Kellel milline vanajalgratas?
#61

Indrek1 Kirjutas:Rootslaste peale ma ei tulnudki. Võib olla küll. Lenksukinnitus tundub küll sakslastest erinev.
[...]
Just praegu avastasin, et Sinu Crescent de Luxe`il ka sarnane kinnitus. Sellepärast mulle tunduski, et olen midagi taolist kusagil näinud.

Kindlalt rootslane. Minu 100% restaureeritud Crescendil jah täpselt sama. Pluss veel mitmel rattal/jäänusel, mis minu kätte sattunud. Ma ei tea, et keegi peale rootslase oleks lambiklambrit sellesse kohta paigutanud, reeglina käis see ikka kahvlilaagri stoppermutri alla.

Kahjuks ei näe ma raami esiotsa, kahvlit, nende profiili, leistangi profiili jms detaile. Seega ei saa ma endiselt midagi muud öelda, kui et kindlalt rootslane ja arvatavalt Crascent või Monark.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#62

valdo Kirjutas:
Indrek1 Kirjutas:Rootslaste peale ma ei tulnudki. Võib olla küll. Lenksukinnitus tundub küll sakslastest erinev.
[...]
Just praegu avastasin, et Sinu Crescent de Luxe`il ka sarnane kinnitus. Sellepärast mulle tunduski, et olen midagi taolist kusagil näinud.

Kindlalt rootslane. Minu 100% restaureeritud Crescendil jah täpselt sama. Pluss veel mitmel rattal/jäänusel, mis minu kätte sattunud. Ma ei tea, et keegi peale rootslase oleks lambiklambrit sellesse kohta paigutanud, reeglina käis see ikka kahvlilaagri stoppermutri alla.

Kahjuks ei näe ma raami esiotsa, kahvlit, nende profiili, leistangi profiili jms detaile. Seega ei saa ma endiselt midagi muud öelda, kui et kindlalt rootslane ja arvatavalt  Crascent või Monark.
Leistangi profiil on ka sama, mis Crescendil. Ma püüan lähiajal veel mõne pildi teha vähe parema valgusega.
Vasta
#63

Indrek1 Kirjutas:Leistangi profiil on ka sama, mis Crescendil.

Püüa pildile jäädvustada Rootsi ratastele iseloomulikud rattaraami figuuridega välismuhvid. Ka kahvli ülaosa pilt oleks suureks abiks. Ma tunnen nende järgi ilmeksimatult ära nii Crescendi, Vega, Hermese, Husqvarna jt siin levinud Rootsi rattad. Kui tegu pole siinmail haruldase mudeliga, peaksin selle ära tundma.

Leistangi kujusid on, muide, olnud Crescendilgi kolme erinevat. Vähemalt minu erakogusse on neid niipalju erinevaid sattunud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#64


Ei ole tal neid Monarkile ja Crescendile iseloomulike figuure välismuhvidel. Sellepärast ma tegelikult ei osanudki teda rootslase detailiks pidada. Pilte teen muidugi juurde. Hommikul kiiruga sai tehtud need kaks.
Aga selle eelpoolmainitud Adleri kohta ei ole ma veel 100% kindel, kas see ikka Adler on. A-tähega lambikinnitus viitab küll sellele ja raaminumber ka sobib. Samas vaatasin, et ka näiteks Dürkoppil esineb sarnast numbrit (seitsmekohaline, 11-algusega), küll varasemast ajast. Ega Sinu erakogus mõnda Adlerit ei ole, millega võrrelda?
Vasta
#65

Indrek1 Kirjutas:Ega Sinu erakogus mõnda Adlerit ei ole, millega võrrelda?

Üks enamvähem komplektne Adler on kindlasti. Peale selle peaks 2-3 Adleri raami ehk veel olema...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#66

Kas see "N" täht ei või äkki tähistada sellist Rootsi ratast nagu Nordstjernan? See mark oli Eestis enne sõda igatahes müügil, tootjaks Wiklundsi tehas.
Muid "N"-iga algavaid Eestis müüdud Rootsi rattaid pole mulle ette sattunud.
Vasta
#67

Sain sel nädalal vana Saksa ratta "JAGTRAD" omanikuks. Lenks ja sadul 30-nendatest, porilauad valed muu peaks olema originaal. Ketiratas haruldase mustriga, keskjooks kantvõlliga, kett 5/8 tolline. Rattad komplektsed- rummud vanad torpedod- esimene kirjadeta, keskelt peaaegu sama jäme nagu kuullaagrite kohalt, tagumine vana kotka kujutisega ja kirjaga: System Sachs Wien Berlin DRP & DRP. Peale seda veel mingi kribu, nagu poleks aastaarv, ilmselt kõigil seda polnud peal, kas kellelgi on sarnaseid või sama vanu (u 1910 a.)? Veljed kumerad rantmantlid, värvitud puuimitatsiooniga!!! Pilte veel üles ei saa. Torpedo tagarumm ka välise profiili poolest veidi erinev hilisematest (1920-40)
Vasta
#68

Kirjutaks ka siis oma rattavrakkidest.
1. BAM. Sildil Berlin-Aachener Motorenwerken G.M.B.H. Originaalist järel vaid raam ja kahvel. 90-ndatel tegin ta sõiduvõimeliseks vene rataste tükkidega.
2. Husqvarna. Vist, silt puudub. Leistangil puukäepidemed, ketirattal on H tähed. Kompleksusest puudu esiratas, esimene porilaud, ketikaitse jms pudinaid. Hirmsasti roostes.
3. Wanderer. Selle ratta leidsin 1990-ndate teisel poolel Tallinnast Magasini tänavalt keset teed vedelemas. Arvan, et asi visati naabruses olevast renoveerimisele läinud puumaja keldrist prügikasti. Tugevasti roostes, kuid tundub olevat üsnagi komplektne, esmapilgul puudu vaid ketikaitse ja esituli, tulehoidja alles. Bosch'i dünamo käib isegi ringi. Rattad on pikast seismisest roostetanud pooleks, st alumist osa ei ole enam, samas on ühe ratta kumm hästi säilinud. Sildil säilinud kiri Wanderer, lisatud silt esindajast Eestis (firma nimi ei ole hetkel meeles).
4. Abimootoriga jalgratas. Oli mu vanaisa oma. 80-ndate lõpus veel sõitsin sellega, jätsin komplektsena kuuri seisma. Kui hakkasin uuesti ratta vastu huvi tundma siis, leidsime vaid raami, kahvli, paagi, D4 mootoril puudus silinder. Kahvlil on vedrustus, raamil säilinud mootori ketikaitse. Raam on ilmselt koduste vahenditega lastud madalamaks, et oleks rohkem võrri moodi. Raamil silt СВЗ ja kiri, mis viitab Sverslovski rattatehasele. Puudu on porilauad.
Vasta
#69

krister Kirjutas:Kirjutaks ka siis oma rattavrakkidest.
[...]
Wanderer. ...  lisatud silt esindajast Eestis (firma nimi ei ole hetkel meeles).

Lier & Rossbaum? Sellline kandiline pikk ja madal silt ca  1x4 cm tehasesildist veidi allpool?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#70

valdo Kirjutas:Lier & Rossbaum? Sellline kandiline pikk ja madal silt ca 1x4 cm tehasesildist veidi allpool?

Jah. Sildid säilinud normaalselt.
Kuivõrd levinud/haruldane see Wanderer isend on? BAM? Husqvarnat on ilmselt rohkem.
Vasta
#71

Wanderer on nii must ja roostes, et hetkel on sealt raske midagi tuvastada. Asuvad pimedas lakas. Tegin seal ka mõned ülesvõtted, mis valguse puudumise tõttu eriti head ei ole. Kui huvi on siis otsin aja ja koha kuhu neid üles panna.
Vasta
#72

Mul üks pea-aegu komplektne Rootsi sõjaväeratas remonti ootamas.Aja ja rahaliste vahendite vähesuse tõttu peab see ratas vist kaua oma aega ootama.
Vasta
#73

krister Kirjutas:Wanderer on nii must ja roostes, et hetkel on sealt raske midagi tuvastada.

Raaminumbri saad ehk ikka sadula alt muhvi pealt ära vaadata? Selle järgi tuvastab väljalaskeaasta... mul on vastav tabel olemas.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#74

kass Kirjutas:Husqvarnasid vist neist 3-st tõesti meil kõige rohkem, vanemaid tüüpe vähem.

Eestis asuvate Husqvarnade peamine hulk pärineb aastaist 1935-40, sh nendest omakorda enamik aastaist 1937-39. Kõik Husqvarnad, millede raamninumber on kujul 5xxxxx, kvalifitseeruvad sinna ülilevinud piirkonda. Minul on sellest ajastust 3 ratast tehasevärvis ja komplektsed (1 Kurtna muuseumis) ning ligikaudu 10 ratast/projekti/raami veel lisaks.

Veidi haruldasemad on vanemad Husqvarnad, st 1930te algusest, kuigi ka neid liigub. Veelgi haruldasemad on 1920te lõpu Husqvarnad. Muide - vanema (1920te lõpu) naiste-Husqvarna tunneb ära sellisest raamist, kus kaks toru kulgevad leistangist allapoole ülaosas üsna üikalt paralleelselt ning neid ühendavad lühikesed torujupid on vertikaalsed. Minu erakogus on kaks sellist ratast - üke enamvähem komplektne, teine tugevalt roostes ja ümber ehitatud. Kolmanda sellise raami jätsin 1984. aastal metsa alla vedelema (kahjuks)...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#75

kass Kirjutas:Olemas suht kompl. naiste Husqarna nr,621218

Pakuksin väljalaskeaastateks 1939 või 40.

kass Kirjutas:ja teine naiste Husqvarna??? nr 70787 (paremal küljel) , sildi aukude vahe 48 mm, ketiratas 5-nurk. kodaratega, raam-hark kaunistustega,

Raaminumber ei viita Husqvarnale. Ketiratas võib viidata Monarkile. Kui näeks raami/hargi kaunistusi, siis võiks täpsemalt öelda. (Mis Monarkitesse puutub, siis mul kaks enam-vähem komplektset ratast + paar raami/jäänust.)

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#76

Mul näe vaid silt ühest vanemast jalgrattast alles .
See ratas on ikkagi vist üsna uus '70-ndad arvan!
v
Vasta
#77

Jep, rootsi Crescent suht hilisest ajast. Valdo räägib hõbedasulamist sildist, millalgi messingsilt hõbetatud?, siis alumiiniumsilt, pildil uuema tüübi alumiiniumsilt, vb veelgi uuemaid malle kleepsude vms kujul, ei tea.
Vasta
#78

kass Kirjutas:Valdo räägib hõbedasulamist sildist, millalgi messingsilt hõbetatud?

Igatahes 1930ndatel nägid Crescentide (vähemalt eksportvariantide) silt ja porilauakuju välja järgmised. Vähemalt silt on ise hõbedasulamist, sest üks poolkuu kukkus tal ära - juveliiri juurde joota viies ütles ta, et see on läbinisti hõbedasulam. Kuju näib olevat samast materjalist.

http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=13378 - lähem teave sellest rattast (mis hetkel asub näitusel Kurtna mootorrattamuuseumis).


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#79

Endal on Crescendi esimärk 1930-nendatest (Soomest saadud) ja see on küll messingist. Olen lasknud neid "poolkuunümfide" koopiaid valada pronksist- päris ilus tuleb kui ära kroomida (või hõbetada).

Olen näinud Soomes ka 1896 aasta veel Ameerika Crescenti- puuvelgedega, plokk-ketiga, 100% originaal- on praegu 1400 euriga müüa.
Vasta
#80

Vaadake ka www.cycelhistoriska.se - leidub ka ingliskeelsena.

Ise püüan praegu aretada oma rattale lenksu pealt käitatavat esiratast. eeskuju on 1894 rootsis käibel olnud Svea- ratas-pildid leiduvad samalt koduleheküljelt. Sellel rattal puudub esimene ketiratas, pedaalide asemel "heeblid". Kui saan enda variandi joonised valmis, püüan siia skännida.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne