Treileri lubade tegemine?
#21

(03-11-2013, 10:30 AM)MeelisV Kirjutas:  väljavõte kehtivast liiklusseadusest

B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]


BE – autorong, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi;

seega räägitakse esimesel juhul täismassist mitte registrimassist
ja teisel juhul on selgelt määratletud täismassi piir

täismass on valmistaja määratud juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõiduki suurim mass

registrimass on juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõidukile registreerimisel määratud suurim mass, mis ei tohi ületada täismassi

ja rakendussätetes on toodud siis välja selline punkt

B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigusega isik võib 2016. aasta 1. jaanuarini juhtida B-kategooria mootorsõidukit koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, tingimusel et haagis on kantud enne käesoleva seaduse jõustumist liiklusregistrisse ning haagise registrimass ei ületa 750 kg.
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]
Minumeelest on siin tegu kahe või enama erineva kehtiva liiklusseadusega. Iga lõik räägib teisele vastu. Korra tohib B- lubadega sõita kuni 4250 kg täismassiga, kui on tegu haagisega mille täismass on üle 750 kg, siis aga selgub, et selleks tuleb teha vastav eksam..... siis aga pole tegu nagu enam B -kategooria.. ? Või saab vastava eksami sooritamise kohta eraldi diplomi ? Smile

Viimases lõigus ei tohi aga B-katiga üldse sõita kui haagise reg.mass on üle 750 kg. Kuidas nii see 3500 kg kokku saab .. ? Esimeses lõigus aga on kirjas, et B-auto on auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi. Kas siis kerghaagisele võib tuima näoga niipalju peale laduda, et 3500 kg täis saaks, haagis mis ei ole kerghaagis aga ei tohi koos koormaga üle 750 kg kaaluda???

Ma vist olen loll Sad! Ei päris tõega kohe kahtlen ma oma mõisutses..kui selliseid seadusi inimestele kirjutatakse, siis peaks mu IQ kindlasti alla keskmise olema-ehk keegi tõlgib selle möla lolli inimese jaoks eesti keelde ...
Vasta
#22

(03-11-2013, 12:00 PM)maitus Kirjutas:  
(03-11-2013, 10:30 AM)MeelisV Kirjutas:  väljavõte kehtivast liiklusseadusest

B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]


BE – autorong, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi;

seega räägitakse esimesel juhul täismassist mitte registrimassist
ja teisel juhul on selgelt määratletud täismassi piir

täismass on valmistaja määratud juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõiduki suurim mass

registrimass on juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõidukile registreerimisel määratud suurim mass, mis ei tohi ületada täismassi

ja rakendussätetes on toodud siis välja selline punkt

B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigusega isik võib 2016. aasta 1. jaanuarini juhtida B-kategooria mootorsõidukit koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, tingimusel et haagis on kantud enne käesoleva seaduse jõustumist liiklusregistrisse ning haagise registrimass ei ületa 750 kg.
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]
Minumeelest on siin tegu kahe või enama erineva kehtiva liiklusseadusega. Iga lõik räägib teisele vastu. Korra tohib B- lubadega sõita kuni 4250 kg täismassiga, kui on tegu haagisega mille täismass on üle 750 kg, siis aga selgub, et selleks tuleb teha vastav eksam..... siis aga pole tegu nagu enam B -kategooria.. ? Või saab vastava eksami sooritamise kohta eraldi diplomi ? Smile

Viimases lõigus ei tohi aga B-katiga üldse sõita kui haagise reg.mass on üle 750 kg. Kuidas nii see 3500 kg kokku saab .. ? Esimeses lõigus aga on kirjas, et B-auto on auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi. Kas siis kerghaagisele võib tuima näoga niipalju peale laduda, et 3500 kg täis saaks, haagis mis ei ole kerghaagis aga ei tohi koos koormaga üle 750 kg kaaluda???

Ma vist olen loll Sad! Ei päris tõega kohe kahtlen ma oma mõisutses..kui selliseid seadusi inimestele kirjutatakse, siis peaks mu IQ kindlasti alla keskmise olema-ehk keegi tõlgib selle möla lolli inimese jaoks eesti keelde ...

pole asi üldse nii keeruline Big Grin

esimene "segadus" on see, et see 4250 on B kategooria koos "kood 96"- ga. ei saa diplomit aga saad juhiloa peale märke "kood96" vms.
see on tehtud võrdsuse nimel mille aluseks on kuni 3500kg autoga alla 750 kg haagise vedamise õigus (mis teeb kuni 4250) aga mitte nt. 3400 kg autoga 850 kg haagise vedamise õigus (mis teeks kah 4250kg) ehk selle ühe lihtsa eksamiga saad võrdsed tingimused.

viimasest lõigust sain aru, et kui haagis mis tegelikult pole loodud kerghaagisena aga on registreeritud selleks nt. kandevõime vähendamise teel siis sellist haagist loetakse kerghaagiseks veel kuni 2016 aastani mis kehtib ka suuremate autode (USA kastikad jms.) kohta. viimaste puhul lükatakse ka 2016 aasta alguses vähendatud kandevõima arvelt tekitatud registrimass võrdseks täismassiga ja Bkati autost saab C kati auto
Vasta
#23

(03-11-2013, 11:24 AM)v6sa Kirjutas:  Üldiselt on valutum teha load, kui pidevalt skeemitada.

Muide, kes kardab "täiseed", siis on võimalik lihtsamalt ja odavamalt teha "kood-96" load.

Kaua need "kood-96" load kehtivad? Homme tehakse seadus ringi ja neid lube pole olemaski! Iga päev ju miskit hääletatakse mäe peal ja oled jälle alguses tagasi. Minu soovitus: poolikut asja pole mõtet ette võtta, läheb kallimaks.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#24

(02-11-2013, 16:40 PM)olli Kirjutas:  1) E kategooria puudub. Seaduses on väga selgelt öeldud, et B kategooria sõiduki puhul ei tohi haagise registrimass ületada veduki tühimassi ning registrimasside summa ei tohi ületada 3500kg (4250kg B96 puhul). Siin polegi ju vaielda midagi. Politsei lähtub seadusest ja Sina seda rikkusid.

See on natuke vananenud info, see veduri tühimass ei mängi juba mitu aastat mingit rolli. Näiteks mul on Volvo 850, mille täismass on 1970kg ja lubatud haagis 1600kg, ehk siis ma saan vedada kuni 1530kg täismassiga haagist ilma E-katita.

Praktilised kogemused näitavad, et see piir on seadusandja poolt tegelikult päris hästi valitud, sest kui ma suvel sellise treileri sappa riputasin, sinna auto peale ajasin ja Tallinnast Audrusse sõitsin, siis alguses olid sõrmenukid valged ja tagumik krampis Smile Asi vibas vastikult ja kuna mul eelnev kogemus haagiste vedamises oli nullilähedane, siis ei teadnud ka et see ei pea päris nii olema, sõitsin keel huulte vahel selle otsa ära. Kohapeal konsulteerisin targematega ja tagasisõiduks sai auto u 20cm ettepoole aetud, pärast mida läks kaalujaotus õigeks ning igasugu eriefektid kadusid ära. Hea et midagi hullu ei juhtunud, aga takkajärgi mõeldes on see kindlasti asi mille ära tundmist autokoolis oleks õpetatud. Kui arvestada veel asjaolu et mul on 14a staaži ja mingisugune keskpärane autotunnetus selle aja jooksul tekkinud, aga täpselt samasugune haagis on lubatud ka äsja autokoolist tulnud vahtralehele, siis ei saa kuidagi pooldada veel suuremaid järeleandmisi nende massidega.

Suurem probleem kui BE kat on veduriks sobiva auto leidmine, ma töötasin ikka päris tükk aega et leida selline mudel kus lubatud käru mass on piisavalt suur aga auto ise on veel enamvähem inimlike mõõtmete ja tarbimisomadustega. Mingi liikuva kultuurimajaga päevast päeva linnas ukerdada selleks et paar nädalavahetust aastas käruga sõita on jabur.

Muuseas BE kati tegemise poolt on veel üks argument, nimelt me võime siin oma politseid seaduse täitmise eest kiruda küll, aga kohe pärast lõunapiiri ületamist satume me riikidesse kus asi on suurusjärgu võrra hullem. Välismaa numbritega auto, suur käru sabas, välismaa keeles olevatel lubadel on haagise pildi järel kriips - läti politseinikul on seda nähes rõõmupisarad silmas, sõnad suus sassis ja õhtul viib ta oma lapsele uue värvilise mänguasja ja naise restosse sööma. Samal ajal sõidab juriidiliselt korrektne eestlane edasi poole BE kati kursuse hinna võrra vaesemana...
Vasta
#25

(03-11-2013, 15:05 PM)Jesper Kirjutas:  
(02-11-2013, 16:40 PM)olli Kirjutas:  1) E kategooria puudub. Seaduses on väga selgelt öeldud, et B kategooria sõiduki puhul ei tohi haagise registrimass ületada veduki tühimassi ning registrimasside summa ei tohi ületada 3500kg (4250kg B96 puhul). Siin polegi ju vaielda midagi. Politsei lähtub seadusest ja Sina seda rikkusid.

See on natuke vananenud info, see veduri tühimass ei mängi juba mitu aastat mingit rolli. Näiteks mul on Volvo 850, mille täismass on 1970kg ja lubatud haagis 1600kg, ehk siis ma saan vedada kuni 1530kg täismassiga haagist ilma E-katita.

Tänud selgitamast. Enda BE tegemine jäi tõesti veel liikluseeskirja kehtivusaega. BE olemasolu annaks antud auto järel siis lisaks õiguse vedada kuni 3500kg täismassiga haagist, mille tegelik mass jääb alla 1600kg. Wink
Kuna mul on selline seis, et täismass haagisel hulka suurem kui autole lubatud, on BE ikkagi vajalik.
Huvilistele võin öelda, et vastav kursus Tartus maksis mulle 120 eur ning autokooli lehele vaadates paistab et hinda pole tõstetud. http://www.w-lex.ee/index.php?id=autojuhid
Vasta
#26

Jep, vanas liikluseeskirjas oli see nõmedus ka lisaks jah et käru täismass pidi vedurile lubatu sisse mahtuma. Uues on täismassi järgi ainult load, ehk siis tühja käru saab lubade olemasolu korral pea iga asjaga vedada.

Miskipärast on need koolitused Tallinnas kõik täpselt 2x kallimad, mingi regionaalpoliitika vist Smile
Vasta
#27

Ei soovita Odium autokooli. Käruga linnapeal enne eksamit ei käinud ja sain eksami uuesti teha, sest õpetaja unustas ühe pisiasja mainida. Pärast tembeldati aga mind lolliks.

MNT teooria eksam on sama mis B kat'il.

BE omanik
Vasta
#28

Lihtne on arvestada, et kui auto ja kutsikas on kokku üle 3500kg, siis on märget E vaja olgu siis eesliiteks B või C. Igal vedukil on passis kirjas kui suurt kutsikat võib tõmmata (ja suuresti loeb ka VERTIKAAL KOORMUS KONKSULE). See on aga kehtiv masinale. Kui veduk on 2900 kg ja lubatud tõmmata kutsikat 1600kg siis see on lubatud vedukile, mitte juhile kellel pole märget E.
Ja veel. Registrimass ongi üldjuhul vedukile või kutsikale lubatud täismass. Rekkadel on see suures osas erinev, kuna vabariigi teedele ei taheta lubada nii raskeid koormaid ja sellel põhjusel ongi registrimass tehtud väiksemaks kui tehase poolt lubatud täismass. Igal pool kehtibki piiranguteks registrimass mis ei tohi ületada täismassi.
JA Hummerimeestele palju õnne ja edu C-kati tegemisel. [/b]
Vasta
#29

(03-11-2013, 22:50 PM)klaave Kirjutas:  JA Hummerimeestele palju õnne ja edu C-kati tegemisel. [/b]

Kui palju hummer kaalub? See peaks ju C1 alla ära mahtuma.
Vasta
#30

H2 kaaluks pakub wiki 2900 või 3000 kilo, seega jääb C-kategooria vajadus ära.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#31

(04-11-2013, 00:13 AM)Marko Kirjutas:  H2 kaaluks pakub wiki 2900 või 3000 kilo, seega jääb C-kategooria vajadus ära.

Curb weight on tühimass. Seega praegused "registrimassiga" H2-d tohivad kanda 500-600kg, s.t. umbes samapalju kui VW Golf.

Täismass peaks olema neil 4200.
Vasta
#32

JA lubadel arvestataksegi juhtimisõigust täismassi järgi
Vasta
#33

(04-11-2013, 09:04 AM)klaave Kirjutas:  JA lubadel arvestataksegi juhtimisõigust täismassi järgi

Praegu veel mõnda aega vaadatakse reg. massi. Millalgi aasta 2015. alguses või lõpus on see tähtaeg, alates millest registrimass enam rolli ei mängi ja vaadatakse vaid täismassi.
Vasta
#34

(04-11-2013, 09:13 AM)zazik Kirjutas:  
(04-11-2013, 09:04 AM)klaave Kirjutas:  JA lubadel arvestataksegi juhtimisõigust täismassi järgi

Praegu veel mõnda aega vaadatakse reg. massi. Millalgi aasta 2015. alguses või lõpus on see tähtaeg, alates millest registrimass enam rolli ei mängi ja vaadatakse vaid täismassi.

täpsustuseks siis ehk, et ei tekiks üldistamisest segadust.

B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigusega isik võib 2016. aasta 1. jaanuarini juhtida C-kategooria mootorsõidukit, mis on kantud enne käesoleva seaduse jõustumist liiklusregistrisse, tingimusel et mootorsõiduki registrimass ei ületa 3500 kg, või sama mootorsõidukit koos kerghaagisega.
Vasta
#35

Reg. mass ja täismass erinevad ainult juhul, kui mingil põhjusel on eesti olude jaoks täismass liiga suur ja reg. massiga piiratakse masinate piirkaalu. Rekkad näiteks. Ükskõik milline rekka ka ei ole, üle 40 tonni ta täismassiga olla ei tohi (kutsikatega), kuigi tehase (loe: valmistaja)poolt oleks lubatud ka näiteks 70 tonni. Selleks ongi meil registri mass, millega piiratakse masinate raskusi eesti teedel. Arvestatakse sildade arvu, rataste arvu sildadel, vedavate rataste arvu, juhtrataste arvu ja pagan teab veel mida ja kokku ei saa see rekkal kuidagi tulla üle 40 tonni. Kui sõidad ilma kutsikata siis ongi ainult 25 tonni ja kõik. Samas on näide elust enesest. Scania täismass 26500, reg mass 26000, lubatud kutsikas ilma piduriteta 750kg ja piduritega 49600. Nagu näha ongi reg massiga piiratud auto lubatud tegelikku kaalu, ja ärge unistagegi, et sellise kaaluga treilerit tohib eesti teedel järgi vedada.Terve autorong ei tohi olla nii raske kui lubatud treileri kaal (on muidugi eriload erivedudeks aga....)
Sõiduautodel (loe :alla 3,5 tonni) on tavaliselt lubatud kutsikas 750kg ja piduritega sõltuvalt masina enda reg massist kuni 2000kg. Ärge lootkegi et saate mingile vanale datsunile 2000kg lubatavat piduritega haagist kirja teh passi. ametlikult ja seaduslikult muidugi.

(04-11-2013, 09:38 AM)MeelisV Kirjutas:  
(04-11-2013, 09:13 AM)zazik Kirjutas:  
(04-11-2013, 09:04 AM)klaave Kirjutas:  JA lubadel arvestataksegi juhtimisõigust täismassi järgi

Praegu veel mõnda aega vaadatakse reg. massi. Millalgi aasta 2015. alguses või lõpus on see tähtaeg, alates millest registrimass enam rolli ei mängi ja vaadatakse vaid täismassi.

täpsustuseks siis ehk, et ei tekiks üldistamisest segadust.

B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigusega isik võib 2016. aasta 1. jaanuarini juhtida C-kategooria mootorsõidukit, mis on kantud enne käesoleva seaduse jõustumist liiklusregistrisse, tingimusel et mootorsõiduki registrimass ei ületa 3500 kg, või sama mootorsõidukit koos kerghaagisega.
Ikka ainult 3500kg+750kg. 2000kg autotreiler ei ole enam kerghaagis.
Vasta
#36

ei süvenenud sellesse rekka juttu väga aga lisan, et lisaks rekkatele tehti kandevõime vähendamisega täismassist vähendatud registrimasse ka paljudele väiksematele autodele ja ka nn. sõidukate haagistele.
Kõik selleks, et saaks B katiga sõita.
Ja nüüd isegi kui teed Hummeriga või mingi Dodge Ram-iga sõitmiseks omale C kati load oled ikka portsu otsas - paljud ei saa koju sellega sõita ja parkida sest C-kategooria autodele kehtivad omad piirangud Toungue

ja lisan veel selle, et VÄGA PALJUDELE tänapäevastele autodele ei ole lubatud 750 kg tegeliku massiga piduriteta kerghaagist!!!

vaadke reg tunnistust. seal ilutseb paljudel number 400...500...600 vms. ja mitte see piirmäärana märgitud 750.

nt. mul omal: mitsubishi Grandis s.t. 7 kohaline mahtuniversaal 2,4L bensiinimootor 120 kW ning automaatkast ja piduriteta haagis on vaid 570 kg. Mingi seeria "rahvaautosid" Toyota Avensiseid oli vaid 500 kg ka kõige kangema mootoriga.

ja siin peaks vaatama politsei tegelikku massi ja mitte reg. ega täismassi.

seadusest:
Autorongi või masinrongi koosseisus oleva haagise tegelik mass ei tohi ületada haagise suurimat massi, mis on veduki registreerimisel määratud.
Vasta
#37

570kg ,kuidagi vähe grandise kohta. Mul mossel lubab vedada 520kg ja sierral 535kg. Mitsu on nendest ju tükkmaad suurem.
Vasta
#38

(04-11-2013, 10:38 AM)lauren Kirjutas:  570kg ,kuidagi vähe grandise kohta. Mul mossel lubab vedada 520kg ja sierral 535kg. Mitsu on nendest ju tükkmaad suurem.

arvan, et selles asjas mängivad rolli hoopis pidurid Rolleyes
ehk selle koormaga peab pidama saama ja päris uunikumidega pole mõtet võrrelda sest normid on muutuvad. (loe: muutuvad karmimaks)
Vasta
#39

(04-11-2013, 10:26 AM)MeelisV Kirjutas:  Kõik selleks, et saaks B katiga sõita.
Ja nüüd isegi kui teed Hummeriga või mingi Dodge Ram-iga sõitmiseks omale C kati load oled ikka portsu otsas - paljud ei saa koju sellega sõita ja parkida sest C-kategooria autodele kehtivad omad piirangud Toungue

Huumor on see, et need Hummerid ja Ramid peavad tulevikus omama sõidumeerikut. Seega nende kasutamine igapäevaselt oma sõitudeks muutub ikka hirmus tüütuks.
Vasta
#40

juttu palju ja jutt on segane. Aga küsiks niipidi, mis massiga auto (vedur) peab olema ja mis massiga veetav (haagis) peab olema, et läheks b96 alla ja mis massidega läheb BE alla?

4250 küll, aga kui mul auto on 1950kg ja piduritega haagis on 1600kg (volvo 850, numbritega võin veidi ka eksida), kas sellega tohib täislastis (auto 1950, kartuleid täis, käru peal on poole talve küttepuuvarud, ütleme, et 1600 on ka selle täismass) b96 lubadega liigelda, või peaks olema BE?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne