Nõukogudeaegne põllutehnika, osa 2
#21

Sull7 Kirjutas:Nii ongi nagu Tractorist kirjutas.Püti ülaservas on vaateaken jälgimiseks et paska mootorisse ei tõmbaks.
...aga mis häält mootor teeb kui hapniku jaopärast antakse? Tahmab kõvasti?
Vasta
#22

kolz Kirjutas:
Sull7 Kirjutas:Nii ongi nagu Tractorist kirjutas.Püti ülaservas on vaateaken jälgimiseks et paska mootorisse ei tõmbaks.
...aga mis häält mootor teeb kui hapniku jaopärast antakse? Tahmab kõvasti?
Mu isal oli kunagi töömasinaks T-40 4tonnise pütiga. Vaakumi sai korstnast ehk summutist, mingi imelik süsteem oli- imemise ajaks oli vaja sumpsi otsades sulgurid ringi lülitada. Traktori pöörded löödi imemise ajaks ülesse ning päris kõva susin tuli kuuldavale.
Vasta
#23

Romka Kirjutas:Mu isal oli kunagi töömasinaks T-40 4tonnise pütiga. Vaakumi sai korstnast ehk summutist, mingi imelik süsteem oli- imemise ajaks oli vaja sumpsi otsades sulgurid ringi lülitada. Traktori pöörded löödi imemise ajaks ülesse ning päris kõva susin tuli kuuldavale.
Seda seadeldist kutsutakse ejektoriks ja pöörded lõõdi üles suurema vaakumi saamiseks, aga mind huvitab mis siis mootor tegema hakkab, kui lont õdupuhastisse toppida. Loogiliselt peaks summutist must suits välja käima täie auruga.
Vasta
#24

v6sa Kirjutas:
kamee1 Kirjutas:Nii täpselt ei tea, kui huvi, võin uurida.

Kunagi oli Kehtnas kah sihuke koolipoistel lammutada. Rootsist toodi ja oli juba seal parajasti kõveraks tõmmatud.... Aga tolle kohta ei teadnud keegi, kelle tehtud või kust pärit. Hõlmad olid paberõhukesed ja peitlid-terad kulunud. Aga mulda tuhnis...

Aga kui võimalik, siis hariks end adra margi suhtes küllSmile
See ader on kindlasti vene päritolu, omaniku jutu järgi olevalt üks esimesi atru, mis omal ajal kolhoosi jõudsid. Marki ei tea.
Vasta
#25

Vana Jupps ja T40. Silma hakkas just T40 -ne esikummid, mis omaniku jutu järgi olevalt orginaalid.
Vasta
#26

kolz Kirjutas:
Romka Kirjutas:Mu isal oli kunagi töömasinaks T-40 4tonnise pütiga. Vaakumi sai korstnast ehk summutist, mingi imelik süsteem oli- imemise ajaks oli vaja sumpsi otsades sulgurid ringi lülitada. Traktori pöörded löödi imemise ajaks ülesse ning päris kõva susin tuli kuuldavale.
Seda seadeldist kutsutakse ejektoriks ja pöörded lõõdi üles suurema vaakumi saamiseks, aga mind huvitab mis siis mootor tegema hakkab, kui lont õdupuhastisse toppida. Loogiliselt peaks summutist must suits välja käima täie auruga.
Kui mingi tropi ette tõmbab siis lööb jah hinge kinni ja korstnast valge, mitte musta tossu välja.Tuleb lihtsalt voolik lahti võtta ja mootorile õhku anda.Kui normaalse tundega teha saab hakkama.Ega see mootorile hea pole aga enda jaoks korra aastas võib teha.Teenustöö jaoks on vaja muud tehnikat.Üleskutse naistele-ärge loopige oma lappe kempsu,see ummistab voolikut!
Vasta
#27

Sull7 Kirjutas:Teenustöö jaoks on vaja muud tehnikat.
Aga mis arvad lüpsimasina vaakumpumbast? Mu tädimehe Gaz-52 selline küljes ja töös juba veneajast ning tundub et toimib.
Vasta
#28

njah.üks nupumees minu kodukandist kah lüpsipumba pump küljes.arvatavasti selleks et ikka teenustööd ka tehaSmile
Vasta
#29

Mul üks selline pump kodus paremaid aegu ootamas ning ka tädimehe masinal tundub samasugune olevat. Aga huvitav- sellel märgitud tootlikus 1,0m3/minutis ehk 60m3/tunnis. Aga näiteks KO-503 (Gaz-53 fekaaliauto) pumba võimsuseks märgitud 240m3/tunnis, kuigi väliselt pumbad ühesuurused.
Vasta
#30

Kodus kasutan hetitvee kaevu tühjendamiseks paaritonnist pütti, mis siis T-40 abiga vaakumisse saab tõmmatud. Varem oli (vist) 3t pütt, mis tõmmati külamehe poolt kortsu. Mingi trop jäi ette ja pütt muutus hetkega vanarauaks.
Vaakumi toru käib õhupuhasti kohale, klapp kinni ja pöörded peale. Kõige suurem oht on vist see, et võib vee mootorisse tõmmata, kui õigel hetkel vaakumtoru ära ei võta. Õnneks paagil väike aken, millest veetaset enamvähem näha on.
Teinekord traktorit tööle pannes viskab ikka täieliku sibi haisu ülesse, tört sitta vist ikka kuhugile mootori juured pidama jäänud Toungue
Vasta
#31

Töötavaid vaakumitekitajaid liigub veel. Antud isend on olnud komplektis kapsaistutusmasinaga (mitte vene oma). Kuna istutusmasinaga komplekteeritud traktoril ise vee võtmas käimine ei tasu ära siis pandi vaakumitekitaja teise traktori külge ja sellel oli 1,7t pütt taga. Proovin ka pildi lisada.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#32

Kaasfoorumlane Kamee1 juba pani RS 09 teemasse pildid Saksa DV päritolu šassiitraktoriga RS 09 töötamiseks mõeldud külvikust Saxonia A 761 (vt. postitus nr. 66). Veidi hiljem, 80.-tel aastatel aga imporditi meile vähesel määral sama firma valmistatud külvikut A 201, kuid ma polnud enam ammu ühtegi isendit töötamas näinud. Laupäeval aga jäi see isend T-25A järel silma Valgamaal Aakre lähedal viljapõllule heinaseemne n.ö. allakülvi tegemas:

               

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#33

Traktorit T-25 (mitte segi ajada moderniseeritud variandiga T-25A!) toodeti aastail 1966-72 Harkovi ja 1972-73 Vladimiri traktoritehases. See, veidi ehk väsinud välimusega, kuid muidu igati komplektne ja algupärane isend jäi laupäevasel "tuuril" silma Valgamaal, kusjuures omanik oli lahkesti nõus hetkel pildistamiseks veidi halvasti paiknenud masinaga parema koha peale sõitma.Smile

           
           

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#34

v6sa Kirjutas:
XTA Kirjutas:...6 rattaga T-150K väetiselaoturiga. Ekspert Sillu andmeil päris haruldane asi.

Haruldane kohe kindlastiWink

Aga samas üsna mõistlik lahendus - topeltsild taga võimaldab põldu tapmata kanda üsna suurt koormust. Samuti on raamjuhitava masina topeltsilla lohisemine pööretel väike.

Kas on 6x6 või vähem vedavaid papusid?
Kui see saladus pole, siis kuskandis sihuke isend pesitseb?
Pesitseb Pärnumaal, suurtest asulatest eemal. Möödunud laupäeval jäi aga samasugune isend, küll poolenisti lammutatud kujul, fotoka ette Harjumaal:
[Pilt: p61029372ux.th.jpg]
Aga taas unustasin vedavate papude arvu vaadata...

Kui telefon ei tööta, siis helistage riketesse!
Vasta
#35

Uurisin siis natuke pilti ja vedavaid papusi on ikkagi neli.
Ka minu kodukohas oli kunagi T-150K baasil väetiselaotur.Kuid mulle on meelde jäänud, et sellel oli ainult neli ratast.Kahjuks on see masin juba EMEXi kraam.Sad
Vasta
#36

Paistab, et sellel T 25l mingi teine genekas peal (läigib kangesti, ilmselt GAZi või mosse oma). Originaal ju ventikaga kokku ehitatud ja katte all.

Selline küsimus, et kas peale tootmise üleviimist Vladimirisse muudeti logo kapotil (HTZ asemele VTZ), või vorbiti neid vanadest juppidest kuni uue mudeli tulekuni? Sellepärast küsin, et endal kohatud isendid kõik HTZ-d.
Vasta
#37

Jah, logot muudeti. Lähiajal ilmuvad siia pildid ühest VTZ logoga isendist.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#38

Siin siis üks korralik T-25.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#39

Üks jumps jälle pildidl
Vasta
#40

Sillu Kirjutas:Jah, logot muudeti. Lähiajal ilmuvad siia pildid ühest VTZ logoga isendist.

Selge, siis see isend, mida lähemalt tunnen (olen ka ise sellega piisavalt põristanud) on Harkovi tehase toodang < 72. Koostatud on ta mitme traktori detailidest üle 20. aasta tagasi, kuigi tollal oli traktori eraomandus rangelt keelatud. Teenib siiani ausalt edasi, mõni aasta tagasi vahetati kolvid-silindrid. Huvitava nüansina peab mainima, et armatuuril oli ingliskeelne silt (midagi masslüliti kohta, täpselt ei mäleta). Järelikult valmistati neid ka ekspordiks.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne