EMEX ruulib...
#61

mati Kirjutas:Viga ongi selles, et vanemad inimesed näiteks pensionäärid ei ole enam kursis nende asjadega ja neil on lihtsam lihtsalt emexi helistada.
On ka erandeid.

Tõepoolest on erandeid. Vahetult peale Pealtnägija \"päästmisoperatsiooni\" lõigu lõppu helistas üks mammikene ja pakkus tasuta TA leivaautot. Väitis, et tema olnud pikka aega leivaküpsetaja ja abikaasa 42 aastat leivaveo autojuht. Täna sai seda isendit sõidutatud marsruudil Aruküla - Järva-Jaani. Auto üle hea meel, aga veel rohkem õnnelikud oleme sellega seonduva legendi üle. Suurimad tänud toredale vanapaarile Jegorovitele Arukülast!
Vasta
#62

Vaat kui ilusaid lugusid juhtub ilmas! Smile

loll on loll olla.
Vasta
#63

muuseumipapa Kirjutas:...Vahetult peale Pealtnägija \"päästmisoperatsiooni\" lõigu lõppu helistas üks mammikene ja ...

Aga kuidas tagasisidega üldiselt lood on kas
peale laupäevast kordust ka telefon \"punaseks\" muutus?

M 411 60.a.,M410 60.a.,M401 56.a.,M403 64.a.,
M 424 64.a.,M423 62.a.,GAZ M20 48.a.,Opel Kadett B 71.a.,
Vasta
#64

ints Kirjutas:
muuseumipapa Kirjutas:...Vahetult peale Pealtnägija \"päästmisoperatsiooni\" lõigu lõppu helistas üks mammikene ja ...

Aga kuidas tagasisidega üldiselt lood on kas
peale laupäevast kordust ka telefon \"punaseks\" muutus?

Nii \"punaseks\" enam ei läinud kui näiteks neljapäeval, aga mõni pakkumine ikka. Üks heameelt tekitav pakkumine oli : \"... ise soetasime TA-6 aastaid tagasi 3000.- eest. Nüüd oleksime nõus varjupaigale tasuta ära andma kui oleks kindel, et need mehed teda vanarauda ei vii\"
Vt. ka varjupaik.jjts.ee -> uudised.
Vasta
#65

See vanarauaga tegelemine näikse eriti heaks äriks juba paisuvat - Järvel vedeles keset kaubanduskeskuse koridori jaaris, peal kirjad, et see kõigi vana auto Kuusakoskile kinkijate vahel loosi läheb...
Vasta
#66

Mina isiklikult leian, et iga mosse-siksi emexist päästmine on liiga laialivalguv ja saavutamatu eesmärk, et seda tõsiselt võtta. Olgem ausad, sulametallist nad kõik on tulnud ja selleks tagasi ka peavad saama, see on täiesti normaalne.

Ma olen kaugel sellest, et kritiseerida Järva-Jaani meeste tegemisi, aga ilmselt on mingid valikukriteeriumid neilgi, või võetakse tõesti iga viimane kui pakutud auto vastu? Kui jah, siis juhul, kui alates homsest kõik inimesed oma autod emexi asemel sinna veavad, siis saaks põllumaa õige kähku kaetud, aga kui palju sellest ettevõtmisest oleks kasu vanatehnikakultuurile? Tulevikus asja uuriva ajaloolase jaoks pole vahet, kas ta uurib 1000-t säilinud siksi või ühtainsat, mille juures on märge, et seda oli kunagi väga palju, info kogus on sama.

Lihtsalt päästmise ja kogumise mõttes tasuks vast keskenduda haruldasemale kraamile ning lähtuda põhimõttest, et vanal autol on väärtus eeskätt taastatuna-sõitvana, mitte paneelmajade vahel roostetavana. Hetkel on näiteks 01 juppe veel laialt saada, härra Ardi Soovikul on Rapla lähedal terve põllu suurune junkyard jne, samas on tegemist juba üle 25 aasta vanuse mudeliga. Loogiliselt arutledes peaks lugupeetud musta numbri komisjon ägama kopikaomanike taotluste koorma all, kas pole?

Ehk päästmine on tore, aga kaugemaks eesmärgiks pole ju roostetava vanaraua lõpuni roostetada laskmine, vaid muuseumikorras tehnika (see, kumb on parem, kas restaureerimine või konserveerimine, on juba teine diskussioon).

Kordan veelkord, see sõnavõtt pole mõeldud kriitikana, vaid üleskutsena diskussiooniks selle üle, milline osa vahenditest tuleks suunata tehnika kogumisele ja milline osa säilitamisele-taastamisele. Minuarust on see teine pool koguaeg kuidagi tähelepanuta jäänud.
Vasta
#67

Jesper Kirjutas:Mina isiklikult leian, et iga mosse-siksi emexist päästmine on liiga laialivalguv ja saavutamatu eesmärk, et seda tõsiselt võtta. Olgem ausad, sulametallist nad kõik on tulnud ja selleks tagasi ka peavad saama, see on täiesti normaalne.

Ma olen kaugel sellest, et kritiseerida Järva-Jaani meeste tegemisi, aga ilmselt on mingid valikukriteeriumid neilgi, või võetakse tõesti iga viimane kui pakutud auto vastu? Kui jah, siis juhul, kui alates homsest kõik inimesed oma autod emexi asemel sinna veavad, siis saaks põllumaa õige kähku kaetud, aga kui palju sellest ettevõtmisest oleks kasu vanatehnikakultuurile? Tulevikus asja uuriva ajaloolase jaoks pole vahet, kas ta uurib 1000-t säilinud siksi või ühtainsat, mille juures on märge, et seda oli kunagi väga palju, info kogus on sama.

Lihtsalt päästmise ja kogumise mõttes tasuks vast keskenduda haruldasemale kraamile ning lähtuda põhimõttest, et vanal autol on väärtus eeskätt taastatuna-sõitvana, mitte paneelmajade vahel roostetavana. Hetkel on näiteks 01 juppe veel laialt saada, härra Ardi Soovikul on Rapla lähedal terve põllu suurune junkyard jne, samas on tegemist juba üle 25 aasta vanuse mudeliga. Loogiliselt arutledes peaks lugupeetud musta numbri komisjon ägama kopikaomanike taotluste koorma all, kas pole?

Ehk päästmine on tore, aga kaugemaks eesmärgiks pole ju roostetava vanaraua lõpuni roostetada laskmine, vaid muuseumikorras tehnika (see, kumb on parem, kas restaureerimine või konserveerimine, on juba teine diskussioon).

Kordan veelkord, see sõnavõtt pole mõeldud kriitikana, vaid üleskutsena diskussiooniks selle üle, milline osa vahenditest tuleks suunata tehnika kogumisele ja milline osa säilitamisele-taastamisele. Minuarust on see teine pool koguaeg kuidagi tähelepanuta jäänud.

Lp Jesper! Olen Sinuga ühte meelt. Mõningaid seisukohti vast siiski täpsustaksin. Oli aeg kui otsisime (võtsime vastu) vaid tuletõrjetehnikat. Selle tegevusega seondus aga ka info muu tehnika saadavuse kohta. Ja mingil hetkel tekkis mõte vana nõukogude tehnika kogumiseks. Varjupaiga nimi lisandus alles möödunud aastal - ristiisaks meie kaasfoorumlane TAR. Ning nüüd oleme tõesti juba sellises seisus, et võtame vastu (Te lugesite õigesti: võtame vastu!) isendeid valikuliselt. Ikka sellise põhimõtte järgi, et võimalikult lai mudelite skaala oleks esindatud. Anname endale aru, et kõiki Eestis kasutusel olnud automarkide mudeleid niikuinii koguda pole võimalik, seepärast on järgmiseks projektiks võimalikult paljudest erinevatest GAZ 51/63 mudelitest tulmenäituse ülesseadmine. Selline ettevõtmine muuseumitöös täiesti aktsepteeritav. Ehk siis lihtsamalt öeldes - näitame külastajatele eksponaate sellises seisus, millises meil nad õnnestus hankida. Aastas oleme suutelised 1-3 isendit ka korrastama vähemalt sellele tasemele, et nendega ülevaatus läbida ja kuskilt kümne sammu pealt ei oleks väga valus vaadata. Ülejäänud jäävad paremaid aegu ootama ehk siis tõesti samasse seisu kui paneelmajade vahel olevad liigikaaslased. Ja tõesti võib juhtuda ka nii, et mõni neist isegi oma lõpuni roostetamist meie juures kahjuks ootama jääb ...
Osaleksin heameelega sellises vahendite jagamise diskussioonis kui vaid oleks, mida jagada. Arvan, et teen õigesti kui ei hakka lahkama meie praktiliselt olematute vahendite teemat. Või miks peakski keegi toetama mingisuguse väikese huvigrupi hobiga tegelemist? Kui ei jõua, ära tegele. Aga võta näpust! Heatahtlikud kaasfoorumlased korraldavad korjanduse ja asi jätkub. Lisaks kutsuvad veel ka Pealtnägija. Ja kui nüüd peale saadet on tulnud üksjagu pakkumisi, siis kuidas ma võin/saan mitte vastu võtta järjekordset annetust, mis tulnud puhtast südamest ja sooviga, et just see isend peaks tehnikaajaloo jäädvustamise tarbeks varjupaigas säilitatama? Mis puutub aga markide ja mudelite säilitamise vajalikkust tehnikamuuseumis - see on hoopis teine jutt ja seda peaksid arutama hoopis teised instantsid.
Vasta
#68

Vahendite all ei pidanud ma silmas ainult rahalisi vahendeid, vaid ka seda, millist sõnumit maailmale levitada, juhul kui keegi juhtub küsima või lihtsalt seda foorumit lugema.

Enamik selle kevadkampaania ohvritest tuleb ilmselt magalarajoonidest, kus hoolimata mitmetest järjestikustest rehitsemistest on siiamaani pea iga maja õuel üks romu. Jah, mõni äraveetud sõiduk võib olla veel sõidukorras jne jne, aga kui nüüd levitada kasvõi siitsamast foorumi kaudu sõnumit, et emexi kampaania on pahapaha ja kõik need autod tuleks alles hoida tulevastele põlvedele, siis vabandust väga, iga inimene peab meid napakateks ja mitte vähe. Sest vähemalt 90% neist kampaaniaautodest on täiesti tavalised mossed ja siksid. Kui keegi siiski vajab endale mõnda sellist, siis tehku üks tiir Mustamäel, ma olen täiesti kindel et sealt saab päevaga 3 sõitva auto jagu juppe kokku kraapida.

Teine asi, ladudest välja veetud jupid. Muidugi on see nõme tegu, aga mingil määral võib aru saada ka ärimeeste motiividest. Kui ikka on laopinda nii järsku vaja, et peab seal seisnud kola KOHE minema liigutama, siis hetke seisuga ma ei näe kohta või organisatsiooni, kes pakuks emexile korralikku alternatiivi. Ok, paneb lehte kuulutuse, aga siis saab ta kindlasti n+100 kõnet päevas sisuga \"kas sul seda juppi on\". Aga tal on vaja KOHE lahti saada, kõigest korraga. Ma ei arva, et \"ärimehed on lollid\" ja muid sarnaseid asju, lihtsalt neil on oma elu ja omad tegemised, kuhu hulka vanatehnikahobi ei kuulu. Võibolla nad pööritavad imestusest silmi, kui näiteks mainida, et mõni pakendis Pobeda jupp võib kellegi jaoks kullast kallim olla.

Sõim kellegi aadressil ei ole just väga konstruktiivne asi, mida levitada, samas üldjoontes siinne teema seda teeb. Automoto foorum on märkamatult saanud päris loetavaks ning igasugusel ebakonstruktiivsel negatiivsusel on halb komme väga kaugele levida. Kas see on Eesti vanatehnikakultuurile kui tervikule kasulik ja hea, jäägu vast igaühe enda otsustada.

Kui oleks minu teha, siis ma rõhuks selgitustöös siiski pigem lõpptulemusele, et emexisse mitteviidud autodele võib osaks saada \"uus elu\" restaureerimise läbi, sest see on sama asja ütlemiseks (ärge viige vanatehnikat emexisse, müüge parem fännidele) lihtsalt oluliselt positiivsem ning meie tegemistest paremat muljet jättev vorm.
Vasta
#69

Jesper Kirjutas:Kui keegi siiski vajab endale mõnda sellist, siis tehku üks tiir Mustamäel, ma olen täiesti kindel et sealt saab päevaga 3 sõitva auto jagu juppe kokku kraapida.
Me Marttiga käisime eelmine suvi peaaegu terve Mustamäe läbi ning silma jäi nii mõndagi sellist.
Mul tekkis aga küsimus, et kui ma seal mingit juppi (või kogunisti tervet autot) oleks märganud, mida oleksin soovinud omandada, siis kuidas ma sinu meelest oleks pidanud tegutsema? Niisama kätt külge ei hakka ju panema ja juppe eemaldama/autot ära lükkama, sest see toob üsna tõenäoliselt kaasa ebameeldivad sekeldused sini-valgetes autodes sõitvate sinist tooni vormides tegelastega. Wink Loogiliselt võttes tuleks mul omanik üles leida ja temaga kaubale saada. Kuskil eramajade rajoonis on asi üsna selge, et kui midagi hoovil on, siis sinna maja ukse taha tuleb minna. Aga kui on tegemist keskmiselt kolme kortermajaga piirneva hooviga nagu seda on Mustamäe?
Vasta
#70

Jah, ja mina rääkisin konkreetselt Martti teemas, kuidas sellisel juhul toimida: http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=7032&pid=51120#pid51120
Vasta
#71

Võib ju kirjakese ka kojamehe vahele panna, kuid alati pole sellest suurt abi, posikesed või muidu mehed krabad neid sealt ära. Ja kui jõuabki omanikuni siis ei pruugi ta üldse seda müüa tahtagi. Üks selline juhus oli meil kodanik Lypsikuga.
Kirjutasin siia tegelikult ikka selle pärast mida lähipäevil näinud olen. Olin koolis ja vaatasin aknast välja, järsku märkasin et tuleb rong Balti jaama poolt ja liigub Paldiski poole. Vagunitest mis veduri järgi olid, pooled olid täis purustatud metalli, kuid tõenäoliselt olid seal suurem osa läbisõidetud Mossed ja Vaz-id.
Vasta
#72

Olete ikka eri vennad küll! Vaadake kuna on antud postitus tehtud saate siis aru asjast. Tegu oli aprillinaljaga! Big Grin
Vasta
#73

Milline \"antud postitus\"?
Vasta
#74

muuseumipapa Kirjutas:*Hiiu ladudest rändas täna Väo karjääri 30 m3 konteineritäis kummidetaile. Karjääri päälik oli saadet näinud ja helistas. (Leidub ikka veel aatemehi!) Kes lähemal, võiks minna uurima.
Hakkame pihta leebema halva uudisega, muuseumipapa poolt teavitatud kummidetailid ei olnud enam kasutuskõlbulikud, isa võttis kätte ja uuris ega ei ole midagi Gaz 24 sealt leida. Kõik olid olnud pragunenud, ja praeguseks ümber töödeldud.
Karmim uudis mõjutab kahtlemata paljusid. Hiiu EPT ladude tühjendamisel viidi eelmisel nädala jälle minema palju \"uut\" vana rauda. Täpsemalt Gaz 24 tutikaid käigukaste ja Tsaika Gaz13 varuosi(uued esituled jne), täpselt ei tea mis seal oli. Ja enam ei ole tähtis ka, isale jõudis info jutukäigus ja kuna asja pealtnägija ise ei tundnud huvi siis ei saa ka eriti palju midagi rääkida, lihtsalt ei vaadanud sellise pilguga. Kujutan muidugi ette et ega neid autode juppe sinna konteineritesse just ei laotud vaid ikka visati või tõstukiga, ei kujta tegelikult ette, tõenäolislelt poleks sealt enam peale konteinerisse \"ladumist\" enam midagi võtta ka olnud. Eile kui sain teada et viidi ära Gaz 24 käigukaste oli juba imelik tunne, täna kui isa rääkis et veel Tsaika osasid ka käis külmavärin üle selja.
Kokku viidi minema 300TONNI tutikaid varuosi, otse Paldiskisse ja laeva peale. Nii kahetsusväärne kui see ka pole päästa pole enam midagi.
Loodan et keegi lugejatest koomasse ei langenud.
Vasta
#75

Sügisel 2004 läks Raplamaal vanarauaks tänapäeval üliharuldane 50.-te aastate ratastraktor DT-24 (Vladimiri tehase toodang ,T-28 eelkäija). Õnneks sain vähemalt pildid ära teha. Traktor olevat olnud töökorras ,kuid sai sügisel 2003 paraku mõnevõrra kannatada tulekahjus ,rohkem küll kuumusest kui otsesest tulest. Samas ,vähemalt minu silmale tundus masin komplektne ,v. a. pildistamise hetkel puudunud tagarattad.
Kõige kurvem kogu loo juures on aga see ,et mul puuduvad andmed ,et mõni DT-24 oleks Eestis veel meie päevadeni elanud. (Järgmist mudelit T-28 ikka mõnda tean.)

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#76

Sillu Kirjutas:Sügisel 2004 läks Raplamaal vanarauaks tänapäeval üliharuldane 50.-te aastate ratastraktor DT-24 (Vladimiri tehase toodang ,T-28 eelkäija). Õnneks sain vähemalt pildid ära teha. Traktor olevat olnud töökorras ,kuid sai sügisel 2003 paraku mõnevõrra kannatada tulekahjus ,rohkem küll kuumusest kui otsesest tulest. Samas ,vähemalt minu silmale tundus masin komplektne ,v. a. pildistamise hetkel puudunud tagarattad.
Kõige kurvem kogu loo juures on aga see ,et mul puuduvad andmed ,et mõni DT-24 oleks Eestis veel meie päevadeni elanud. (Järgmist mudelit T-28 ikka mõnda tean.)

Mul oli au selle talu põlemist lausa pealt näha. Ja olen poolpõlenud traktorit mitmed korrad ka näinud, aga ei osanud uneski arvata, et see vanarauda läheb.

Ma usun, et siinne kodanik Eno (Hermann) oskab asjast ehk enam pajatada, see temal ju lausa külje all.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#77

Sai reedel korra Haapsalu Kuusakoski-nimelise astuse värava taga käia.Esimene asi,mis silma jäi-ratasteta,kuid muidu komplektne GAZ-21.Lisaks suuremast tehnikast Avia kaubik,mis aga juba vähemalt aasta seal seisnud ja Vene teehöövel (tundus olevat DZ-99).Lisaks ka üks T-150K...
Vasta
#78

mrali Kirjutas:...ja Vene teehöövel (tundus olevat DZ-99).Lisaks ka üks T-150K...

See vanem teehöövel on tõenäoliselt üks kahest omal jalal kohale sõitnud masinast ja üks nendest liikuvatest vahetati samasuguse mitteliikuvaga(ühe Läänemaa vallavalitsuse poolt)Vähemast aasta tagasi kuulsin sellist lugu.(suhteliselt usaldusväärsest allikast)

M 411 60.a.,M410 60.a.,M401 56.a.,M403 64.a.,
M 424 64.a.,M423 62.a.,GAZ M20 48.a.,Opel Kadett B 71.a.,
Vasta
#79

Pean kurbusega teatama, et ka Virumaa Unic Klubi on langenud metallivaraste ohvriks, nimelt asub meil rakvere linnas üks kuur/panipaik, kus siis kõiksugu klubi ühisvara on olnud hoiul juba aastaid, kuid nüüd on metallivargad sellele näpud taha saanud ja nii mõndagi väärtuslikku läinud sealt... (Gaz AA detailid jm). eks ole ka oma süü, et ei ole paremat valvet sinna suutnud panna või omale maja juurde neid asju toonud, kuid mõte jääb samaks...

Homseks ehk rohkem selge, mis täpsemalt minema on tassitud!

Jawa 350OHV, Jawa Jawetta Standard/Sport, Jawa 550/555/typ 20/Mustang, Jawa Robot, Jawa Perak, Jawa 175/356, Jawa 250/353/559/Super Sport, Jawa 257A, Jawa 350/354/360, Jawa 634/638,  Velorex 16,  2x Riga, ET-600, Moskvits 2140 '79 ...
Vasta
#80

Sillu Wrote:

Sügisel 2004 läks Raplamaal vanarauaks tänapäeval üliharuldane 50.-te aastate ratastraktor DT-24 (Vladimiri tehase toodang ,T-28 eelkäija). Õnneks sain vähemalt pildid ära teha. Traktor olevat olnud töökorras ,kuid sai sügisel 2003 paraku mõnevõrra kannatada tulekahjus ,rohkem küll kuumusest kui otsesest tulest. Samas ,vähemalt minu silmale tundus masin komplektne ,v. a. pildistamise hetkel puudunud tagarattad.
Kõige kurvem kogu loo juures on aga see ,et mul puuduvad andmed ,et mõni DT-24 oleks Eestis veel meie päevadeni elanud. (Järgmist mudelit T-28 ikka mõnda tean.)
----------------------------------------------------------------------------
Valdo wrote:
Ma usun, et siinne kodanik Eno (Hermann) oskab asjast ehk enam pajatada, see temal ju lausa külje all.
----------------------------------------------------------------------------
Ega eriti ei oska küll.Omanik lubas ikka taastada.Oleks teadnud oleksin töökojast sama koguse rauda vastu andnud ja traktori ära toonud.

Igal korralikul maamehel peab olema vähemalt üks Moskvitš.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne