Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi

(05-04-2023, 15:00 PM)maaks Kirjutas:  Kas sult võtab riik kah veel 20% endale @olli (17kW)?
Oma tarbest ülejääva elektri müügil tulumaksu enam tasuda ei tule (postimees.ee)
"Maksuvaba on tulu elektrienergia müügist, mis on toodetud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks mõeldud kuni 15-kilovatise tootmisseadmega."

Eks seda peab järgmine aasta deklareerima. Kui seni midagi ei muutu, siis eeldatavasti tuleb sel aastal välja võetud 1500 euro pealt 20% tulumaksu tasuda jah, sest jaama võimsus on üle 15kW. Aga ma ei ole sellest üleliia morjendunud, sest ma panen selle raha 3. pensionisambasse. Ja nende sissemaksete pealt saab omakorda järgmine aasta tulumaksu tagasi (kuni 6000 euro pealt aastas). Nii et kokkuvõttes riik võtab ja riik annab, aga minul on 1500 eurot pensionikontol juures ning maksukohustus ära nullitud.
Vasta

(05-04-2023, 15:09 PM)olli Kirjutas:  
(05-04-2023, 15:00 PM)maaks Kirjutas:  Kas sult võtab riik kah veel 20% endale @olli (17kW)?
Oma tarbest ülejääva elektri müügil tulumaksu enam tasuda ei tule (postimees.ee)
"Maksuvaba on tulu elektrienergia müügist, mis on toodetud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks mõeldud kuni 15-kilovatise tootmisseadmega."

Eks seda peab järgmine aasta deklareerima. Kui seni midagi ei muutu, siis eeldatavasti tuleb sel aastal välja võetud 1500 euro pealt 20% tulumaksu tasuda jah, sest jaama võimsus on üle 15kW. Aga ma ei ole sellest üleliia morjendunud, sest ma panen selle raha 3. pensionisambasse. Ja nende sissemaksete pealt saab omakorda järgmine aasta tulumaksu tagasi (kuni 6000 euro pealt aastas). Nii et kokkuvõttes riik võtab ja riik annab, aga minul on 1500 eurot pensionikontol juures ning maksukohustus ära nullitud.
Ja kuhu jääb arvutusest elektriauto kulu? Isegi kui Sa otsid selle mingil põhjusel loteriivõidu raha eest välja peaks selle amordi ja hinnakaona kulusse panema. Ja see on ikka vägapalju suurem ju 1500 eurot mingis arusaamatus sambas. On ju nii??? Isegi selle üliodava DIYna tehtud lahendusega (suurimad kiitused!) ei paista seda "kasu" kusagilt. MA saan aru, et tegu ona vähe rohkem maakohaga kui mul süda-Nõmme? See tähendab, et elektriauto on peaagu möödapääsmatu lisakulu vähegi mõistlikule transpodikulule? See KÕIK kulu tuleb ikak ka PV-pargi tasuvusse sisse panan! Akusid veel pole. See kõik ootab Teid vee lees sest päris kindlasti tulevad lisanõuded, eesotsas reaktiivenergias, msi juba on Arvetel näha! Hinnad kukuvad ja kasulikum on Päikest päev otsa püüda - seega paneeele tuleb hakata kas keerama või E ja W suundadesse lisama. Kui on müügipiirang ,siis ületootmine peaks kuhugi salvestuma? Elekrtriauto ei ole ju kodus sel ajal Wink Mis m aveeel panin tähele arvutuses: lisaks DIYle vist pole kindlustust, sealt pool kohustuslikke erisusi piirdetarana jne? Kas kõik sellien on ehitusmaksumuses ikka sees ja tasuvusarvutuses kuludena kirjas?

PS: mina ise olen küll tabanud ennast mõttelt, et kas "tasub" mingit asja remontida või uut osta. Ja kas meil seda "vaja" on? Näiteks pesukuivatit? Enamjaolt me oleme lihtsalt mugavad! Üks väga kallis mugavusvahend on ju auto?  Aga täna tuleb juba tõesõna arvutada oma auto pidamise tasuvust, kui tahtsa uue ja moodsaga sõita! Vähemalt siin, tiheasustuses reaalsuses 15-minuti linnana elades on see täitsa küsimus! Muuseas, sarnase peetimsie peale oleme me saaanud mõned tuttavad ka näppudel arvutama ja lõpuks kui paned kõik LISAkulud ka exelisse sisse, tuleb tiheasustusse kallima samaväärse ostmine odavam kui kaugesse valglinnakusse pealtnäha odavama! Igapäevasele transpordile kuluv summa on tegelikult üüratu! Lisaks aeg.

Alustan alati autovalikust!! Kui keegi vähegi aastaringselt igapäevaselt maateed peab sõitma siis need tahavad kohe "suurt ja turvalist". Aga kui elaksid päriselt linnas??? No siis saaks väikeautoga ka läbi... mis on tegelikult sama turvaline!!! Aga mis on ühe kuu kulu vahe? Isegi mitusada eurot. Ja nii muudkui esitad tegelikke küsimusi tegelikest kuludest... ning jõuad pealtnäha odava või kasuliku asja tegelikku kallidusse!
Vasta

Päikeseenergia ületootmist ei paista kusagilt ja hetkelist ülejääki ei pea sugugi ise salvestama.
Leedus on pumphüdro, Läti saab hüdrojaamade võimsust päevaks maha või lausa nulli keerata ja alalisvooluühendused Soomega saavad ka teises (Norra hüdrojaamade) suunas töötada. Paldiski pumphüdro (ja pisem Ida-Viru) valmib ka millalgi, samuti Hiiumaa akujaam.
Las profid salvestavad Cool .
Vasta

(05-04-2023, 15:09 PM)olli Kirjutas:  
(05-04-2023, 15:00 PM)maaks Kirjutas:  Kas sult võtab riik kah veel 20% endale @olli (17kW)?
Oma tarbest ülejääva elektri müügil tulumaksu enam tasuda ei tule (postimees.ee)
"Maksuvaba on tulu elektrienergia müügist, mis on toodetud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks mõeldud kuni 15-kilovatise tootmisseadmega."

Eks seda peab järgmine aasta deklareerima. Kui seni midagi ei muutu, siis eeldatavasti tuleb sel aastal välja võetud 1500 euro pealt 20% tulumaksu tasuda jah, sest jaama võimsus on üle 15kW. Aga ma ei ole sellest üleliia morjendunud, sest ma panen selle raha 3. pensionisambasse. Ja nende sissemaksete pealt saab omakorda järgmine aasta tulumaksu tagasi (kuni 6000 euro pealt aastas). Nii et kokkuvõttes riik võtab ja riik annab, aga minul on 1500 eurot pensionikontol juures ning maksukohustus ära nullitud.
Kas paneele on 17kW või inverter on 17kW ?
Vasta

(06-04-2023, 09:29 AM)raulex Kirjutas:  Päikeseenergia ületootmist ei paista kusagilt ja hetkelist ülejääki ei pea sugugi ise salvestama.
Leedus on pumphüdro, Läti saab hüdrojaamade võimsust päevaks maha või lausa nulli keerata ja alalisvooluühendused Soomega saavad ka teises (Norra hüdrojaamade) suunas töötada. Paldiski pumphüdro (ja pisem Ida-Viru) valmib ka millalgi, samuti Hiiumaa akujaam.
Las profid salvestavad Cool .
Ma olen 99% kindel, et tuleb elektritootjatele salvestusvõimekuse (kaugjälgitav ja planeerimist võimaldav!) KOHUSTUS, mis on energeetika üldises plaanis ainus õige lahendus. Pluss arenenud riikide kombel reguleeritaske ära ka PV ja tuugeniparkide reaktiivenergia tootmine ja tarbimine. Ja tulevad maksud ja karta võib et ka offgridile mingist võimsusest alates. Eks ka kohustsued saavad mingi võimsusega olema seotud ehk tänane mikrotootja oma olematu võimsusega vast pääseb aga kõik need 10+ kW jaamad on juba arvestatavad tootjad mahult ja need saavad raudselt omale lõputult lisakohustusi kaela. Ja peavadki saama! Miks peaks teised kogu probleemi lahendamise kinni maksma? Tänased pargivennad elavad ju kommunistlikus roosaunistuste maailmas! Aga mingil ajahetkel lööb kapitalismus jkoos füüsikaseadustega jube valusalt jalaga peesse, kui me midagi ei muuda. 
Ja miks peaks hüdro oma tootmist vähendama kui vee pealejooks on olemas??? Jah, kui oleks vaja koguda veereservi, on teine teema. Aga siis kuivab jälle allavoolu säng ära... DIY ja odavalt ehitatud on lahe AGA see tekitab uutele vale arusaama ja kõverpeeglist pildi. Omatarbeks teha ja siis napilt nullis olla on teine teema. Elik too nanotootja, kel on ka veekolled katusel. See on tõeliselt hää asi.
Vasta

(06-04-2023, 12:29 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Ja miks peaks hüdro oma tootmist vähendama kui vee pealejooks on olemas??? Jah, kui oleks vaja koguda veereservi, on teine teema. Aga siis kuivab jälle allavoolu säng ära... 
Bingo. Kogu möödunud suve rippus Nordpoolis üleval lätlaste UMM (kiire turuteade) madala veetaseme kohta hüdroelektrijaama reservuaarides. Ega norrakatelgi möödunud suvel reservuaaride tasemega kiita polnud. No ja millal see vee madalseis tekib, ega ometi suvel põua ja päikesega.
Vasta

Ei saa ühe aasta kogemuse järgi süsteemi ehitada. Järgminsel aastal võibolla kallab vihma piisavalt peale ja vett on üle.
Vasta

(07-04-2023, 10:43 AM)Mahno Kirjutas:  Ei saa ühe aasta kogemuse järgi süsteemi ehitada. Järgminsel aastal võibolla kallab vihma piisavalt peale ja vett on üle.

Sisteemi saab ehitada, aga oluline vahe kas me räägime toodetud kW või hoopis saadud eurodest. Need toodetud kW võivad igal aastal olla samas mastis aga kui see konverteerida eurodeks, siis võib tulemus olla suuresti erinev. Toodavad nad ju kW, aga tegelikult huvitab meid raha.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Rahajutu tõite ise ju sisse kohe kui EE päikeseenergiat eratootjalt ostma hakkas  Big Grin .
Naljamehed  Toungue
Teema algfaasi idee ja mõte oli ikka oma majapidamise igasugustest tolgustest tolknematuks muutmine.
Vasta

(07-04-2023, 11:47 AM)spitfire Kirjutas:  
(07-04-2023, 10:43 AM)Mahno Kirjutas:  Ei saa ühe aasta kogemuse järgi süsteemi ehitada. Järgminsel aastal võibolla kallab vihma piisavalt peale ja vett on üle.

Sisteemi saab ehitada, aga oluline vahe kas me räägime toodetud kW või hoopis saadud eurodest. Need toodetud kW võivad igal aastal olla samas mastis aga kui see konverteerida eurodeks, siis võib tulemus olla suuresti erinev. Toodavad nad ju kW, aga tegelikult huvitab meid raha.
Väga vale.
Väike tootjale on tähtis tasuta elekter mitte rikkaks saamine. Vähemalt meil on nii.
Raha saab ikka mujalt.
Ja kõige tähtsam on sõltumatus. Voolu pritsib 24/7?
Vasta

(07-04-2023, 11:47 AM)spitfire Kirjutas:  
(07-04-2023, 10:43 AM)Mahno Kirjutas:  Ei saa ühe aasta kogemuse järgi süsteemi ehitada. Järgminsel aastal võibolla kallab vihma piisavalt peale ja vett on üle.

Sisteemi saab ehitada, aga oluline vahe kas me räägime toodetud kW või hoopis saadud eurodest. Need toodetud kW võivad igal aastal olla samas mastis aga kui see konverteerida eurodeks, siis võib tulemus olla suuresti erinev. Toodavad nad ju kW, aga tegelikult huvitab meid raha.

Lõpuni lugeda ei näe, aga paistab, et mitte ainult meid ei huvita raha, vaid ka neid huvitab raha.
https://majandus.postimees.ee/7756479/ar...mel-kahjum
https://arvamus.postimees.ee/7758089/mar...eid-rajada

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Ühe aasta põhjal on tõesti mõttetu otsustada. Aga. Elekter on kogu aeg kallinenud. Nagu iga asi. Tõus jääb. Ostad paneeli praegu X raha eest, see enam ei muutu. Paneel jääb elektrit tootma päris mitmeks aastaks. Ja aastad pole vennad. Mõni kord on ehk ka põud ja Norra elekter hinda börsil ei alanda... Ja peale selle, keegi ei tea mitte midagi. Mis see tähendab?! Näiteks alles sügisel arvas Alexela, et võib mulle müüa elektrit 26 s/kWh seitsmeaastase lepinguga, nüüd lepib 14 s/kWh fikseerituna 1-7 aastat.

Do'nt panic
Vasta

Tänasel päeval tasub kindlasti mõelda salvestuse või vähemalt selle valmiduse peale.
Et oleks olemas minimaalselt kaabeldus või vähemalt kaablikõri ja ruum salvesti paigaldamiseks.
Kui börs ongi teatud tundidel nullis või kerges miinuses, siis võrgutasu tuleb ikka maksta ja juba selle arvelt tuleb koos salvestiga paneelide tasuvusaeg lühemaks.
Akud on ka "homme" või "ülehomme" palju odavamad kui täna.
Vasta

(20-04-2023, 15:10 PM)raulex Kirjutas:  Kui börs ongi teatud tundidel nullis või kerges miinuses, siis võrgutasu tuleb ikka maksta ja juba selle arvelt tuleb koos salvestiga paneelide tasuvusaeg lühemaks.
Akud on ka "homme" või "ülehomme" palju odavamad kui täna.

See omakorda viib mõttele, et kas neid paneele on üldse vaja? Vaja on hoopis akusid, mis (võrgust) selle nulli salvestaksid, et see siis kallitel tundidel välja anda, või minu poolest kasvõi võrku tagasi müüa.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

(20-04-2023, 16:54 PM)spitfire Kirjutas:  See omakorda viib mõttele, et kas neid paneele on üldse vaja? Vaja on hoopis akusid, mis (võrgust) selle nulli salvestaksid, et see siis kallitel tundidel välja anda, või minu poolest kasvõi võrku tagasi müüa.

Just selliste lahenduste broneeringutega ongi võrk hetkel umbe tõmmatud.
Tegelikult on vaja kahte eraldi liitumist, fix ja börs, ja siis need läbi virtuaalse salvestusseadme omavahel kokku lasta.
Vasta

(20-04-2023, 17:10 PM)Raivo Kirjutas:  Tegelikult on vaja kahte eraldi liitumist, fix ja börs, ja siis need läbi virtuaalse salvestusseadme omavahel kokku lasta.

See on samasugune turumanipulatsioon, nagu "hoolduses" oleva elektrijaama toodangu müük börsi teises ringis 5- või 10-kordse hinnaga. Kas see on hallis alas või trellialas, ma ei hakka parem arvama. Taanis võeti täna igatahes esimene sats kavalpäid riigiameti poolt hoiule. Asi susiseb...

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120175...es#daltop8

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

(20-04-2023, 17:24 PM)Marko Kirjutas:  
(20-04-2023, 17:10 PM)Raivo Kirjutas:  Tegelikult on vaja kahte eraldi liitumist, fix ja börs, ja siis need läbi virtuaalse salvestusseadme omavahel kokku lasta.

Taanis võeti täna igatahes esimene sats kavalpäid riigiameti poolt hoiule. Asi susiseb...

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120175...es#daltop8

See on tore uudis, aga paraku mitte esimene vaid ikka  järjekordne sats. Neid "kavalpäid" on kinni võetud ja siis jälle lahti lastud juba viimased .. nomaeitia ütleme 10 aastat. Jutt on Co kvootidest ja nendega manipuleerimisest.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

(20-04-2023, 17:10 PM)Raivo Kirjutas:  Tegelikult on vaja kahte eraldi liitumist, fix ja börs, ja siis need läbi virtuaalse salvestusseadme omavahel kokku lasta.

Kuidas see tehniliselt välja näeks ma ei tea, aga väga keeruliselt ei kõla. Selline lahendus võiks väga hästi sobida paarismajale (kaks klienti - kaks lepingut) kus elab üks leibkond.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne