Akude tark laadimine
#61

(28-01-2016, 16:43 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Kel on tõsisem akuasjanduse huvi, siis autondusest selle kohta ei leia suurt midagi. Kui, siis ökoelamise saitidelt aga konkurentsitult tugevaim info liigub nii teadmistes, tehnoloogias kui ka laadijates merenduses. Kindlasti ka lennunduses aga see on vist vähelevinud hobi Big Grin Merenduses ja justnimelt purjetamises on kasutusel kõik erinevad laadimisviisid, kõik erinevad akude tüübid, see on elutähtis ja sestap on seal ka tugevaim tootearendus, laialdasemad praktilised kogemused, ülisuur "tarbijate" hulk üle maailma jne. Lisaks on veepeal kasutusel kõik erinevad pinged ja hertsid + veel igasugused muud voolud elektriajamites. Tulles just Saksast suurimalt veehobi messilt, siis ainult väikelaevanduse elektripool võtab enda alla... ma ei tea, tuhandeid ruute messipinda, kui mitte veel rohkem! 
mitte pahapärast, aga kõlab nagu TTÜ Kuressaare Kolledži väikelaevaehituse eriala meretehnikale spetsialiseeruva õppesuuna reklaamartikkel Big Grin

aga merenduses on iga milliamper ja millivolt tähtis küll ja nende merekindlalt juhtmesees hoidmine.
Vasta
#62

(28-01-2016, 17:37 PM)taavi Kirjutas:  mitte pahapärast, aga kõlab nagu TTÜ Kuressaare Kolledži väikelaevaehituse eriala meretehnikale spetsialiseeruva õppesuuna reklaamartikkel Big Grin

aga merenduses on iga milliamper ja millivolt tähtis küll ja nende merekindlalt juhtmesees hoidmine.

 Tõepoolest, merel ei saa lubada "laen paar tundi"  ja siis on 15 sekundit starterit enam-vähem kindel  Big Grin Ma tahaks selle sakslase nägu näha, kellelt tollel veehobi messil küsitakse kuidas poolpidust u10 aasta vanust  akut desulfateerida, et seda siis paadil kasutada.  Toungue

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#63

(28-01-2016, 19:16 PM)Tegelane5 Kirjutas:  Ma tahaks selle sakslase nägu näha, kellelt tollel veehobi messil küsitakse kuidas poolpidust u10 aasta vanust  akut desulfateerida, et seda siis paadil kasutada.  Toungue

Ma arvan, et siis ta küsib, et kas sa tulid folkboodiga, et sellised küsimused Toungue
Vasta
#64

(28-01-2016, 20:01 PM)taavi Kirjutas:  
(28-01-2016, 19:16 PM)Tegelane5 Kirjutas:  Ma tahaks selle sakslase nägu näha, kellelt tollel veehobi messil küsitakse kuidas poolpidust u10 aasta vanust  akut desulfateerida, et seda siis paadil kasutada.  Toungue
Ma arvan, et siis ta küsib, et kas sa tulid folkboodiga, et sellised küsimused Toungue
Ütleme nii, et mereinimeste hulk on tohutu ja seal sees on ka tõesti "igasuguseid"! See on jube vale arvamine, et purjetamine on kallis, sellega tegelevad ülirikkad jne. Tegelikkuses on kogu Maailma veesõidukite omanikest ja tarbijatest ENAMUS pigem vaesed, loevad igat senti, elustavad vanu akusid, teevad ise diislit, ehitavad ise omale vajalikke vidinaid jne. Enamus mahub meie mõiste "guliibinlus" alla. Ka arenenud ja rikkas Maailmas on tohutu hulk ikkagi neid, eks selliseid küsimusi esitavad. Vahe selles, et nad siiski kasutavad arvutit ja interneedust, oskavad õigekirja ja omi mõtteid väljendada ja seega on just sealtpoolt seda praktilist kohemust metsikult.

JA see pole ka saladus, et palju tootearendust baseerub pigem nende "guliibinite" ja "suurte väljamõtlejate" reaal-praktilistel kogemustel, mis siis tippinseneride, teadlaste, disainerite ja muidugi ärimeeste poolt ilusasse pakendisse pakendatuna ja töökindlana turule tuuakse. Aga asjade põhiolemus ehk matemaatika, füüsika ja keemia seal "sees või taga" on ikka sama. 
Teine pool on moodsad akud ja targad elik kirjutatud programmi järgi toimivad laadimislahendused. 

Aga miks see nii on? Maismaasõidukil on meil tavaliselt 1 ja harvem 2 akut. Mina olen oma kätega aga välja vahetanud purjekal: 2X175 käivitusakud pea- ja abimasinale; 4X175 12V süsteemi tarbeakud peamiselt navigatsioonitehnikale, 4X225 24V süsteemi/220V inverteri tarbeakud, 2X240 vöörivindi akud - kokku seega 12 suurt ja kallist akut! Ja 15,5-meetrine jaht ei ole just "kuigi suur" Big Grin  Tahad osta ühe kõvema marine-elektri Tegija Mastervoldi õiged akud ja kukud pikali... ja jäädki pikali! 
Vasta
#65

(28-01-2016, 13:06 PM)v6sa Kirjutas:  
(28-01-2016, 12:54 PM)Tegelane5 Kirjutas:  Selle pdf faili järgi saab öelda et 15+ voldiga lajatamine peaks olema 'recond' ehk siis taastamise faas, vbolla 'auto' asendis läheb laadija sellesse reziimi iseseisvalt?

See PDF kehib vaid mudeli Multi XS 7000 kohta. Teistes juhendites ei ole laaadimisgraafikut nii selgelt toodud. Ning me ju ei tea, milline mudel austet hulgusel säärase püüdlikkusega hiilgab Cool

Ausalt öeldes ei tea isegi, vaatan üle, 5A andis mäletatavasti. Tuluke näitas Auto reziimi. Ju seotud aku takistusega ikka.
recond lubab jah suurema pingega laksu, pidi plaate puhastama. Auto režiimis olen saba seinast võtnud, enne kui litakas käib, aku muliseb ikka kuuldavalt.
Sama aku suure inteligendi sabas laadib algul 5-8A/14V ja siis vajub 1-2A peale.
Ise olen taastanud tühjaks/täis just suure laadija ja 55W esilaterna pirniga. Tühjenemine kuni 10V-ni ja 24h laadimist. Esimese tsükli järel põles pirn paar tundi 10V-ni, teise järel 5 ja kolmanda järel terve öö... Aga ega kestma ei jää, kui akul aastad seljataga.


Vasta
#66

(30-01-2016, 10:45 AM)hulgus Kirjutas:  
(28-01-2016, 13:06 PM)v6sa Kirjutas:  ...
Ning me ju ei tea, milline mudel austet hulgusel säärase püüdlikkusega hiilgab Cool

Ausalt öeldes ei tea isegi, vaatan üle, 5A andis mäletatavasti.
...
Auto režiimis olen saba seinast võtnud, enne kui litakas käib, aku muliseb ikka kuuldavalt.
...

Mul on ühe akuga jäänud välja lülitumata. Üks purk oli lühises ja jäigi laadima. Kõigi teistega on aku täis saades ka laadimine lõppenud.

Cteki (no tegelikult kõigi hinnalisemate nutikate laadijate) üks müügiargumente ongi ju see, et ei pea laadimise lõpetamise pärast muretsemaWink
Vasta
#67

Kuna akusid kasutusel eri masinte peal ikka pidevalt mitukümmend siis lugesin sellegi teema otsast lõpuni läbi, parandage mind kui ma vale järelduse teen kuid kui ikka akul aastad seljataga siis ei tasu see super-hüper laadijatega mämmerdamine ikkagi lõppkokkuvõttes ära? 

Kunagi tellisin kusagilt ebayst MXS 10-ne, et veokate 180A akusid elus hoida sel ajal kui masinad hooaega ootavad...  Ega laias laastus ei julge küll kindlaid avaldusi teha et sellest miskit tolku oleks.
Eks sai ka väiksemaid akusid vahest laaditud kuid üldiselt vist sellele akude tõstmiste, laadimiste ja muu mähkimise peale kuluv aeg vist ei tasu kuskilt otsast ära?  

MXS 5 maksab Eestis 60-80 euri (MXS 10 veidi rohkem), väiksemale autole saab selle raha eest peaaegu juba uue aku osta ju?   
Tänapäeva akud tunduvad olevat ka loodud kestma tunniajalise täpsusega, vanasti on meelde jäänud vartad mis nagu ei saanudki otsa... Wink  

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#68

(30-01-2016, 19:34 PM)mlsluik Kirjutas:  ...
kui ikka akul aastad seljataga siis ei tasu see super-hüper laadijatega mämmerdamine ikkagi lõppkokkuvõttes ära?
...

Sõltub töötunnile rehkendatud hinnast ja liikuva tehnika töötamise ajast.

Mitte igaühel ei käi tehnika tunde, et käivitamisele kulunud vool akusse tagasi pista... Toungue  Aga laias laastus õige, vanadega susserdamine annab heal juhul paar suve juurde.
Vasta
#69

(30-01-2016, 19:34 PM)mlsluik Kirjutas:  ...
kui ikka akul aastad seljataga siis ei tasu see super-hüper laadijatega mämmerdamine ikkagi lõppkokkuvõttes ära?
...


Suur 12/24 220A käivitusega on ikka põhitegija. Pisike ctek lihtsalt korra paari nädala tagant ööseks kapoti alla pistmiseks, sõitu vähe, käivitust palju. Nädalaga vajub hommikune 12,9-12,6 le. Selleks tarbeks sobib kenasti.
Hetkel 3 akut toas soojas talvitumas, ootavad suve jms üritusi, paari nädala takka käivad juhtmed küljes. Ctekil siuke huvitav lisa nagu säilitusrežiim- annab 13,.. peale, ehk on abiks.

Vanade elustatud tükkide kasutus igapäevasõidukil on ... Uuematel masinatel tapab geneka päris lihtsalt, Oli just näpus dioodsild kust dioodid välja voolanud. Diisel auto, s--t käivitumine, lahja aku, lühikesed sõidud, ilma lisalaadimiseta...


Vasta
#70

(30-01-2016, 22:55 PM)hulgus Kirjutas:  
(30-01-2016, 19:34 PM)mlsluik Kirjutas:  ...
kui ikka akul aastad seljataga siis ei tasu see super-hüper laadijatega mämmerdamine ikkagi lõppkokkuvõttes ära?
...


Suur 12/24 220A käivitusega on ikka põhitegija. Pisike ctek lihtsalt korra paari nädala tagant ööseks kapoti alla pistmiseks, sõitu vähe, käivitust palju. Nädalaga vajub hommikune 12,9-12,6 le. Selleks tarbeks sobib kenasti.
Hetkel 3 akut toas soojas talvitumas, ootavad suve jms üritusi, paari nädala takka käivad juhtmed küljes. Ctekil siuke huvitav lisa nagu säilitusrežiim- annab 13,.. peale, ehk on abiks.

Vanade elustatud tükkide kasutus igapäevasõidukil on ... Uuematel masinatel tapab geneka päris lihtsalt, Oli just näpus dioodsild kust dioodid välja voolanud. Diisel auto, s--t käivitumine, lahja aku, lühikesed sõidud, ilma lisalaadimiseta...

Mul ka see 5A Ctek kasutusel ja akusid mingi 6 tk toas talvitumas Big Grin Käivituseks enamus enam ei sobi aga suvel LED-valguse akupakina on täiesti pädevad. See recond on hea jah, hoiab auto jaoks surnud akud olematute amprite tarbeks täiesti elus. 
Vasta
#71

Küsimus Start laadija kohta:
Mis pingeid peab laadija andma kui esimene lüliti on laadimise peal ja teine 6 positsiooniga max 6 peal ?
Minul annab samasid tulemusi nii laadimise kui ka käevitamis positsioonil. Oli vist nr. 6-l 18,3 volti.
Mõõtsin ilma akuta testriga.
Samas küsimus kas tark laadija suudab elustada akku mis minu start laadijaga nr 1 positsioonil kohe keema läks ja pinge mis laadijast tuli oli mälujärgi 11,2 volti.
Vasta
#72

(31-01-2016, 20:04 PM)Qunts Kirjutas:  Küsimus Start laadija kohta:
Mis pingeid peab laadija andma kui esimene lüliti on laadimise peal ja teine 6 positsiooniga max 6 peal ?
Minul annab samasid tulemusi nii laadimise kui ka käevitamis positsioonil. Oli vist nr. 6-l 18,3 volti.
Mõõtsin ilma akuta testriga.
Samas küsimus kas tark laadija suudab elustada akku mis minu start laadijaga nr 1 positsioonil kohe keema läks ja pinge mis laadijast tuli oli mälujärgi 11,2 volti.
Kui aku on ühendatud, siis kindlasti 18 V seal pole, langeb 14-15 peale täis aku puhul. Poolühja akuga veel madalamale. Jälgida tuleb aeg-ajalt ampermeetrit. Täitsa tühi, lahja happega praktiliselt vesi ei lase voolu läbi ja sellepärast laetakse algul kõrgema pingega, et mõnekümne minutiga tõuseks amprid vähemalt 5% peale aku mahtuvusest. Edasi jälgitakse, et vool ei tõuseks suuremaks 10% aku mahtuvusest. 55A/H puhul siis 5-6A.

11,2 V täis aku näitab sulle ühe purgi täislühist põhja langenud sette tõttu. Ülejäänud purkides 11,2/5=2,24V. Kui lühist poleks, oleks kuue purgi pinge normaalne 13,44V

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#73

(31-01-2016, 23:09 PM)aavu Kirjutas:  
(31-01-2016, 20:04 PM)Qunts Kirjutas:  Küsimus Start laadija kohta:
Mis pingeid peab laadija andma kui esimene lüliti on laadimise peal ja teine 6 positsiooniga max 6 peal ?
Minul annab samasid tulemusi nii laadimise kui ka käevitamis positsioonil. Oli vist nr. 6-l 18,3 volti.
Mõõtsin ilma akuta testriga.
Samas küsimus kas tark laadija suudab elustada akku mis minu start laadijaga nr 1 positsioonil kohe keema läks ja pinge mis laadijast tuli oli mälujärgi 11,2 volti.
Kui aku on ühendatud, siis kindlasti 18 V seal pole, langeb 14-15 peale täis aku puhul. Poolühja akuga veel madalamale. Jälgida tuleb aeg-ajalt ampermeetrit. Täitsa tühi, lahja happega praktiliselt vesi ei lase voolu läbi ja sellepärast laetakse algul kõrgema pingega, et mõnekümne minutiga tõuseks amprid vähemalt 5% peale aku mahtuvusest. Edasi jälgitakse, et vool ei tõuseks suuremaks 10% aku mahtuvusest. 55A/H puhul siis 5-6A.

11,2 V täis aku näitab sulle ühe purgi täislühist põhja langenud sette tõttu. Ülejäänud purkides 11,2/5=2,24V. Kui lühist poleks, oleks kuue purgi pinge normaalne 13,44V

Ampermeeter näitas 0 või selle väga lähedale ja vesi akkus kees ja ei taibanud kohe mõõta.
55AH akkusid mul pole ja see mida katsetasin oli traktorilt üks akku mis 2 aastat väljas ilmastikku kannatanud ja 100 AH.
Krt täanapäeva akkud surevad juba peale 2 aastat kui vanasti suutsin laadida akusid selle sama laadijaga mingi 7 aastat akku kohta siis nüüd tekkis kahtlus kas akku peetis või laadija ?
Need nutikad laadijad ei suutnud mu sõiduauto akkutki täis laadida nii, et hommikul -20 käima läheks Big Grin Samas auto akku vanus umbes 1,5 aastat ja auto laadimisvool; tuled peal +14,4 miinus 20 pakases vist peaks piisav olema.
Aga see Start laadis hommikul 2h ja käevitus laksust.
Miks pean uut akkut laadima, kuna sõidan 4 km tööle siis auto seisab 8,5h ja siis jälle koju seega see vist pole piisav laadimiseks aga küsimus oli traktori ühes akkus mis läks kohe keema kui oli umbes 8h soojas olnud ennem kui laadija ühendasin aga teine ei läinud keema ??? Akkud on üheaegselt soetatud ja ühe ja sama masina peal olnud ja iga kuu tagant omavahel asukohta vahetanud aga ikka üks suri arä peale 2 aastat. Traktor laeb 14,8 kui mõlemad akkud taga, Genekas sai 5 aastat tagasi uus pandud mille max ampreid on 180.
KRT järgmiseks ostan 300€ aksvad geelakkud ja kui need samasugused pasad on siis ostan kuskilt hunniku START laadijaid ja hakkan nende pealt masinaid käitama.

Enam ei mõista milles point ja milles viga ???
Vasta
#74

Kestvate akude tootmine pole tootjafirmale kasulik.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#75

(31-01-2016, 23:35 PM)Marko Kirjutas:  Kestvate akude tootmine pole tootjafirmale kasulik.
Masuga võib olla suur hulk akusid ladudesse seisma jäänud ja hapuks läinud. Müüakse aga õhinal uute pähe ja kirvehinnaga. Soovitan kuupäevi uurida(kui on kustkohast uurida). Paljudel saab tehasegarantii peale ostmist kohe otsa. Kuna edasimüüja peab seaduse järgi andma vähemalt 6 kuud garantiid, aga hulgimüüja enam akut tagasi ei võta, läheb pikaks vaidluseks, kelle taskust see jama lõpuks kinni makstakse. Auto aga seisma jääda ei saa...
Ah jaa, üks tuttav autopoe omanik tunnistas, et tema peale Varta enam midagi müüa ei julge. Kõik kohad pidid rämpsakusid täis olema, mõni töötab, mõni mitte ja -15*C juures pidavat enamus neist kärvama. Täielik loterii! Ainus akuseeria mida julgeb soovitada on Varta Silver. Sellega olla kindel, et klient ei tule talle pärast akut vastu pead viskama. Teiste akudega oli valusad vitsad saanud. Müük edenes küll, aga iga kolmas aku tuli kinni maksta. Enam ei taha. Ütles, et suvalise aku võid osta ainult suvel kasutatavale hobipillile, siis tasub riskida kuna saad kaks korda odavamalt kätte.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#76

Tsitaat: Müük edenes küll, aga iga kolmas aku tuli kinni maksta. 
   Riiuli pealt uus firma võtta ja uuesti edasi linna teises otsas...    Sad

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#77

(31-01-2016, 20:04 PM)Qunts Kirjutas:  ...
Samas küsimus kas tark laadija suudab elustada akku mis minu start laadijaga nr 1 positsioonil kohe keema läks ja pinge mis laadijast tuli oli mälujärgi 11,2 volti.

Tõenäoliselt mitte. Laip on laip.
Vasta
#78

(31-01-2016, 23:09 PM)aavu Kirjutas:  ...
Täitsa tühi, lahja happega praktiliselt vesi ei lase voolu läbi ja sellepärast laetakse algul kõrgema pingega, et mõnekümne minutiga tõuseks amprid vähemalt 5% peale aku mahtuvusest. Edasi jälgitakse, et vool ei tõuseks suuremaks 10% aku mahtuvusest.
...

Oled kindel, et Start-2 puhul seda kontrolli kastis sees tehakse, mitte ei ole operaatori õlgadele pandud?
Vasta
#79

(31-01-2016, 23:27 PM)Qunts Kirjutas:  Ampermeeter näitas 0 või selle väga lähedale ja vesi akkus kees ja ei taibanud kohe mõõta.
Kogu jutt on väga segane. Mõisted ja terminid nagu pudru ja kapsad.

Kuskil on käärid.
Kui START laadijal ampermeeter näitab nulli, on pinge kindlasti palju kõrgem. Ei saa olla sellist situatsiooni, kus ampermeeter näitab nulli ja pinge on 11,xV.
Vasta
#80

(31-01-2016, 23:27 PM)Qunts Kirjutas:  ...
Need nutikad laadijad ei suutnud mu sõiduauto akkutki täis laadida nii, et hommikul -20 käima läheks
...
Kui suur aku ja mihandne laadija (selles mõttes, et palju laadimisvoolu välja annab)?

Kui on 75 Ah aku tühjaks tõmmatud ja seda hakata laadima näituseks 4 A välja andva karbikesega, siis kulub vähemalt 75/4=19 h täis toppimseks. Reaalselt aga veelgi kauem, kuna suure tõenäosusega kuumeneb laadija vahepeal üle ja paljudel piiratakse seepeale laadimisvoolu tugevust (mida tehakse siis pinget vähendades, vastavalt mu ühes varasemas postituses olevale pildile). Aeg aga tiksub...

Ma Vartat enam kiita ei julge. Ainsad akud, mis on garantiiajal koolenud, olid Vartad. Ning ma kohtlesin neid viisakalt Toungue Igasugused sooduspakkumisega soetatud Bärenid ja Centrad aga kestavad ka vägivalda ning kui koolevadki, ei ole kahju Vartaga võrreldav.

Kui jutt vaid käivitusakust ja masina genekas on korras, siis Optima RedTopile vastast ei ole Cool  Tasub aga meeles pidada, et energiavaru on ainult 56 Ah... Ehk mingi panni käimameelitamiseks minutite kaupa kerimiseks voolu lihtsalt ei jagu Sad
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne