meesterahva jalgratas Wiking, tõen. 1937.a.
#1

Tüüpiline 1930ndate teise poole Rootsi ratas, ees tüüpiline messingist rattamotiiviga silt. Kitsad kumera profiiliga porilauad, esiporilaua alaosas laiendused. Keskjooks nn "väntvõlli"-tüüpi, ketiratas tüüpiline lihtne "rootsi viisnurk" a la Wiklund, Monark jt.

Rattast on algsena kindlalt alles raam, esikahvel, porilauad, vändad ja pedaalid. Arvatavasti on algne ka tagaratas, millel on tugevakroomilise kattega keskelt vaoga rantvelg (nn Westwood-tüüpi) ja Torpedo vabajooks 1937. aastast. Kui eeldada, et tagaratas on algne (sakslastel oli tugevakroomilisi velgi tollal üliharva ja roostevabad kodarad esinesid tollal vaid rootslastel), pärineb jalgratas 1937. aastast.

Raaminumber K 2250 on löödud rootslaslikult keskjooksu alla, kuid hetkel puuduvad mul andmed selle sidumiseks aastaarvudega.

Puudu on leistang, esiratas, ketikaitse (arvat. rootslaslikult alumiiniumist suur) ja tagahelkur. Sadul on arvatavasti vale. Kett on ka vale, see on pooletollise sammuga laiemat tüüpi (hetkel on peal mopeedikett).

Ka pakiraam on vale, see pärineb Riga 16/26 komplektusest (aastaist 1958-61). Sel rattal kas pakiraam puudus või oli tal rootslastele tüüpiline suur ja kahe vasassuunalise vedruga pakiraam (a la minu 1939.a. Crescendil).

Pildid sellisena, nagu ma selle ratta (jäänused) sain:

[Pilt: wiking_1.jpg]

[Pilt: wiking_2.jpg]

[Pilt: wiking_3.jpg]

[Pilt: wiking_4.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Minu Wikingu sadula nahal pressitud viisnurk, sees ´W´täht. Lähen numbrit vaatama.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne