Treipink kodukasutusse
#1

Tervitus. Otsin informatsiooni, et millist väiksemat sorti treipinki tasuks osta kodukasutusse. Metallitöö tarvis ikka. Teinekord vaja teha mõnda puksi jms. Pikalt olen vaadanud vene "koolipinke", TB-4, TB-7 jm, ent neid ei paista eriti liikuvat. Ühte pakuti müügiks, millel tsentripukk puudu, ega pukki vist eraldi ka kusagilt ei leia. Tasuks muidu üldse mõelda nende väikeste vene pinkide peale? Töökindlus, täpsus jne?

Teine variant oleks võtta midagi moodsat. Näiteks: http://www.ebay.de/itm/Drehmaschine-Drehbank-Metalldrehbank-COMPACT-300-SET-mit-Drehmeissel-und-Spray-/370605872162?pt=Industriemaschinen&hash=item5649d4d422#ht_8270wt_1139
Aga mina jään natuke skeptiliseks mootori, 400W osas (sellest võimsamad lääne omad tunduvad juba oluliselt kallimad olevat). Vene omad on ikka hulka võimsamad ju? Ning mu praegune 350W puurpink jääb hätta isegi vähe paksema plekiga. Käigukasti ka sellel konkreetsel mudelil ei paista olevat. Aga kellelgi ehk kogemusi selles osas?

Igasugune nõu on teretulnud, mida vaadata ja mida mitte.
Vasta
#2

Tere!
Minul vene kooli pink (vist oli TB7) kasutusel ca.15 aastat. Kuna tegelen hobikorras vanatehnika restaureerimisega, siis kasutan suhteliselt palju. Rikkeid pole esinenud. Täpsuse kohta niipalju, et mõningase kogemuse korral annab ca.0,01mm täpsusega treida (näiteks laagrialused pinnad, erinevad puksid jms.).
Puuduseks loen enda pingil seda, et suurim teraga lõigatava keerme samm on 1,25 (võiks olla ka 1,5, mida suht sageli tarvis). Meenub aga, et olen vist näinud analoogset pinki, millel ka samm 1,5 olemas. Teine puudus on see, et max pöörded 650p/min, mis peenikeste det.puhul jääb väheseks (annab liig väikese tera joonkiiruse).
Üldiselt aga olen rahul.
Uute kaasaegsete lääne pinkide kohta ei oska öelda.
Terv.Avo
5050598

Terv. Avo
50 50 598
Vasta
#3

Mul on Tööriistamarketi XWS004 http://tooriistamarket.ee/files/avaleht/infoleht_2.pdf , lk.22, ostetud sai rohkem hetkeemotsiooni toel, vaba raha olemasolul ja kuna paar asja ootas kiiresti tegemist. Kiiruste diapasoon on muudetav kiilrihma ümbertõstmisega (natuke ebamugav), ettenihete jaoks on kiiruste kast. Erilisi suuri tõrkeid ja probleeme pole täheldanud kui endal veidigi mõistust ja algteadmised treimisest on. Kruvid-poldid millega pink koostatud on tasapisi vahetatud ringi kõrgema tugevusgrupi omade vastu, support võiks veidi jäigem olla - teatud reziimidel olen täheldanud vibra teket (mõjub koheselt pinnasiledusele) aga vahest on see minu viga, et ei oska reziime paika panna. Suppordisse sobivad treiterasid saab edukalt näit. Kurtna laadalt poolmuidu (vene omad aga hea kvaliteediga), pingiga kaasasolevatega pole midagi teha. Üks nüanss on see, et pingil on 3-faasiline mootor ilma 0-juhtmeta, kohtvalgustuse ehitamisel (mida polnud aga mida läheb vaja) tuleb 220V valgustuse jaoks eraldi null vedada või kasutada eraldi toitega valgustit. Hind sellel hetkel 1590, hind on tugevalt kerkinud selle ajaga mil ise ostsin (ümberarvutatuna maksis see siis alla 1000, ostetud ca. 5...6 a. tagasi). Olin varem piilunud ka vene omasid aga sellist väikest silma ei hakanud, antud pink sobib ilusti töölaua peale ja on vajadusel 2-kesi teisaldatav. Kodukasutuse/masinapargi remondi treitööde jaoks sobib, veidi nõudlikum kasutaja peaks aga vast midagi muud vaatama.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#4

Tööjuurde osteti krooni lõpus nii 18000 eest väike metallitreipink, et selliseid kiiremaid asju vahel teha. Vähem, kui poole aastaga lasti ülekanne laiali ja kaant maha võttes selgus, et ülekandes oli kasutatud plasthammasrattaid. Vedeles veel mingi poolteist aastat ja siis keegi vedas koju ja tõenäoliselt ehitas ümber. Siit siis selline konstruktsiooniline tähelepanek, mida kontrollida tasuks.
Vasta
#5

Kui tahad natuke suuremat ja viitsid Pärnu kanti järele tulla, võin sulle telefoninumbri anda.
TB tüüpi pingid, mida veel leiab on suht viletsas seisus, võib muidugi juhtuda ka kobedam isend. Tagumist tsenterpukki eraldi leida on suht raske, aga kui saad pingi odavalt kätte ja natuke mõistust teritada, teed ise valmis.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#6

Soovitan pigem lääne pinki.

Lõtke vähem ja lihtsam opereerida ka.

Kui treima hakkad tee söödud kiirused selgeks, korralikud terahoidjad kruvidega ja terad on vabalt saadaval.

Kui pinki valid uuri mis laagrite peal asi jookseb, et hiljem endal lihtsam oleks kui midagi juhtub.

Kaalult kergem, korralik valatud alus, loodi ja soe ruum.Vaata ka pingi jahutuse pool üle.

kui rahakott kannatab siis pigem uus väike kui vene mingi kola -vanaraud, millega täpset tööd ei tee.
Miiinum nõue täpsus 0.01mm või täpsem 0.005mm

Selgita lahti palun kodukasutus detaili max pikkuse ja läbimõõdu osas ja ka täpsuse nõuede pool.
Vasta
#7

Omal ka TB tüüpi pink (vist oli1968 aaast oma) hea tahtmise juuures teeb sellega ime asjad valmis kui omal käed otsas on.Ei ole neil vene pinkidel häda midagi,et peab kindlasti lääne pink olema.
Vasta
#8

Tänud kaasa mõtlemast! Mõõtude kohta täpsustaks siis nii palju, et TB tüüpi pingid paistavad täitsa parajad, tsentri kõrgus tööpinnast 100-120mm. Detaili pikkuse kohta ei oska üldse midagi arvata, hetkel kujutan ette pigem ainult igasugu lühikesi vidinaid nagu poldid, puksid jm. Ei näe vajadust (praegu veel vähemaltBig Grin) oluliselt suuremaid detaile teha, lisaks suuremaid pinke ilma kraanata vist väga ei liiguta. Lääne omad on muidugi hulka kergemad. Hind on aga päris krõbe igaljuhul ning selle eest võiks ta ikka rohkem kui paar aastat vastu pidada. Täpsuse näitajast ei oska ka suurt arvata. Olen elus siiamaani vähe treimisega tegelenud ja sedagi ainult ühe pingi peal. Kui laagripesa saab sedasi tehtud, et laager ei loksu, siis on ju piisavalt täpne küll.Wink
Vasta
#9

Oi mehed, kui te Talupoeg T pinki näeksite! Selle peal võibolla Kulibin ja Lomonossov treisid. Aga kui puhast ja täpset tööd Toomas temal nüüd teeb.
Vasta
#10

Tõepoolest ega pink ei tee täpsust vaid ikka treial on see kes teeb.
See mida eespool osta taheti pole küll treimiseks kohane asi vaid hädalahendus.
Esiteks juba selle võimsusega võib mahalõiketeraga töötamise ära unustada.
Teiseks et ulatuks näiteks 40mm võlli läbi lõikama peaks tera kõrgus olema vähemalt 25mm.
Kindlasti peaks olema suportitel nii risti kui pikuti ettenihe nii edasi kui tagasi.
Olles proovinud ilma sidurita pinki võin kindlalt ütelda ei mingil juhul, kuna keermestamine ilma on ikka väga kole üritus ja näiteks umbauku ma ei kujuta etta mismoodi on võimalik.
Paraku lääne pingid mis vastavad neile nõudmistele on arulageda hinnaga.
Näiteks OPTI D460x1500DPA http://www.vester.ee/?page=68&id=64 maksab 13990 eur mille eest saab lasta treida kallis kohas arulageda hulga detaile.
Pealegi juba pilti vaadates võib ütelda, et ega seal midagi head pole.Juhtpindade vahe on väga väike vene pinkidega võrreldes ja seega ma ei ootaks sealt väga suurt jäikust ja pikka iga.
http://www.kuldnebors.ee/search/tooriistad-masinad-ja-seadmed/metallitootlemismasinad-ja-seadmed/treipink-krasnij-proletari/search.mec?pob_post_id=17946190&pob_action=show_post&pob_cat_id=10794&pob_browser_offset=0&pob_view_language_id=et
Pigem soovitaks sellist pinki.Oma omadustelt on ta kindlasti samaväärne eeltoodud lääne pingiga makstes murdosa selle hinnast ja enam kui piisav kodukasutusse.Lisaks veel lihtne ettenihete ja keermesammude valimine.
Mul selle vanem sugulane 1a62 mil pole kiirettenihet ja täiesti piisava täpsusega.Teha 10 detaili tolerantsiga 0,02mm pole mingi probleem.
Kulumise tõttu teeb küll koonust padruni poole minnes 0,05mm aga kuna ma tean palju ta teeb saab seda korrigeerida niiet kulumine ei takista veel täpset tööd.
Vasta
#11

Ah ära aja jama

Kui pingil on lõtkud sees ja ei jookse siis võib seal tegija treial taga olla aga see ei ole töö tegemine-loterii

Pink peab olema täpne ja jama ei ole vaja ajada plasthammasrataste(räägiks siin laagritest mis töötavad õli või õhu baasil) kohta ja oma vene kuunud vanarauda siin kellegile pähe määrida, mille üles soojendamine ja tööle saamine on täpse töö puhul kahe päeva töö.

Mingi lääne pink millega juba tööd saab teha selle hind on siin 2 ja peale tuhat euri max 250mm a 600mm pikkust näiteks.Kodukasutusse küll ja küll ja pöördeid annab piisavalt , et alumiiiniumi, vaske ja pronksi, malmi ka treida saaks, reeglina puksid on mingist analoogsest materjalist ka.


Mõni tera hakkab siin 3000 pöörde juures tööd tegema ja alumiiniumi puhul on ka 4500 vaja olnud mida vene pingis kuskil ei näe

Ja kallimatel pinkidel on ka lisa võimalus ehitada arvutijuhtime lisaks külge(cnc) mida sa ilmselt kodukasutuses tegema ei hakka kuna majanduslikult ei ole see tasuv, sest maksejõulisi kliente sul ei ole ja omatarbeks mõne puksi tegemine? odavam on sisse osta teenust või valmis detail aga
huvi ja fanatismi korral on see tehtav kui raha mujale investeerida ei ole.

Siiani ei ole suutnud ükski treial, kes vene pingiga treib teha mulle
10 0/+0.005mm täpsusega tööd, laagrivõlle.Läbiv keere 6*1mm.
Laager teeb minutis 320 000 pööret, 43mm lai nõel/õhk laager.

Kogenud treial kes treimisest midagi teab peaks suutma lahti seletada joonkiiruste ja terakehade(kinnitus täpsuse) läbipainde ja vibratsiooni tekke põhjused ja oskama tööd teha ka koonusteta ja töödeldava pinna termo keemilistest reaktsioonidest ka midagi teadma.

Ennem kui pinki ostma hakkad konsulteeri mõne spetsialistiga, kelle on konkreetse margi või isendiga töötamise kogemus ja oskab loetleda plusse ja miinuseid ja lahti seletada iseärasusi ja töövõtteid ja oma valik tee vast vastavalt oma vajadustele ja rahakotile.

Mõte on sul hea kui sul on ruum ja soovid omada väikest pinki.
Hoiatan ette, kui tõsine entusiast oled nn siis öösel sa und ei saa,sest treipink on tore ja vahva mänguasiCool
Vasta
#12

(18-01-2013, 16:32 PM)Moto555 Kirjutas:  Siiani ei ole suutnud ükski treial, kes vene pingiga treib teha mulle
10 0/+0.005mm täpsusega tööd, laagrivõlle.Läbiv keere 6*1mm.
Laager teeb minutis 320 000 pööret, 43mm lai nõel/õhk laager.

Sellist kalibreeritud materjali ei treita naljalt ka lääne pingiga...


Aga kellel reaalsed ideed ja soovid siis tartu kandis trein teile sobivad detailid kiirelt ja korralikult... Lisainfo PS.

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#13

Treib ikka.Peab olema pink ja mees selle taga.

kui sul on vaja 500mm pikk 35mm läbimõõduga +/- o.oo2 tolerantsiga ma tahaks näha kuidas vene pingiga seda teed ja see peab olema ühe jutiga lastud ja 2min on ettenähtud aeg selle detaili valmistamiseks.

Mis puudutab umbauke ja keermestamist siis on olemas ka siduriga hoidjad saab ka vene pingis päris edukalt kasutada(hind neil on ka vastav)

Hea pingi millega midagi ka teha saab hind on kuskil 6-700 000 euro juures.

Mitte üks treial ei anna täpset ja head pinki ära see on sama kui temalt elu võtmine.
Vasta
#14

(18-01-2013, 19:03 PM)Moto555 Kirjutas:  Treib ikka.Peab olema pink ja mees selle taga.
...
Mitte üks treial ei anna täpset ja head pinki ära see on sama kui temalt elu võtmine.

Siit vihje: passi peale, kui keegi müüb vanaisa pärandust. Võid saada suurepärase riista (või täieliku vanarauahunniku) omanikuks.

Keskmine kodutreial ei teagi, mis on tolerants, rääkimata selle tagamist mõjutavatest võtetest. Hea, kui teab termini "lõikekiirus" olemust. Tal on Winge pink, millega saab metalli treida.Toungue

Vene pingid on head, kui need on ühe mehe käes teeninud. Mitmemehepeetutega (ehk peremehetutega) on üldiselt asja vaid kaalule.Sad
Vasta
#15

(18-01-2013, 19:03 PM)Moto555 Kirjutas:  Treib ikka.Peab olema pink ja mees selle taga.

kui sul on vaja 500mm pikk 35mm läbimõõduga +/- o.oo2 tolerantsiga ma tahaks näha kuidas vene pingiga seda teed ja see peab olema ühe jutiga lastud ja 2min on ettenähtud aeg selle detaili valmistamiseks.

Ma tahaks näha kuidas seda ükskõik mis pingiga tehakse kui tööstuslikud kalibreeritud materjali pingid välja jätta...

Sellist pikka ja peenikest detaili treides kipub keskosa läbi painduma ja tekib nö "tünnilisus". Siit +- 0.002mm täpsust saada on omaette kunst.


Paberitega sertivitseeritud treialeid on vähe, heameel on nende hulka kuuluda... Wink

Seda detaili mis Sul oli vaja treida saab teha "täppispinkide" ja "meistriklassi" pinkidega, nende pinkide puhul on juba oluline ruumi temp ja õhuniiskus. Kasutada tuleks ka vibrosummutit ehk.

Mina sellest tööpakkumisest loobuks, mitte et pink oleks kehva vaid juba sellepärast et minu majapidamises pole nii täpset nihkkaliibrit millega antud detaili mõõta. Sad Kõrgema täpsusega nihiku mõõtetäpsus on tavaliselt 0.05mm, paremal juhul 0.02mm

Kes nüüd ütleb et teeb +- 0.002mm täpsusega detaili valmis siis enne töö kätteandmist sooviks antud isiku ravilugu lähemalt uurida. Rolleyes

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#16

Ja kodukasutajal on sellist täpsust igal päeval viis või rohkem korda vaja, alla 300000 pöörde ei tee tal ka mitte ükski remonditav masin.

Ei mõelnud norida. Sellist täpsust ja muudele tähtsatele näitajatele vastavat töö on odavam osta, kui ise teha.

Aga tegelikult tahaks hirmsasti näha seda pinki kellegi garaaž nurgas, olgu kas või pildidl.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#17

(18-01-2013, 16:32 PM)Moto555 Kirjutas:  Ah ära aja jama

Kui pingil on lõtkud sees ja ei jookse siis võib seal tegija treial taga olla aga see ei ole töö tegemine-loterii

Pink peab olema täpne ja jama ei ole vaja ajada plasthammasrataste(räägiks siin laagritest mis töötavad õli või õhu baasil) kohta ja oma vene kuunud vanarauda siin kellegile pähe määrida, mille üles soojendamine ja tööle saamine on täpse töö puhul kahe päeva töö.

Mingi lääne pink millega juba tööd saab teha selle hind on siin 2 ja peale tuhat euri max 250mm a 600mm pikkust näiteks.Kodukasutusse küll ja küll ja pöördeid annab piisavalt , et alumiiiniumi, vaske ja pronksi, malmi ka treida saaks, reeglina puksid on mingist analoogsest materjalist ka.


Mõni tera hakkab siin 3000 pöörde juures tööd tegema ja alumiiniumi puhul on ka 4500 vaja olnud mida vene pingis kuskil ei näe

Ja kallimatel pinkidel on ka lisa võimalus ehitada arvutijuhtime lisaks külge(cnc) mida sa ilmselt kodukasutuses tegema ei hakka kuna majanduslikult ei ole see tasuv, sest maksejõulisi kliente sul ei ole ja omatarbeks mõne puksi tegemine? odavam on sisse osta teenust või valmis detail aga
huvi ja fanatismi korral on see tehtav kui raha mujale investeerida ei ole.

Siiani ei ole suutnud ükski treial, kes vene pingiga treib teha mulle
10 0/+0.005mm täpsusega tööd, laagrivõlle.Läbiv keere 6*1mm.
Laager teeb minutis 320 000 pööret, 43mm lai nõel/õhk laager.

Kogenud treial kes treimisest midagi teab peaks suutma lahti seletada joonkiiruste ja terakehade(kinnitus täpsuse) läbipainde ja vibratsiooni tekke põhjused ja oskama tööd teha ka koonusteta ja töödeldava pinna termo keemilistest reaktsioonidest ka midagi teadma.

Ennem kui pinki ostma hakkad konsulteeri mõne spetsialistiga, kelle on konkreetse margi või isendiga töötamise kogemus ja oskab loetleda plusse ja miinuseid ja lahti seletada iseärasusi ja töövõtteid ja oma valik tee vast vastavalt oma vajadustele ja rahakotile.

Mõte on sul hea kui sul on ruum ja soovid omada väikest pinki.
Hoiatan ette, kui tõsine entusiast oled nn siis öösel sa und ei saa,sest treipink on tore ja vahva mänguasiCool

Kuna mulle tundub, et esimene lause käib mu pihta siis ma tahaks põhjendust mis siin jama on?
Ma ei mõtle täiesti utiliseerunud asja mis on mitme käest läbi käinud vaid ikka sellist mis pole ära rikutud.
Sellist asja ostma minnes võetakse rauajupp kaasa ja lastakse paar laastu ja vaadatakse kas kõlbab osta.
Ja misasi siin üles peab soojenema?
Pannakse vastav õli sisse näiteks mul atf sees ja käivitades padrun seisab ja lülitab edasi ja tagasi ja jääb seisma kus vaja ja käiku saab vahetada vabalt.
(18-01-2013, 16:32 PM)Moto555 Kirjutas:  Mingi lääne pink millega juba tööd saab teha selle hind on siin 2 ja peale tuhat euri max 250mm a 600mm pikkust näiteks.Kodukasutusse küll ja küll ja pöördeid annab piisavalt , et alumiiiniumi, vaske ja pronksi, malmi ka treida saaks, reeglina puksid on mingist analoogsest materjalist ka.
Mõni tera hakkab siin 3000 pöörde juures tööd tegema ja alumiiniumi puhul on ka 4500 vaja olnud mida vene pingis kuskil ei näe
Tavai võtame selle paarituhande eest ühe pingi tingimusel et seda saab igaüks poest osta ja vaatame kas ja kuipalju on täpsem.Teeme näiteks et on vaja teha üks võll pealismööduga 30+-0,01mm ja pikkusega 300mm ja teiseks keevitatavaid pesasid näiteks metsatõstuki haaratsile pealt 65+-0,02mm paksusega 30+-0,02mm ja siseava 30+0,02mm 8 tükki ja vaatame siis asja üle kas on ikka nii nagu reklaamiti ja kaua selleks aega kulub.
Ja et see pink siis ikka annaks selle 3000 pööret välja!
(18-01-2013, 16:32 PM)Moto555 Kirjutas:  Siiani ei ole suutnud ükski treial, kes vene pingiga treib teha mulle
10 0/+0.005mm täpsusega tööd, laagrivõlle.Läbiv keere 6*1mm.
Äkki avaldaks siis selle detaili joonise kah nende andmete põhjal ei ole võimalik ütelda kas saab teha või mitte.
Ühe või paar ma teen selle täpsusega ja siis paluks ütelda mis temperatuuril seda mõõtma peab et poleks arusaamatusi.
Mina ei tea sellise täpsusega treipinki olevat kuna seal määrab juba õlikile paksus tööpinnal ja terakeha soojenemine ja otsa kulumine ja päev läbi ilma reguleerimata ja mõõtmata kindlasti ei tee ükski pink mis maksab alla 3000 euro neid detaile.
Küll aga saab selliseid asju lihvida selle täpsusega ja seda ka tehakse.
Vasta
#18

MKT abrasiivid poes mõned aastad tagasi (hiljem pole uurinud) olid Tšehhi pingid erineva hinna ja võimalustega, alates kõige prostamast pioneeride lauapealsest pingist kuni mitme kiirusega ettenihkega korraliku hobipingini välja. Limbid käisid sujuvalt ja lõtkuvabalt, konstruktsioon täitsa ok.
Ja mis peamine, hinnad olid täiesti vastuvõetavad kodukasutajale.
edit:
http://www.mkt.ee/dyna/site/cgi/351est
Vasta
#19

Lihtsalt paar linki "lääne" ehk tegelikult ida pinkidest, mida ise olen noolinud: http://www.smaskin.se/web/Produkter/Svarvar-0817.aspx

Ja seal on keegi nende kõigi kohta arvustused kirjutanud: http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Rev...eviews.htm . Tüübi erapooletuses ma natuke kahtlen, aga noh vähemalt on pinkide omadused kõik üksipulgi lahti seletatud.

Mis puudutab täpsust, siis 99% isiklikult minu treimisvajadustest moodustavad kõikvõimalikud kinnitusdetailid, kus kümnendiku täpsus on juba maa ja ilm. Lihtsalt probleem on enamasti selles et kas pole saada, maksab vene keeles või vajadus tekib stiilis öösel kell 2, kui kõik poodnikud ja treialid juba ammu teki all nurru lasevad.
Vasta
#20

Olemas vene Odessa pink 1604 aastast196? kõik mis kodus vaja saab tehtud, pöördeid kannatab kuni 3000 p/min. Kaalub 500 kg ringis.Treitööd on ainult hobi,kaks kohta peale koma saab läbi häda kuidagi/mõnikord tehtud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne