Tagurpidi-Antsu aiatraktor
#41

(03-10-2013, 21:57 PM)MeelisV Kirjutas:  T16 või sakslane ilma kastita ehk tühja esiotsaga mootor tagasillast tagapool, pöörderaadius vägagi väike ehk rataste nurk suur ja no ei lohise ju !?
ok. v.a. talvel lumes aga niisama muru/põlla peal ei lohise ju tagurpidi manööverdades ?
ehk ei olegi nii hull äkki

kombainid on ju sama skeemiga jah seal on muidugi massi rohkem
Olen oma silmaga näinud kuidas kartuleid täis kastiga T16 ei tulnud vaost välja ei edaspidi ega tagurpidi, keera kuhupoole tahad. Sõitis siis niikaua edasi, mullavall ratta ees, kuni siledama maa peale sai. Taevast tilkus ka natuke ja eks maa oli muidugi ka paras pläga. See näide ei tõesta muidugi midagi, sest sealt plägasest vaost ei oleks pruukinud ka vedav esisild välja tulla, aga ühe vedava tagaratta pidurdamisest oleks seal arvatavasti tõepoolest palju abi olnud.

(03-10-2013, 22:46 PM)puravik Kirjutas:  
(03-10-2013, 05:18 AM)maitus Kirjutas:  Mul tuli selline mõte pähe...

Mul oli ka alguses hästi palju mõtteid. Tegelikult on aga nii, et kui hakkad asja korralikumalt paberile panema siis avastad, et osa ideid ikka ei toimi küll nii lihtsalt. Tavaline auto püsikiirusliigend ei anna vist 45 kraadigi välja. Niiet valisin vedava esisilla. Järsemate keeramiste jaoks plaanin kasutada kahte käsipidurit- esisillaks on ju fordi tagasild koos piduritega.
Hüdrorool- kõik on kena, kuni sul on töötav mootor ja hüdrosüsteem. Aga kui midagi ära laguneb (iseehitatud asi ikka laguneb) ja seda on tarvis nööriotsas töökotta vedada?
No täitsa loob juba ju .. Big Grin. Mul ei ole veel käiguosagi koos. Eks oli minulgi esialgu igasuguseid mõtteid teostuse osas- lausa ulmelisi Smile. Aga lõpuks jäi ikka kõige optimaalsem variant. Sinu eelis minu ees on kindlasti see, et sulle tundub autoasjandus tuttavam olema kui mulle. Aga mul on sellejagu huvitvam .. Big Grin .

See eraldi käsipidurite idee hakkas ka mulle meeldima. Toimiks see ju ka arvatavsati igasuguse traktori puhul. Ei peaks ehk iga kord kui üks ratas kaapima hakkab, seisma jääma, et difrilukku sisse tõmmata kui saab natuke käsipiduriga aidata. Kuskilt olen lugenud, et kergelt pidurdamine pidigi natuke difriluku efekti andma. Multicari sillal on ka trossiga käsipidur.

Ehk pole sul sedasi rooli vajagi- sõidad nagu linttraktoriga.... Big Grin
Vasta
#42

(03-10-2013, 23:22 PM)maitus Kirjutas:  Olen oma silmaga näinud kuidas kartuleid täis kastiga T16 ei tulnud vaost välja ei edaspidi ega tagurpidi, keera kuhupoole tahad. Sõitis siis niikaua edasi, mullavall ratta ees, kuni siledama maa peale sai. Taevast tilkus ka natuke ja eks maa oli muidugi ka paras pläga. See näide ei tõesta muidugi midagi, sest sealt plägasest vaost ei oleks pruukinud ka vedav esisild välja tulla, aga ühe vedava tagaratta pidurdamisest oleks seal arvatavasti tõepoolest palju abi olnud.



See eraldi käsipidurite idee hakkas ka mulle meeldima. Toimiks see ju ka arvatavsati igasuguse traktori puhul. Ei peaks ehk iga kord kui üks ratas kaapima hakkab, seisma jääma, et difrilukku sisse tõmmata kui saab natuke käsipiduriga aidata. Kuskilt olen lugenud, et kergelt pidurdamine pidigi natuke difriluku efekti andma. Multicari sillal on ka trossiga käsipidur.
Lamellrehviga maasturiga ei saa ka talvel jäisest rööpast välja, kuigi kõik rattad veavad.

Külgpidur toimib loomulikult igasuguse tehnika puhul.Soovin oma kollile ka külgpidureid, aga täishüdraulilise pidurisüsteemi puhul tähendab see nelja kõrgsurvekraani ja pundart torusid.

Hüdrorool toimib ka seiskunud mootoriga, keeramiseks on ainult rohkem jõudu vaja.
Vasta
#43

Lugupeetud isand maitus vahest ei tea, et enamusel tehasest välja tulnud traktoril on pardapidurid täiesti olemas.


Vasta
#44

(03-10-2013, 18:36 PM)maitus Kirjutas:  
(03-10-2013, 12:03 PM)saarrand Kirjutas:  Keeravaks sillaks sobiks näiteks mõne väiksema kombaini tagasild. Mul on varsti üks üle jäämas.
Kui Puravik sellest loobub, siis sobiks see kombaini tagasild kindlasti ka mu "Martale". Selline sild kannatab kindlasti esilaaduri välja kui ta kombaini all kokku ei vaju Smile. Ma võiksin siis oma silda Puravikule pakkuda- sellel sillal on ka laius reguleeritav.
Millal see sild sul üle hakkab jääma ja kas pildi paneksid üles ? Mul on see sillategemine just päevakorras ja kogu töö selle asja taga...ei saa ju hakata enne raami tegema kui sillad olemas on Smile

Ma tõin ühe kombaini omale tagavaraosadeks. Selle küljest saaks ära võtta. Teen pildid järgmise nädala alguseks. Käändtelje puksid on tal üsna kulunud, originaalis on nad kapronist, seega üsna lihtsalt asendatavad.
Kuna masin seisab, siis on ta üle sisuliselt kohe, aga mul on praegu sügistööd pooleli ja pole aega tegeleda selle alt võtmisega, aga eks selle aja millalgi ikka leiaks.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#45

Kas sierra differ tagurpidi keerates kuivale ei jää? Pinion jääb õlitasapinnast ülespoole. Või läheb korpus triiki täis õli?
Vasta
#46

(04-10-2013, 08:23 AM)Tift Kirjutas:  Lugupeetud isand maitus vahest ei tea, et enamusel tehasest välja tulnud traktoril on pardapidurid täiesti olemas.
Kuskohast ma seda teadma peaks- ma ütlen ausalt...ma ei ole eluski traki roolis olnud Big Grin

(04-10-2013, 09:28 AM)saarrand Kirjutas:  Ma tõin ühe kombaini omale tagavaraosadeks. Selle küljest saaks ära võtta. Teen pildid järgmise nädala alguseks. Käändtelje puksid on tal üsna kulunud, originaalis on nad kapronist, seega üsna lihtsalt asendatavad.
Kuna masin seisab, siis on ta üle sisuliselt kohe, aga mul on praegu sügistööd pooleli ja pole aega tegeleda selle alt võtmisega, aga eks selle aja millalgi ikka leiaks.
Ootan kannatamatult Smile
Vasta
#47

(03-10-2013, 22:46 PM)puravik Kirjutas:  
(03-10-2013, 05:18 AM)maitus Kirjutas:  Mul tuli selline mõte pähe...

Mul oli ka alguses hästi palju mõtteid. Esivedu, tagavedu, esiroolimine, tagaroolimine jne. Ainult vali mis meeldib ja ehita valmis. Tegelikult on aga nii, et kui hakkad asja korralikumalt paberile panema siis avastad, et osa ideid ikka ei toimi küll nii lihtsalt. Näiteks tagavedu- on sul ettekujutust, kuidas saada vedu difrilt veoratastesse, mis keeramise ajal end lausa risti keeravad? Tavaline auto püsikiirusliigend ei anna vist 45 kraadigi välja. Niiet valisin vedava esisilla. Järsemate keeramiste jaoks plaanin kasutada kahte käsipidurit- esisillaks on ju fordi tagasild koos piduritega.
Hüdrorool- kõik on kena, kuni sul on töötav mootor ja hüdrosüsteem. Aga kui midagi ära laguneb (iseehitatud asi ikka laguneb) ja seda on tarvis nööriotsas töökotta vedada? Ja mehhaanilise rooli jaoks on mul kola olemas, samas hüdrosüsteemi tuleks ostma hakata. Aga roolimine on veel suhteliselt lahtine- eks näeb.

--
Hakkasin juba raami ehitama. Pikitalad on nii eest, kui tagant esialgu varuga. Põikitalad on ajutised- nende lõplik arv, kuju ning asukohad selguvad ehitamise käigus. Mõõtkava siin pildil- raami pikkus 165cm, laius 80cm. See osa raamist, kuhu tagasild kinnitub, on veel puudu.
[Pilt: traktor6.jpg]

Uurides seda pilti, siis tekkis selline küsimus, et kas masinat hakatakse kasutama täiesti sileda maapeal, või künkliku maapeal?

Kui künkliku maapeal, siis mõlemad sillad, ei tohiks jäigalt raami küljes olla. tõstab ühe esimese ratta maast lahti, ja monomähkur ei liigu mm ka edasi, või vastupidiselt, üks tagumine ratas maast lahti, ja masin ei liigu enam soovitud suunas. Emba kumba, üks sild peab raami suhtes liikuma - muidu on tulemus niru...

Meil siin alles üks mersumees oli "sarnase" projekti kallal - seal sai erinevaid vigu küll ja küll välja toodud, et miks asi normaalselt toimima ei hakka.

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta
#48

Ma ei ole küll mingi insinöör, aga soovitan sul enne edasiehitamist see jvv lahendus välja mõelda ja komplekti pookida. Muidu võib juhtuda, et asi kaotab oma funktsionaalse eesmärgi või tuleb väga palju ringi teha...
Kas äkki ühest laiema rehviga juhtrattast sulle ei piisa? ...kaoks Phyli pakutud puudus
Vasta
#49

Lugupeetavad ksf-id võiks nats rahulikumalt asja võtta, las projekt natuke edeneb. Muidu herr puravik ei saagi oma mõtetega tegeleda, aina vaagib ja kaalub väljapakutud lahendusi ja peateema ehk siis projekt seisab nukralt Smile .
Kas herr puravik on juba mõelnud, kuidas käiguvahetus ja pedaalid (sidur-pidur-gaasipedaal) toimima hakkavad? Trossidega? Vedelikuga ehk siis silindrid-voolikud?


Vasta
#50

(04-10-2013, 23:35 PM)Tift Kirjutas:  Lugupeetavad ksf-id võiks nats rahulikumalt asja võtta, las projekt natuke edeneb. Muidu herr puravik ei saagi oma mõtetega tegeleda, aina vaagib ja kaalub väljapakutud lahendusi ja peateema ehk siis projekt seisab nukralt Smile .
Kas herr puravik on juba mõelnud, kuidas käiguvahetus ja pedaalid (sidur-pidur-gaasipedaal) toimima hakkavad? Trossidega? Vedelikuga ehk siis silindrid-voolikud?
Lugupeetud Isand Tift...ära aja oma küsimustega herr puraviku pead sassi, las ta vaagib ja kaalub lahendusi Smile Big Grin ! Ma sain ühest ta postitusest aru, et igatahes tulevad tal ka külgpidurid- ju need ikka trossidega..
Vasta
#51

(04-10-2013, 10:55 AM)martinjev Kirjutas:  Kas sierra differ tagurpidi keerates kuivale ei jää? Pinion jääb õlitasapinnast ülespoole. Või läheb korpus triiki täis õli?

Difrisse panen ikka ca normijagu õli ja eeldan, et liikumise ajal ringiketravad hammasrattad loobivad selle kuhu vaja. Pealegi- arvestades millisest raskest rauast on Sierra reduktori hammikad ning kui väike tuleb traktori läbisõit ning kiirus, siis tõenäoliselt kestaks see differ ka ilma õlita maa ja ilm.

Sidur-pidur tulevad õliga, gaas ikka trossiga. Käsipidurid trossidega. Tagasild tuleb jäiga talaga, kuid ülejäänud raami suhtes kiigega. Seal kus niita vaja, on maapind kohati üsnagi ebatasane.

Olengi seisus, kus raami edasitegemiseks oleks vaja tagasilda, kuid tagasilla tegemiseks peaks paigas olema esisilla laius. Mis on veel lahtine. Alustasin siiski tagasilla tükkide ettevalmistamisega. Jällegi abiks Nissan Almera, kust sain käänmikud ja amordipüstakud. Käänmikelt maha kõik üleliigne, nagu näiteks suurem rooste ja pidurisupportid (Almera puhul liigituvad supportid muidugi ka sinna 'suurema rooste' alla). Amordipüstakutelt lõikasin maha alumised otsad- plaan teha neist ülemised zarniiripesad. Ning jah, poolassiotsad panen tagasi, et laagrid laiali ei jookseks.
[Pilt: traktor7.jpg]
Vasta
#52

(04-10-2013, 09:28 AM)saarrand Kirjutas:  
(03-10-2013, 18:36 PM)maitus Kirjutas:  
(03-10-2013, 12:03 PM)saarrand Kirjutas:  Keeravaks sillaks sobiks näiteks mõne väiksema kombaini tagasild. Mul on varsti üks üle jäämas.
Kui Puravik sellest loobub, siis sobiks see kombaini tagasild kindlasti ka mu "Martale". Selline sild kannatab kindlasti esilaaduri välja kui ta kombaini all kokku ei vaju Smile. Ma võiksin siis oma silda Puravikule pakkuda- sellel sillal on ka laius reguleeritav.
Millal see sild sul üle hakkab jääma ja kas pildi paneksid üles ? Mul on see sillategemine just päevakorras ja kogu töö selle asja taga...ei saa ju hakata enne raami tegema kui sillad olemas on Smile

Ma tõin ühe kombaini omale tagavaraosadeks. Selle küljest saaks ära võtta. Teen pildid järgmise nädala alguseks. Käändtelje puksid on tal üsna
kulunud, originaalis on nad kapronist, seega üsna lihtsalt asendatavad.
Kuna masin seisab, siis on ta üle sisuliselt kohe, aga mul on praegu sügistööd pooleli ja pole aega tegeleda selle alt võtmisega, aga eks selle aja millalgi ikka leiaks.

Lubatud pildid kombaini tagasillast:

           

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#53

Lihtsalt inspiratsiooniks üks kolmerattaline automootoriga murutraktor.
Manööverdamise seisukohalt tundub päris hea lahendus olevat...

http://www.youtube.com/watch?v=9rnOYFHA54Q
http://www.youtube.com/watch?v=8GebJuiQH44
Vasta
#54

(08-10-2013, 21:20 PM)oop123 Kirjutas:  Lihtsalt inspiratsiooniks üks kolmerattaline automootoriga murutraktor.
Manööverdamise seisukohalt tundub päris hea lahendus olevat...

http://www.youtube.com/watch?v=9rnOYFHA54Q
http://www.youtube.com/watch?v=8GebJuiQH44
Paremat ei kujuta ettegi, eriti veel siis kui ka külgpidurid tulevad
Vasta
#55

Ma kahtlustan, et see kombaini sild jääb liiga suureks minu masinale.

Ehitamine on praegu suht aeglane, kuna olulisemad majapidamistööd tahavad enne öökülmade tulekut tegemist. Lisaks avastasin, et see minu ehitatav skeem ei toimi eriti hästi lumetõrjel. Niikaua kuni otse liikuda on kõik hästi, kuid niikui keerata, läheb ju tagaratas küljepeale lumme kinni. Üritasin siis erinevad lahendusi sellele leida- keeratavatest esiratastest kuni üldse tagantroolimisest loobumiseni. Lõpuks otsustasin jätkata sama asja edasiehitamist, kuid arvestusega, et lumepuhur käib hoopis taha- st lund puhutakse tagurdades.
Ka selgub asja ehitades mitmeid ootamatusi. Näiteks esiveolise Nissani käändteljed, mida ma kavatsesin tagasillas kasutada- kui ratas on otse, on kõik ok. Aga kui ratas tugevalt välja keerata, keerab ratta täiesti lääpa. See telg, mille ümber käändelg end keerab, on liiga viltu. Saaks kasutada Sierra esimesi käändtelgesid, mis selles suhtes on tunduvalt paremad, kuid neil ei ole alumine zarniir vahetatav (st zarniir on õõtsaga ühes tükis). Jälle häda.
Vasta
#56

Käändtelje külg- ja pikikalded on üsna sarnased kõigil - auto vahetus siin ei päästa. Samas traktori puhul ei tohiks kalde mutuus palju lugeda - sobivates oludes "lohistab" niikuinii ja rehvide kulumine pole vast teemaks...

Tõesti miks mitte üks juhtratas? Raskus tuleb ju peamiselt vedavale sillale - võiks toimida küll. Kaoks kohe ka lumeprobleem ära.

Liikurmasinatel on seda lahendust kasutatud küll:
http://www.youtube.com/watch?v=a4TtV9h_oew

Näituseks...

Või kuulsad multikatraktorid:
http://www.youtube.com/watch?v=RsxekePitP8

Olid kunagi säärased tõepoolest:
http://www.youtube.com/watch?v=bE8hTQNfP8E
Vasta
#57

eelpool toodud videodes olid masinad küll tagurpidi liikumisega arvestades seda plaani siin teemas
aga 3 rattalisena ja õiget pidi liikumisega nt. kahveltõstukid.

http://www.youtube.com/watch?v=CJifjWIg62o
Vasta
#58

(09-10-2013, 00:38 AM)puravik Kirjutas:  Lisaks avastasin, et see minu ehitatav skeem ei toimi eriti hästi lumetõrjel. Niikaua kuni otse liikuda on kõik hästi, kuid niikui keerata, läheb ju tagaratas küljepeale lumme kinni.
Mismõttes lumme kinni- kui suuri kurve sa siis tahad võtta Smile ? Kui sul keskel asuv juhtratas näteks esimese parempoolse ratta jäljes liigub, siis on juba tegu väga järsu kurviga. Teljevahe on ju väike. Kas oled külgpidurite tegemise mõtte ära jätnud? Kui need olemas on, siis on sisulisest suva kus see keerav tagaratas sul on- kasvõi lumes või võsas Smile ...juhtida saad piduritega ikkagi.
Tegelikult, kuna minu niidetav murumaa kipub järjest suurenema, siis tiksubki mul peas juba muruniitja ehitamise mõte ja üsna sarnane ülalpool ülespandud kolmerattalise vidoga Smile - seal aga oli näha, et asi lausa nõudis külgpidurit sest kurvisisene veoratas kippus kohapeal kaapima.
Vasta
#59

Kui tagumine sild on ehitatud nagu raideritel, siis pole nagu probleemi - rattad jooksevad eesmiste jälgedes (sõltub muidugi ehitusest ka) ja lumevallid ei oleks probleemiks, samuti ei ole rataste lohisemise probleemi. Kui taha panna üks ratas keskele, siis tekib üks probleem - kui on mingi takistus, mille neljarattalise korral saad rataste vahele jätta, siis kolmerattalise puhul , hmm, seda võimalust väga ei ole või on manööverdamine keerulisem sellevõrra.


Vasta
#60

Mina soovitaks kitsama rööpega pööravaid tagarattaid. Kõige parem oleks need rattad panna ühe (suure) käändtelje otsa ja roolisüsteem ehitada täishammasratta peale, s.t. rattad teha 360 kraadi pööravaks.

Loodan, et said aru, mida mõtlen. Idee jällegi pärit laotõstukite maailmast. Võimalik, et leidub mõjukaid argumente, miks selline lahendus väljaspool betoonpõrandat ei toimi.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne