5 X TALUPOJA iseliikuv šassiitraktor ДВСШ -16 1959 a.

Kompressiooniklappi kasutamata saab hakkama, kui traktoril hea aku on. Saab käima kompressioonigagi ja seisma käsigaasi mahalükkamisega. Aga kui aku juba niruvõitu, siis ikka kõigepealt kompressioon maha, starteriga mootoril tuurid üles ja siis lartsti kompressioon peale.

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta

(16-07-2014, 01:50 AM)Mossemees Kirjutas:  Kompressiooniklappi kasutamata saab hakkama, kui traktoril hea aku on.
...

Reduktorstarteriga pole sedagi vaja.Cool
Vasta

Mingi aeg tagasi arutasime siin teemas koos selle üle,et niidumasina rootsud läksid pidevalt katki kanna juurest. Hetkel on seis selline,et olen saanud ühe vikatiga niita juba vast üle 20 ha. ja midagi pole juhtunud..... Nimelt tegin omal äranägemisel vunkrattale lisaraskuse. Keerasin paksust lehtrauast võru ja panin kolme poldiga kinni. Ei kaalunud ega mõõtnud,tuli täitsa silma järgi. Õnneks oli lehtraud suhteliselt pehmest materjalist ja andis külmalt keerata. Õnn oli see,et sain panna ühe otsa linttraktori lindi kilbi vahele ja seal oli hea kangutada. Muidu oleks pidanud ahju ajama ja see oleks jälle aega võtnud. Proovisin vikatit ka enne selle võru paigaldamist. Koos võruga oli traktoril töö ajal vibra väiksem.Seega ongi asjast kasu. Ja tõestus on sellest ka olemas.....ennemalt iga paari ha. tagant oli roots puru.... vahest kestis ka kauem aga nüüd asi teine. Pilte asjast täna ei saa aga põhimõtteliselt on jutt kõigile vast arusaadav.

Veel on hea uudis see,et sain tuttavalt Raudteekrahvilt uued mootori hülsid..... lausa tavoti sees. Üle hulga aja jälle miskit uut. Nüüd kui leiaks veel uued kolvid ka,saaks mootorile teha korraliku remondi. Olemas on tutikat saaled,kolvirõngad ja ka hülsid. Oleks saanud ka uue väntvõlli aga magasin maha.... Väntvõlli kaela mõõt on T-16-l 60 mm. Nii kepsu-kui raamsaaled ühe mõõduga. Kui kellegil sarnaseid saalesid,võin T-25 omade vastu vahetada.
Vasta

Täna oli jälle nii remondi ja niitmise päev. Kuskil metsa ääres viis äärmise tera minema ja niipea,kui uue vikati sisse viskasin,sai mõne kivi kätte,mis sõra koos poldiga teadmata suunas viis... Küürutasin siis traktori all ja nägin veel,et kett ka täitsa vaevalt koos. Tegin uue keti ja ka muud asjad said uuesti korda tehtud. Oli vaja hulga teri vahetada aga kahjuks polnud enam pehmeid neete.... kui kellegil veel teadmata siis head pehmed needid saab kõvadest neetidest.... kilukarbiga sai sauna ahju aetud ja punaseks need läksidki. Hiljem sai prügikühvli peal maha jahutatud.

[Pilt: 23537527bb2329_o.jpg]

Kui needid pehmeks ajada,saab heasti ka lapikuks kulunud augus tera kinni. Tuleb lihtsalt pikem neet panna ja haamriga kõvasti otsapeale taguda...

[Pilt: 2353752933cf74_o.jpg]

[Pilt: 235375357109cc_o.jpg]

Sai ka hulgi uusi sõrgu lati külge pandud,sest vanadel juba plaadid ammu kadunud ja kuna uusi on veel panna,ei ole mõtet vanadega mässata.
Muideks,kui kellegil oleks 6 mm. neete siis sooviks vahetada. Vastu pakun kahes eri pikkuses 5 mm. kanna neete. Head kõvad veel....pole ahjust läbi ka käinud.

Ja vunkrattast tegin ka pildi:

[Pilt: 235375315b211a_o.jpg]

Selline siis välja kukkus ja kui kellegil sama mõte tekib ära kasutada hobumasina vunkratast siis sellisega saab 1.8 m. vikatit heasti ringi ajada,et rootsud katki ei läheks.
Vasta

Kui ma loen saagat Talupoja lõputust võitlusest ja ebainimlikest pingutustest iseliikuva rauahunniku käigushoidmiseks, tekib tunne et seda trakatsit tuleks kohelda nagu vampiiri - haavapuust vai läbi mootori ja valmis! Jääks sellel kuldsete kätega mehel veits aega ka muude projektide ja oma pere jaoks...
Aga muidu võtan mütsi maha. On ikka kannatust mõnel inemisel!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

No tore küll aga unustate kõik ära tõsiasja,et eestlasele on töö igapäevane asi,vennasrahvale aga kangelastegu! Ja kuna tegu iseliikuva raamiga siis pole minul muud teha,et lihtsalt asjad korras hoida ja jälgida,et suksu perutama ega läbustama ei hakka....Big Grin

Ps. Vats jälle täis ja kobin heinamaale....Wink
Vasta

Raudneetide kuumutamist ja siis kuumalt terade külge neetimist, kasutab mul tuttav pidevalt.


Vasta

Vanasti olevat neid neete needitud niimoodi, et paned õige pikkusega needi läbi augu, lased gaasiga kuumaks ja lööd neetimistorni ja vasaraga kokku. Ei mingit pikka haamriga tagumist ega saunaahjus kuumutamist. Ja neet tõmbab veel jahtudes kokku ka, andes tihedama liite. Hea neetimistorni pidi saama traktori klapist. Treipingis tuleb ainult sobiva kujuga õnarus otsa sisse teha, et needipea õige tuleks.

Aga lattniidukimeestele peaks vist küll mingi auhinna andma. Remondivad rohkem kui niidavad, aga mõnd muud tüüpi niiduki peale ka ei koli.
Vasta

See jutt on õige kuumalt neetimise puhul. Seda tehti küll aga suuremate neetide puhul. Raudne reegel on see,et üle kümne millimeetriseid neete neediti siis kuumalt... Ja seda neetimistorni asja kasutan ka ise. Algul löön ikka haamri pinniga needi enam vähem ära ja siis alles torniga üle.
Aga jah,kui lattniiduki asi käpas ei taha muid asju näha.... Eriti tore asi on see,kui ei pea kaela pidevalt keerama vaid saad rahulikult vaadata kuidas konnad üle lati hüppavad...Big Grin
Vasta

Mul on neete päris palju erinevaid mõõte ja pikkusi. Vaatan, kui on, siis viskan mingi portsu autosse. Saatsin sulle just emaili, et olen pühapäeval sealkandis ja võimalusel tuleksin mõne filtri järgi. Eks vasta emailis, praegu olen palju põllul/ehitusel jms, seega foorumisse just tihti ei satu.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

See lattniiduk on nagu on. Alul ma n...n oma ajusid, et sõrad ja konnad terved, terad nagu habemenoad aga ei võta. Sattus siis naabrimees mulle külla ja ütles sul pool tera mööda ju! Reguleeris ära ja näitas ka kuda see värk käib. Nujah omakasu oli sees siis! Sain tööle ja olen rahul.
Plaanisin vahepeal maha müüa aga ei raatsi.
Küll aga Talupoeg võin sinuga äri teha niiduki osadega. Üks niiduki uus kand ja niiduki latikorpus on olemas! Homme teen pildid

Veel pole maha löödud
Vasta

Suvel puude vedamise aegu sai eest luuk niipalju kannatada,et lappida polnud suurt midagi. Pidin uue tegemise ette võtma. Vanast jäi ainult alumine tala millel ka otsad ära lappisin. Karbi materjali sain mingist metallmööbli küljest. Igasuguseid punne oli aukudes. Osad keevitasin igaks juhuks kinni. Selleks korraks sain kohalikust materjalist asja korda. Ega selle kraamiga enam hõisata pole midagi. Tuttav talunik sai veel täna ühest roostes plekitahvlist oma kombainile sumpsi jaoks toru aga seda tehes vaatasin,et veokastile ei kõlba enam,pool roostetanud läbi.... aeg pureb kõike. Sain siis võetud mingid kaks riiuli põhja ja sealt siis lõikusin juppe välja.

[Pilt: 23670863150667_o.jpg]

[Pilt: 2367086709812e_o.jpg]

[Pilt: 23670865efee7f_o.jpg]

Pildid on pisut udused,no ei ole saanud uue aparaadiga sõbraks....
Sikemasinaga lasin ka originaalile sarnased sooned tugevduseks plekile. Eks nüüd tuleb veel asjaga tegeleda....buvanooli ja läti GF-021-ga üle lasta. Vaja ju kardulivõtuks kast korda teha....muidu kukuvad üle ääre välja.
Vasta

Õhtust!
Sain siis uue veokasti luugu värvi alla. Kolm kihti GF-021-te ja paar päeva kuivamist. Siis segu pentaftaallakist ja krundist 1-1-le. Oleks võinud veel lakki lisaks panna. Eks järgmine kord....

[Pilt: 236874555e7898_l.jpg]

Värvipüstol hakaks ka lõpus jubima ja panin selle osadena oma kauaotsitud vana-kõva-kanakeedupotti...Big Grin Seda otsisin päris kaua. Sinna atsetoon sisse ja ei lenda minema nii kiiresti....nagu konserv.

[Pilt: 236874575c7da1_l.jpg]

Suurema sodi võttis kohe lahti aga mingid kümne-aastatagused värvid jäid veel kopsiku külge. Lasen sellel värgil mõned päevad liguneda. Aga peale esimesi katsetusi võin kindlalt väita---inimest ja tema käpakesi ei asenda ikka miski-viimane sodi tuleb ikka kaltsu ja jäätisepulgaga maha kaapida...Big Grin

PS. veokastis on suur kuhi arvatavasti Niva kombaini uusi rihmu( võibolla on seal ka muid mõõte) mis lähevad nüüd sügiseks katusealla uude kohta varju.... Võibolla kellegil vaja?
Vasta

Õhtust!

Mõned päevad tagasi sain ühe vanatehnikasõbra kaudu oma traktorile uusi vanu osi juurde. Suured tänud,kui juhtud lugema!
Eriti hea meel oli saada juurde haruldasemaid osasid. Näiteks on minu jaoks olnud siiani kättesaamatu leida mootori külge kinnituvad kapoti toed. Ühe leidsin mõni aeg tagasi ja nüüd siis lõpuks sain parempoolse. Kapott toetub nimelt altpoolt nendele kronsteinidele. Ei ole enam ammu näinud ühtegi traktorit millel oleks need küljes ja korras.

[Pilt: 23996011441f15_l.jpg]


[Pilt: 23996013b2039b_l.jpg]

[Pilt: 23996015c9eca6_l.jpg]

[Pilt: 239960311478d6_l.jpg]

Viimasel pildil on siis vasakpoolsem kronsa mis on ka ühtlasi dünamo pingutuslatt. Huvitav on veel see,et leitud materjal on peenem,kui minu teisel kronsal. Kas on tegu vanema mudeli osaga järsku. Minuarust uuematel võis olla tegu metalliga koonerdamise juhtumiga...

Veel oli hea meel saada originaalne starter:

[Pilt: 2399602942489b_l.jpg]

[Pilt: 23996025998ead_l.jpg]

[Pilt: 23996027f99393_l.jpg]

Järgneb....
Vasta

Viimasel pildil on siis vasakpoolsem kronsa mis on ka ühtlasi dünamo pingutuslatt. Huvitav on veel see,et leitud materjal on peenem,kui minu teisel kronsal. Kas on tegu vanema mudeli osaga järsku. Minuarust uuematel võis olla tegu metalliga koonerdamise juhtumiga...
Pakuks puusalt tulistades, võib ka mööda! Kas siis polnud mitte juba paar koostetehast olemas! Selge see et äkki rotiti asju oma (partei Big Grin ) kasuks. Mul on küll selline tunne! Andke andeks aga naabrimehe 16ga, Talupoeg su igiliikurist järgmine mudel, nägime sellist vatti et iga sõna oli piiks.

Veel pole maha löödud
Vasta

Viimaste leidude keskel oli siis ka üks maru asi- nimelt mootori õlipunn. See peaks olema siis vast järsku järelturu asi. Plastmassist ja puha:

[Pilt: 23996017085941_l.jpg]

[Pilt: 23996019294ee3_l.jpg]

[Pilt: 2399602136ee4c_l.jpg]

[Pilt: 23996023cc74a5_l.jpg]

Nagu näha on siis kõik oleks nagu korras aga leiutajad on teinud ratsi. Selle punni tegelik ülessanne on ka olla rõhutasandi eest ehk siis punn ei peaks pidama vaid laskma ka mootori gaase läbi. Kui aga vaadata selle ehitust siis on küll ülesse puuritud augud aga neid on vähe. Gaasid ei pääse korralikult mootorist välja. See mootor ei pea niigi õli ja kui kõik augud ka kinni toppida siis tulemus on teada-surub igast august ja praost üleliigse välja.  Originaalsel punnil on üleval võrk- sõel sees ja sealt pääseb ikka ülejääk normaalselt välja ja samas on ka punni eest. No mõelge nüüd natuke ka ise,et mis juhtub,kui teil endal taguots kinni pannakse ülesmäge minnes... Big Grin 
Ma ei või väita kindlalt,et järsku on selliseid punne ka meie vanas koduvabariigis vorbitud? Igaljuhul olen mõne vana mootori küljes näinud mingeid räbalaid samasugusest punnist.
Vasta

Mingi aeg tagasi tegin ühe väikese sõidu traktoriga. Pikkust tuli vast nii kokku kümmekond meetrit koduõues. Tulemuseks oli lössis tagakumm......
Küljepealt oli mantli katki käristanud. Ja see koht hõõrus õhukummi katki. Eks kumm vana ka ja mõranenud. Õnneks oli mõra vast alla 5 cm. Panin suurema liimipaiga.

[Pilt: 2405642722bd61_l.jpg]

[Pilt: 240564292e84bb_l.jpg]

[Pilt: 24056431c63012_l.jpg]

Hakkasin meenutama,et ega polegi kunagi vaja olnud seda kummi remontida. Kunagi kas 90-91 aastal saime osta uue vene külviku ja sealt need pärit ongi. Läksime ühe Kamaziga järgi. Ei mäleta täpsemalt kuskohast peale võtsime aga vist Tallinna ligidal oli kuskil laos... Külvik haises veel värvi järgi. Mingi aja olid need rattad külviku all aga millalgi 94 aastal tuli hea idee need oma traktori alla panna. Külviku alla kõlbasid siledad kummid heasti.
Kakkusin ka tagaratast ja avastasin,et laagrid jälle kulunud ja sain ühe nõksu peale pingutada. Oleks veel pingutanud aga tundus,et las pigem jääb väike lõtk,kui et laagrid kokku jooksevad.

[Pilt: 240564331a771a_l.jpg]
Vasta

Vahepeal on siis jälle head heina-ilmad kätte jõudnud. Enne tuleb aga vikat üle vaadata ja mõni suurem töö ette võtta. Juba pikemat aega on katus panemata. Ootan ja ootan,keegi ei tule panema.. Big Grin Võtsin ise asja kätte. Juhuslikult oli Viljandi "Kangas ja Nööbis" presendi sarnane riidetükk olemas. Poemüüjatel polnud ka enam õiget ettekujutust presendist..... ja telefoni teel öeldi,et -on! Tuiskasin diisel-Mossega kohale ja ehmatasin ära-ei olnudki õige asi. Pakuti mingit valget riiet.... Minu ettekujutus presendist on ikka veneaegne..... natuke roheline või hallikas. Vaatasin nende kaubavalikut ja üks rulli viimane jupp oli veel saada. Poemüüjad juba pahandasid lõbusalt,et mis veneaegset asja mina saada tahan... Big Grin  Vene aeg ammu möödas... Ma siis ütlesin,et ei ole midagi veel möödas,me siin poes kõik veneaegsed inimesed... või vaidlete vastu...? Kõigi tädide näod pöörasid korraks minu poole.... Big Grin  Veel öeldi,et neile saadetakse kaup ja nemad siis müüvad. Neil midagi teha pole.... No ei ole ju midagi muutunud,kõik käib vanaviisi.... Smile Saadetakse kaup.... nagu näiteks-kuhi valget riiet ja kõik ostavad.... sest muud ju pole... Big Grin    No löödi rull arvutist läbi ja arve 22 e kopikatega.. Läksime sõbralikult laiali. Aga vahele nad oma jutuga jäid... Big Grin Toredad müüjad olid! Hea veel,et selline pood meil olemas.
No ja kodus kukkusin siis kohe katust tegema. Vana oli juba nii läbi,et natuke endalgi imelik liiklusse ja TÜV-d tegema minna... Big Grin

[Pilt: 2415299318c3e6_l.jpg]



Uus sai kobe. Nüüd on veel plaan see linaõli-värnitsaga üle teha,et ikka kauem kestaks. Hetkel ei hakka aga haisutama,sest suvi alles ees.....

[Pilt: 241529973fb64e_l.jpg]

[Pilt: 241529954deb7d_l.jpg]

No ja istme seljatugi oli ka nii räbal,et pidin juba pihta hakkama remondiga. Alles see oli,kui ma vahetasin... aeg lendab kiiresti.

[Pilt: 24152991046f6b_l.jpg]

[Pilt: 24152989f15175_l.jpg]

Pisut heledam on ja teise mustriga. Õnneks sain Järva-Jaani laadal terve rulli sellist. Esimesed 65 cm. läks käiku. Panin ka nina vastu rulli..... krt. pisut kopitanud... Big Grin  No mis teha,kaup on aus!

No ja siis on mul jälle jama majas. Henry esimene on kohe kõpsti platsis,kui kasvõi mingi kolks traktori juures kostab. Üles ronib ise aga maha enam ei tule.... Big Grin  Tahab juba rooli üle võtta... paneb tarka juttu nagu vanameeski nooremalt.... Appi tulevad ka mu poisid. Henry aitas niipalju,et vikatit transpordiasendis hoidva keti otsast krudis tollmõõdus mutri ja pani sellega ajama. Siiamaani kadunud ja ei leiagi enam. Tegin asja ümber. Nüüd on 14-nene polt selle pooletollise asemel.
No ja teine poiss ka aitas krudida katuse paika.

[Pilt: 24152999d2c1a0_l.jpg]

Esimene niide sai juba tehtud-naabrimehe pisike heinatükk.....  Oh sa raks,palavus tahab maha tõmmata. Mul tahtis katus liikuma hakata......
Nojah,sai veel klapisääretihendid ka pandud,eks näeb,kas õlivõtmine ja tossamine jääb vähemaks. Eks õlimõõtevarras on tunnistajaks.
Vasta

Kõige pealt et see on hea et noortehnikutel huvi on aga see katuse sõitmise jutt tuli küll heal hetkel. Saad katuse korda ja juba sõidab ära Big Grin
Einoh edu sulle. 

Veel pole maha löödud
Vasta

(03-07-2015, 21:29 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Henry aitas niipalju,et vikatit transpordiasendis hoidva keti otsast krudis tollmõõdus mutri ja pani sellega ajama. Siiamaani kadunud ja ei leiagi enam. 
Küllap võiks igaüks, kellel sellises vanuses marakratid kodus, kirjutada raamatu "Elu koos diversantidega".
Aga edu sulle!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne