Maakeldrid ja ehitamine
#1

Tere

Kuna siin kõiksugustest kuuridest ja garaazidest räägitakse, siis tehnikamees peab midagi talvel sööma ka. Ja selleks oleks hea omada maakeldrit. Mõtlesin et äkki teistele ka huvitav teema.

Kuna minul on pinnavesi väga kõrgel, siis tegelikult ühtegi klassikalisel viisil kivist-betoonist maa sisse ehitamise varianti ei ole, kuna tekiks pidev võitlus veega. Saaks ehitada põhimõtteliselt maa peale ja kuhjata muld ümber. Aga kuna krunt on tobedad ~20 meetrit lai (aga see-eest pikkust on nii, et tee või lennujaam), siis selline mägi tekitaks paraja pudelikaela.

Kas keegi on kokku puutunud või veel parem omanud selliseid plastikust maakeldreid:
https://kelder24.ee/?gclid=Cj0KCQjwqoibB...1bEALw_wcB

Kõige üldisemalt tahaks teada, kas on hea ja hinda väärt asi.
Või nagu tavaliselt - kes ei tea, võiks ju midagi arvata Smile

Kindlasti tuleb tegeleda ankurdamise probleemiga, aga see ei ole keskmisest septikust keerulisem ja vabalt tehtav.
Vasta
#2

Lisaks tehnilisele poolele on ka kasutajakogemuse küsimus.
Olles käinud 40+ aastat keldrisse luugi ja redeli kaudu, siis järeldus on üsna ühene - see ei ole mõistlik.

Kastitäie õunte või kotitäie kartulitega sealt avast läbipugemine on küllaltki ebameeldiv tsirkus. 
Positiivse küljena tuleb muidugi nentida, et keldrissemineku viitsimustõrge tekib pigem asjade väljatoomisel, seega varud aina kasvavad Big Grin
Vasta
#3

Kessoon-kelder. Nähtud, küll betoonist valatuna. Lisaks siis talude köögipõrandate alused kartulihoidlad. Sisenemine on "pisut hädine" aga ei midagi hullu. Aga ma olen ju purjetaja ja täpselt selliste "keldrisse" ronimistega üliharjunud Wink  Erinevalt see veel kõigub, hüpleb, on pime jne... Too libamisi sissepääsuga on täiesti tavaline purjekasse sisenemine ja ei tasu karta. Ma olen seda elus teinud tuhandeid kordi, keldrisse ei käi keegi samapalju. Võistlsualustel on aga tihtipeale just see "tankiluuk" ja isegi see ei ole teabmis suur probleem. 

Ega siis maakeldrite ja kodukeldrite trepid ja ukseaugud ja lävepakud pole paraaduksed! Ma pean nii kodus kui maal saunana ikka "pugema" ja kummardama ja jalgu tõstma ja... et mis seal vahet? Teed sinna peale pisikese majakese nagu maakeldril ikka käib ja oledki häppi. Hind on küsitav vs DIY aga kõik muu - anna tuld!

edit: PS - see viitsimustõrge millest "pooljuht" TeetTL kirjutab, ei ole kuidagi seotud sissepääsemise kergusega. See on harjumus ja vajadus, milles meid lapsena Emad ja pärast Abikaasad räigelt rikuvad Wink  Kui on ikka nälg või tahad mingi joogi keldrist või...siis ka poed! Lihtsalt üldiselt teeb seda Proua oma 167cm pikkusega, kes käib keldrivahet palju! Ja et keegi ei arvaks, siis köögi ja keldri vahel on 9 astet, 3 ust kahe haagiga, üks varbaga ülestõstetav osa põrandat, ukseauk 130 kõrge ja mina oma 183cm keldris seisma ei mahu. Tegelikult on keldrikäik saunalava alune Wink Ma tean keldrisse ja "keldrisse" ehk jahi sisse ronimisest tõesti kõike, suurusjärk pool sajandit kogemust Big Grin
Vasta
#4

Mu vanematel on köögi põranda all kelder, kuhu saab läbi luugi ja mööda väga järsku treppi. Kõik on saanud tehtud, aga mõnus ja mugav ei ole. Ja 72 aastane saab veel käidud küll.

Aga ma oma 45 aastaga olen veel noor mees, viitsimise taha peita pole kohane. Las vanamehed "ei viitsi" Smile

Kui sellises keldris temp ja niiskus normis püsiks, et juurikad säiliks, siis oleks tore. Purki pandud asjad on sellles mõttes leplikumad, et neile piisab jahedast.
Vasta
#5

On see allapoole veepinda ehitamine muidugi tülikas aga midagi võimatut seal pole.
Oletades, et peale tuleb pinnast meeter siis alla võiks minna 1,5 meetrit.
Kui peres üle 2m pikki indiviide ei esine piisaks põrandast laeni 2 meetrist.
Sellest 1,5 maa sisse ja välja jääks ka 1,5m kõrgune küngas.
Kui on periood, kus vesi on madalam siis auk sisse ja julgeks hüdroisolatsiooniks veoauto tendimaterjali soovitada.
Tuttav lasi talvel omale teha kanali jaoks sellise koti mis sulatati servadest kokku.
See kott läks maha liivale et teravaid asju poleks.
Sinna valati põrand armatuuriga ja laoti seinad armatuuriga plokkidest.
Senini on kuiv ja tolmab niiet julgeks soovitada.
Vasta
#6

(02-11-2022, 18:57 PM)2715 Kirjutas:  On see allapoole veepinda ehitamine muidugi tülikas aga midagi võimatut seal pole.
Oletades, et peale tuleb pinnast meeter siis alla võiks minna 1,5 meetrit.
Kui peres üle 2m pikki indiviide ei esine piisaks põrandast laeni 2 meetrist.
Sellest 1,5 maa sisse ja välja jääks ka 1,5m kõrgune küngas.
Kui on periood, kus vesi on madalam siis auk sisse ja julgeks hüdroisolatsiooniks veoauto tendimaterjali soovitada.
Tuttav lasi talvel omale teha kanali jaoks sellise koti mis sulatati servadest kokku.
See kott läks maha liivale et teravaid asju poleks.
Sinna valati põrand armatuuriga ja laoti seinad armatuuriga plokkidest.
Senini on kuiv ja tolmab niiet julgeks soovitada.

Ma pole veel oma savimaast päriselt sotti saanud. Ühest küljest oli mais kaevatud tiik sügiseks kuiv, teisalt sellest kuivast august 30 meetrit eemal oli maa nii vett täis ja tüma, et kruusaveokas läks kuni kastini maa sisse ja kui kopp pärast auto kätte saamist kruusa kokku patsutas, siis kõrval oli nagu allikas. Sama koha peal, kus veoauto uppus, oli paar kuud tagasi kooritud ca 60cm pinnast tee põhjaks ja see süvend seisis süleöö, hommikul oli kuiv.

Vägisi on tunne, et drenaaži on vaja.

Aga üks mis kindel - kevadel on veetase maapinnaga tasa (lohk kahe künka vahel) ja maa täiesti vett täis.
Vasta
#7

Vb ma olen lühinägelik aga esimese mõttena hangiks poolpika merekonteineri.tõrvaks väljast kaks kihti ja paneks mulla ümber peale ja vaiba, mis seda seal paigas hoiaks. Külgedele kasvama mõni taim, mis erilist hooldust ei vaja, aga ka metsikult ei kasvaks. Pole botaanikas väga kogenud. Ukse ette viisakas eeskoda soojustusega ja peaks olema hea sileda põrandaga kelder, ventilatsiooniava ei tohi unustada. 
Vasta
#8

(02-11-2022, 19:22 PM)Mahno Kirjutas:  
(02-11-2022, 18:57 PM)2715 Kirjutas:  On see allapoole veepinda ehitamine muidugi tülikas aga midagi võimatut seal pole.

Aga üks mis kindel - kevadel on veetase maapinnaga tasa (lohk kahe künka vahel) ja maa täiesti vett täis.
Kui ikka on lohus ja see lohk iga kevad triiki vett täis, ega siis kessoonist pääsu pole.  Küsimus on siis pigem, et kui sügavale kannatab kaevata või kui palju maapeale jätta, et ei häiriks. Basseinina on ikka lihtsam ise valada kui päris veekindla ruumina. 

Kui on pikk soolikas krunt, siis sobib sinna samalaadne kelder ju ka? Riiuli sügavus + käigulaius - meeter kokku? Kartulisalv on siis lõpus. Törts üle meetri elik külmumissügavuse maasse ja see osa ju hoiabki jahedust ning peaks olema veekindel. Teed piiriäärde ja maa peale tuleb heal juhul meeter-poolteist vallike. Sellest võid ju tegelikult peenra kujundada, kõrvitsat kasvatada, kiviktaimla Prouale teha jne.  Satub veel olema, et piir on põhjasuunas, seda lihtsam. 

PS: see on täiesti "tõsiselt" aga ka tõsiseltvõetav variant - kaevadki vana veesõiduki kere maasse! Me oleme hulga toonud ja tekitanud "tinalaevasid" ehk kiilutina läheb uueks kiiluks ja kogu ülejäänu läheb olematu raha eest müüki. Kõik on siiani õuepeale suvemajadeks ära ostetud. Matad koos mastiga maasse, on tuuliku torn või lipuvarras ka kohe omastkäest võtta Wink Ja me pole maksnud nende eest rohkem kui 1500€, viimane oli selline aga see vist kiilutinaks ei muutu. Plii maksab praegu 885€/tonn ja sellel 800-eurosel tinalaeval on seda kõhuall 1250 kilo ehk 1100 euro eest. See on "kallis" laev ja "kerge" kiil, parim diil on olnud 500 euroga on jaht Tallinnas kohal ja sel hetkel oli kiilutina hind üle tuhande. Jahi sees on ju kõik sama mis selles venelaste üüberkallis plastasjas: trepp ja riiulid ja kapid ja kambüüs ja mõnel isegi vets ja... punker-kelder-nomamsland Wink  Miskit pole teha - jahi kere ON ise kessoon ja vanad skandivaavlased arutult üledimensioneeritud tugevusega.  
Vasta
#9

Mina ehitaks sihukese keldri ,et seda oleks võimalik kasutada ka varjendina. Kui vähegi võimalik, siis täielikult maa sisse ning betoonist.
Vasta
#10

(03-11-2022, 18:37 PM)Xtreme Kirjutas:  Mina ehitaks sihukese keldri ,et seda oleks võimalik kasutada ka varjendina. Kui vähegi võimalik, siis täielikult maa sisse ning betoonist.

Varjendi võiks ehitada krundi teise otsa. Seal maa kõrgem ja juurdepääs täiesti olematu. Igatepidi turvalisem redutada. Aga keldris käia on maru kauge ja kõik asjad tuleks süles kohale tuua. Nii ehitusmaterjal kui kartulid.
Vasta
#11

Julgeks soovitada Revonia betoonist valatud keldreid. Vee ja liigniiskuse vastu saab enne maase paigaldust nad ju üle võõbata. Tegijad ise oskavad kindlasti nõu anda nii tehnilise teostuse kui ventilatsiooni osas. Eeldab muidugi kraanaga tõstmise võimalust.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne