Kas ostaksid endale elektriauto?

Ma saan aru, et V2Grid on probleem - arusaadav!  V2Home ei tohiks olla? Ehk kui auto tunneb "ebatervet vastusurvet elektrimolekulide marsina" siis ei lase gridi ja akut kahesuunalisena kokku. Aga kui seda vastusurvet pole, võiks ta ju rahumeeli elektrit välja anda! Ja eriti ja just need, keda saab otse seinast laadida. Ehk Type1 ja 2. Väga selgelt näiteks Spring!!! 220V pesast saan laadida aga tagasi ei saa? Miks? 26,8kWh aku ja ma ei saa sealt isegi akutööriista laadida... Siin paar päeva tagasi andsid 10kW jaamad Omanikel 40-70 kWh elektrit! 10kW'd pole suurt miskit omale püsti lükata, mõned tuhanded. Ja me ei peaks rääkima Eestist vaid enamsu eurooplastest elab meis väga palju paremas kliimas ja Päiksese aastaringses võimekuses! Seal, kus mina olen asju vaadanud, annab 10Kw park detsembris ja jaanuaris ka 1000+kWh ehk 33+kWh päevas ehk üle Springi akutäie! 10-15kWh päevas kulutada offgridina on juba palju. Kui nüüd elektriautod ja ka PHEVid hakkaks kõik elektrit välja/tagasi ka andma, siis annaks juba kerget rohepööret teha küll! Vahemere ääres saab 30K€ eest omale piisavad roherattad alla ja elamisse elektri kätte! 
Austraalia kui tõeline tühi maa, kus offgrid ongi elustiil, seal näiteks Mitsu pakub V2G sellest aastast Outlander ja Eclipse Cross PHEVile! 20 ja 13,8 kWh akupangad!!! Tegelikult on ju kõik see kusagil juba olemas ja karta on et eestlased on need viimased lollid kes seda kasutama saavad hakata! Kõik teised mõtlevad ette...
PS: Eclipse on Eestis üks odavaim PHEV alates 35K€ ja aussid saavad sealt nüüd MY23 alates V2L 1,5kW voolu kätte! Ma tahaks ka???? 

Devil, see on vist Ionic5??? Mul naaabripoisil suri ka laadimine maha aga õnneks võeti tagasi ja kohe oli teises poes pakkuda valge e-Tron Wink
Vasta

Jah, sul on õigus.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta

Kuidas ma nüüd siis Ioniq5 ostan sellise teadmisega?

Ply, ikka on probleem. Selleks, et selline asi toimiks peaks auto olema maja ja grid vahel või peaks tal vähemalt teadmine tulema, et nüüd enam võrgust voolu ei tule.
Kolmandat korda ütlen juba, et selle lahenduse kohta lugege, mida Musk ja tema kamraad ütles!
Vasta

(17-04-2023, 22:48 PM)deus Kirjutas:  Kuidas ma nüüd siis Ioniq5 ostan sellise teadmisega?

Ply, ikka on probleem. Selleks, et selline asi toimiks peaks auto olema maja ja grid vahel või peaks tal vähemalt teadmine tulema, et nüüd enam võrgust voolu ei tule.
Kolmandat korda ütlen juba, et selle lahenduse kohta lugege, mida Musk ja tema kamraad ütles!
Sa mõtled seda möla??? Puhas koerazitt nagu paljud Muski arvamised. Vahet pole on see Load, Grid või Home nime all, Inimesed tahavad saada oma akupakist elektrit kätte! Elektriauto, või siis ka suurema salvestusvõimsusega hübriid, on JUBA muutnud Maa elanike suhtumist isiklikku transpordivahendisse! Autole kui neljarattalisele tagumendivedajale on lisandundu SUUR lisaväärtus - energia hoidmine ja transport! Kui puhas sisepõletaja üldiselt seistes mitte midagi kasulikku ei tee peale roostetamise, siis elektriauto aku saab olla magamise ajal KASULIK! Powerwallid jm salvestid on ka ülihead aga kodust ÄRA olles vajame me vägapalju vähem energiat kui kohal olles Big Grin Sestap ka tõin oma näite! Ütleme et mu maja jaoks võiks olla 5kWh ööpäeva tarbimisega arvestav akupank, siis on varu ka. BYDi selline maksab 5-5,5K€, minnes juba 10+ kWh peale on hind ise juba 10K€ juures. DIYna saab odavamalt aga elektriautot me ju ka ise ei ehita Wink Ehk võrdlema peab võrreldavaid. Kui juba niigi on sundus elektrifitseeritumate autode peale, siis see lisaväärtus PEAKS neil kõigil lisaksd olema! Umbes sama, kui peaks olema kohustuslikud pimeduse anduriga elik tunnelituled kõigile uutele autodele!!! Neid pimedaid ehk lolle on selgelt liiga palju õhtuti liikvel! 

Ahjah, seesama 5kWh on hinnalt juba selline, et hooajalise kasutusega majapidamisel ei kipu enam postielektri install ennast äragi tasuma! Bluetti jms lahendused on juba päris asised! Kusjuures on lahe see, et sama panga võid talveks koju viia ja seda mingite masinate puhul tarbida laadides neid odava elektriga... Ja see odav elekter võib ka elektriauto akust ju tulla??? Mitsu PHEV on selles osas veel ka põnev, et see ju on väheseid kiirlaadimisvõimekusega hübriide täna! Austerlane on teinud sellele ka meie kliimale kohase testi tühja akuga ja lõpptulemus pole paha! Alguse pea 15 sajale on ju tühja akuga kohe mäkke ronimine, mida Eestis pole. Tavamaantee 3,4 ja linna 2,8 on selle pilli kohta ülihead! Seda siis veel ka talverehvidega, küll lamellidega.  Puhtalt akudelt sai Innsbrucis talvel 60 kilti sõita, pole ka paha. Ja Eclipse Cross võib ka 750/1500 haagist vedada!!! OK, AGRist saab sellise demoka kätte 35-40K€, mis ei ole odav. AGA kui sealt saaks elektrit tagasi kasvõi ausside 1500 vati näol siis ma võiks täitsa tõsisemalt sellele ka mõelda. Ega see "näppudel arvutamise" koht tuleb meil kõigil tänu e-valimistele. Ma kahtlustan, et V2L võimekusega PHEV, Bluetti mingi grammi tummisem kaasavõetav komplekt volditavate paneelidega ja vahemereline kliima kohapealse lihtsa offgrid talukesega kokku annab päris hea võimaluse kliimapagulane olla Wink Lisaks diginomaadlusele on täna ju reaalne kliimanomaadlus ka võimalik, kus sul on kaasas oma elektrijaam! Ratastega maja pole optsioon, see on nuhtlus. Kusjuures minnes eriti diibiks saab ju pisikese kerghaagise ehitada elektri- ja kütte jaamaks! Küsisin kastika-Madiselt üle, kes nüüd soojuspumpadega tegeleb, et p.mõtteliselt saab välis- ja siseosa ühendada ka painduvate voolikutega! Sealt edasi on vaid fantaasia küsimus, kuidas ka PV-sealt haagisest "välja" tuleb, milline akupakk (kasvõi Bluetti vms) jne. Ja off-grid elamine saabki teise mõiste! Kui on palju Päikest, laadid oma autot ja sõidad lähikonnas "tasuta", lisaks ka maksuteema automaksust teede maksude ja parkimiseni. On auto täis, laeg akut, on vaja hetkelist suuremat voolu, võtad autost tagasi jne! Ainult seda V2L on vaja! Ja sinna juurde täielikuks bäkkupiks 1000-vatine invertergenekas on "iile" suhteliselt odavaks täpiks. 

Ainus asi: seda paganama pikka pimedat põhjamaade talve tuleb vältida Smile See on kogu rohepöörde ja ökoelu alustala, suisa postulaat! Siis saab elektrifitseeritud autoga tõesti hakkama Wink
Vasta

Ma mõtlen seda möla: https://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=42515&pid=550090#pid550090

Selleks, et sellest aru saada aga peab tõmbama nüüd natukene mõistusele pidurit ja lugema sõna sõnalt ja välja mõtlema sinna taha peidetud infot. Lahkan seda siis natukene:
Tesla Powerwall peab olemas. Miks? Sest kui Powerwall pole ja auto maja tagant ära tõmmata, on maja pime. Miks? Sest auto peab olema võrgu ja maja vahel, muidu ei ole füüsikaliselt võimalik tuvastada, millal maja vajab voolu ja millal võtab suurest võrgust. Selle pärast ongi olemas Powerwall, mis pannakse Võrgu ja Maja vahele ja lisaks on Powerwall Tesla enda toodang ja auto on Tesla enda toodang ja see tähendab, et Powerwall suudab suhelda Autoga. Paned Powerwalli taha Hyundai ja on hambad, sest ühist keelt ei leita. See on tavaline näide, kuidas Vendor Lock teha inimesele, et sa pead omama ühe firma asju viimse detailini, et asjad ilusti omavahel toimiksid oma pisikeses ökosüsteemis nii nagu Apple sisuliselt teeb, Tesla lihtsalt kopeerib nende ärimudelit ja tegelikult tegi enne Applet seda ka Lotus ja Blackberry jne jne, nimekiri jätkub.
Mis puutub nüüd Sünki ja ja Võrku, siis sinu näite puhul, et suvilale paariks päevaks voolu, tõesti, sellega pole probleeme, sest suure võrguga ühendus puudub.
Nüüd süveneme teise tegelase sõnadesse - tema ütleb ilusate sõnadega, et see pole elektriauto eesmärk lihtsalt ja kõik.
Miks nad seda kõike ütlevad? Esiteks Powerwall tahab müümist, teiseks on nad jõudnud arusaamale, et kui on suur Võrk ikkagi mängus, siis see sünki probleem tekib varem või hiljem, sest ei Tesla ega Kia ega VW ega ka hiinast tulnud Paneeli/aku/võrgu vaheline inverter suuda Siemensi alajaama kontrollerile selgeks teha, et kuule, ma annan ise voolu ja sa mängi ülejäänud võrgukoormus ringi.
v6sal on väga hea seletus tegelikult selle kohta, kui ta viitsib või tahab, siis kirjutab ise selle siia. 
Üks ohutusepunktikene on ka veel selle voolu väljastamise koha pealt aga seda ma ei hakka välja kirjutama, sest ma suudan "aga" tekstid ise ka välja mõelda, et kuidas akupangana ohutu oleks, mis ei tähenda, et ma seda asja ikkagi usaldaks, jällegi vaja on koju miskit Powerwall laadset asja, et saaks olla 99,9% kindel normaalses ja ohutus toimivuses või siis paned pikendusrulli auto 220V pesast ja lapid asjad sinna järgi ning pärast kahetseme niisama ning hakkame oma lollustes süüdistama tootjat. Lolle on palju siin maal, ma ei tembelda teid selleks kuid tootja peab mõtlema kahjuks ülejäänud 99% elanikkonnale ka, et igasugu kohtuasju vältida.

PS! Teemaväliselt https://www.aliexpress.com/item/1005005200688798.html mõtlesin sellise komplekti soetamise peale just selle nädalavahetus suvilas stsenaariumi jaoks a noh, minu suvila on seal, kus auto pargib ja külmar jookseb gaasi pealt ehk natukene teine kasutusjuht. Loobusin sellest ideest siiski paar nädalat tagasi, sest telefoni aku kestab 3 päeva, taskusse mahub kahe nädala jagu voolu kaasa tänapäeva tehnikale ja puid lõkkesse oskan veel visata.
Vasta

(18-04-2023, 17:32 PM)deus Kirjutas:  ...kuid tootja peab mõtlema kahjuks ülejäänud 99% elanikkonnale ka, et igasugu kohtuasju vältida.

PS! Teemaväliselt mõtlesin sellise komplekti soetamise peale just selle nädalavahetus suvilas stsenaariumi jaoks a noh, minu suvila on seal, kus auto pargib ja külmar jookseb gaasi pealt ehk natukene teine kasutusjuht. Loobusin sellest ideest siiski paar nädalat tagasi, sest telefoni aku kestab 3 päeva, taskusse mahub kahe nädala jagu voolu kaasa tänapäeva tehnikale ja puid lõkkesse oskan veel visata.
Kuidas erineb generaator elektriautost? Loll suudab ju ka "emmi" ära murda Wink Elektriauto või siis laetava auto enda tarkvara peaks olema juba nii tark, et see ei lasegi rumalusi teha! Nagu RVK, mis on ju 50+ vanuse jaoks täiesti uus asi Wink  OK, V2Grid on kindlasti probleemiks ja see vajab mingit tõsisemat üleMaalist kokkulepet-käsku aga küll see ka tuleb! Ma Muskile. Aga V2Load peaks olema mingis mahus kõigil "Must be". Sisepõletajal ju on - ma saan DžonnDiirPartneri 75A genekaga tahtmisel päris jõulist inverterit kasutada ja diislikulu on sealjuures olematu. Praegu olen ma oma telefoni kiirlaadinud nii aga võiks ka olemasolevast kordi kangema inverteri külge pookida. Koos rekka-akuga energiapuhvriks Wink Ongi elektri-auto! Paneks olemasolevast "suurema" paneeli ja pädevama kontrolleri ja voolu jaguks 6 kuud aastas kõigeks ja seda olematu kuluga. 

Too teine teema: mul on külmikuks kaev, saunaelektriks selline lahendus ja midagi taolist kui Bluetti või Sinu Aliexpressi nassvärk on ka plaanis. Just külmiku tarbeks kui tahaks midagi sügavamalt külmas hoida ja akutööriistade akude laadimsieks. Aga kuna mõtted käivad ka kaugemate maade pihta, siis... Gaas on tore, omal ka gaas söögiteoks aga külmikut sellelt käitada on lõpuks ikkagi kallis. Miks need uued vidinad meeldivad - neid saab laadida kõigelt! Kasvõi seesamalt metsatraktoriasenduselt läbi inverteri kui 12V on lahja Wink Suvel ehk praegusest augusti lõpuni jagub Päikest ka "navaalom" ja see laadimise küss ongi pigem september ja vananaistesuvi, kui on veel soe aga päev juba lühike. Lugedes Bluetti kommentaare, siis on palju ukrainlaseid, kes neid sõjaolukorars elekrtrikatkestustes kasutavad ja peale pika tarneaja (vast Ukraina eripära?) pole muid etteheiteid lugenud.
Vasta

(17-04-2023, 22:48 PM)deus Kirjutas:  Kuidas ma nüüd siis Ioniq5 ostan sellise teadmisega?
Tulin just roobadega linnapealt toimetamast kui naabripoiss oma uhiuuele e-tronile uulitsal haakekonksu installida püüdis. Ma siis viskasin pikali ja panin külge aga muuhulgas tuli ka jutuks autovahetuse põhjus. 

Probleem oli jah laadimises ja kodune 22/11tegelikku kW laadija enam ei toiminud. Ainult kiirlaadija ja seal on siis vist need voltide erinevused mängus ehk erinevad laadimissüsteemid. Topauto ütles et üldse kasutada ei tohi, lausa ohtlik. Läkski Devili kirjeldusel aiaäärde seisma... Asjad jäid autosse ja järgmien päev ol ika 12V nii maha surnud et aiaääres ei saanud tagaluuki lahti, uksi saab õnneks veel võtmega. See vist safety asi? Täkuga sai törtsu voolu, luugi lahti ja omad asjad autost kätte. Aga jamad olid hakanud juba varem ja seda meile kõigile koduelektroonikalt tuttava lõputu "tarkvara uuendamisega", kus tuli lõputult selliseid asju, mille kohta polnud juhendeid, muudeti omatahtsi menüüdsid jne. Et see olnud kohutavalt väsitav! Sa kunagi ei teadnud hommikul, oskad täna oma autoga sõita või ei! Ja ka see, et keegi võõras muudkui ju sobras sinu vara sees... Eks Audiga o nsama ja sama ka kõigi teiste elektriga liikuvate ja/või Internetiühendatud ratasarvuti-käuladega. 

Muus osas Audi vs Hyundai, siis muidugi on Audi kvaliteetauto, mida me teame AGA midagi pole muutunud - e-tron maksab 80+K ja siis saad rooli ja rattad. Naabril 27K eest lisasid ja ikka pole poolt seda, misiIonic5'l 64K€ eest standardis! Audi sõita on hea aga täielik vanker Ionicu kõrval varustuses. Ka seesama V2L, kus naabripoiss reaalselt maal kasutanud autovoolu keevitamisel! Olla olnud vaja kaugeml teha, sõitis EVga kohale, inverter-elektrood sappa ja tuld! 3,5kW on ju kõvasti. Audil puudub ja põhjendus sama mis ksf!deus kirjeldas - juriidiline vastutatamtuse tahe. Lihtsalt see ol ikohe laust saada, Porsche PHEVi polnud. Olla ka just PHEVidele mõelnudet juhtmest mitte sõltuda.
Vasta

(19-04-2023, 10:05 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Kuidas erineb generaator elektriautost? Loll suudab ju ka "emmi" ära murda Wink Elektriauto või siis laetava auto enda tarkvara peaks olema juba nii tark, et see ei lasegi rumalusi teha! Nagu RVK, mis on ju 50+ vanuse jaoks täiesti uus asi Wink  OK, V2Grid on kindlasti probleemiks ja see vajab mingit tõsisemat üleMaalist kokkulepet-käsku aga küll see ka tuleb! Ma Muskile. Aga V2Load peaks olema mingis mahus kõigil "Must be". Sisepõletajal ju on - ma saan DžonnDiirPartneri 75A genekaga tahtmisel päris jõulist inverterit kasutada ja diislikulu on sealjuures olematu. Praegu olen ma oma telefoni kiirlaadinud nii aga võiks ka olemasolevast kordi kangema inverteri külge pookida. Koos rekka-akuga energiapuhvriks Wink Ongi elektri-auto! Paneks olemasolevast "suurema" paneeli ja pädevama kontrolleri ja voolu jaguks 6 kuud aastas kõigeks ja seda olematu kuluga. 
 Generaator erineb elektriautost sellepoolest et see tekitab juba päris alguses vahelduvvoolu. On's keegi üritanud diiselgeneka voolu võrku tagasi müüa?  Big Grin 
 Powerwalli säästu õppe analoog oleks autoelamu mille "südameks" on aku, kas laetakse seda 220Vga võrgust aku laadijaga, päiksepaneeli või auto käima panemisega pole mingit erinevust. Ümberlülitamist pole vaja, mis voolu annab seda ka tarvitatakse. Kas "osmik" tarbib 12V alalist või läbi inverteri 220V vahelduvat ei oma tähtsust. See et autoelamu müüja ei kujuta ette et keegi tahaks "kalda" stepslisse 220V tagasi anda ei tohiks suure üllatusena tulla.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

(19-04-2023, 16:04 PM)Tegelane5 Kirjutas:  
(19-04-2023, 10:05 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Kuidas erineb generaator elektriautost? Loll suudab ju ka "emmi" ära murda Wink Elektriauto või siis laetava auto enda tarkvara peaks olema juba nii tark, et see ei lasegi rumalusi teha! Nagu RVK, mis on ju 50+ vanuse jaoks täiesti uus asi Wink  OK, V2Grid on kindlasti probleemiks ja see vajab mingit tõsisemat üleMaalist kokkulepet-käsku aga küll see ka tuleb! Ma Muskile. Aga V2Load peaks olema mingis mahus kõigil "Must be". Sisepõletajal ju on - ma saan DžonnDiirPartneri 75A genekaga tahtmisel päris jõulist inverterit kasutada ja diislikulu on sealjuures olematu. Praegu olen ma oma telefoni kiirlaadinud nii aga võiks ka olemasolevast kordi kangema inverteri külge pookida. Koos rekka-akuga energiapuhvriks Wink Ongi elektri-auto! Paneks olemasolevast "suurema" paneeli ja pädevama kontrolleri ja voolu jaguks 6 kuud aastas kõigeks ja seda olematu kuluga. 
 Generaator erineb elektriautost sellepoolest et see tekitab juba päris alguses vahelduvvoolu. On's keegi üritanud diiselgeneka voolu võrku tagasi müüa?  Big Grin 
 Powerwalli säästu õppe analoog oleks autoelamu mille "südameks" on aku, kas laetakse seda 220Vga võrgust aku laadijaga, päiksepaneeli või auto käima panemisega pole mingit erinevust. Ümberlülitamist pole vaja, mis voolu annab seda ka tarvitatakse. Kas "osmik" tarbib 12V alalist või läbi inverteri 220V vahelduvat ei oma tähtsust. See et autoelamu müüja ei kujuta ette et keegi tahaks "kalda" stepslisse 220V tagasi anda ei tohiks suure üllatusena tulla.

Ega siis elektriauto, kui ta on ETTE NÄHTUD 220V@50Hz andma, ei anna alalist välja! Tänased võrku müüvad inverterid erinevad muudest mille pooelst? Anult testide ja tegelikkuse garantiis. Muus osas samasugune junn kui kõik teised inverterid ja osade genekate elektroonikaplokid. Kogu küsimus taandub väljutatava elektrivoolu vastavusele standardiga! Puhas siinus, sagedus, pinge ja masina suutlikus gridiga sama takti sammuda!
Mis maksab KÕIGE ODAVAM EEle ja Elektrilevile sobilik tagasimüügiõigusega Inverter? Tuhat-paar, mis on ju 100K EV hinna kõrval hiirepiss ookeanis! Kvaliteettootja Froniuse 4,5kW on alla 2K€!!! Mis kuradi vahe on seal, kas inverterisse tuleb mingi suvaline alalisvool suvalise amperaaži ja pingega PV-paneelist või EV akudest? No EI OLE JU VAHET, on see inverter kuuri seinal või auto pakiruumis? Peaasi et see sisendvool Froniusel jääks DC vahemikku 150-1000V ja mitte üle 16A. Ideaalis 200-800Volti. Välja pritsib täpselt seda voolu mida vaja ehk ütled talle, 400/230V, 380/220V, 50 või 60Hz ja 6,5A faas. 1,4 kW faasile, 4,2 tegelikku kokku 20 kilo seljakott. Miks ma ei peaks saama sedasama Froniust elektriautost toita? Kuidas elektriautost toidetud Elektrilevile koššer inverter paha oleks?
Vasta

Tere jah!
Mina enamusest siin (ja ka mujal teemades) kirjutatud juttudest suurt midagi aru ei saa ja sellest elekter siia - elekter sinna asjast ka eriti mul selgust pole...
aga nende EE võrku ühendatud inverterite puhul on ju selline värk, et kui EE võrk ära kustub, siis inverter pakib ka asjad kokku ja lülitub välja. St inverteril peab olema "pärisvõrgu" tugi, kas selle järgi ta teeb alalispingest sobiva sagedusega 50 Hz pinget või on see lihtsalt ohutuse mõttes või on mõlemad aspektid kaasatud, mina ei tea, aga arvan, et ksf! kaimas Nõmmelt kindlasti teab! (vähe asju on, mida ta ei tea ja need asjad, mida ta ei tea, need polegi üldse (olulised) asjad, neid ei peagi teadma!  Cool
Vasta

(17-04-2023, 20:44 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Lihtsalt vahele natuke tarbimisväärtuse juttu. Üks vähestest elektriautodest, mida oleksin nõus omama, on hetkel seisus, et autopoolne laadimisekola kõngeb. Naeruväärsete läbisõitudega. Ja siis tulenevalt globaalse küla tarneahelate ulmeheast toimivusest istub neid juba tükki mitu esinduse seinaääres ning ootavad hetke, mil jubinad tehasest kohalejalutavad. Juba mitmendamat kuud.


Täpselt sama nägemus. Ehk ioniq 5 oli auto mis hakkas väga meeldima. Kui elekter siis oleks see olnud just see. Iga päev nägi linnas sõitmas vähemalt 1 aga tavaliselt märkasin ehk paari kolme ja nii iga päev. Viimasel ajal aga arusaamatult pole neid üldse märganud. Nüüd siis põhjus teada. Autod katki.
Pannes googlisse "ioniq 5 charging problem" annab päris muljetavaldava vastuste koguse.
Tundub et neil on päris paras peavalus seal hyundais.
Vasta

V2X puhul on oluline, mis tarbimise eesmärgiks on.
V2L ehk autoakust tarbijale pole tõesti vahet, mis inverter järgi on, kui just auto seepeale "jonnima" ei hakka.
Kui (vana amortiseerunud) autoaku "juppideks" jagada, siis toimib suvalise 12(24)->220 V inverteriga.
V2G ehk autost võrku on palju nüansse.
Esiteks mainitud ohutus. Kui elektrik liinil tööd teeb ja talle 220 volti sisse lajatada , saab vanglat seestpoolt imetleda.
Edasi tarbimise eesmärk, autoakust tulev vool pole erinevalt päikesepaneelist (kasvõi aku vananemise arvelt) enam "tasuta". 
Miski tarkus peab inverterile "röögatama", panin triikraua järgi, võrgust tuleb vähe või börs kallis, anna nüüd mulle autoakust kilovatt lisaks.
Vasta

Ma kirjutan hästi aeglaselt...

Mis pagana vahet on??? See PV-pargi Gridiga suhtlev jaam maksab mittemidagi AGA enamus neist on samamoodi seotud ka suurte akupakkidega! Kas nüüd Gridi ära kukkumisel, mida siin äsja pidevalt juhtus, kukkus liinimehi nagu küpseid õunu??? EI, seesama 2000 eurot junntükk suudab aru saada, mida ja kuhu saata ja see maksab kordi vähem kui moodsa elektrijunni küljepeegel! Mis kuramuse vahet seal on??? Ja MIKS ei ole seda üliodavat inverterit "võimalik" üüberkallisse pool-mänguasja installida??? Ainus asi et ta võtab pisut ruumi ja vajab jahutusõhku. Aga mis on EVdel mootoriruumis- tühjus!!! Mis mõttes ei mahuks pisike kastike ära? Ärge tulge rääkima, et elektriautost Gridiga suhtlemine on kuidagi teismoodi kui akupakiga (võib ka tesla PowerWall ju olla!) PV-pargiga! Kas rohepöörasuse veduri elektriauto elektri"molekulid" on teistsugused ja füüsikaseadused on kajakallase kirjutatud?
Vasta

See 2000 eurone junntükk on loll nagu lauajalg. Samas ka liinimeestele täiesti ohutu.
Võtab võrgust 50 HZ signaali ja üritab PV paneelidest saadava voolu maksimaalse kasuteguriga võrku suruda.
Kui see sama inverter autoaku külge pookida, siis saab selle vidina ainsaks eesmärgiks autoaku võimalikult ruttu tühjaks lasta.
Kui see ongi eesmärgiks, siis on vaja ainult (CHADEMO pesaga) autole selgeks teha, et ühendus inverteriga on turvaline.
Kui tahta ilma võrguta hakkama saada (off-grid inverter on näiteks Ford F 150 lighting peal) või autoaku voolu vastavalt koormusele või börsihinnale tarbida, ei sobi see 2000 eurone jubin kuidagi.
Ja lõpuks, ka 2000 eurot on Springi hinnast pea kümnendik, igaks juhuks peale toppida?
Vasta

Päris mitmeid invertereid saab modbusi kaudu juhtida - vajalikul hetkel laadima sundida või siis akust energiat võrku suunama, märksõnaks on Nordpooli hind ja energiatootmise tasuvus.
Vasta

(25-04-2023, 08:57 AM)vootele Kirjutas:  Päris mitmeid invertereid saab modbusi kaudu juhtida - vajalikul hetkel laadima sundida või siis akust energiat võrku suunama, märksõnaks on Nordpooli hind ja energiatootmise tasuvus.

Jep, saab. Ning kuniks neid invertereid on "paha ja saastava" baastootmisega võrreldes vähe, ei sünni nende võrku solkivast toimetamisest ka suurt kahju.

Ainus võrku mittesolkiv pikotootmine saab olla selline, kus inverterit juhib võrguoperaator ning kasutajal ei ole lubatud tootmist ilma loata maha võtta. Kõik muud tootmised lükkavad või tõmbavad sagedust ning on seega kaudselt reaktiivvõimsuse allikad.
Vasta

Majanduslik loogika on ju sama, (auto-)akust võrku suruda tasub ainult siis, kui elektrit võrgus puudu=hind kõrge.
Pole väga vahet, kas otsuse teeb võrguoperaator või arvuti Nordpooli põhjal.
Päikese ja tuulega on teisiti, seal tasub kõik tarbimisest/salvestamisest ülejääv võimsus võrku suruda vähemalt seni,  kuni börs-marginaal miinusesse ei lange.
Kogu selle salvestusäri ilu vastu räägib majandusloogika:
 Eraisikuna ostes maksad Nordpool+marginaal+võrgutasu+taastuvenergia tasu+ aktsiis+ käibemaks.
Müües saad Nordpool-marginaal.
Akud vananevad ja kui midagi ikkagi teenida õnnestub, tahab maksuamet tulumaksu kah saada.
Vasta

(25-04-2023, 10:59 AM)raulex Kirjutas:  Majanduslik loogika on ju sama, (auto-)akust võrku suruda tasub ainult siis, kui elektrit võrgus puudu=hind kõrge.
...

Majanduslik loogika EI ARVESTA mitte kuidagi sellega, et vahelduvpingeline elektrisüsteem on oma olemuselt habras Goldbergi masin, mida piisav hulk "majandusliku loogika järgi juhitavaid" pikotootmisi suudavad uppi lükata. Õnneks on neid täna nii vähe, et klotsid püsivad veel püsti.

See on põhjus, miks insenerid tahavad majandusinimstele ja juristidele aeg-ajalt kallale minna...
Vasta

Vaidlen vastu.
Jah ma tean, et hetkel oleme BRELL hiiglaslikus süsteemis.
Aga Leedu lasi kümme tundi energiasaarena ja ei juhtunud ei nende ega meiega midagi halba.
Ukrainas pommitati jaamade kaupa võrku maha, tõsi sealt tuli pisut komplikatsioone. Suurtes piirides jäi võrk ikkagi püsti.
Vasta

(25-04-2023, 11:17 AM)raulex Kirjutas:  ...
Aga Leedu lasi kümme tundi energiasaarena ja ei juhtunud ei nende ega meiega midagi halba.
...

Kui palju oli Leedus juhitamatuid pikotootmisi võrgus ja kui palju oli juhitud tootmist?

Muide, Leedu tuulikud olla olnud katse ajal seisatud... Oskab keegi kinnitada või ümber lükata?

Usk on muidugi köva wärk, aga sellega ei paranda alajaama mahapõlenud trafot.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne