Ðassiitraktor RS 09
#21

Maakodus (Läänemaal) on viimastel aastatel kartulivaod sisse aetud-kartul sügisel võetud naabrimehe R 09/124-ga.Vl aasta mäletamist mööda sel kuskil 1970-te alguses,kabiini isendil pole.Tagarattad tunduvad oleval T-25 omad,muidu peale kuluobjektide (aku jms) originaalse välimusega.
Vasta
#22

juku Kirjutas:Jah, RS 09-122 oli 2 silindriline ja RS 09-124 4 silindriline. Miskipärast ei tahtnud akud neil eriti kaua püsida ja uusi vist ei olnud eriti saada (ei raatsitud osta?). Nii ongi meelde jäänud, et nad kolhoosiajal ikka kippusid kusagil künka otsas seisma, et saaks hommikul jälle käivitada. Vändaga olevat 4 silindrilist üsna raske käivitada olnud.
Vanemad olid kollaste rattakilpidega, uuematel (viimastel) olid aga helehallid.


4 silindrist ei saanudki vändast käivitada, puudus isegi selline koht. Ja 2 silindrise vändast käivitamine ei olnud ka nii lihtne, nii mõnedki tursked vennad lendasid vända juurest minema. Kui õiget hoogu ei jõudnud sisse vändata siis lõi tagasi. Üksi oli raske ka, vasaku käega pidi väntama ja paremaga kompressiooni õigel ajal peale panema.
Esimestel 4 potistel 25 hobujõulistel oli 4KW starter, järgmistel 27 hobujõulistel aga millegipärast 3KW. Vot nende käivitamine külmema ilmaga oli küll raske.
Vasta
#23

4potilisi mootoreid on mitut tüüpi, viimaseid sai küll vändaga käima ajada. Ise olen vändast käivitanud (ainult sooja mootoriga) kuni vänt pooleks murdus ja ära kadus. 2 potiliste mootorite eelis on just kergem käivitus.
Vasta
#24

Romka Kirjutas:Ka mina panin paar aastat tagasi oma T16le \"sakslase\" rippsüsteemi. Enne sai uuritud ja pildistatud päris mitut ümberehitatud masinat.
Nüüd käivad mul taha 1hõlmaline T-25 ader \"PN-30R\", isetehtud S-pii kultivaator (mille taga on kerged äkked), buldooser (mis on hea abiline talvel Smile ) ja hobukartulirootor.
Ette tuli piisavalt lisaraskust panna, sest nina tõstmisega painutab ülemised tõmmitsad kõveraks. Olen täheldanud seda viga ka \"sakslaste\" juures.
Kõhualla tegin ise kolmese (nii piide kui ka tööorganite arvu poolest) vaoajaja. Praegu ehitan sama tõstemehhanismi külge käivat pealsete ja teeservade niidukit. Selleks puhuks sai juba muretsetud saksa kartulikombaini nurkreduktor.
Kui \"sakslase\" juppidest veel rääkida, siis mina ei suutnud kuskilt tihendipoodidest leida rippsüsteemi hüdrosilindri tihendeid. Ei pühkijat ega ka kolvi mansette. Kolvile soovitati paigaldada mingid universaaltihendid mille tarvis tulnuks treiali teenust kasutada. Ja tihend maksis midagi 250.- Sai aga hoopis muretsetud mitu silindrit tagavaraks odava raha eest (ühe 150.- ja paar tk vanaraua kokkuostust poolmuidu).
Ning veel üks veidi naljakas juhtumine \"sakslasega\" eelmisel sügisel. Nimelt sai KB kaudu ühte võrri vaatama mindud, kui tuli välja, et samas kohas vedeleb RS, mis pidavat vanarauda minema. Masin täiesti komplektne ja töötava mootoriga (2sil) aga mingi viga olevat hüdrosüsteemis. Traktorit oldi nõus müüma 4K. Pakkusin siis mitmele tuttavale, sest omal polnud parasjagu sellist raha võtta. Helistasin heale tuttavale kes elab maal, et ostku ära! Nali tulebki nüüd! Ta kuulis telefonis et hind 1K! Ja kujutate ette, et ta polnud huvitatud isegi selle \"1k\" eest ostmaBig Grin Lõpuks sai õnnelikuks omanikuks mu naabrimees kes tingis hinna 3,5K pealeSmile
Mu onu pani oma T-25 -le kolmese vaoajaja kõhuallaToungue

Maamees linnast.
Vasta
#25

andris Kirjutas:
Romka Kirjutas:Kõhualla tegin ise kolmese (nii piide kui ka tööorganite arvu poolest) vaoajaja.
Mu onu pani oma T-25 -le kolmese vaoajaja kõhuallaToungue
Ma näinud T-40 ka vaoajajat kõhuall.
Vasta
#26

jamh, ma olen ka sellist näinud

Maamees linnast.
Vasta
#27

On keelegil pakkuda RS 09 rooli poomi, millele saab rooli teist pidi peale panna (et saaks tagurpidi sõita)?
Vasta
#28

Sai tellitud interneti kaudu Saksa DV traktoritööstuse ajalugu tutvustav ,paljude fotodega raamat \"Verdiente Aktivisten: Traktoren und Ackerschlepper der DDR\" (autor Frank Rönicke) ,mille läbilugemisega äsja maha sain. Püüan nüüd väga lühidalt refereerida seal RS 09 kohta kirjapandut:
1956. aastal valmisid esimesed 20 RS 09 prototüüpi ,millel aga \"aiste vahel\" 2-taktiline õhkjahutusega bensiinimootor ZL 770 võimsusega 15 hj ,kuna diiselmootori väljatöötamisega ei saadud õigeaegselt valmis. 1957. aastal aga osteti Austria firma Warchalowski mootoritehaselt 1000 2-silindrilist diiselmootorit FD 21 ,mida järgmisel aastal Schönebecki mootoritehases litsentsi alusel tootma hakati. Seejuures ,kui originaalmootorite töökindlusega polnud mingeid probleeme ,siis Schönebeckis maadeldi veel aastaid kvaliteediprobleemidega. Võimsust oli sellel mootoril algul samuti 15 ,hiljem 16 hj. Seejärel (aastat raamat ei anna.) ,pärast tugevat ümbertöötamist ,sai mootori markeeringuks 2 KVD 9 SVL.
Esimestel RS 09 oli muideks kandeprussis rippriistade jm. seadmete traktorile monteerimiseks 12 ava hilisema ning meile harjumuspärase 14 asemel.
1957. aasta sügisel algas Schönebecki traktoritehases RS 09 seeriatootmine.
1959. aastal ,pärast mitmeid täiustusi ,sai traktori margiks RS 09-2. Täiustustest olulisemaid oli ehk taga 3-punktiline rippsüsteem ,mis esimestel RS 09 puudus (oli ainult haakeraud). Ka oli RS 09-2 kandeprussis juba 14 ava ning seda väidetavalt eeskätt selleks ,et traktorile saaksid samaaegselt paigaldatud olla veokast ja niidumasin.
1963/64 hakati RS 09 tootma kahes variandis: Meile juba tuntud 2-silindrilise mootoriga ,millel võimsust nüüdseks 18 hj. (margitähis RS 09/122) ,ning 4-silindrilise 25-hj. mootoriga 4 KVD 8 SVL (RS 09/124). Peale SDV-s toimunud uute standardite sisseviimist said margitähisteks vastavalt GT 122 ja GT 124. Vähesel määral toodeti ekspordiks ka vedelikjahutusega Zetor diisliga varustatud mudelit GT 123. Huvitav on märkida ,et erinevalt varasematest mudelitest puudus 122 ja 124 võimalus seadistada traktorit ümber tagurpidikäigul töötamiseks. See-eest aga olid 122 ja 124 erinevalt varasematest mudelitest juba kabiiniga varustatud. 60.-te lõpul RS 09 enam 2-silindrilise mootoriga ei komplekteeritud. Siiski valmistati seda mootorit edasi Cunewaldes asuvas tehases paigaldamiseks laaduritele T 157 ja T 157/2 ning ka RS 09-le varumootoriks.
1967. aastal 4-silindrilist mootorit mõnevõrra täiustati ning uue mootori markeeringuks sai 4 VD 8/8 SVL.
Raamatu andmetel toodeti GT 124 1972. aastani. Tootmise lõpetamist põhjendati nõudluse langusega nii välis- kui ka siseturul ,millest aga vähemalt viimane ei vastanud tõele.
Eestisse saabusid esimesed RS 09 minu teada 60.-te keskel ning need olid RS 09-2.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#29

Meie peres ka üks 1968 aasta RS-09-124. Tänaseni registris arvel ja igati tip-top. Kolhoosis läksid need meil tavaliselt kaheksakümnendate alguses vanarauaplaani täiteks, sest varuosi kippus juba nappima. Meie oma oleks ka läinud, sest sellele pandi just kapi mootor peale ja peale seda läks sidurivõlli hammasrattad siledaks. Uued hammasrattad olid olemas, aga võlli polnud saada ja nii see RS oma otsa ootama jäi. Isal oli siis juba väike tahtmine seda omale mingit põkat saada, aga mida sa sellisega teed mis ei liigu. Ma käisin siis veel Järvamaal kutsekas ja mu sõbrast koolivend Türilt, kellel oli ka kodus juba RS-09, teadis kus tehakse sellele võllile uus hammasrattas peale. Maksin vist 27 rubla ja oligi võllil uus hammasrattas peal. Ühesõnaga nii see RS meie perre sattuski ja teenib ausalt oma vanaduses. Kabiini sellel pole, esipoomi tegi paps ise lühemaks, et oleks parem manõõverdada ja kuuris ka vähem ruumi võtaks. Üldiselt on originaalne, välja arvatud üks tööriistakast vasakul porilaual, esikummid, üks tagarehv. Põlluriistadest on niidumasin, muidu igati originaal kuid otsaking on ise uus tehtud, mutid(vaheltharia) kinnitustala ja tõstemehhanism on tehase, mutid on oma tehtud, mis olid pikka aega 5 mutiga, nüüd paar aastat kolmega. Veel on tehase äkkeraam, millel vene äkked, tehase s-piidega kultivaator, heinapress K-442 ja käru, mis tehtud 70-datel kolhoosis RS-i poomist, muttide kinnitustalast, mille otstesse on keevitatud RS-i esisilla käändteljed, sellised millega sai kliirentsit muuta(osa on sellised) ja originaal kastisüsteem(ported tehti 10 aastat tagasi uued). Heinapress küll RS-i komplekti ei kuulunud, kuid saab selle vedamisega suurepäraselt hakkama. 5-6 aastat pressis kõik meie oma 2-3 lehma heinad ja naabritel ka. Lõpuks andis tagumise jõuvõtuvõlli hammastattad järgi. anüüd ainult esimene funkab. Kardan, et see pressi küljes olnud palliviske kahur selle käkki kokku keeras. Hädaga hakkas T-25 pressima ja selle kahuriga pidi enne kaugemalt hoo sisse võtma ja siis nagu kuri pull vaalusisse tormama. T-25 pole ju jõivõtuvõllil sidurit, lahutad peasiduri ära ja jõuvõtuvõll ka seisab. Paar aastat tagasi viskasime pallikahuri minema ja hoopis kergem vedu nüüd.
\"Sakslane\" nüüd kartuli vaotamiseks ja heinaniitmiseks. Üks tagakumm veel originaal, mustrit peal küll ja küll, aga küljed pakatavad ja lappid pulkadega sisse pandud, näis kaua veel kestab. Poola kummid mis sakslase veljele sobivad on natuke kõrgemad ja laiemad, kuid ikkagi etem, kui t-16 rattad taha panna. T-16-ne velje on ju väiksem ja ei mahu külgkarpidest mõõda käima, sellega peab ju siis ratta vahet muutma laiemaks, sellega jälle ka vaovahet jne. Kümme aastat tagasi vahetas käigukastis ja tagasillas laagrid enamuses ära , neid seal oma 25-30 tükki. Muideks siduriketta ja siduri saab väga edukalt asendada E-280 omaga, vaja vaid hooratta rant nats suuremaks treida.
Tean veel kahte liikuvar \"sakslast\" meie kandis

http://www.pilt.ee/photo/194795/8247535/
http://www.pilt.ee/photo/194795/8247578/
Vasta
#30

Üks huvitav eestimaine ersats \"sakslane\".
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=...&id=316425
Vasta
#31

RS 09 komplekti kuuluvad põllutööriistad ja -masinad on muidugi juba omaette teema. Eestis olid levinumad ehk paljude eri tööorganitega vaheltharimiskultivaator P 420 ,kartulivõtumasin E 655 ,niiduk E 143 ,mitme erineva tööorganiga laadur T 150 ,kaaruti E 247 (Haagiti sageli ka vene traktoritega DT-20-st alates ja MTZ eri modifikatsioonidega lõpetades.) ,veokast E 023 (varasem markeering KA 1) ,mürgiprits S 293 ,külvikud Saxonia A 761 ja A 763 ,väetiselaotur D 344. Kasutamist leidsid ka pühkimisharjad T 934 ja T 936.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#32

Juhtusin Võrumaal Sõmerpalu kandis nägema sakslasi, millele on pandud nissan sunny 1.7 diiselmootorid. Mootoreid olevalt lihtne paigutada, hoorattale pidavalt ainult sapika sidurikorvi augud puurima. Omanikuga rääkides sain veel niipalju targemaks, et käigukastis on võimalik hammasrattad ümber teha, et saaks kiirust juurde (mina ise ka ei kasuta aeglustit, masin on aeglasem kui tigu kurvis).
Vasta
#33

Selline mure, et mul läks RS 09 -ksa reeverskasti hammasratastel hambad maha. On kellegil pakkuda reeversaksti hammasrattaid või oskab midagi soovitada? Kõige õnnetumas seisukorras on alumine võlli peal olev kitsas hammasratas (mitte ei saa aru, miks see vedav hammasratas poole kitsam on).
Vasta
#34

Sidurivõlliga on sedasi ,et otsi metallitöökoda kus freesitakse uus hammasratas ja keevitatakse vana võlli peale, vana treitakse enne maha. Mul tehti see töö 80. aastal Türi EPT-s vist ja siiani tip-top. Ehk oskavad meistrimehed nõu ka hammasrattaste osas anda ja teevad nendele ka uued hammasvööd. Tehase juppe vaevalt et kusagilt saada on.
Kui sidurivõll päris pees, siis vaata ka seda alumist hammasratast, mis käimakastis õli laiali viskab, sest see hambub vist pidevalt sidurivõlli hammasrattaga ja on tekstoliidist või eboniidist ja sellel kipuvad ka hambad ära minema , kui sidurivõlli hammasratas õhtal.
Vasta
#35

Hiiumaal Käinas on ka Selline kabiiniga.
Ma algul vaatasin, et mingi tuunitud varjant ja pilti ei teinud, et mitte mäluruumi raisata Smile
seda viga annab parandada järgmisel hiiumaa reisil.

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#36

siin transpordib sakslane mosset:
http://www.zone.ee/raxboss/avarii/40.jpg?2
Vasta
#37

Teen administraatoritele ettepaneku ka antud teema "Veokate, traktorite ja muu rasketehnika" alamfoorumisse ümber tõstaSmile

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#38

fic Kirjutas:Hiiumaal Käinas on ka Selline kabiiniga.
Ma algul vaatasin, et mingi tuunitud varjant ja pilti ei teinud, et mitte mäluruumi raisata Smile
seda viga annab parandada järgmisel hiiumaa reisil.

http://www.zone.ee/ficc/kainaept/kaina10.jpg?2

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#39

fic Kirjutas:
fic Kirjutas:Hiiumaal Käinas on ka Selline kabiiniga.
Ma algul vaatasin, et mingi tuunitud varjant ja pilti ei teinud, et mitte mäluruumi raisata Smile
seda viga annab parandada järgmisel hiiumaa reisil.

http://www.zone.ee/ficc/kainaept/kaina10.jpg?2
Seal ju lausa 2tk.
Vasta
#40

Mul ka kaks RS-09-t panen pildid.

[Pilt: niisama003u4oh.th.jpg]

[Pilt: p4100001u0ko.th.jpg]

Esimene siis RS09/122,teine aga RS09/124
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne