Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi

Varsti-varsti hakkate oma üleliigset päikeseelektrit pudelisse tilgutama..Smile 
http://tehnika.postimees.ee/v2/3876983/t...se-meetodi
Vasta

Põhimõtteliselt on hr hulgusel õigus

105/5 akud mis meil kasutuses on peaksid nn uuest peast saavutama laadimisega mingi x pinge mis ilma tarbija ühendamata peaks mitmeteks kuudeks paika jääma. Seda räägiti Soome Exide tehases. Mälu järgi oli vist 13,62V see maagiline number. Kui pinge alla selle langeb misiganes koormuse/kasutamise tõttu ntx 12,5V peale ja peale seda seisma jätta, siis hakkab ise vaikselt edasi tühjenema. Seega oleks vajalik peale igat tarbimist asi uuesti täis pumbata. Päevavalgel pidev laadimine järel hoida peaks triki ära tegema küll. Tehases olid akuriiulitel juhtmed muidu küljes küll mingiteks hoolduslaadimisteks, kuid öeldi, et seda väga tihti kasutada ei tule. Meil endal on akud läinud ka nii kaubaks ilma probleemideta, et võtame riiulist aku mida keegi pole julgelt 1a+ puutunud(kasutamata aku) ning probleeme pole olnud ja mahutavus ja pinge ilma laadimata sees olemas. Iseenesest täispotensiaali pidid need akud saama peale ~5 tühjaks/täis laadimistsüklit.

14,2V on laadimiseks väga hea pinge. Tavajuhtudel saavad nad meil laadijast sarnase pinge ning ligi 12A. Laadijad muidugi piisavalt targad, et kui asi hakkab kurguni saama, siis sujuvalt võtab voolutugevuse 0,A juurde ning võib nii jääda päevadeks tiksuma ilma et peaks midagi kartma. 

Pakase kohta mul endal praktilised kogemused puuduvad kuna meie masinad teevad tööd üldjuhul sisetingimustes. Erandiks võib tuua külmlaod kus on üsna selgelt välja joonistunud muster, et võrreldes toatemperatuuriga väheneb akude mahutavus/meie mõistes masina tööaeg~20%. Külmumise või mittekülmumise kohta ei oska kahjuks midagi öelda.
Vasta

Kuna koolis füüsika eriti ei edenenud, siis kardan keerulisi süsteeme. Aga sügistormid jpm tähendavad elektrivabu päevi, seega otsin valgusallikat elamisse avariiolukorraks. Silma jäi selline asi nagu gdlite gd-8007, mida siberi jahimees olla laadimata jahimaja valgustamiseks nädalapäevad kasutanud. Minu 2-3 vooluta päeva päästaks see ära ja hädakorral ehk isegi midagi laeks paneeliga juurde...
Mida arvata ja kust võõrkeeli mitteoskav ning kreditkarte jms kartev mees selle saada võiks? Igssugu jebaid tekitavad paanikahooge ...
Vasta

Natuke kukeldades jõudsin mingite selle nimeliste lampideni ja tekis küsimus, et kui palju seda valgust vaja on?
Kui piisav sellest ühevatisest pirnist mis tal komplektis, siis peaks saama tõesti mitu õhtut, aga kui tahad vahepeal midagi enamat kui ühe tagasihoidlikuma LED taskulambi valgus, siis kogu kaasas oleva pirnide komplekt kasutab salvestatud energia ära umbes 4h jooksul ja laadimiseks läheb 8-10+h päikest. Kuna andmeid asja kohta napib, siis see valguse saamise aeg on ligilähedane. Kirjade järgi seal sees 4Ah 6V plii aku

Kui nüüd võtta arvesse, et see asi maksab kusagil philipiinides 25€, siis on niisama leluna ta hea küll, aga kui tahta ikkagi valgust, siis las parem jääb neile sinna.
Puhtalt minu arvamus.

Ksf Omaenergia nökerdas lehekülg tagasi ühe asjaliku kasti. Sellest jätkuks ka valgustamiseks pisut rammu ja seda ilma, et mõne korra kasutusega uue aku järgi peaks lippama sest liiga suure tühjendus tsükli sügavuse tõtu on aku esimese viie korraga saba andnud. Lisaks on võimalus 12V aku puhul alati auto abil lisa vurtsu saada kui näha, et aega läheb kauem kui aku kestab. No nagu, et õhtul näed, et aku tühjavõitu hakkab saama, siis saad panna ta auto akuga mõneks ajaks paari ja kui auto aku muidu ei jõua siis läed käid poes ja valgusti aku on autopeal kaasas laadimas. Töötav auto laeb akut paremini, aga käivituse ajaks ei tasu teda sinna järgi jätta.
Tühja võitu tähendab siis muidugi seda, et pinge hakkab alla 12V langema(sõltub akust). Sell juhul ei ole veel tsükli sügavus liiga suur, et aku eluheale halvasti mõjuks.

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta

http://tcrn.ch/2ffPW71
Vasta

Seoses muudatustega elukohas on pakkuda müügiks oma 3x50W paneeli. Kui ostad kolm korraga on hinnaks 150eur.
2 Korraga on 110eur ja 1 kaupa ostes tüki hind 60eur.
Paneelist tulevatel kaablitel on ära lõigatud orginaalis olevad ühendused. Kõik paneelid laitmatus korras, ostetud sellel suvel.

[Pilt: 13895272_516027971920888_745897288640574...e=58B5CC66]
Vasta

Millist pinget need välja annavad? Kas pinge sõltub päikese intensiivsusest?
Vasta

(21-11-2016, 23:56 PM)omaenergia Kirjutas:  Paneelist tulevatel kaablitel on ära lõigatud orginaalis olevad ühendused. 
Pidi ikka kuramuse kiire olema! Need ühendused käivad ju lahti...  Rolleyes

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Eks sai sinna omad ühendused tehtud, mis sel hetkel tundusin tunduvalt mugavamad Smile

Tootja: Yingli
Mudel: YL50P-17b 2/5
Peak Power: 50W
Open Circuit voltage 21,5V
Short Circuit current: 3.24A
Peak Voltage 17.4V
Peak Current: 2.87A
Max system voltage: 50V

Üldiselt enam-vähem valgetes tingimustes näitab tester 20+V, kes 3tk korraga ära võtab annan kontrolleri ka niisama kaasa.
Vasta

Kes hiljemalt pühapäevaks ära viib, saab 150 euroga:

Kontroller
76aH autoaku
300W inverteri
3x 50W paneeli
Vasta

Kus kandis asub? Vanaain,53416341.
Vasta

(24-11-2016, 22:10 PM)vanaain Kirjutas:  Kus kandis asub? Vanaain,53416341.

Läksid ära tallinna kanti. Kahju küll on aga eks mingi hetk uue hooga.
Vasta

Tere.
Üritasin kogu teema läbi lapata aga ilmselt jäi midagi kahe silma vahele. Kevad tulemas ja päikest rohkem. Idee valmistada elamule soe tarbevesi päikese abil. Palun selgitage võhikule mõned nüansid ära: 1. ehitada ise kollektor- plekk radikad klaas, puit, kasutegur väiksem kui poes müüdavatel, samas jämedalt sellise asja maksumus laias laastus ca 70 euri, poe analoog 450 euri, võtaks vaakumtorude variandi hind veelgi krõbedam, plussiks vast ainult hajusa valguse kasutamine seega pikeneb tarbevee valmistamise periood, olen kuulnud, et need vaakumtorud siiski tiba õnnetud. Vaadata hoopis el. päikesepaneel, hinna poolet teistest müüdavatest paneelidest vaat, et kõige odavam. Aga kuidas saab seal toodetud särtsu soojaks veeks, kas kannatab otse tenniga ühendada? Kuidas valida tenni? kas antud paneelid võivad ka tühijooksul olla, st. kui soe vesi käes siis termo katkestab el. ahela ja paneelid seisavad ilma koormuseta lõõskava päikese käes. El. paneelide kasuks on veel see, et ei ole vaja eraldi küttekontuure, lisapumpasi, soojusvahetit, torusi jane. lihtsalt kaabel paneelist boileri tenni külge ja terom vahele - küsimus ongi selles kas nii lihtsalt tohib asja lahendada?
Vasta

(26-01-2017, 11:04 AM)amatöör1 Kirjutas:  lihtsalt kaabel paneelist boileri tenni külge ja terom vahele - küsimus ongi selles kas nii lihtsalt tohib asja lahendada?
Tohib ikka, kõike tohib. Vangi nii lihtsalt ei panda.     
Muidu aga väga kallis ja väga pointless üritus päikest vee soojendamiseks vahepeal elektriks muundada, isegi kui seda õigesti teha. Eelneva jutu peale aga ei oska muud soovitada kui LOE TEEMA LÄBI! Lappamisest ei paista kasu olevat olnud...

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Tere
Tänud põhjaliku vastuse eest.
Täitsa minule sobiv lahendus olemas
Vasta

Las bakter koob ja küpsetab.
Vasta

Millist kontrollerit päikesepaneli küljes soovitate kasutada?
(hea hinnaga saab ainult Hiinast?)
Vasta

Kunagi juba olen pakkunud, aga teen seda jälle. Tuli just Tartus pakkumisse 2V 280Ah plokkakud 12tk. Olid kasutuses 24V süsteemis ning on hetkel saadaval kaaluhinnaga 63s/kg. Element on pealt vaadates umbes 7cm x 15cm ning enamvähem põlvekõrgune ning kaalub 15-20kg. hea oleks kui huvilisel oleks kaal endal kaasa võtta, et asi konkreetne oleks. Tegemist hooldevaba geelakuga ning ma usun, et pool mahutavusressursist on juba manala teed läinud. Nädala jooksul liigub kokkuostu suunas kui keegi huvi ei tunne. PS nädala taguse info kohaselt on akude kilohind tõusnud just selliseks nagu ülevalpool kirjas. Hetkel täpselt ei tea mis hind olla võiks aga suurusjärk on ikka sama. Hea oleks kui saaks diilida nädalavahetusel.
Vasta

(09-03-2017, 15:03 PM)Raivo Kirjutas:  Millist kontrollerit päikesepaneli küljes soovitate kasutada?
(hea hinnaga saab ainult Hiinast?)

Mis see kontroller oskama peab?
Kui võimekas on paneel?

Suurema võimuse puhul on mõistlik kasutada MPPT kontrollerit mõnelt nimega firmalt, on kindlam, et kasutegur ei ole tchiina oma.
Lahjema asja puhul on mõistlik PWM.
Kui asi piirdub mobiili laadijaga, siis kõige odavam hiina jublakas mida saada on.

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta

(09-03-2017, 23:03 PM)karvik Kirjutas:  Mis see kontroller oskama peab?

Kui panna 2 paneeli järjest, siis nagu ei olegi enam midagi peale MPPT kontrollerite valida ja nende hinnad paistavad olema sellised, et pigem panustaks lisapaneelile ja odavatele hiina PWM kontrolleritele. Ainult, et juhtmepunt katuselt alla läheb paksuks.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne