Harrastame vanu busse

(29-01-2012, 11:17 AM)Mufff Kirjutas:  Siin ta on. Zis-155 Võhmas kogu oma elegantsi ja kordumatu graatsiaga.
   
Ja selline on Zis-154
   
P.S. Mõlemad pildid on tehtud omaniku loal, isiklikul otstarbel, detailide ülespildistamise eesmärgil. Kui omanik pahandama hakkab, siis võtame pildi maha.
Vasta

Viimasel fotol on see sama Keila ZIS-154, millest on siin foorumis juttu on olnud.

Müts maha omaniku ees! Loodan et tema ka ei pahanda minu peale, kui paar pildi näitan:

[Pilt: 48cebc8c0072006b-large.jpg]

Säilinud ka garaazinumber.
[Pilt: 48cebc8c7d5af61a-large.jpg]



Ja lõpetuseks väike dessert)))

[Pilt: 48cebc8c2222791c-large.jpg]


Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta

Nina haistab, et ZIS heades kätes. Sellisel juhul käepigistus.
Vasta

ei pääse üle ega ümber sellest, et endistest NLiidu maadest, Eesti paistab ikkagi totaalselt välja oma transpordiajaloo säilitamisega. OK, võrreldes enamuse Lääne-Euroopast oleme muidugi päris maas.

Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta

Kodanik Talupoja huvitavaid pilte nähes tekkis siinkirjutajal mõte lisada siia mõned teemakohased bussipildid. Need on küll YTRA foorumis juba näidatud, aga ehk leidub automotoski mõni asjahuviline kodanik, kes Ytrat ei külasta.

1) Kiri I foto tagaküljel: "Tartus 15. nov. 1954. Tartu Autobussi ja Taksoauto park" Esimese KAvZ 651 najal poseerib nende ridade kirjutaja vanavanaisa, teisele toetub tundmatu paarimees. Tagaplaanilt paistab sõjajärgne GAZ 03-30.

2) Kiri II foto tagaküljel: "Põltsamaal suvel 1956. a." Vanavanaisa sõitmas liini "Tartu-?-Põltsamaa" KAvZ 651ga.

3) Dateerimata ja kommentaarideta pisipilt ekskursioonist ZIS 155ga.

4) 1965 Tartus. PAZ 652 tollase EPA hoone ees Riia tänaval.

5) 1965 Tartus. PAZ 652. Taamalt paistab jalakäijate kaarsild.

6) Kiri foto VI tagaküljel: "Vene tn garaaž 1972." Katuse all seisab Ikarus 55 Lux, taga on PAZ 652te rivi.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                       
Vasta

Siin üks link, kus on näha igasugust "idapärast omaloomingut". Sekka mõned muud huvitavad isendid kah. Hakake aga paremalt servast väikseid pildikesi edasi kerima ja erutust jätkub kogu õhtuks. Võib-olla ei saa nähtu tõttu isegi öösel magada.
http://foto.rambler.ru/users/pl_ml/album...3acdcf857/
Vasta

Mulle tundub, et esimesel pildil olevate GZA-651(?) bussidel on katusetuled samad mis hetkel "kuumaks teemaks" oleval ZIS 154-l. Ja ka algupärastel TA6-tel näivad olevat samad ( http://kodu.pri.ee/ta/?action=memuaarid&cat=21&ID=21 ). Nii et tõenäoliselt pole tegemist väga margi- ja mudelispetsiifiliste jubinatega, mis omakorda peaks nende leidmise tõenäosust suurendama.


Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta

Leidsin minagi mõned vanad bussipildid ja tõmbasin arvutisse.

1. Moskvas 1946 (mulle)tundmatu trollibuss
2. Bussid Moskva tänaval 1947.
3. Zisid ja muu tolleaegne tehnika 1964a Moskva uulitsal.
4. Tartu maaliini bussijaam arvatavasti 1980-te algul (?)



Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
               
Vasta

(03-03-2012, 14:43 PM)samodelkin Kirjutas:  4. Tartu maaliini bussijaam arvatavasti 1980-te algul (?)
Mind lummab see ilus ja avar vaade Tartule sellel ajal. Tänapäeval on see ala kahjuks mingeid monstrume täis ehitatud. Kogu pildil eksponeeritud tehnikast on aga tänaseks Eestis sõiduvõimelisena säilinud vaid see üksik kollane Ikarus esiplaanilt. Varsti vast mõni akvaarium ka, kuid enamus on läinud kaduviku teed.
(01-03-2012, 00:07 AM)Mossemees Kirjutas:  
(19-02-2012, 14:36 PM)Mister X Kirjutas:  
Mulle tundub, et esimesel pildil olevate GZA-651(?) bussidel on katusetuled samad mis hetkel "kuumaks teemaks" oleval ZIS 154-l. Ja ka algupärastel TA6-tel näivad olevat samad ( http://kodu.pri.ee/ta/?action=memuaarid&cat=21&ID=21 ). Nii et tõenäoliselt pole tegemist väga margi- ja mudelispetsiifiliste jubinatega, mis omakorda peaks nende leidmise tõenäosust suurendama.
Talupoja PAAG-il on ka sarnased tuled, kuid minu meelest olid need lühemad jatehtud plekist. Originaalis on Zis 154-l silumiinist valatud tulede korpused, mis olid kaetud kroomiga, kuid võisid olla ka värvitud. Piltidel paistavad need tuled olevat kere värvi, kuid ainus minu bussil säilinud gabariittuli oli kroomitud ja läikis kohati veel nagu pühademuna. Võib-olla teavad mõned vanemad olijad täpsemalt. Zis 155-l oli küll väga palju kroomitud ehisdetaile.
Vasta

(03-03-2012, 15:23 PM)Mufff Kirjutas:  
(03-03-2012, 14:43 PM)samodelkin Kirjutas:  4. Tartu maaliini bussijaam arvatavasti 1980-te algul (?)
Kogu pildil eksponeeritud tehnikast on aga tänaseks Eestis sõiduvõimelisena säilinud vaid see üksik kollane Ikarus esiplaanilt. Varsti vast mõni akvaarium ka, kuid enamus on läinud kaduviku teed.

Tavalisi lühikesi LAZ-e leidub ka kindlasti. SÄILINUD on neid üsna mitmeid, taastatud/heas korras isendeid vast samuti mõni.
Samuti on pildil üks PAZ-672, mida samuti veel liigub. Rääkimata väikestest masinatest või taamal paistvatest krusadest.

Kui pildil oleks ümmargused LAZ-id, PAZ-652-d, Ikarus-620-d jms vanem raud, siis oleks pilt muidugi kurvem.
Vasta

Vanu ajakirju sirvides jäi silma nupuke rubriigist Uudised-Sündmused-Faktid

[Pilt: zis-127v.jpg]

ajakiri Za Ruljem 12. number aastal 1984
Vasta

Need pisut isiklikumad pildid...
Tehtud 1983/84 talvel, postituse autoriga roolis. Selline bussikujuline konstruktsioon oli minu töövahendiks '80-tel. Arvel oli ta /liikuva raamatukauplusena „Kuban Gaz-52“/ Istekohti 1+ 8. See ei takistanud sugugi, iseäranis ettevõtte suvepäevade ajal, ka „1+28“ kasutamist!

Kuna minu „pesa“ asus Tallinna vanalinnas, siis tuli turistidele (giidi abiga) üsna tihti selgitada, et selliseid asju tehakse Venemaal tehastes! See „iseehitatud bussi jutt“ ei ole üldse anekdoot!
Olen ühe sellise ka ise Krasnodari tehasest, omal jõul, ära toonud.

Konkreetne, piltidel olev isend, oli rohelist värvi ja väidetavalt müüdi vene aja lõpus Narva. Edasine saatus teadmata.
Varjupaigas peaks ka üks selline r o h e l i n e olema.

Kui see aparaat ikka busside rubriiki sobib..._


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta

Ikka sobib. Väga nostalgilised pildid. Need Kuban bussid (ka raamatubussidena) olid üldse ühed vahvad aparaadid.

Kuid mehe käest, kes omab Kubani kasutuskogemust, küsiks asja eheduse mõttes: kuidas oli sellega sõita? Olen kuulnud seinast seina üldistusi. Tänapäeva konteksti see võrdlus muidugi ei sobitu, ent just omas ajas ja oludes. Kõrva on jäänud näiteks selline hinnang, et Kuban oli siiski sohvrisõbralikum buss kui "puuikarusena" tuntud TA-6. Ja kui asja korda tegid, just oma käe järgi ära sättides, teenis Kuban oma juhti päris ustavalt.
Vasta

Kasutus k o g e m u s oli tõpoolest üsna pikaajaline. Umbes kuus aastat, Kilometraaži ei oska siinkohal, teatavatel objektiivsetel põhjustel, öelda...Big Grin
Mis kõige huvitavam, oli see, et kui kõik 51/52 mootorid, käisid iga natukese aja tagant kolina tõttu kap.remondis, siis Kubanil mul seda häda ei olnud. Poleks ka tõenäoliselt tollastes õuetingimustes kuidagi sealt mootorit kätte saanudki...
Esisilla määrimist ei tohtinud unustada - muidu ei jaksanud enam rooli keerata...
Kõige hullem oli KÜLM! Seda bussi ei saanud kuidagi seest soojaks, panin sinna isegi mitu ahju. Ette "ratsisin" pärast ka vatiteki, väljapoole nina peale, nagu Uazidel oli. Ei miskit.
Tolleaegse moeröögatuse – Ikaruse pika leeniga toolid aretasin ka sisse. Neid sai, muidugi ainult siis hankida, kui bussipargis tutvusi oli.
Plekiservad roostetasid koledasti – igal kevadel tuli enne ülevaatust värvida. Aga see oli jälle treeningu mõttes vajalik – sai riigimasina peal praktilisi oskusi omandada.

TA-6 mul kogemus puudub, sellel olid vist pedaaalid vastupidises järjekorras ja aknapost täpselt vaatel ees. Ma mõtlen siis seda keret, millega avarii korral tuli puusepa juurde minna... Või ajan ma RAF-iga segamini.
Vasta

Tere!
Loen siin igasuguseid jutte. Kas keegi on sõitnud sellise bussiga nagu PAG-2 ?
Huvitaks,et kuidas sellise masinaga oli sõitmine ja kuidas vastupidavusega lood olid?
Tänan!
Vasta

Selline tore raamat saadaval Apollo raamatupoodides soodsa hinnaga. Palju ilusadi busside pilte sees ja tore jutt ka juures. Kes paljuks ei pea, võib selle endale soetada.
http://www.apollo.ee/elsa-talutudrukust-...uhiks.html
   
Vasta

Ma avastasin kuulutuse Pärsti valla lehest ,kus keegi tahab oma bussi veneaegset numbrit teada.Bussiks PAG
Vasta

(22-03-2012, 22:55 PM)tak35744 Kirjutas:  Ma avastasin kuulutuse Pärsti valla lehest ,kus keegi tahab oma bussi veneaegset numbrit teada.Bussiks PAG

Tuttav mees. Vahest saame kokku....Wink



Vasta

Kuna vanad bussid on vahest ka päris ilusad - väljast, näiteks, eriti kui tegu on ringisõitva lavaga - siis jäi taaskord silma üks kuulus GMotorsi omaaegne saavutus. Nimeks Futurliner. Huviline, kes ei pea võõrkeelt (piltide vahel) liiga tülikaks, võib siit lingilt ühe isendi taastamist kaeda, mille kallal murdis pead, kätt ja tahet terve sõbraliku naaberriigi ajakiri :
http://www.classicmotor.se/artiklar/arti...-earls-arv
http://www.classicmotor.se/artiklar/arti...uturlinern
http://www.classicmotor.se/bilder/?id=341367

Samuti oli eelmisel aastal huvitaval kombel üks selline kaunitar ka üksvahe E-Bays lausa müügis, olles omaniku, bussifirma Peter Pan toel saanud enne uue elu sisse:
http://www.masslive.com/news/index.ssf/2...uturl.html
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/320724467378#h2

Vägev pill!
Vasta

TA-6 test raakides tegi soitmise keerukaks see,et pedaalid asusid roolisamba taga ja suure jalanumbri korral noudis soit alul harjumist hiljem polnud viga.Kuni bussi puitkarkassi tegemisel kasutati tamme,pidas see kullalt hasti vastu,kui aga hakati kasutama suvalist puitu,vajas karkass pidevalt nokitsemist.Sama voib oelda ka Nysa pookpuust detailide kohta:metallprofiilid roostetasid labi aga pookdetail oli kova.Kubanidest olen soitnud 3 bussiga,kaks olen tehasest Krasnodarist ise toonud ja nendega aastaid soitnud.Soita oli kubaniga hea,eriti koveratel tousudel ja langustel libedaga,kinni ka naljalt ei jaanud ja lumes oli labivus hea.Talvetingimustes oli temaga soita isegi parem kui Paziga,ka oli sisse jaamise korral ennast parem valja kiigutada.Teise Kubaniga soitsin ule 100k ja votsin igaks juhuks uhe saale lahti ja proovisin 0,05 st mootu,kuid see oli liiga tihke ja panin vana tagasi.See mootor laks kaima -28 pealt ilma eelsoojendita ja bensiini vottis koige vahem 18L/100 le(ca 600 km Eestis).Ainult pikkadel tousudel nagu Rostov-Voronez jai mootor bussi kere kohta lahjaks,Eestis seda pold karta.Kuna buss oli tehtud soojal maal,siis kulmemate ilmade puhul tuli teda vastavalt umber ehitada,sest kova tuule ja -25C ja ule puhul hakkasid esiaknad jaatuma ka siis,kui kapoti lahti tegid,Kuna teadsin,kuidas kulmades kohtades masinad umber tehti siis minul bussis kull kulmaga probleeme polnud:tegid talveks ara ja soida.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne