Vanad autoraadiod
#1

Olen neid poolenisti kollektsioneerimise huvist nii siit kui sealt kokku ostnud ja korda teinud. Tasapisi panen ka videod üles.
Miskit kasu peale kulutatud aja ja raha ma sellest ei saa, aga ehk on teistelgi huvitav vaadata.
Video tekstid on eestikeelsete subtiitritena.
Car stereo, receiver, radio - YouTube

Mono raadiod:
Saab Bendix 6BSA
Clarion RE-323B
Philips 351
Philips 22RN371
Opel Autosuper Le Mans 2
Blaupunkt Frankfurt Super Arimat
Ford P22D
Clarion RE-313A
Fujitsu Ten Limited AT-552
Pianola SR-820
Datsun Clarion RN-309
Panasonic Matsushita CR-2522AH
ASA 995 Westerstrand

Stereo raadiod:
Saab Stereo Radio 02 59 010

Käsihäälestusega stereo kassetikad:
Eltronik FS-1100
Sony XR-11
Seca Car Cassette Receiver
Clarion M662HP
Handic Paris
Philips Car Cassette Receiver 451
Philips 22AC660/80
Philips 22AC680/00
Blaupunkt Heilbronn SQ 26
Beltone 502-AF
Sparkomatic Miami
Roadstar AD-7120 LX
Sanyo FT420M
Pioneer KP-4400

Digitaalsed stereo kassetikad:
Eltronik FS50
Grundig WKC2830VD
Kenwood KRC838
Hitachi Digital 270
Fujitsu Ten MO
Clarion made for SAAB 02 47 510 PU-9588B93 MY92 / 93 generation 4
Clarion made for SAAB 02 47 007 PU-9206C MY88 - 91 generation 3
Philips 22AC990-00
Clarion E950MKII
Clarion made for SAAB PU-9069A Euroopa versioon generation 1
Clarion made for Saab 02 61 214, PU-9034A, esimene aastakäik generation 1
Blaupunkt Boston SQM 23

FM konverterid AM raadiole:
Audiovox FMC 1C

Ja palju videosid remontimisest ning näiteks kuidas mehhaaniline kanalimälu töötab
Vasta
#2

Tere. 


Huvitav ja üsna erakordne teema. Vanade autoraadiote kollektsioneerimises ning nende korda tegemises on teatud võlu. Olen kunagi kohanud inimest, kes sellega leiba teenis. Selle härra töökoda ning jutud kõrvale olid vägagi huvitavad kuulata.

Kas teemaomanik on nõus mõnest oma raadiost ka mõistliku hinna eest loobuma? Hea eesmärgi nimel ja sihtotstarbeliseks kasutamiseks.

Täna otsin ise ühte järgmistest autoraadiote mudelitest nagu Hitachi Digital 1, Blaupunkti Lexington SQR, Melbourne SQR, Hamburg SQM või Tornado SQR, Clarion 950hx sm. Võib-olla saab teemaomanik aidata või asub mõnel lugejatest riiulis. Rahvusvahelises veebis neid ikka liigub, kuid hind läheb koos transpordiga Eestisse kohati üle võlli.

Jõudu ning jaksu tegemistes.
Vasta
#3

Mul clarion 900 np kassetikas on kuskil.

Kasutatud ja uued jupid enamus uutele ja vanadele  ka väga vanadele husqvarna,stihli,jonsered ja partner saagidele.5297816
Vasta
#4

Mil moel see Saab omale FM toe sai?
Vasta
#5

Sellele saab küll ainult takka kiita, et ühe automaki päriselt kordanikerdamiseks kulub sedapalju töötunde, et peamine tasu saab olla ainult enda huvi ja lõbu. 
Rääkimata siis veel ümberehitamisest, kus lisada tuleks FM või BT. Seal on suurim väljakutse mitte mõne ploki lisamine, vaid uute+vanade funktsioonide ümberlülitamise ja juhtimise korraldamine, nii et algset olukorda võimalikult vähe rikkuda.

70 ja 80-nendate makke jääb ikka vähemaks ja vähemaks, eriti kui otsida sileda välimusega eksemplare.

Antud videost on Seca ja Eltronik huvitavalt tundmatud nimed, aga paistavad kvaliteetsed. Sageli on sellisel juhul seal taga mõni tuntud toorikuvalmistaja (ala Fujitsu Ten), mis osa oma  toodangut on müünud nimetuna ja lubanud seda rebrändida, näiteks kuskil kaugematel turgudel toimetamiseks.

Teine äärmus imeliku nimega makkidel on üks teatud kindel odav makitüüp, mida tootsid kõik, kes vähegi tahtsid ja suutsid midagi makilaadset valmistada. Müüdi neid jõledusi meilgi uuena 90nendatel (maksid siis umbes 100 krooni) ja liigub turgudel siiani. Enamasti on tegemist kasutuskõlbmatu saastaga.
Välja näevad nad umbestäpselt nii, et esmapilgul pole väga vigagi. Aga tegelikult on materjalid ja komponendid odavad ning hääl kah odav. Ja nad ei ole nii vanad nagu nad välja paistavad.
Vabandust, et sellise pildiga vaadet rikun, aga selline ta oli ja on, see "Kõige tavalisem vana autoraadio". 
   


Üks nüanss on nende vanade auto heliseadmetega veel, mida tihti arvestada ei osata, kui neid omale uunikumidesse otsitakse. Nende helivõimsus jääb enamasti alla 2x5W. Aga tänapäevase 4x20W neljakõlari-heliga harjunud kõrvale on see mõnusa kuulamise jaoks lahjavõitu, eriti arvestades, et vanema auto müratase salongis on kõrgem kui tänapäeval.
Vasta
#6

(30-09-2023, 15:01 PM)aatom Kirjutas:  Olen neid poolenisti kollektsioneerimise huvist nii siit kui sealt kokku ostnud ja korda teinud. .... ehk on teistelgi huvitav vaadata.

Väga kiiduwäärne ettevõtmineSmile

Kas tohib pöörduda ka oma vana raadio BTvõimekuse hankimise sooviga? Või säärast nokitsemist ei ole soovi teha? Kõneks Becker Mexoco 2000 (https://www.koenigs-klassik-radios.de/en...10149_3131)
Vasta
#7

Sinihamba ja tänasel päeval ka DAB jaoks peaks olema sigarisüütajasse käiv adapter.
Vasta
#8

(01-10-2023, 09:56 AM)Raivo Kirjutas:  Sinihamba ja tänasel päeval ka DAB jaoks peaks olema sigarisüütajasse käiv adapter.

Palun teemaomanikul märku anda, kui alljärgnev läheb teemaväliseks, kustutan ISE! 

Sigaretisüütaja adapteri ei toimi lärmakas vanatehnikas enamasti. Paljudes autodes on originaalpesa ju KST, kus ja lisajuhtmete vedamisel adapteri jaoks kaob asjal mõte.

Tõhusam (ja kindlasti ilusam) on panna kõrvanööp.

Aga tahaks originaalmakki tagasi panna  SELli , aga BT on siiski vajalik.
Vasta
#9

(30-09-2023, 20:34 PM)Lauri_L Kirjutas:  Kas teemaomanik on nõus mõnest oma raadiost ka mõistliku hinna eest loobuma? Hea eesmärgi nimel ja sihtotstarbeliseks kasutamiseks.

Täna otsin ise ühte järgmistest autoraadiote mudelitest nagu Hitachi Digital 1, Blaupunkti Lexington SQR, Melbourne SQR, Hamburg SQM või Tornado SQR, Clarion 950hx sm.
Jah, mõistliku hinna eest olen ikka nõus loobuma, kui video tehtud. Päeris kulukas lisahobi mu vanade autode kõrval, ajakulu kah.
Clarion 946 (pea sama, kui 950) oli saadaval, aga hind läks minu jaoks liiga kõrgeks. Blaupunkt Boston SQM23 näiteks on olemas ja ootab oma järjekorda.


(01-10-2023, 00:21 AM)Raivo Kirjutas:  Mil moel see Saab omale FM toe sai?
Siin on video sellest, pisut elektroonika tundmist tuleb kasuks:
Saab Bendix 6BSA Radio, how I add FM tuner - YouTube


(01-10-2023, 09:19 AM)TeeTL Kirjutas:  Üks nüanss on nende vanade auto heliseadmetega veel, mida tihti arvestada ei osata, kui neid omale uunikumidesse otsitakse. Nende helivõimsus jääb enamasti alla 2x5W. Aga tänapäevase 4x20W neljakõlari-heliga harjunud kõrvale on see mõnusa kuulamise jaoks lahjavõitu, eriti arvestades, et vanema auto müratase salongis on kõrgem kui tänapäeval.
Nii on, selleks oli nimetus "High Power" e. HP raadio nimetuse lõpus. Ühte kõlarisse 2 eraldi juhet, mitte 1 + mass. Ja isegi siis ei olnud alati tegemist puhtalt 4 x HP võimendiga, vaid 2 x HP, kuhu sai ühendada 4 kõlarit (2 x 12W / 4 x 4W). Samas oma Saab 96 peal on tehases/esinduses pandud Blaupunkt mono (ühe hädise kõlliga) ainult raadio (47 aastat vana, kordagi pole remonditud ja endiselt töötab) ja isegi sportsummutiga masinas minu jaoks on helitugevus piisav.


(01-10-2023, 09:36 AM)v6sa Kirjutas:  Kas tohib pöörduda ka oma vana raadio BTvõimekuse hankimise sooviga? Või säärast nokitsemist ei ole soovi teha? Kõneks Becker Mexoco 2000 (https://www.koenigs-klassik-radios.de/en...10149_3131)
Nii ja naa. Kui iga päev kümnete kaupa neid ei paigalda, siis iga kord on ikka miski jama mis tekitab paraja kassiahastuse, aega kulub aga vääriliselt tasustatud ei saa. Kuhu sees BT kinnitad, pigem väljas, sest muidu BT ei levi (raadio teraskast), antenni jamad, siis võiks olla intelligentne, et telefoniga ühendudes automaatselt lülitab raadio välja, hiinakate kvaliteet, samas "valge" BT moodul võib vabalt olla hiina kloon jne...
Aga olen pikalt mõelnud, ehk hakkan kunagi tootma vanaautodele (saaks kasutada ka uuematel) sobiliku BT/DAB antennile vahele käivat vidinat, juhitav telo äpiga, lisaks ehk mõni diagnostika funktsioon kah (vähemalt akupinge), FM + AM edastus (et põnevam oleks), eks näis ...


(01-10-2023, 10:35 AM)v6sa Kirjutas:  Palun teemaomanikul märku anda, kui alljärgnev läheb teemaväliseks, kustutan ISE!
Las olla, aga edasiseks BT vidinate aruteluks palun tehke uus teema. Siin teemas hea meelega vastan kõikidele vanaautoraadio küsimustele. Lisaks on tulemas ka mõned vene raadiod, korda ja ümber meie FM-ile tehtud, videod, osta soovijatele saadaval, vene tehnikat pigem ei kollektsioneeri.
Vasta
#10

(01-10-2023, 11:27 AM)aatom Kirjutas:  
(30-09-2023, 20:34 PM)Lauri_L Kirjutas:  Kas teemaomanik on nõus mõnest oma raadiost ka mõistliku hinna eest loobuma? Hea eesmärgi nimel ja sihtotstarbeliseks kasutamiseks.

Täna otsin ise ühte järgmistest autoraadiote mudelitest nagu Hitachi Digital 1, Blaupunkti Lexington SQR, Melbourne SQR, Hamburg SQM või Tornado SQR, Clarion 950hx sm.
Jah, mõistliku hinna eest olen ikka nõus loobuma, kui video tehtud. Päeris kulukas lisahobi mu vanade autode kõrval, ajakulu kah.
Clarion 946 (pea sama, kui 950) oli saadaval, aga hind läks minu jaoks liiga kõrgeks. Blaupunkt Boston SQM23 näiteks on olemas ja ootab oma järjekorda.

[Pilt: radio.jpg?_t=1696161755]
Tänud!

Blaupunkt (Boston jt) SQMxx/SQRxx mudelid (ülevalt jooniselt nr.2) olid need, mida tootja minu autosse suure tõenäosusega tehases paigaldas. Küsin igaks juhuks üle, et kas tegemist on rohelise taustvalgusega mudeliga? Kui ei ole, siis kas seda oleks tehniliselt võimalik selliseks roheliseks muuta?  Nr.4 peaks olema Clarion 950hx sm, millest eelnevalt juttu oli? Raadiote 1 (miskine Blaupunkt) ja 3 kohta pole ma suutnud mudeliinfot leida.
Vasta
#11

Jah, väsinult rohelise taustvalgusega, saab hõõgpirnide rohelised kummid uute vastu vahetada, on olemas. Saadan sulle sõnumi.
Vasta
#12

Tere

Kas ostuhuvi ka on?
Mul 2 Blaupunkti
Madrid RCM-105 (turvakaart olemas) https://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_...m_105.html
Bonn Son 26 https://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_...51010.html
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne