Tandooritegu ehk midagi "uudset" grilli ja BBQ kõrvale
#1

Pole just rakkettahi ja ei küta ka maja, aga siiski miskit kolle. Tandooriks kutsutakse ja pärit vist Indiast. Enamuses toidu tegemiseks.
Üks kodumaine versioon sündis siis nii. Päris lõpuni pole veel jõudnud (valumassa kivistub 2 nädalat), aga küll jaani ajal ka kasutada saab.
           
           
Vasta
#2

Welcome to the club Smile Mis on see melonikujuline asi kolmandal pildil? Kust saab kolle õhku? Põnev konstruktsioon, kui mahti saad, siis kostita rohkemate piltidega!

Pärineb ta pigemini sealt Afganistaani poolt, aga India tegi ta oma kokakunstiga kuulsaks. Algupärane mõte oli see, et rändhõimud ei saanud ju kiviahje kaasas vedada, nii kaevati peatuspaigas auk, vooderdati seinad saviga ning anti seni tuld, kuni savist sai keraamika. Kui edasi oli vaja rännata, siis polnud muret- uues kohas uus auk ja putipuhas ahi valmis Wink

Ise olen tandoorifänn juba 6-7 aastat, esimese, katsepüti põletasin hooajaga läbi (punane, ühel pildil nähtav), teine kestab tänaseni. Erinevus India tänavatandooridest on rest kolde põhjas ning shamotist kolle (kohalikel on kogu kupatus üks suur pott). Tandoori kana maitseb super ja naanid püsivad seina küljes kinni kenasti. Meeldiv vaheldus grillil sussitamisele.

http://www.loodusand.ee/tandoor/

Naan

[Pilt: nxd3.jpg]

Tandoori kana (punane) ja chicken tikka masala

[Pilt: fs4f.jpg]

Korralikult sisseköetud ahi:

[Pilt: 1uol.jpg]

Ja riistad peavad olema pisut toekamad:

[Pilt: 5wpc.jpg]
Vasta
#3

(14-06-2013, 14:08 PM)Ishijupp Kirjutas:  ... Mis on see melonikujuline asi kolmandal pildil? Kust saab kolle õhku? Põnev konstruktsioon, kui mahti saad, siis kostita rohkemate piltidega!...
Melonikujuline asi on ahju sisu "negatiiv". Õhku saab kolle alt august. Idee ise saadud järgnevalt lingilt http://www.youtube.com/watch?v=khG2Zu-GHUI
See seletab ka umbes ära mu ahju ehituse.
Tegin teda väheke omamoodu. Valumassat (tulekindel betoon) läks 8 kotti. Kui oleks teinud neljakandilise kesta oleks läinud veel rohkem. Tahtsin ka sisu massi tõsta. Selleks arvasin olevat odavama viisi punaste tellistega. Ühtlasi sai ka valuvormi väline osa. Sisu plaanisin esialgu teha lillepoti ümber. Poti hind aga poes kuskil 30eurot. Mõtlesin siis oluliselt odavama variandi välja (penost melon). Minu arvestuste järgi sai salvestavat massi kuskil 200kg juurde. Et soojus niisama ilma mööda kolama ei läheks, otsustasin teha ümber villast kesta. Kaitseks krohvisime selle mitmele korrale üle. Soojuse hoidmise mõte - Kütad sületäie puid ära ja peaks saama õhtu läbi küpstada. Ööseks võid veel lambakoiva moorima panna.
Lõpu pilte veel ei ole olemas. Hiljem saama.
                   
Vasta
#4


Aga hoia kindlasti meid kursis- mis temperatuuri tipphetkel kätte said, kas ahju sein piisavalt sile, et leiba küpsetada, palju küttekulu jne. Mu tandooril kardetavasti viimane hooaeg (praod juba sees), ehk tuleb snitti võtta.
Vasta
#5

(15-06-2013, 08:22 AM)v6sa Kirjutas:  Palju sihukese tandoori 500 peale saamiseks puid kulub?

Ma olen läinud lihtsama vastupanu teed ja kasutanud sütt. Ideaalis üks normaalmõõdus kott sütt enne küpsetama hakkamist rahulikus tempos ära põletada (1,5-2 tundi) on OK. Kui õhuluuk pärani avada, siis saad sepaääsile sarnase leegikoonuse ja termomeeter alustab uut ringi. Samas üle 400 kraadi pole küpsetamine eriti mugav, naanid valmivad niigi paarikümne sekundiga ja küpsetamise lõpuks on käsivarred läbinud epillatsiooni.
Vasta
#6

(15-06-2013, 00:00 AM)Ishijupp Kirjutas:  Aga hoia kindlasti meid kursis....
Täna sai kaan seguga tihedalt kinni ja õhuauk ka seguga kaetud. Küttekulud ja elamused tulevad hiljem. Ehk peale suviseid jõulusid olen targem. Praegu ahi pidustuste ootel.
       
Vasta
#7

Toimis. Kolm korda tegin tuld alla (kolm korda väike sületäis). Lõpuks hakkas ka küpsetama, esialgu vaid hautas. Ma "unustasin", et ahi tuleb ka sisse kütta. Algul läks kogu energia kuivatamise peale. Vesi jooksis villavoodri vahelt sirinal. Lõpuks sai ahju väliskesta nii soojaks, et kätt ei saanud enam pikalt krohvi peal hoida, kuigi on 10cm villa vooderduseks.
Edaspidi ehk on lihtsam soojaks saada. Tünn oli ka teise hommikul alles soe - hautada on seal väga hea.
Igastahes jõuab seal palju kiiremini, kui grilli peal. Vähem kruttimist ja pole karta ühe külje kõrbemist.
           

(16-06-2013, 11:11 AM)Marko Kirjutas:  ... Londonis tehti tahmafiltrid kohustuslikuks, pärast seda hakkas õhk linnas jälle läbi paistma...
London ja Eesti on erinavad asjad. OK, Tallinnas Nõmmel saan ka veel aru miskit murest. Mujal aga on piisavalt ajali majad, et see üldse probleem oleks. Kuressaares pole ma küll kütmisest mingit probleemi näinud.
Teiseks on selle kampaania käigus unustatud üldse fakt, et puidu põlemisel saastet juurde ei teki. Puit ju puhastab samapalju loodust, kui saastab pärastisel põlemisel. Senikaua, kuni me puitu välja müüme, oleme ju summa-summarum plussis ja saaste ahikütte vallas on negatiivne.
Vasta
#8

(25-06-2013, 11:52 AM)motamees Kirjutas:  Ma "unustasin", et ahi tuleb ka sisse kütta. Algul läks kogu energia kuivatamise peale. Vesi jooksis villavoodri vahelt sirinal.

See kipub olema igakevadine lõbu- vähemalt üks suuremat sorti söekott tuleb minu tandoorist läbi lasta, et kuum kätte ja vesi aurunud saaks. Kui sile / kare sein jäi, kas õnnestus ka leiba küpsetada? Liiga kinni seina külge ei küpsenud?
Vasta
#9

(25-06-2013, 17:10 PM)Ishijupp Kirjutas:  ...Kui sile / kare sein jäi, kas õnnestus ka leiba küpsetada?...
Sisu on valatud ja sein on vastav. Pole veel leiba teinud. Selle küsimuse vastus tuleb ka kunagi. Ehk paned miskit naanitaina retsepti siia.
Vasta
#10

Katsetused/harjutused käivad. Värske liha sisse ja 20mindi pärast tuli saslõkk välja. Meie olime vahepeal saunalaval. Ei pea seal kruttima ega valvama midagi. Kana lasime kauem (umbes tunni) vädida. Välja tuli mahlane ja maitsev. See kadus sauna õlle kõrvale nagu niuhti. Teise kana jätsime ööseks sisse. Hommikuks oli veidi krimpsu tõmbund, aga väga maitsev. Soe oli ka alles.
"Manni" üleskütmiseks läks umbes sületäis puid.
Täna katsume naani teha. Loomulikult ka kana. See tuleb ju möödaminnes.
       
Vasta
#11

Kui tandoori kasutada kõrgel temperaturil küpsetamiseks (400 kraadi kanti), siis on üks nipp, ilma milleta ma esimesed ahjutäied põletasin julmalt ära või siis jätsin liha tooreks- küpsetamise poole pealt tuleb teha üks mõne minutiline paus ja lihad välja tõsta. Nii saab soojus lihasse sügavamale tungida ja pind jahtuda, peale seda küpsetatakse lõpuni. Kui tervet kana küpsetada, siis venitatakse poolik kana vardasse nii pikaks kui võimalik, kintsule ja rindmikulihale tuleks teha sentimeetri-paari tagant sügavad sisselõiked, nii küpseb kenasti läbi. 400-500 kraadi juures küpsetades saavad vardad 10-15 min valmis ja liha jääb nii pehme, et kipub kahvliga vardast eemaldades tükkhaaval laiali kukkuma. Naan valmib poolest minutist pooleteist minutini. Aga jah, ka hindud ise lähenevad küpsetamisele loominguliselt- mõnikord küpsetavad leiges ahjus, teinekord taas nii kuumas, et käekarvad kärssavad naani seinale lajatades Wink Muide- vahetevahel on maxima suurtes poodides müügil jahutatud tiiger- või kuningkrevetid, need viivad tandooris küpsetatult keele alla.

Üks huvitav fenomen on veel- sütest paari cm kaugusel asuvad lihad ei kõrbe, aga ülemised kipuvad kärssama, ilmselt kuuma õhu tsirkulatsioon on selline.
Vasta
#12

Katsetasime ka naaniteo ära. Igavene mällimine on, algajale. Ka meil hakkas pärast paremini minema. Küll neid naane kukkus küpsetatuna ja toorena alla tuha sisse. Polnud hullu, võtsime välja ja elu läks edasi. Mingid euroametnikud oleks seda leivategu nähes kohapeal ära surnud. Meie aga nõuka elust karastunud mehed/naised elame isegi peale toodangu söömist edasi.
Naanil oli betooni mekk juures küll. Mekk väljendus just hamba all ragisemisena. Kui aga süües hamabaid mitte täitsa kokku pigistada, siis oli kena. Edaspidi puhastame/lihvime natuke seina ja eks naanid korjavad ka ise lahtised purud seinalt ära. Siis saab juba betoonivabasid tooteid.
Plate äär on kõva ja sile. Seda sai töölauana kasutada. Küll loodus ta jälle puhtaks peseb. Wink
Leiba proovisime seinale panna mitut moodi. Käsi ikke kõikse kindlam tööriist. Algul peab kinnas käes olema, muidu kukuvad küüned tünni. Hiljem sai juba paljakäsi ka pandud. Väljavõtmiseks paenutasin traadist konksu ja lahtinokkimise orgi.
Kui leivamäss läbi sai, siis panime liha sisse. Sellega enam muret pole. Tule ja võta pärast välja. Korraga saab ikke teha palju liha. Isegi neli kana võib korraga panna. Tuleb ainult riputada erineva pikkusega konksu otsa.
                   
Vasta
#13

Täiesti ehe naan Smile Kui kaua küpsemine aega võttis?
Ise pole krigiseva probleemiga kokku puutunud, aga hindusid olen näinud tandoori seina töötlemas melassisiirupit ja igasugust muud ollust sisaldava möginaga- et naan ära ei kukuks või liiga kinni ei kõrbeks, aga ka seinas liiva ja saviosakeste sidumiseks. Esimene link, mis googeldades silma jäi oli see, küllap neid leidub rohkemgi:
http://www.nishienterprise.com/articles.asp?id=121
Siin räägitakse vist esimesest sissekütmisest, aga hindud teevad sarnast töötlust perioodiliselt.
Aga kui naan ei taha seina külge kinni jääda, siis aitab, kui teda kergelt veega pihustada.

Moded, teema kipub raketist väga kaugele minema, ehk saab tõsta tandoori postitused eraldi teemaks?
Vasta
#14

(30-06-2013, 13:57 PM)Ishijupp Kirjutas:  Moded, teema kipub raketist väga kaugele minema, ehk saab tõsta tandoori postitused eraldi teemaks?
teema poolitatud. Pealkiri sai mu väikese mätta otsast paistva maailma järgi - igatahes uus ja huvitav! Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#15

(30-06-2013, 13:57 PM)Ishijupp Kirjutas:  Täiesti ehe naan Smile Kui kaua küpsemine aega võttis?...
Pole otseselt aega võtnud, aga umbes 5minutit. Ma plötsisin tainast kettaid kokku ja kälimees oli "peatpidi Manni kõhus". Tema vastutas selle osa eest. Nii see Henri leiutatud konveier töötas. Konveieri lõpus olid ka lõpptarbijad. Naised mugisid naane ja ootasid liha.
Täna sain aga teada, et naan ongi ette nähtud koos lihaga söömiseks, mitte nii, nagu meie saia eraldi sööme.
Vasta
#16

Koahlikud kasutavad naani lusikana- rebivad tüki ja kühveldavad sellega vedelamaid toite (vindaloo, curry jm) omale hammastevahele. Asendab ta ka riisi, kartulit ja muid "toidutäiteid". Kui esmakordselt Indias olin, siis tellisin naani ja vindalood ning uurisin shackipoisilt, et mida sinna juurde võtta, et kas riisi või nuudleid, poiss vaatas ümmarguste silmadega otsa ja kostis, et "sir, aga te ju tellisite juba naani" . Chapati, roti, naan, kõik nad täidavad meile harjumuspärase kartuli aset. Aga IMHO on juustunaan küüslaugu pastaga pintseldatuna täiesti sobilik iseseisva toidukorrana. Kui ahi hoiab pisut paksema naani kinni, siis võib proovida riivjuust kahe taignakihi vahele rullida, tulemuseks mõnus krõbe leivake, kus hammustades sulajuustu välja voolab.

Üks lustlik soovitus Indiasse reisijatele. Kui soovite näidata, tunnete kohalikke tavasid ning pole esmakordselt seal riigis, siis tellige vindaloo ja naan, asetage vasak käsi rahulikult sülle ning kühveldage see elav tuli omale naani abiga sisse nii, et teie näoilme ei reedaks agooniat. Tunnistan ausalt, tõeliselt nautima hakkasin ma seda rooga alles peale kolmandat- neljandat korda, enne seda oli kerge eputamine, et näe, ma suudan küll Big Grin

Juhul, kui kedagi hakkas huvitama, et mis elukas see vindaloo on, siis lisan siia retsepti. Kõik osised on saadaval kaubandusvõrgus ja valmistamine on lihtne, kiire ja lollikindel (puusse panna pole eriti võimalik), mis puutub tsillisse, siis mida kangem seda parem.

1 Tšilli (5- 6tk)
2 ingver, pool pöialt
3 küüslauk, mõned küüned
4 kurkum pool tl
5 vürtsköömen näpuotsatäis
6 nelk 2-3 tk
7 kaneelikoor näpu pikkus
8 must pipar 0,5 tl
9 sibul 2tk
10 pisut vett, et moodustuks paras vedelapoolne pasta. Võib lisada vedeldamiseks ka tomat-paar.
11 soola maitse järgi

Ilma nahata kana tükeldatakse pöidlaotsa suurusteks tükkideks, soovitavalt ilma kondita, lastakse särtsuvtulise pannipealt läbi. Mitte ei küpsetata valmis, vaid sõna otseses mõttes "lastakse läbi".

Nimekirja komponendid kupatatakse blenderisse ja blenderdatakse vedelapoolseks pastaks, mis valatakse kanatükkidele peale. Hautatakse kümmekond minutit, lisatakse maitse järgi tamarind (võib asendada äädikaga) ning asutakse kühveldama.
Vasta
#17

(30-06-2013, 18:46 PM)Ishijupp Kirjutas:  ... Kui ahi hoiab pisut paksema naani kinni, siis võib proovida riivjuust kahe taignakihi vahele rullida, tulemuseks mõnus krõbe leivake,...
Esimesed naanid tegin käte vahel ja tulidki liiga paksud. Paisus seinal täitsa pirukaks. Väljast hakkab kõrbema ja seest jääb tooreks. Siis palusin toast tainarulli tuua ja rullisin hästi õhukeseks. Need olid juba mulle harjumuspärase naani moodi. Aga mis mina ka tean naanidest, alles õpin. Tuleb välja, et naan võib ka paks olla.
Eks me oma teadmatusest sõime siis täiteainega (betoon) täiteainet (naan). Krõbedad olid väga head. Krõbedaks läheb ta peale veidi jahtumist, kuumalt oli pehmem.
Vasta
#18

Hunt teab, kas sellist juustu täidisega paksu leiba peaks kutsuma naaniks või pirukaks, aga maitsev on ta igatahes. Klassilkaline naan on ikka selline õhuke, tilga kujuline. Et vältida jahuga jahmerdamist siis, kui külalised juba kohal ja ootavad, võib parajad paanid enne valmis teha, toidupaber kihtidele vahele ja külmkappi. Õigel hetkel pole muud, kui lase jooksval liinil ahju ja ahjust välja.
Vasta
#19

kuidas motamehe ahi ajale ja kasutusele vastu on pidanud? kevaditi vajab rohkem kütmist, et niiskus välja saaks?
Vasta
#20

(29-07-2018, 15:29 PM)taavi Kirjutas:  kuidas motamehe ahi ajale ja kasutusele vastu on pidanud? kevaditi vajab rohkem kütmist, et niiskus välja saaks?

Oh, miski vastus vastamata.
Tandoor seisab siiani oma kohal ja pole oma olekus muutunud. See tähendab, et on täpselt selline, nagu tehti. Kasutatakse teda nüüd juba vähem - esimene suur tuhin on möödas. Seisab, kaua seisab, kui on vaja midagi küpsetada, visatakse puud alla ja toodang ahju. Mingit kuivatamist eraldi ei toimu.
 Isegi talvel oleme teinud seal. Üldiselt paneme suure sületäie puid sisse ja põletame ära. Siis kaan peale ja ootame (algul keerab temp näidiku teisele ringile). Kui "kraadiklaas" hakkab juba tempi näitama (400), siis on aeg ettevalmistusi teha toidu sissepanemiseks. Mingi 350 pealt paneme sisse ja ootame kuniks valmis.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne