LED valgustid ehk saagu valgus!

Alustuseks võin kaaskodanikele soovitada https://www.tooriistamarket.ee/et/elpirn...60-3tkpakk
Mu meelest on need pirnid väga sarnase valgusega (nii heleduselt kui toonilt) kõige tavalisemate 60 W hõõgpirnidega. Võibolla isegi hästi natuke heledamad. Igatahes võtsin endale paar karpi ja olen rahul. Tüki hind tuleb alla 2 euro. Ja tuntud firma kaup.

Küll aga tekkis teine küsimus tööstuslike lampide kohta. No need, mis lähevad lakke ja näevad välja nagu päevavalguslambid vanasti. On mitut varianti saada, näiteks T8 torud (ei tea mis LEDid seal küljes on) ja sinna juurde samasugune armatuur nagu alati olnud. Selle eelis oleks siis see, et on võimalik toru vahetada - juhul muidugi kui näiteks 10 aasta pärast veel selliseid T8 torusid saada on. 120cm torud on 18W. Ühte lampi läheks 2tk.
Teine variant on kohe sellised lambid, mis näevad täpselt samasugused välja, aga eraldi torusid sisse ei käi. Umbes 120cm pikkune lamp siis samuti 36W. Jäi silma üks pakkumine, kus SMD 2835 LEDid sees väidetavalt. Ilmselgelt aga kui LEDide eluiga lõppeb, siis tuleb kogu lambi vahetus ette võtta.

Mis teised sellistest lampidest arvavad? Äkki kogemusi? Või soovitate ehk hoopis midagi muud? Vaja terve kelder ära valgustada, kokku vähemalt 20 lampi. Seega "puusse" panna ei tahaks.
Vasta

Ostsin Handymannist prooviks mõned 1200mm led torud garaazi nõuka aegsetesse luminofoorlampidesse.
Starterid ja ballastiplokid ühendasin ka vahelt.
Aga valgusjõud ei ole ikka sama ja valge valgusega ka. On 4000 Kelvinit. Teisi variante pakkuda ei olnud.
Töö tegemiseks aga valguse värv halb.
Siis sai Harju elektrist Osrami 3000 Kelviniga torud, need juba silmale meeldivamad ja ilmselt jäävadki lakke. Hind oli küll pea kaks korda kallim.
Ise võtaks ikka vahetavate torudega lambi variandi. Elu on näidanud, et lubatud mitukümmend tuhat tundi ei pea ka nimega asi teinekord. Ja Lambi vahetamine ikka välja niiöelda keerates lihtsam, kui juhtmetest terve lamp lahti ühendada.
Vasta

Huvitav küll, mina olen pidanud 4000K just kõige mugavamaks töötegemis valguseks. 3000K pigem juba selline elutoa valgus. Eks see vist maitse asi kah. 4000K paistab kõige levinum olema nende lampide puhul. Muidu nende ühes tükis lampide kasuks räägib natuke parem efektiivsus. Kui näiteks Osrami T8 pirnid on 85 luumenit wati kohta, siis sisseehitatud LEDidega lampidel on kusagil 100-140 lm/W. Eluiga lubatakse küll mitukümmend tuhat tundi, millest võiks ikka väga pikalt piisata.. aga arvata võib et vähemalt mõni lamp varem ära sureb. Ja siis pole ju raudselt samasugust enam kusagilt saada.
Vasta

võta siis tööstuslambi korpused lum torudele ja osramil Led torudel starteri asendus e. otselülitus kaasas. saad kasutada nii ühte kui teist.

Onnises vähemalt selliseid küll.

mis 10 aastapärast on kes seda teab...
Vasta

Mulle meeldib küll luminofoori valgus rohkem kui LED-i, omal keldris luminofoorid. Pole nii palju kasutada vaja, et mingit märkimisväärset säästu elektriarvelt saada LED-dega. Luminofoortoru hind u. 1 eur. Big Grin
Vasta

Sellest, milline valguse värvi temperatuur kellegile sobib või meeldib, saaks siin teemas varsti mitusada lehekülge kokku jahvatada, sest iga inimese silm on täiesti individuaalne ja reageerib erinevatele värvidele täiesti erinevalt.
Muuseas, niisama, teadmiseks  Wink ....
Vasta

Mul olid ehitusel ajutisteks valgustiteks mingid sellised lambid lakke riputatud. Neid erinevate võimsustega saada. Valguse toon on hea ja valgus mõnusalt hajutatud mitte nagu LED prozektoritel. Tööruumidesse panen kindlasti sellised igale poole üles.
[Pilt: 70w-led-valgusti-ip65-6400lm-4000k.jpg]
Vasta

(05-11-2018, 19:41 PM)olli Kirjutas:  Alustuseks võin kaaskodanikele soovitada https://www.tooriistamarket.ee/et/elpirn...60-3tkpakk
Mu meelest on need pirnid väga sarnase valgusega (nii heleduselt kui toonilt) kõige tavalisemate 60 W hõõgpirnidega. Võibolla isegi hästi natuke heledamad. Igatahes võtsin endale paar karpi ja olen rahul. Tüki hind tuleb alla 2 euro. Ja tuntud firma kaup.

Võtsin seda soovitust kuulda ja haarasin K-Rauta riiulist sellised lambid kaasa (seal oli küll 4 tk pakis, hind 7.79). Panin kodus lakke ja pettusin. Karpi hoolikamalt uurides sai põhjus selgeks - Ra indeks on 80 (see tähendab, et selle lambi valgus edastab valguse spektrist ainult 80 protsenti. Võib olla isegi veel vähem, aga seda ei julge ükski firma karbi peale kirjutada). Tulemuseks on tuhm, ilma erksate toonideta valgus, pisut liialdades võiks öelda, et kõik värvid on hallid.
Selliseid lampe ma ei soovitaks paigaldada ruumidesse, kus viibite pikemat aega või kus peate tööd tegema. Kasutada võib tuulekojas, kolakambris, keldris, panipaigas jne.
Vasta

(06-11-2018, 21:00 PM)kr8nik Kirjutas:  Panin kodus lakke ja pettusin. Karpi hoolikamalt uurides sai põhjus selgeks - Ra indeks on 80 (see tähendab, et selle lambi valgus edastab valguse spektrist ainult 80 protsenti. Võib olla isegi veel vähem, aga seda ei julge ükski firma karbi peale kirjutada). Tulemuseks on tuhm, ilma erksate toonideta valgus, pisut liialdades võiks öelda, et kõik värvid on hallid.

Äkki mõne sõnaga veel täpsemalt sellest RA-st? Peab see siis 100 lähedal olema?
Kruttisin laest ühe Philipsi ledi, aga RA-st pole juttugi. Karpi enam alles pole.
Vähemalt on jälle üks nüanss, mida ostmisel vaadata.
Vasta

See oli hea vihje, mida LEDide juures jälgida, pole varem seda üldse vaadanud. Olen selle pilguga nüüd tööstuslikud lambid ja torud üle vaadanud. Ja ei leia ühtegi toru ega lampi, millel see suurem kui 80 oleks. Kui täpne olla, siis mitmel oli kirjas, et on >=80. Aga et keegi sinna suurema numbri kirja paneks, ei leidnud. Tõsi, leidus üks odavama otsa lamp, millel ta hoopis 70 oli.
Vasta

Nagu ma juba kirjutasin, siis Ra indeks näitab, mitu protsenti valgusspektrist see konkreetne lamp suudab esitada. Parematel LED-idel on see pisut suurem või võrdne 80-ga, halogeenidel ja hõõglampidel pidavat olema kusagil 90 lähedal (neile seda reeglina karbile ei märgita, sest 90 on inimsilmale juba täiesti OK). Ühegi lambi enda peal Ra indeksit kirjas pole (vähemalt mina pole näinud), küll peaks aga iga LED lambi karbil selline tähistus olema. Kui kirjas pole, siis on päris kindel, et Ra jääb alla 80. Selles mõttes on 70 huvitav leid, küllap mingil vanemal karbil.
Kunagi üks töökaaslane ostis portsu odavaid LED-e, algul oli rõõmus, aga siis hakkas kurtma, et kuigi tuled põlevad laes, siis toas on ikkagi kuidagi hämar, täpsemalt öeldes hall. Palusin tal mõnda lambi karpi näidata, seal polnud Ra indeksist mitte kriipsugi, sellest siis see odav hind tuligi. Nüüd astusin ise sama reha otsa. Smile
Vasta

Aga mida tähendab karbi peal kiri Lumen 60%. RA - ist pole juttugi. Ostsin saksast ühe GU 5,3 pesaga 3W Paulmanni ledi prooviks. Oli mingi tutvustusmüük.  Pistsin vannituppa halogeeni pessa. Ega oma valgusjõult 20W halogeenile alla ei jää aga valgus on liiga soe. Jätab kollase varju.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Lumen 60% tundub veider. Mõistetav oleks näiteks 0,5 sek = 60% light, mis tähendab siis, et juba 0,5 sekundi jooksul annab lamp 60% oma nominaalsest valgustugevusest.
GU pesaga lampide ja teiste samalaadsete valgusallikate puhul on tähtis ka lambi valgusvihu nurk, näiteks 20, 50, 180 või 270 kraadi, kusjuures kraadi märk on see pisike null numbri taga ülemises nurgas (nagu ikka kraadi märk kirjutatakse). Suur osa inimesi peab seda märget lambi töötemperatuuriks, tegelikult on aga tegemist nurgaga, mis iseloomustab lambist väljuvat valgusvihku. Kui see on näiteks 20 kraadi, siis on tegemist kohtvalgustiga, mille võib näiteks suunata laes olevast lambist seinal rippuva plakati peale. Või siis otse diivanilauale, et valgustada seal olevaid esemeid. Kui valgusti valgusvihu nurk on aga näiteks 180 kraadi, siis selle lambiga sama trikki teha ei saa - mingit konkreetset valgusvihku ei teki ja seinal rippuva plakati või diivanilauani jõuab ainult väike osa lambist väljuvast valgusest. Seega, mida väiksem nurk, seda kaugemalt ja seda konkreetsemat objekti saab valgustada. Mida suurem nurk, seda rohkem valgus hajub ja seda väiksemal kaugusel olevaid objekte on see võimeline valgustama. Erinevad valgustid on mõeldud erinevaks otstarbeks ja sinna sisse käivad ka erinevad lambid.
Pisut kelvinitest ka. Üldjuhul eelistatakse soojema valgusega lampe, mille K on 2700 kuni 3000. See on küll maitse küsimus, aga mina kasutaksin K3000 ja alla selle lampe ainult laste-, magamis- ja elutoas. Laualambi sees võiks olla juba pisut üle 3000 (kui neid oleks saada!). Samuti ka köögis ja vannitoas. Peegli ees habet ajades võiks lausa K4000 põleda, samuti ka töölaua kohal. K5000 ja üle selle on aga juba liiga sinised. Aga inimeste valguse tajumine on pisut varieeruv ja seetõttu ühest reeglit siin anda ei saa.
Vasta

(06-11-2018, 16:28 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Mul olid ehitusel ajutisteks valgustiteks mingid sellised lambid lakke riputatud. Neid erinevate võimsustega saada. Valguse toon on hea ja valgus mõnusalt hajutatud mitte nagu LED prozektoritel. Tööruumidesse panen kindlasti sellised igale poole üles.
[Pilt: 70w-led-valgusti-ip65-6400lm-4000k.jpg]

Mul sellised lambid nii värvi ettevalmistuse ruumis kui ka juba pooltes teistes ruumides tööpostil. Valgus on tõesti hea. Hetkel peale 8 kuud laes olemist ja töötamist igapäevaselt pole ka võrreldes algsega ruumi valguses midagi kaduma läinud(vahest satub Lux-ide mõõtja kätte) erinevalt mingitest prozedest mis lihtsalt ära kustusid või vilkuma hakkasid ning suht kiirelt oma tugevust millegi pärast kaotama hakkasid. Nii,et minu poolt ka + nendele lampidele.

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta

(08-11-2018, 23:41 PM)kr8nik Kirjutas:  See on küll maitse küsimus, aga ...
Peegli ees habet ajades võiks lausa K4000 põleda, samuti ka töölaua kohal. K5000 ja üle selle on aga juba liiga sinised.
nõus, et maitse küsimus, aga mul sama maitse: kruvisin nädala alul omal kahele prozhesktoristatiivile Espaki odavad LED-prozhed (Kobi). 2x20W + 1x30W. Luumeneid on justkui piisavalt, aga ei taibanud Kelvineid silmas pidada. Minu silma jaoks on 3000K töövalguseks vähe ja edaspidi pean seda ka silmas. Heal juhul meenub edaspidi ka ülal viidatud RA-arv Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

On härrastel ehk häid mõtteid, kust saaks hea lambi autosse lakke, teinekord vaja peenemat kirja lugeda.
Viimane kord mendiautos istudes (rets väljend, mis :) hakkasid silma sellised hiina päevakaid meenutavad plokid ( u. nagu need ), mine tea, äkki olidki? Sarnaste plekk-kronsadega kinnitusid küll.
Võin on paremaid ideid?
Varuosapoodide 'kaardilambid' paistavad suht pask.


Vasta

(11-11-2018, 00:19 AM)Jansa Kirjutas:  ...Viimane kord mendiautos istudes (rets väljend, mis Smile hakkasid silma sellised hiina päevakaid meenutavad plokid ( u. nagu need ), mine tea, äkki olidki?...

Istusin just seal salongis ja tuttav tunne tuli peale. Neil laes sama riba, mis mu Berlingol. Valge oli piisavalt, nägin allkirja kirjutada küll.
Vasta

Olen kasutanud selliseid. Näitavad päris hästi. Kaubikul teeb üks selline kuudi valgeks.
Vasta

(08-11-2018, 22:22 PM)Daff Kirjutas:  Aga mida tähendab karbi peal kiri Lumen 60%. RA - ist pole juttugi. Ostsin saksast ühe GU 5,3 pesaga 3W Paulmanni ledi prooviks. Oli mingi tutvustusmüük.  Pistsin vannituppa halogeeni pessa. Ega oma valgusjõult 20W halogeenile alla ei jää aga valgus on liiga soe. Jätab kollase varju.

Kuna sellelt karbilt ei ole võimalik tuvastada kui laialt see element valgustab siis tegin täna eksperimendi ja katsin kaks halogeeni kinni.
Valgusvihk sama lai kui halogeenidel. See vist saavutatud tänu läätsetaolisele moodustisele läbi mille valgus tuleb. 9 euro eest võib asjaga rahule jääda.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(09-11-2018, 10:03 AM)wagoneer Kirjutas:  
(06-11-2018, 16:28 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Mul olid ehitusel ajutisteks valgustiteks mingid sellised lambid lakke riputatud
....

Mul sellised lambid nii värvi ettevalmistuse ruumis kui ka juba pooltes teistes ruumides tööpostil. Valgus on tõesti hea.
...
Kui pole saladus, siis kus müüakse?
paar aastat tagasi ostsin 25+€ tööstusruumi valgusti K-Rautast, täna enam selliseid ei ole.
Osta.ee-s keegi Vene kutt müüb, aga eelduseks on ostja asukoht Tallinnas, kuu aega ootasin, siis loobusin. Nüüd kaupleb FB-s.


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne