Elumaja soojustamine ja küttesüsteem?
eelnevate juttude paranduseks:
- ventsüsteem peaks siiski tekitama alarõhku ja mitte ülerõhku. On kastepunktide vaates loogilisem ja mu 2 Walloxit ka vaikimisi nii teevad
- 3kW arvutuses on mu meelest viga. Ma sain kord arvutades tulemi, et soojatagastusega 80..90% kasuteguriga ventilatsiooni tasuvusperiood on (2x ööpäevas õhku vahetades) 15..20a. See ei võta arvesse 2x aastas vahetatavaid filtreid (30..40eur/kord) ja reaalseid kasutegureid, mis jäävad ilmselt tootjate antavatele ideaalnumbritele parajalt palju alla... Samas kui värske õhk on vajalik, siis ega ilmselt asjalik sätitav soojusvahetita süsteem kah suurt odavam poleks. "Auk seinas" on kogu elutsükli vaates kahtlemata kõige odavam lahendus
- kes arvab, et naturaalne ventilatsioon on tulemi vaates parem, võib sellega analoogse olukorra tekitamiseks alati lihtsalt sundventi maha reguleerida ja hoones õhku vähem vahetada
- koduste ventsüsteemide puhul on väljatõmme märgadest ruumidest. Ilmselt pole rootormasinates pealepuhkega segunev väljatõmbeõhk siis päris-elus teemaks

praktikat:
- õhuniiskus püsib mul kahes plaatvahetiga süsteemis üle 40% (inimesele normaalseks loetakse 40..60%). Erandiks on sauna kütmised, mil temperatuurid kõrgeks lähevad ning suhteline niiskus tahes-tahtmata kolinal langeb - füüsika vastu ju ei saa
- Wallox on muidu mõistlik masin, aga tal ei saa õhu eelsoojendamist (pole ju mõistlik elektriga kütta) ära keelata. Saab öelda vaid ühe tuppaantava temperatuuri ja masin lähtub vaid sellest. Vajalik oleks kas lisakütte keelamise variant või kahe temperatuuri võimalus - min tuppaantav temp ja õhu soojusvahetist möödasuunamise temp. Kui on üks sätitav temperatuur ja paned selle madalaks, toimetab masin tihti "cell bypass" olekus; kui paned kõrgeks, kütab elektriga Sad
(peakski tarkvarauuendust proovima - äkki on see tootja vajaduse lõpuks läbi hammustanud ning tarkvarasse viimase poole aasta jooksul lisaparameetri sisse toonud)
insenerlik lähenemine: kui suurusjärk on õige, on kõik korras
Vasta
(05-05-2018, 23:55 PM)13piisab Kirjutas: praktikat:
- õhuniiskus püsib mul kahes plaatvahetiga süsteemis üle 40% (inimesele normaalseks loetakse 40..60%).


Ma ise tunnen, et 40 on liiga vähe juba kui on väga pikaajaliselt (praktiliselt koguaeg). Alates 50 tundub OK, aga üle 60 üritan mitte lasta kuna siis hakkavad aknad väga märjaks minema ja ega ei soovitata ka oluliselt rohkem kuna siis võib hallitus tekkima hakata (öeldakse, et alates 65 %).
Vasta
(05-05-2018, 23:55 PM)13piisab Kirjutas: - kes arvab, et naturaalne ventilatsioon on tulemi vaates parem, võib sellega analoogse olukorra tekitamiseks alati lihtsalt sundventi maha reguleerida ja hoones õhku vähem vahetada

See on nüüd selline tore koht, kus võibki vaidlema jääda! 
Jah, paned umbses kilemajas räige urinaga vendi tööle, imeb köögis sokid jalast ja teises otsas magamistoas puhub kopsupõletiku sisse...ja saad "vägeva" õhuvahetuse KAHE AUGU vahel! 
Vanakooli "hõre" maja, kus igatsugude prigu arv, asukoht ja PINDALA on teadmata suurus ja otsest õhuhulka mõõta ei saa. Igast altpoolt prigust tuleb ja ülevaltpoolt prigudest lahkub, lollakat suund-õhuliikumist ei ole. See tekib, kui akna ja ukse avad... 

Enamasti on sundventidega majades see häda, et raha pole ja hoitakse kokku. Nimesid nimetamata, kui maja ehitatakse nii, nagu PEAB ja rahanumber ongi vaid number, siis on ka tulemus vastav. Sellises majas ei saa tõesti aru, et oled tuliteras õhutihedas kuubikus - pannakse saunaahju ja kaminasse tuli ning õhk oleks nagu 200-aastases mõisas...  Aga maja ehitushind on ka mõisavääriline. Sellest küte ja vent kokku rohkem, kui paljude kogu maja ehitusmaksumus Big Grin 
Just sai sõbraga Tema 7X12 uues suvekodu "no-mam's-land"is istutud - fibo+peno ja krohv, spets naelfermid, soojustus, kiviplekk, 2Xtõstetavad uksed, korralikud aknad + elektriline katuseaken, betoonpõrand (tõstuk), puhkenurk, korralik sansõlm pesumasinaga, bursuikalaadselt "puhkuv" õhkküte jne - DIY korras ei olevat veel 20K ära kulunud!!!  Lased teha, korruta kolmega. 

Võtame esimese ettejuhtuva enam-vähem kvaliteetse asja hinnapakkumise - 5,5K + ruumi ehitus + viimistlus, alla 7Kõssi ei saa kuidagi. Ja siis hakkab see seade kulutama aastas 600-650kWh elektrit, kui töötab 60% peal. Mul oli märtsi kogu maja elektrikulu 618 koos elektriga lisakütmisega (börs oli kallis ka, taheti pea 80 raha saada...), aprill juba 460. Paned juurde hoolduse, laenuintressi jms ~150 raha lihtsalt õhuliigutamisele aastas otsest kulu + amort/seadme oma hind! 

Ehk teema pealkiri: elumaja soojustamine! Ehk TOIMIV maja on olemas, tekkis loll mõte... mis  ongi suures piires loll mõte, kui tegu pole just "mädanenud puukuurilaadse tootega, kus avatäited on eest kukkunud ja õlgedest/laastust katus paistab läbi"! Kui ehitad nullist päris uut või said tasuta päranduseks mingi "kolevanakese" - ok, 21.sajand koos oma vigurdistega ei ole tegelikult paha. Näiteks selline "maja"... mis on reaalselt odav, õigemini samahästi tasuta. Teed legaalse rekonstrueerimise projekti elik teavitad kov'i maja "remondist". Asjaajamine lihtne. 

Aga ostetakse tohutu (sõge hind, realistlik oleks 99,9K) raha eest sellised majad ja siis hukatakse sinna veel täiesti hullud numbrid. Kuna see on lähedal, käisin jalutasin mööda ja vaatasin üle ka. Aga võttes selle pisikese majakese näiteks, siis seal tuleb teha "kodutunde" remont elik peller-dušš koos ühendusega, kingspaniga seinad peale juhtmevahetust üle, kolded-korsten üle vaadata ja head ventasendiga avatäited panna. Ok, puistevilla (öko - vana ajaleht ehk kohalik toore) võib ka vajadusel laepeale uhada. See ongi see 30K, mis maja hetkel liiga kallis. Ja ka krundina on kallis, sest asukoht pole kiita ja pindala on ka "väike". 
Aga kõige kurvem on see, et jällegi sõbrad on selliseid lolluseid teinud ja vaevlevad... ja ei kuulata! Ostke KOHE normaalne(normaalsem) asi - aga ei! Teine variant tuttavalt ka olemas, kus siinsamas Nõmmel vanaisa pärandusest jäi järgi vaid postid ja ühe poole must sein + värskelt kapremonditud ahi ja korsten. Alghind oli "Null" - see määrab! Siis kannatas tellis maha, laud ära, saepuru välja, natuke katuse"kerget", vana põranda peale küttetorud ja paks betoon, avatumat planeeringut jne. Aga Ta oli veel nii "Hull vana", et arvutas sendipealt läbi iseenda oskustest tuleneva lahenduse, kus Tal oli rahaliselt kasulikum olla teatud aja töötu koos töötutoetusega ja siis natuke aega veel ka rahatu töötu pangalaenust leiba ostes, kui arutult kalleid töömehi palgata, ses veel sitta ka tegid Big Grin Ja see tuli PALJU odavam ja mõistlikum - oli eelmine buum.  

Ehk: kui tahad 21.sajandi elamist, OSTA kohe selline või ehita nullist uuele/tühjale krundile. (see on nüüd 4,5 kilti kaugemal kesklinnast aga muidu Männiku omaga samaväärne, tegelikult paremgi, sest maja tagant algab Pässa raba!) Ostad VANA elatava maja (maja hinnaga), siis pead leppima ka vanaaegsete mugavustega. Käib täielikult ka suvekodude kohta! Ainult geniaalne asukoht ja vabad rahalised võimalused on "õigustus" parajate lollustega tegelemiseks. Ehk vana hea exeli tabel on abiks.
Täitsa liikuva vanatehnikata kohe...
Vasta
(07-05-2018, 13:15 PM)PlyVal6 Kirjutas: Jah, paned umbses kilemajas räige urinaga vendi tööle, imeb köögis sokid jalast ja teises otsas magamistoas puhub kopsupõletiku sisse...ja saad "vägeva" õhuvahetuse KAHE AUGU vahel! 
Vanakooli "hõre" maja, kus igatsugude prigu arv, asukoht ja PINDALA on teadmata suurus ja otsest õhuhulka mõõta ei saa. Igast altpoolt prigust tuleb ja ülevaltpoolt prigudest lahkub, lollakat suund-õhuliikumist ei ole. See tekib, kui akna ja ukse avad... 

Siin värvikas kirjelduses on väike vastuolu  Smile

Inimene, kes kirjelduse järgi lausa naudib õhu loomulikku liikumist läbi ebatiheduste, ei saa ju tajuda "vägeva õhuvahetusega" kaasnevat organiseeritud õhuliikumist.
Elutuppa puhutakse +15...+20l/s. Magamistuppa +10...+15l/s.
Ja köögist tõmmatakse välja -20l/s. Vannitoast -15l/s. WC -10l/s.

Ruumide ees on ukse mõõtudega 2,1mx0,8m=1,7m2

Järelikult elutuppa puhutud 20l/s = 0,02m3/s lahkub selle (avatud) ukse kaudu köögi (või vannitoa või vetsu) suunas kiirusega 0,02 : 1,7 = 0,012m/s.
Häirivaks loetakse õhu liikumise kiirust alates 0,15m/s.

Zehnder on hea aparaat küll, aga üks turu kallimad. Nn mersu.

Eramute puhul üks populaarsemaid tooteid on hoopis see armas leedukas. http://www.kodukliima.ee/R450/

Ma olen oma elu pidanud piisavalt palju ka eelarve prognoose tegema ja ma julgeks väita, et eramu või korteri vent.süsteemi maksumusest moodustab seade 50%.
Seega lihtsamata sorti süsteem paigaldatuna kokku maksab pigem 3500...4000Eur. Alati on muidugi võimalik kallimad mehed leida ja kallimast kohast materjalid osta.

Täiendavad kulud viimistustöödele tasub arvesse võtta siis, kui need võetakse ette ainult ventilatsiooni tarvis - avati mingi laed ja seinad torude tarvis ja pärast tuli need jälle kinni pahteldada. Kui nii või naa majas seinte ja lagede kipsiga "sirgu ajamine" ette oli võetud, siis ei peaks need kulud ventilasiooni rajamise eelarve real seisma.

Ja boonuseks selle eest, et vent.agregaat aastas keskmiselt tunnis 1kW*h energiat tarbib, väheneb jällegi põrandakütte või radiaatori keskmine võimsus 2kW*h.
Ja vot siin on siis nüanss, mida arvestama peab!
Kui esinevad järgmisd kolm asjaolu:
     1) põrandakütte või radika soojus tuleb Sinu kodumetsast toodud puudest 
     2) vent.seade on ostetud elektrilise kalorfeeriga
     3) inimest ei häiri või talla lausa meeldivad läbipuhuvad seinad

siis puudub tõesti majanduslik mõttekus osta omale sundventilatsioonisüsteem.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne