Jalgratas Liva.
#1

Mõne mehe hinnalise vanametalli kogu on taas täienenud ühe ühiku võrra. Tegu siis lõuna naabrite poolt aastal 1914 valmistatud jalgrattaga Liva.Õigemini jalgratta jäänusega - esi- ja tagaratas ei ole mitte algupärased.Küsitavusi on ka sadula ja lenksu osas.

[Pilt: DSC03428.JPG]

[Pilt: DSC03429.JPG]

[Pilt: DSC03430.JPG]

[Pilt: DSC03431.JPG]

[Pilt: DSC03432.JPG]

[Pilt: DSC03433.JPG]
Vasta
#2

Jah, kus on - sinna tuleb juurde!
Teada on, et neid tsaariaegseid Liwasid Eestis oli ja tuleb jäänuseid siiamaani välja, firma oli tol ajal üsna suur tegija meie regioonis, enne sakslaste Lätti jõudmist I Maailmasõja ajal jõuti valmistada ca 3000 jalgratast.
Sadul on küll igati algupärase ja ajastutruu näo ning teoga. Lenks seevastu tõesti kahtlane ja ka lenksutoru kinnitus kahvlitoru külge võiks/peaks? käima inglasliku "ümbertkinni pigistamise klambriga".
Ja julgen jätkuvalt kahelda selles, et ketiratas oleks valmistatud vendade Antoniskite tehases (vb et nad ise üldse neid ei valmistanud, aga see pole ka seal antud rattale algselt külge seatu). Selleks ajaks oli firma küll juba ainult vend Teodorsi omanduses, paljud osad osteti sisse lausa välismaalt ja see tegi liwad suhteliselt kalliteks ning pärssis tootmismahtu.
Meelis ei maininud, et ilmselt on ratas valmistatud 1914 - l aastal ja vist ka teised leitud raamid on numbriseeriast 14xxx, mis aastal sakslased lätti jõudsid ja palju 1915 veel Liwasid toodeti, Janis seda teab! Toungue

Kas ka teised peaksid oma Liwade pildid siia panema või on see konkreetne teema ainult antud konkreetse Liwa jaoks? Rolleyes
Vasta
#3

Jah, ka teised peaksid siia panema andmeid oma Livade kohta!

pilt läti jalgrattaraamatust, 1915
[Pilt: 2d53rl.jpg]
Minu Liva raam nr 14468, 90 numbri võrra noorem
[Pilt: 122d840.jpg]
ketiratas
[Pilt: 2vj4mcw.jpg]
disaininäide, oliivi?roheline heleroheliste triipude ja hõbedaste krutstükkidega
[Pilt: fjg936.jpg]
porilaud, läti toodangule omane
[Pilt: dn0aow.jpg]

Minu asjal sadul, pedaalid, lambikinnitusklamber, tagaratas ja ilmselt ka tagahelkur kui selline ei ole algsed.
Vasta
#4

Oli mul kunagi samuti tsaariaegne Liva raam. Küljes ainult silt, tagaporilaud ja pumbahoidjad.
Väikese otsimise järel leidsin paberite hulgast üles ka selle raaminumbri - 14111.

Päris kindel ma ei ole (sest üks tunnusteta meestekaraam oli veel säilinud), aga võimalik, et siin fotol on seesama Liva 1920ndatel:

[Pilt: jr-liva-det.jpg]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne