Keegi alkaanidest teab midagi?
#1

Tere!

Oleks vaja üks ülesanne lahendada aga no kuidagi ei oska.
Ehk keegi oskab abi anda?

Oleksin väga tänulik!

(lisasin ülesande manustessse)


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#2

1) A:Etüül
B: pole kindel aga dimetüül vist
C:Etüül

2) 2,3,3-trimetüül-heksaan
3) pentaan
4) 2,2,6-trimetüül-4,5-dipropüül-oktaan

Parandage mind kui midagi valesti on...

Tuleb tunnis tähele panna!!! ;P
Vasta
#3

Kolmas on igatahes C5H12

Iga joone suuna muutumise koht ja joonte otsas asetseb C, teada ka et C-l on neli sidet, seega peab olema iga C juures ka vastavalt vesiniku aatomeid et sidemed täituksid. Smile

2 ja 4 ül nimetusi ma nüüd ei mäleta öelda, peab ka õpitut värskendama. Smile

Edit: kuu või vähem aega tagasi tegin töö ka selle peale. Big Grin

Alustatud töö tuleb lõpuni viia.
Vasta
#4

Päris hea seletus leidub siin:
http://www.tlu.ee/~kertm/G%FCmnaasiumi%2...KEEMIA.pdf
Vasta
#5

Ishijupp Kirjutas:Päris hea seletus leidub siin:
http://www.tlu.ee/~kertm/G%FCmnaasiumi%2...KEEMIA.pdf

Tõsi, ka see annab päris hea ülevaate...
Vasta
#6

TOP Secretil 100% õigesti.
Kui 11. klass käsil, tuleb alkaanide teema endale selgeks teha, sest see on kogu ülejäänud 11. klassi keemia aluseks. ...vähemalt minu koolis eelmisel aastal oli.
Vasta
#7

Suured tänud kõikidele vastajatele!
Tekkis aga uus probleem. Nimelt vaja lahendada mõned ülesanded aga ei hakka hammas kuidagi peale. Kindlasti oskab keegi foorumlastest aidata.
Ülesanded ise sellised:
1. Mitu kuupmeetrit õhku, mis sisaldab ligikaudu 20% hapnikku, kulub 9 mooli 2-metüülheksaani põletamiseks?

2. Mitu kuupmeetrit õhku kulub kahe liitri oktaani (tihedus 0,704g/cm3) põletamiseks?

3. Kas 108g 2,2-dimetüülpropaani täielikuks põletamiseks jätkub 15 moolist hapnikust?

4. Maagaasi ruumalaliseks koostiseks saadi 91% metaani, 6% etaani ja 3% süsihappegaasi. Mitu liitrit õhku kuluks 5 liitri sellise gaasi põletamiseks?
Vasta
#8

viskoossus Kirjutas:Suured tänud kõikidele vastajatele!
Tekkis aga uus probleem. Nimelt vaja lahendada mõned ülesanded aga ei hakka hammas kuidagi peale. Kindlasti oskab keegi foorumlastest aidata.
Ülesanded ise sellised:
1. Mitu kuupmeetrit õhku, mis sisaldab ligikaudu 20% hapnikku, kulub 9 mooli 2-metüülheksaani põletamiseks?

2. Mitu kuupmeetrit õhku kulub kahe liitri oktaani (tihedus 0,704g/cm3) põletamiseks?

3. Kas 108g 2,2-dimetüülpropaani täielikuks põletamiseks jätkub 15 moolist hapnikust?

4. Maagaasi ruumalaliseks koostiseks saadi 91% metaani, 6% etaani ja 3% süsihappegaasi. Mitu liitrit õhku kuluks 5 liitri sellise gaasi põletamiseks?
Edukalt lahendatud antud tüüpi ülesande vundament ja vähemalt kolm seina on õigesti koostatud ja tasakaalustatud reaktsioonivõrrand. Selgitame siis esimese ülesande puhul töö käiku: joonistad omale vihikusse välja 2-metüülheksaani struktuuri ning loed kokku kõik süsiniku-, vesiniku- ja hapnikuaatomid. Seejärel paned kirja selle sama aine struktuuri kujul C(x)H(y)O(z), kus siis x, y ja z on vastavad indeksid, kui mitu Sul neid aatomeid kokku tuli. Et vähem segadust oleks, siis ütlen ka nii palju, et z=0 antud juhul ja see aine jääb Sul kujule C(x)H(y). Kuna toimub põlemine, mis on teadu pärast reageerimine molekulaarse hapnikuga, siis kirjutad sinna otsa "+O2 ->". Ükskõik millise alkaani põlemisel tekib vett ja süsihappegaasi, need kirjutad teisele poole noolt ning tasakaalustad võrrandi põlemad pooled. Kui omast arust arvad, et said tasakaalu, siis loe kolm korda mõlemal pool olevad vastavad elemendid kokku selle pilguga, et kas ikka on tasakaalus.

Sealt edasine on juba võrdlemisi lihtne. Leiad mitu mooli hapnikku läheb vaja, seejärel selle, kui suur on selle hapnikuhulga ruumala normaaltingimustel ning lõpuks ka selle, mitu kuupmeetrit õhku sisaldab vajaminevast koguses hapnikku. Lõppu kirjutad vastuse ka veel ja võtad järgmise Smile

Jõudu tööle!
Vasta
#9

Täna hommikul olid üleriigilised keemiavõistlused ja olen hetkel veel samal lainel:
1. 11,088 m3
2. 14,9 m3
3. Jätkub, kulub 12 mol.
4. 49,2 m3
Lahendusteta pole vist eriti kasu, aga parem kui mitte midagi, lahenduste kirjutamine võtaks terve igaviku. Tegelikult soovitan alkaanid ära õppida, sest need on minuarust kõige lihtsam orgaanilise keemia aineklass, ainult C ja H. Las keegi, kes teemat jagab teeb selgeks.
Vasta
#10

mossepower Kirjutas:Täna hommikul olid üleriigilised keemiavõistlused ja olen hetkel veel samal lainel:
1. 11,088 m3
2. 14,9 m3
3. Jätkub, kulub 12 mol.
4. 49,2 m3
Lahendusteta pole vist eriti kasu, aga parem kui mitte midagi, lahenduste kirjutamine võtaks terve igaviku. Tegelikult soovitan alkaanid ära õppida, sest need on minuarust kõige lihtsam orgaanilise keemia aineklass, ainult C ja H. Las keegi, kes teemat jagab teeb selgeks.

Ehk saad oma lahenduskäikudest pilti teha ja selle kusagile riputada?
Vasta
#11

viskoossus Kirjutas:Ehk saad oma lahenduskäikudest pilti teha ja selle kusagile riputada?
Kas mulle tundub nii või hr Viskoossus tõesti loodab keemia kursuse läbida nii, et tema teadmised nimetet ainest jäävad tumedamaks kui troopiline öö?
Vasta
#12

Ishijupp Kirjutas:
viskoossus Kirjutas:Ehk saad oma lahenduskäikudest pilti teha ja selle kusagile riputada?
Kas mulle tundub nii või hr Viskoossus tõesti loodab keemia kursuse läbida nii, et tema teadmised nimetet ainest jäävad tumedamaks kui troopiline öö?

Ei, nii see ei ole. Lahendasin ka ülesanded aga vastused tulid erinevad, alkaanidele nimetuste andmise sain selgeks, nüüd pusin ülesannete kallal aga kuidagi ei taha õiged vastused tulla. Kui näeksin õiget lahendust, saaksin selle järgi ka teised ülesanded teha ja asja omale selgeks teha.
Vasta
#13

viskoossus Kirjutas:
Ishijupp Kirjutas:Kas mulle tundub nii või hr Viskoossus tõesti loodab keemia kursuse läbida nii, et tema teadmised nimetet ainest jäävad tumedamaks kui troopiline öö?

Ei, nii see ei ole. Lahendasin ka ülesanded aga vastused tulid erinevad, alkaanidele nimetuste andmise sain selgeks, nüüd pusin ülesannete kallal aga kuidagi ei taha õiged vastused tulla. Kui näeksin õiget lahendust, saaksin selle järgi ka teised ülesanded teha ja asja omale selgeks teha.
Aga et asi ikka igatepidi õige oleks, siis teeme äkki hoopis vastupidi kaupa: Sina teed enda lahenduskäigust pilti, paned selle kuhugi netti üles (või saadad mulle või kellelegi teisele meili peale) ning seejärel otsin mina (või keegi teine) sealt vea üles. Kui ei taha avalikult seda lahendust näidata, siis võid ka PT teele panna.
See loomulikult sõltub ka kasutaja mossepower lahkusest: kui tema on nõus Sulle ülesanded ära lahendama, siis see on juba teie omavaheline diil.

Ja ka tulevastele nõu küsijatele: minu käest võite iga kell (sõna otseses mõttes) küsida seda, KUIDAS lahendada, aga mitte lahendust ülesandele. Ma olen selles suhtes alati lähtunud loogikast "anna õng, mitte kala".

Jõudu pusserdamisel!
Vasta
#14

1. C7H16+11O2=7CO2+8H20
n(C7H16)=9mol
n(O2)=9*11=99mol
V(O2)=22,4*99=2217,6

2217,6/2=1108,8
1108,8/100=11,088m3=11.1m3
Vastus:Kulub 11.1m3 õhku

2. C8H18+12,5O2=8CO2+9H20
V(C8H18)=2l=2000cm3=0,002m3
Tihedus(C8H18)=0,704g/cm3=0,000704kg/m3
m(C8H18)=0,002*0,000704=0,000001408kg
n(C8H18)=0,000001408/0,114=0,000012351kg/kmol
n(O2)=0,000012351*0,0000125=154kg/kmol
V(O2)=1,54*22,4=34,5m3
34,496/2=17,3m3
Vastus: Kulub 17,3m3 õhku.

3. C5H12+8O2=5CO2+6H20
n(O2)=?
n(C5H12)=108/72=1,5mol
n(O2)=1,5*8=12mol
Vastus: Jäktub, kulub 12mol

Neljanda vastuseks sain 9,744liitrit.
Vasta
#15

Mul 2. ja 4. valesti avastasin nüüd.
Vasta
#16

Aga neljanda vastus siis ikka on 9,744 liitrit?
Vasta
#17

Ma ei suuda märkimata jätta et olenemata rakenduslikust (peaaegu) kõrgharidusest reaalainetes ja sellest et koolipinki sai ikka kõvasti nühitud ja keemitaki õpitud räägite te Mehed siis ikka sulaselges Hiina Vabariigis ametlikult kehtivas keeles Smile Ehk siis tegi minu hommiku lõbusaks see et pean tunnistama et kõikvõimalikud kursused on võimalik läbida et jääd lolliks nagu Troopiline Öö (kehtib siis minu puhul) Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne