ZIM-50 projekt

Kas kodanik Koterman kontrollis ka eelnevalt,et lingid toimivad, minul viskab,et URL on rikutud ja videot ei näe.




Vasta

Huvitav, peaks ikka töötama. Selleks nad ju siia pandud saidki. Pole muidugi ka võimatu, et mõni sealse telestuudio sell peab avalikes infokanalites olevat kontrollima (: ega keegi ilma loata ei kopeeri autoriõigustega materjale) ja seetõttu aeg-ajalt osa üleslaaditud materjalidest korjatakse ära.

A sa võta siis netist sama nime alt (vt all) viide kanali Pervaja Avtomobilnaja dokile nimega "Avtobiografija" ja laadi otse oma arvutisse. Telekanalile aga saada tänukiri ja luba, et vaatad ilma tulu teenimata! Big Grin

ГАЗ-12 «ЗиМ» / Автобиография (Часть 1)
ГАЗ-12 «ЗиМ» / Автобиография (Часть 2)

Teema populaarsust - tegu on mitmete huvipakkuvate mudelite ajaloole pühendet saatega - arvestades peab selle linke olema küll ja veel ning huvilisi on seal Valgevene/Ukraina piiri taga ilmsesti oluliselt rohkem kui meil siin.


(24-02-2012, 09:48 AM)Maz500 Kirjutas:  Kas kodanik Koterman kontrollis ka eelnevalt,et lingid toimivad, minul ...

Vasta

Töötavad lingid:
esimene
teine
Vasta

Meenub aastatetagune juhus, kus filmis nähtud auto omanik pan Igor võimaldas mul ühel uunikunäitusel oma Zimi rooli istuda. Juhtusin õrnalt sõrmitsema masina kenasti restaureeritud rooli ja suunatulede lülituskangi nuppu, ning tundsin näpu all mitte plasti,vaid midagi keraamikasarnast. Oligi keraamika-nimelt hambakeraamika nagu kinnitas mulle pan Igor.

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta

Järjekordselt tekkis üle ootuste pikk paus, aga poes jõudsin küll ära käia. Ja tulemus igati hea - juba teada oleva kahe laagreid müütava poele lisaks leidsin ka kolmanda, mis oli ka neist parim. Nimelt sealt sai päris originaale vene omasi ja ka odavamalt. Täna üritasin laagrid ära vahetada ja h.muhvid valmis saada, kuid nii libedalt ei läinud. H.muhviga nr.2 õnnestus pea kõik. Vanad laagrid sai pesadest välja tõmmatud. Selleks sai spets tõmberiistal vardale vajalik laba taotud, et see istuks välja tõmmatava nõellaagri serva taha. Tasapisi väljapoole kopsides ja pidevalt nõellaagri serval laba asendit muutes, tulid laagrid kenasti välja. Uute laagrite paika koputamiseks sai tehtud ka täpsed pulgad, et ei rikuks nõellaagsi serva ära. Sellele muhvile on vaja sobitada veel tolmutihend ja õli sisse valada. Siis näeb kas lõõtsa vahetus õnnestus või mitte. Jama tekkis h. muhviga nr 3. Välimise nõellaagri sai pikapeale kopsimisega kätte, aga sisemisi, väiksemaid, mitte. Võibolla on viga selles, et ta oli kõvasti roostes, ka nõellaagrid. Nõellaagri servad venitas üles ära, aga laager liikuma ei hakka. Ehk teab keegi soovitada, mida võiks proovida? Laagri tööpind on vististi nii kõva, et vaevalt saeleht peale hakkaks, et pragu sisse saagida? Või üritada puurida? Või hoopis võtta lahti kinni valtsitud kaan, siis peaks saama küll laagrid otse välja lüüa. Nr.1 muhvil on näha, et sellel on kaan kinni keevitatud valtsimise asemel. Aga kuidas tihendada, et hudroõli ei sattuks hiljem nõellaagritesse?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                   
Vasta

Nõellaagrite välimised saaled väga kõvad pole, kui juba serva ära venitas, siis peaks rauasae või mõne muu vahendiga lõigata saama. Teine variant on laagri saale ja muhvi korpuse vahele mingi õhuke asi lüüa, pärast, kui vahe sees, samasse jämedam asi koputada, siis peaks ka juba liikuma hakkama.

Do'nt panic
Vasta

Tänud soovituse eest, aga ma ei saa seda proovida, sest sain juba teist moodi laagriliuad kätte. Selleks kulus ei rohkem ega vähem, kui kolm tundi. Huvitav moment oli asja juures see, et täpselt sellel hetkel, kui abikaasa hõikas, et tööpäev läbi ja normaalsed inimesed lähevad koju, kargas esimene laager korpusest välja- ju ta ka ei tahtnud homseni venima jääda! Protsess ise oli aga muret tekitav. Eile õhtul sai veelkord h. muhvi joonist uuritud ja veendusin, et nõellaagrid tulevad ikka eestpoolt välja tõmmata. Kuna liua oli väga tihedalt kinni, siis otsustasin algul pinget väheke lõdvestada. Selleks sai puuritud liua serva õhemaks, aga liikuma ta ei hakanud. Viimases hädas mõtlesin liuale keerme sisse lõigata ja poldiga välja venitada. Mul oli olemas pikk keermepulk 20x1.5. Muidugi omajagu aega võttis ka sellise pika poldi valmistamine, mis oleks piisavalt tugev ja sobiks selle keerme jaoks. Ma lootsin selle poldi liua sisse keereta ja laagri välja venitada. Kuid õnneks juba keermestamise ajal tõmbas laagriliua korpuses ringi. Edasi oli juba lihtne, tuli nagu eelmisedki koputuse abil välja. Homme peaks ka sellele uued laagrid sisse panema ja õliga täitma. Täna sai poest uued tihendid toodud ja eile pooleli jäänud h.muhvisse sisse pandud. Üks tähelepanek veel. Nimelt on h. muhvide välimiste nõellaagrite pikkused erinevad. Minu kolmest h. muhvist on ühel nõellaagri pikkuseks 25mm( nagu väidab ka kirjandus), aga kahel teisel lühemad, ainult 16mm. Kusjuures suuremat ei annagi panna, sest pesa on ka lühem-mutter ei mahuks enam peale. Miks see nii on, kes teab?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta

Nõndaks, peale kitsa(16mm)nõellaagri paigaldust jäi sinna ruumi veel ca 3mm tihandi jaoks. Ühelt muhvilt õnnestus mul üks tihend kätte saada, mis küll ära võtmisel lagunes kolmeks tükiks. Aga materjaliks oli kork(rõngas), millele oli mutri kinni keeramisega pressitud jälje kohas paksuseks jäänud ainult ca 2,5mm. Hetkel ei ole õnnestunud sellist leida, aga otsingud käivad. Vahepalana sai käsile võetud sidurikorvid. Kuna uusi mul pole aga kasutatuid mitu, siis lootuses hea õnne peale proovisin neist kaks kasutuskõlblikku kokku teha. Et gaz-21 sidurikorv ei erine gaz-51 omast muus, kui vedrude arvu poolest, siis sai ka seda kasutatud. Aluseks võtsin korraliku surveplaadiga korvid. Rohkelt kulunud sõrmed ja käpad said paremate vastu välja vahetatud ja vajadusel vedrud juurde lisatud. Osad korvid olid juba kap. remondi läbinud. Näiteks nõelte asemel oli sisse pressitud juba puksid. Kokku võttes jäin kahe valminud korviga rahule. Kui väga tahaks, võiks ju ka nuriseda, aga ainult ca 0.5 mm erinevest nii käppade ja ka kinnituste vahel, ei anna nagu erilist põhjust. Libisemist see igatahes ei põhjusta ja möönan, et kuigipalju võib olla tegemist mõõtmisveaga- olid ju käppade reg. kruvid kasutatud s.t. mingitpidi juba kulunud.
H.muhvil on kinnituspoltideks tikkpoldid. See on nüüd kindel. Roostes mutreid küljest ära keerates tulid kaks tükki välja koos tikkpoltidega.Tore teada, et neid saab ka vahetada. Vahepeal ei olnud ma selles nii kindel.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                               
Vasta

Tublid olete!
Vasta

Tänud siimikule tunnustuse eest, mis küll järgneva jutu põhjal tunduvad kahjuks nats ennatlikud.
No sai siis uuesti Tartus väntvõlli tasakaalustuses, koos remondiud h.muhvidega, ära käidud. Ja tulemus-.........masendav. Võibolla selle tõttu, et ootused olid endal liiga suured, kuigi samas jäi ka ju hulga kahtlusi. No nii, siin siis suure töö tulemus - 50% võib kohe maha kanda. S.t. h.muhv nr 2, millest nõellaagrite välja võtmisega nägin kõikse rohkem vaeva, osutus kõveraks. Tegi samat vibrat piki väntvõlli nagu minu vana h.muhvgi. Peale selle on tal ka suur laager liialt kulunud, mille tõttu sidurikorv omakorda võimendas vibrat. See oli nii suur,
et Margus kartis pinki ära rikkuvat. Seega on too sisuliselt emeksi kaup.
Teine h.muhv, ehk nr. 3, sai küll ära tasakaalustatud kahe lisaraskusega ja jooksis nagu siidi, kuid ka sellega on probleem. Nimelt õli tuleb välja lõõtstihendi seest. Seega laias laastus ainult 25% jääbki tulemuseks järgi.
Arvasin, et järsku lõhkusin lõõtstihendi ümber tõstmisega grafiidist liugseibi ära. Mis muud, kui lasin h.muhvist õli välja ja keerasin ka südamiku ära. Ah jaa, õlinõuks võtsin sama potsiku, kuhu eelminegi kord lasin vana õli sisse. Selle ajaga oli sinna settinud paras kiht soppa. Kuigi h.muhv onju igati kinnine anum, tekib ka seal parajalt jääke. Visuaalsel vaatlusel sellel lõõtsal viga küll ei täheldanud. Ka liugseib oli terve ja selle välja võtmiseks tegin traadist parajad abivahendid. Kuna jupid tunduvad terved olevad, siis loodan ,et põhjuseks oli mõni liivatera. Igaks juhuks puhastasin bensiinisel lapil nii lõõtstihendi, kui ka grafiitseibi liugepinnad. Peale seda ladusin kõik tagasi ja valasin uuesti õli sisse. Nüüd jätan ta nädalaks püsti seisma lootes, et õli enam läbi ei tule. Viimaseks võimaluseks jääb veelkord sisu ära vahetada emeksi kandidaadist.
Ootamatult avastasin h. muhvi korpuselt neli numbrit-2368. Mida need küll tähendama peaksi?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                           
Vasta

Ma arvan, et tublid olete ikkagi. Projekti suurus on ikkagi hämmastav.

Pole võimatuid asju, vaid on saamatud mehed!
Vasta

Nii, tundub, et on lootust, et h.muhvi tihend seekord jääb pidama, sest siiani ei ole ta tilkuma hakanud. Kuid enne külge panekut tahaksin oma südame rahuks h.muhvi kontrollida pöörete peal. Selleks aga vajan katkist, s.t. taastamiskõlbmatut zimi väntvõlli. Kellel oleks sellist pakkuda, palun anda teada, kasvõi tel.56492109. Jään teateid ootama.
Vasta

(31-03-2012, 11:28 AM)vanemuine Kirjutas:  Selleks aga vajan katkist, s.t. taastamiskõlbmatut zimi väntvõlli.
Vabandust rumala küsimuse pärast, kuid kas siis ZIM-i ja GAZ 51 väntvõllid on erinevad? Mootor on ju muidu põhimõtteliselt sama.

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta

Zimi v.võllile kinnitub h.muhv 8 poldiga, aga gazil kindlasti vähem, vist 6 -ga. Hetkel ei oska õelda, kas gazil on jäetud lihtsalt kaks auku puurimatta või need on ikkagi jaotatud võrdselt mööda ringi. Ma väheke kahtlen kas aitaks ainult kahe augu juurde puurimisest. Aga katsun uurida.
Vasta

Ei ole halba ilma heata! Kuigi katkist zimi v.võlli polnud kellegil pakkuda, aitas asjast üle hea tuttav, kes valmistas vajaliku rakise h. muhvi treipinki panekuks. Igaljuhul, kuni 1000 pöördeni, õli välja enam ei ajanud, seega suure tõenäosega seekord sai h.muhvist asja. Võib kasutusse võtta. Ah jaa, huvi mõttes proovisin lauajupiga veetavat plaati pidurdada, et tunda, kui tugevalt ta veab. Kusagil ca 500 pöörde juures ei jõudnud enam kinni hoida.
Sain ka teada, et h.muhvis kasutatava` turbiiniüli-22` asemel on nüüd õli MGE-48, kusjuures G on vene oma, mul pole lihtsalt arvutis seda tähte.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta

Pole küll väga foorumisse süvenenud. Kuid kas pätid saadi kätte?
Vasta

(08-04-2012, 10:00 AM)siimik Kirjutas:  Pole küll väga foorumisse süvenenud. Kuid kas pätid saadi kätte?
Viimastega oli probleem kasutaja Väravamehaanikul,selle kohta on lausa eraldi teema olemas.


Vasta

Aprill hakkab läbi saama, aga projekti edenemisest pole midagi kirjutada. Õnneks päästis Toomas selle nullise olukorra oma teatega - istmed on valmis!!! Neljapäeval saigi nad Tallinnast ära toodud ja siin nad on:

NB! Ärge uskuge oma silmi - see pruun riie on tegelikult täitsa roheline. (Ju jätab soovida minu piltniku võimed).


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta

On väga huvitav sündmuste arengut jälgida. Olen kindel, et lõpuks näeb auto päris kena välja!
Vasta

Mind huvitab,et millised siis tulevad uksepolstrid? Kas ka istmetega sama värvi?


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne