tundmatu abimootoriga jalgratas
#1

Kõigepealt head uut foorumlastele! Palun veidi teadjamate "võrrimeeste" abiSmile. Nimelt sattus aastaid tagasi minu kätte mingi senitundmatu (minu jaoks) loom ilma mootorita. Tegemist küllaltki tummise abimootoriga jalgratta raamiga. Rattad on trummelpiduritega. Raam meenutab kujult Harkovi jalgrattatehase abimootoriga jalgratast V-901, kuid raam on oluliselt jämedam ja tugevdustega. Raamil on ees vasest etikett nimega "Rialto" ja kujutatud on seal "toda" silda. Ketiratas sarnaneb lingil http://forum.automoto.ee/printthread.php?tid=30384 kujutatuga. Kas tegu võib olla EW ajal toodetud "võrriga"? Vaatan homme raaminumbri järgi ja teen pildid.
Vasta
#2

EW ajast võib võrrideks pidada 98cc kahe käiguliste Sachsi mootoritega isendeid(meile tuntuim Wanderer)Kuid need olid ikkagi mootorrattad.
Jalgratta abimootorid võisid tol ajal kinnituda raamile kus iganes(esiratta küljes,raami all,pakiraamil,tagaratta sees j.n.e.Kurtna muuseumis on selle kohane välja panek)
Meile tuntud abimootor sai alguse Nõukogude liidus ja tootmine algas 56aastal(siiani pole õnnestunud leida seda ümber lükkavat infot).Algselt oli see mootor jalgrattale paigaldamiseks.Spetsiaalselt mootorile kohandatud raamid ilmusid 50date lõpus 60date algul.

Kas"läänes"spetsiaalselt abimootorile kohandatud raame tehti ei tea,kuid eks pildid too selgustBig Grin
Vasta
#3

Jajah, tundub küll midagi wandereri moodi. Vaatan piltidelt, et nendel isenditel, millel on mootor tavapärases kohas on väntade juures väike raami pikendus ja ketihammikas on tavaliselt väike. Minu loomal on ees suur ketihammikas ja raamipikendus (ehk siis tavaline rattaraam) puudub ja ees on tavaline jalgratta esihark... ja ikkagi see Rialto silt, vaevalt seda sinna keegi niisama on toppinud:S. Võib olla siis midagi taolist nagu pildil, kuid tagaratas on jällegi täiesti tavaline...


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#4

    Tegin tundmatust loomast mõned pildid ka. Rummud on "Torpedo" omad ja sadulatoru muhvil tähis "AF 4323".


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta
#5

(02-01-2013, 02:28 AM)genn Kirjutas:  Kas"läänes"spetsiaalselt abimootorile kohandatud raame tehti ei tea...

Tehti ikka, aga Eestisse neid 1930. aastatel väga palju ei jõudnud. Samas see pildil olev roheliseks ülevärvitud isend on tõenäoliselt siiski valmistatud spetsiaalselt abimootori jaoks. Milline mootor tal algselt peal käis, on väga raske öelda - võib-olla JLO F60?

Üks huvitav detail on sellel esihark - tüüpiliselt tehti abimootori-alustele vedrudega esihark (oli nii lehtvedrudega kui spiraalvedrudega variante), aga pildil kujutatul seda pole. Äkki on see vahetatud?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#6

Vaatasin hoolega seda esiharki...ja see on vahetatud tavalise jalgratta hargi vastu- roolikannu pikkust on laagrikaussidega timmitudSmile. Mõtlesin ka ÜLU (JLO) peale. Kas see raamitähis ei ütle ka midagi targematele? Võiks see pärit olla 30-ndatest või juba hilisem? Ja kas sellest Rialtost on keegi midagi kuulnud?
Vasta
#7

Tere!

Äkki on kodus "tuunitud" raam?

Mu "vanaisa võrr" on tavalisel jalgrattaraamil. Kuid sadul on lastud allapoole ja sellega seoses raami toru analoogselt painutud allapoole. Töö oli tehtud nii korralikult, et pidasin seda algselt tehase toodanguks. "Tuuning" tuli välja alles värvi eemaldades. Ka kahvli vedrustus oli tal ise tehtud. Minu jaoks muutsid need detailid võrri vaid armsamaks.

Lihtsalt üks mõte.
Vasta
#8

[/i]Ei ise ei ole raami muudetud aga ju ta üks paljudest Sachs-i või muu analoogse motoorikaga varustatud aparaatidest on. Ilmselt neid väiketootjaid jagus igasse nurgakesse, kes asja nö kokku panid ernevatest juppidest. Kuigi see raaminumber nelituhatmidagi on selline vist ei liha ega kalaSmile- masstoodangu jaoks vähe ja eesti mastaapide järgi liiga palju:S. Eks ma vaatan sinna sobiva mootori ja siis hakkab juba midagi looma, selline väike ökopillikene, mingit tõupuhast pulli sellest nagunii vist ei saa.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne