Pofabor ???
#1

Identifitseerimiseks :

Mälestus maskuliinsest jalgrattast ehk järjekordne "pärl" minu isiklikust erakol...ihunnikustToungue
Tundub et komplektse tallapressina liikus viimati väga ammu.
Kui vaadelda järgnevaid tunnuseid mitte eraldi vaid ühtse kompotina siis ise julgeksin pakkuda "Pofabori" (Ksf! manicu andmetel eestis müüdud 1926-1932):
1) 56-hambalise ketiratta kuju ja kinnitus
2) Keskjooksumuhvist välja ulatuv kinnituspolt ja 4 võtmeauguga kauss
3) keskmisest pikem "kahvlikael" ja sarnased muhvide väljalõiked.
4) ühes tükis tagahark
5) raaminumber 410406. Ksf! Soobli "Pofabori" raaminumber 427XXX. 4105XX ja 427427 "Pofaborid" esindatud ka 1933-36 varastatud rataste nimekirjas.
6) punakad ja valkjad triibujäänused + firmalogo ornamendijäänused sadulatorul mis esmasel vaatlusel meenutavad Ksf! Soobli "Pofabori" sadulatorul nähtu ülemist poolt.
Lisaks mainitakse 1932a. Lier & Rossbaumi kataloogis allapoole pööratud lenksu ja nikeldatud kahvliotsi ning porilaudu. Viimatimainitud tunnused sobivad muidugi peaaegu kõigi selleaegsete eestis liikunud rataste kohta.
Mida minust targemad inimesed arvavad ?
Ahjaa...pildid :
http://www.hanneskivits.com/ratas2/

P.S. : Tagaporilaua eesmine- alumine kinnitus tundub olevat ise praavitatud ja seega porikajäänuse asend on vale (muudab visuaalselt "teljevahe" lühemaks ja esialgu tundus et isegi rattapump ei mahu vahele). Kõvera kahvliga ja ratasteta raamist on seega raske mingit ülevaatlikumat muljet saada. Justkui oleks pisut suurem ja rohmakam kui näiteks "Miele".

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#2

Äkki ksf Soobel on nii lahke ja mõõdab oma Pofabor-il sildi aukude vahe ära(kui augud ikka olemas on),või lisab isegi mõne pildi.See sellel juhul kui jalgratas alles ikka on,omal oleks ka huvi selle liikuri vastu.
Vasta
#3

Asja teebki kahtlaseks see et sildiauke esialgu ei tuvastanud. Ksf! Soobli rattal (mis on ka täiesti alles) on esisilt olemas.

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#4

Tekkis veel üks küsimus :

Kui piltide leheküljel võtta suuremaks teise rea neljas pilt : on sadulatorul näha (arvatavasti peale värvitud) helesinised...? firmaembleemi fragmendid. Ilmselt annab hea tahtmise korral ka paremad pildid teha.
Kas on see minu elav ettekujutusvõime või on embleemi "päisest" allpool (kaardus tühiku all) tõesti tähed : A-L-?...jne. ?
Lisaks. Ehk on keegi-kunagi-kusagil kohanud sarnaste proportsioonidega embleemi-kaubamärki-logo ?
Ksf! Soobli poolt ülesjoonistatuga see juskui väga ei sarnane :

Herr Soobli "Pofabor"-kirje skännerkujutis postitatud sellel lingil :
http://vanaisavokk.4rumer.com/identifits...d-t409.htm

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#5

Paistab siis, et Vanaisavoki Susliku Pofabor ei ole eriti Pofabor, või kuidas ? Raami nr 1 2xx xxx versus 4xx xxx ja sisemuhvidega ?
Asja kohta midagi öelda ei oska. Vaatasin veel Lier & Rossbaumi kaubamaja 1928-nda aasta kataloogi, seal nad Pofabori veel ei reklaaminud, 1932 aasta omas oli ja vb millalgi enne veel, st 1929 -32 (kui siis kataloogid ilmusid).
Vasta
#6

Ülemiljonilise raaminumbriga "Pofaborid" siiski olid esindatud kurikuulsas "varastatud jalgrataste nimekirjas" (Bofabor, pohaber, pafabor, pofabor jne.) erinevate nimekujude all. Üldse ei imestaks kui nimetatud eksportmargi raame telliti eri aegadel eri tehastest või sama valmistaja puhul võidi mingil olulisel ajahetkel numeratsiooni taas nullist alustada, nagu seda on juhtunud nii inglastel kui ka sakslastel. Paistab et sisemuhvidega "ülemiljoni-Pofaborid" markeeriti alt-üles raaminumbriga, 400XXX on aga ülevalt-alla nummerdatud ja omavad mõningaid sarnasusi näiteks "Runwell" (ka nimekirjas esindatud kui "rumvell") kusagil netiavarustes nähtud meesteka-mudeliga.
Täna püüan lähemalt enda raamirappel paiknevat värvilustist uurida.

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#7

1932a. Lier & Rossbaumi kataloogis oli jah asi sees aga pilt tundus puha vale. Nädal tagasi jäi Ksf! Indreku koduses väljapanekus näppu sama firma 1923a. juubelikataloog ja mis sa ütled - täpselt sama pildi all oli Wandereri meesteratta kirjeldus (sobib ka hoopis rohkem mainitud illustratsiooniga kokku).

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#8

...Jätkan monoloogi.
Raami ja kaunistuste puhtakspesemine mingit olulist teavet juurde ei andnud. Sadulatorul asuva värvilise vesipildi-laadse "vapi" joonistasin maha ja püüan lähiajal siia üles riputada - ehk on keegi midagi sarnast kusagil näinud või oskab koguni identifitseerida. Mingit messingist või muust metallist silti pole sellel rattal aga kunagi ees olnudki, nähtavale tulid hoopis sadulatorul olevaga sarnase "vesipildi" peaaegu olematud riismed.

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#9

...huvitav palju neid pofabore toodeti ja kes neid tegi...minu versioon on hetkel seismas ja ootamas oma aega! kindlasti ei hakka ma seda taastama ning seetõttu on ka hetkel nähtavad jooned ja muu raamil kindlasti ka aastate pärast sama halvasti nähtav! ratta margis olen kindel seetõttu, et viilisin selle vasest märgi kunagi lapsepõlves rattalt maha ja tänaseks, tänu mitmetele kolimistele olen selle suutnud kaotada! samas on alles ratta esimene hammasratas mille sarnast pole ma samuti trehvanud!
...kuidas neile vanadele ratta kataloogidele ligi pääseda, teema hakkab jub ka endale huvi pakkuma!
Vasta
#10

Olen näinud mõnda üldplaani-fotot, kas kusagil saaks rohkemaid ja detailsemaid päevapilte uurida ?

Kas originaalhammasratas oli viisnuk või mõni muu ?

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#11

(31-10-2010, 21:49 PM)suslik83 Kirjutas:  ...huvitav palju neid pofabore toodeti ja kes neid tegi......kuidas neile vanadele ratta kataloogidele ligi pääseda, teema hakkab jub ka endale huvi pakkuma!

Need küsimused on veel vastusteta. Mida rohkem infot koguneb seda suurem võimalus tõeni jõuda tekib.
Kui silmas peetakse neid Lier - Rossbaumi kaubamaja katalooge, siis sealt erilist infot ei leia, üldine jutt ja pilt vale juures nagu ksf! Ostap kirjutas.
Vasta
#12

Ksf! manic mainis et esimesed teated sellenimeliste jalgrataste müügist pärinevad aastast 1926 ja müüdi peamiselt väiksemates ärides, mingit suuremat maaletoojat pole mainitud. Ka ratta algne päritolu on suhteliselt segane, üheselt konkreetseid inglise või saksa päritolule viitavaid tunnuseid ei oska välja tuua...ehk selgub osandamisel üht-teist.

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#13

Täna sai teostatud raamide võrdlus. Herr Soobel tõstis "Pofabori" vedurisse-sõitis veduriga Tartusse-tõstis ratta maha ja kimas minu poole ülejõele....imelihtne ! Toungue
Neil kahel raamil on üks oluline erinevus : "teljevahe" e. raami pikkus. Ksf! Soobli "Pofabori" keskjooksust väljuvad paralleelsed tagahargi torud on minu raamiga võrreldes u. 4-5 cm. pikemad ehk tegu on nn. "pikendatud" raamiga. Sadulatorust ettepoole jääv "geomeetria" oli silma järgi identne. Veel ühe erinevusena paistsid raami esitoru muhvide väljalõiked minu raamil õige pisut nõgusama kujuga.
Muud vaadeldavad (ja herr Soobli mälupiltidena talletatud) olulised detailid (spetsiifiline keskjooks, spetsiifiline tagahark, kahvlikausid jne.) tundusid olevat identsed. Ka raaminumbri ðrift ja asetus (esimene nr.4 löödud peaaegu sadulamuhvi äärele) on niivõrd identsed et minu hinnangul on need kaks erinevatest partiidest pärinevat raami päris kindlasti ühelt ja samalt (inglise ?) valmistajalt.
Teooria : "Pofabori" 410XXX-seeriat võidi koostadada ja müüa ühel aastal ning järgmisel hooajal telliti juba pikendatud 427XXX-seeria raamid. Lisaks muudeti sadulatorule paigaldatava piirituspildi kujustust ning telliti messingist raamisilt.
Antud jutt on pädev siiski ainult hetkeni mil kusagilt leitakse 410XXX-seeria "Pofabor" mis on 100 protsenti identne Ksf! Soobli rattaga.
Inglise raamiekspordist : väidetavalt oli selliste "konstruktoritena" müüdavate jalgrataste ja osade suurim turustaja Birminghami firma "Kirk & Merifield" (võttis 1933a. üle "Swifti", pakkus mitmeti komplekteeritavaid jalgrattaid nimetusega "Kirmer" ning ostis kokku erinevate tootjate laojääke). Kas antud "Pofabor" ei või mitte olla eestimaine assortii inglise ja saksa juppidest mida turustati "Brennaborile" sarnase nimekujuga ?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne