise osa ülekäimine.
Emale oli ruttu ratast vaja, et saaks poissi hoidmas käia.Big Grin Varem pidi autoga tooma-viima.

PS. vaata privaati ka
Vasta
#36

Mul on selline huvitav jalgratas...
Raam nagu Saljut´il, kokkupandav, ainult et-meesteka mõõtu, rattadki meesteka omad. Ka ees on pakiraam. Porilauad kah samasugused nagu Saljut´il. Vene oma, teadagi. Millal neid tootma hakati? Eelmise suve hakul ma tema sain-oli väga hästi hoitud (värv kahjustamata), kuid omanik oli ta lihtsalt hoovivärava kõrvale jätnud, just selleks, et keegi ära viiks (pooled kruvid puudu, vändad logisesid). Tükk aega sõitsin, enne kui Everesti sain.
Praegu seisab keldris, ootab uusi väntasid (tõstsin need Everestile üle).
Vasta
#37

andris Kirjutas:vaatan et nii mõnigi jalgrattamark on/oli korralik mootorrataste või autode tootja (Exclesior, Husqvarna, Corvette(see vist eraldi midagi ei tootnud aga kõva (auto)mudel on küll), Riga. Muid nagu ette ei tule)

Minu teada tootis GAZ autotehas lastejalgratast \"Školnik\".

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta
#38

Sain endale meesteratta raami koos esikahvli ja lenksudega. Ees sildil kiri \"ILMARINE Eesti mudel\" Smile
Vasta
#39

Täna nägin ühel mehel läti naisterahva jalgratast, st läti ratast mitte naist. Raam nagu Rigal, selle järgi jäingi vaatama, et Riga ega kurk ta nüüd küll ei ole. Aitas kiri tagarattarummul mis küll alumiiniumvärviga ohtralt kaetud (isegi ka kummid!) Masin valmistatud Riga linnas G.Erenpreisi vabrikus, tegutses väidetavalt 1922-40. Tagaporilaud ja pedaalid vahetatud, esiporikas räbal, sadula pehme kate kadunud ja ketikaitse ära visatud. Rattad originaalid, haakmantli veljed, traatmantlid peale venitatud. silt ka puudu eest.
Küsite, et nojaa mis siis? No ei midagi! Et siis Gustav Erenpreisi G.Erenpreis Oruiginal 1937 peaks olema ka Saulkrasti muuseuumis.
Vasta
#40

kass Kirjutas:Täna nägin ühel mehel läti naisterahva jalgratast...
[...]
Masin valmistatud Riga linnas G.Erenpreisi vabrikus, tegutses väidetavalt 1922-40.
[...]
Gustav Erenpreisi G.Erenpreis Oruiginal 1937 peaks olema ka Saulkrasti muuseuumis.

Saulkrasti muuseumis on minu mäletamist mööda üsna mitu Erenpreisi toodangut. Janise idee on olnud kokku koguda kõik Lätis enne-1940 toodetud erinevad rattatüübid ja levinud markide osas on ta seda juba ammu teinud.

Minu erakogus on olemas praktiliselt komplektne Erenpreisi meesteratas 1935. aastast. Värv algne ja enamik kaunistusi näha, kuid nii värv kui ka kroom on väga tugevate roostekahjustustega. Säilinud on ka algsed (või vähemalt 1940ndatel tal all olnud) rantäärisega kummid, algne sadul ja leistang, helkur, kett jms. Puudu on mälu järgi vaid ventiilijubinad, kell, riistakott jm pudina-asju.

Kahjuks ei ole minu restaureerimisjärg selle rattani jõudnud, kuid loodetavasti mingil ajal ma ta vähemalt ehk korrastan ja komplekteerin.

Peale nimetet ratta on mul ühe naisterahva-Erenpreisi jäänused (raam + pudinad) ning hulk ird-tükke tagarataste, rummude, tagaporilaudade (nikli sees kirjad) jm näol.

Erenpreisi eripäraks oli muide asjaolu, et keskvõll ja vänt olid valmistet ühes tükis (kiilu polnud) ning ketiratta keskel vända otsas oli selline ca 8 cm läbimõõduga rumm,kuhu oli sisse valatud tekst (Erenpreis vms). Kui ma ära ei unusta, siis teen oma laoruumis ehk sellest detailist mingil ajal foto.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne