QUAD Apex Pro MXR100 / MX Suzuki RM85 RM250 / Arctic Cat ZR700 ... nokitsen palju

Kui keeruline oleks kahe tagumise ratta asemele üks panna? Trike-ks teha?
Vasta

(06-04-2016, 21:46 PM)nootsii Kirjutas:  Kui keeruline oleks kahe tagumise ratta asemele üks panna? Trike-ks teha?

Milleks ?

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Mötlesin natukse veel selle ketihammakate kiivasolemise kohta. Vedeles mul üle neid eelmiste hooaegade hammakaid ... teen tagahammaka, mis on 5 mm körvale juba.
Natuke nuputasin, kuidas ketiratas kenasti treipinki tsentreerida ja vöis pihta hakata:

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Kasutan ühe ketiratta sisu ja siis vajaliku ketiratta välisosa polditult sisu küljel. Sisse trein 1 mm sügavuse ääriku, et välisvöru ikka tsentris põsiks kui kinni poldin.
Siseosa mööt sai vöetud vastavalt ketile, et see vastu käima ei hakkaks:

       

Rummu välisdiameeter on 87 mm, seega otsustasin teha ketiratta sisevöru 90mm, et kindlalt vastu ei käiks ... kuigi ta ei ulatugi rummuni tegelt, 2mm peaks puudu jääma.

       

Siis mölemad detailid freespinki jagajapea külge. Poldiavade vahe on 40 kraadi, seega lust oli keerata (1 vända pööre on 4 kraadi ... 10 pööret ja uus auk Smile )

   

Tehnilistel kinnitamise pöhjustel tegin köigepealt osad 5mm avad, siis keerasin 3-le augule M6 keerme sisse ja poltisin välisvöru kinni. Siis sain lisatoed alt vötta ja ülejäänud augud puurida ja keermed löigata. Vahepeal detaili pea küljest vötta ju ei tahtnud, kraadid läevad sassi.

           

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

(09-04-2016, 17:49 PM)overspeed Kirjutas:  
(06-04-2016, 21:46 PM)nootsii Kirjutas:  Kui keeruline oleks kahe tagumise ratta asemele üks panna? Trike-ks teha?

Milleks ?

Väike projekti mõte lihtsalt ja olen piltide pealt vaadanud et võiks olla võimalik. Asendusse läheks nagunii ka mootor sellisel juhul. Ei ole kuidagi seotud motospordiga see projekt vaid lihtsalt liikurvahend. Ma ei ole küll juba 3 aastat seda uurinud aga mäletan nagu et 3 rattalisel on kergemad nõuded mida täita.
Vasta

Kui köik keermed löigatud, lasin välisvöru uuesti lahti ja puurisin siseosale 6mm augud, et polt niisama läbi läeks. Otsustasin jätta keermestatud ösa hammasvöö külge ja siseosale augud.

   

Ja valmis ta ongi. Hetkel proovisin vanade 35 hammast ketiratastega, kuid kui toimib kenasti, siis vötan tolle uue 34 hambaga ja löikan samuti ringi ... vöi ostan 428 ketihammastega 34 hambaga uue tooriku, sest valmishammastega toorik maksab ca 25€ aga valmistehtud siseosaga hammaka eest küsitakse 50€.

           

Sellise tagahammakaga on see körvale viidud 5mm ja esihammakas on seibiga väljapoole 1mm, seega saabki kiivasolnud 6mm nulli Big Grin

       

(09-04-2016, 18:47 PM)nootsii Kirjutas:  
(09-04-2016, 17:49 PM)overspeed Kirjutas:  
(06-04-2016, 21:46 PM)nootsii Kirjutas:  Kui keeruline oleks kahe tagumise ratta asemele üks panna? Trike-ks teha?

Milleks ?

Väike projekti mõte lihtsalt ja olen piltide pealt vaadanud et võiks olla võimalik. Asendusse läheks nagunii ka mootor sellisel juhul. Ei ole kuidagi seotud motospordiga see projekt vaid lihtsalt liikurvahend. Ma ei ole küll juba 3 aastat seda uurinud aga mäletan nagu et 3 rattalisel on kergemad nõuded mida täita.

Aastatega on palju muutunud.
Seda sama Apex quadi on ka tänavalegaalset versiooni olemas, tulede ja "viledega".
Apex Pro Shark 50 http://www.apexatv.com/#
Vöimalik, et ka Eestis nüüd söidetav, täpselt ei mäleta kui uurisin, aga kuni 50ccm ei tohiks keeruline olla, pidin lisama vaid signaali.


Omatarbeks:
Välisosa sisemööt 90mm; M6 keerme diagonaal 103,945 mm ja raadius näitas 53,465 mm

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

L5e on parem kuna  vähem piiranguid kui l7e selles on küsimus.
Vasta

Tagumine ketiratas nüüd kenasti joondes. 

         

Selline lahendus meeldib mulle rohkem. Vaatan kuidas asi rajal toimub, sest ketipinguti on nüüd kiigele päris lähedal, kui seama hakkab tuleb muud nuputada. Kuid arvan et toimib kenasti. Siis saan 34 hammaka ringi löigata.

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

(05-04-2016, 02:20 AM)overspeed Kirjutas:  Natukse on vaja veel esiporikad kinni nuputada, kuna loobusin raskest rauast esiporilaudade hoidjast/raamist.



Plastist kerged porilauad kinnitan plastkonsooli külge. Nuputan natukse alumiiniumist tugevdusbumerangi, et päris seibi pinnale vaid kinnituma ei jäeks.

Treisin vahepuksid plastist, nurkade leevenduseks on plastikute vahele pandud tihedat vahtkummi.
Kinnitub esiporilaud nüüd kesk-konsooli külge kahe poldiga. Sees olev alumiinium hoiab porilauda jäigemana.

                     

Otsisin ülesse rehvi köige körgema asendi ja keerasin rooli alla (ainuke juhus, kus rehv on porilauale köige lähemal, kontrolliks et rehv porilaua vastu ei käiks. 
Hiljem mötlesin, et oleks vöind ju 2cm originaalkaugusest ette-poole viia porikaid, et poisil pölved ei ulatuks pihta kogemata, ruumi ju natukse jäi üle .... aga las olla siis parem inertsi varu.

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Kuna tagumise ketihammaka nihe sai nüüd teistmoodi lahendatud, siis mötlesin taas uue hammakakaitsme tegemisele. 
Originaal oli 4mm paksust raudplaadist ja raske. See aga sai ju ää löigatud. Uue tegin 4mm paksust duralumiiniumist. Oluliselt kergem. Vöimalik ka, et ei pea löögile nii hästi vastu kui rauast, kuid sinna kivi pihtasaamise töenäosus on üliväike (siiani pole veel sinna pauku saanud) ja enamuse paugud vötab enda peale rummualune plaat, siis saab ketiratta kaitse rohkem "igaksjuhuks" seal olema. Ja ühe kaitsepaugu peab ka duralu vastu.

Sai siis vajalikud jubinad välja otsitud ja tööle hakatud. Vanast kaitserauast on vaid välisosa järgi, kuid ennem löikumist joonistasin ta paberile, et mustrit spikerdada. Kinnitusavade möödud on hammaka paberil, kinni treipingis sai hoitud sama rauaga millega ka hammakaid endid hoidsin ja vana hammakakinnitusmuhv kontrolliks:

   

Tegin 2 tükki, ühe nöks suurema kui peaks suuremat ketihammakat kasutama, kuid arvatavasti annan selle söbra poja quadi jaoks.
Märkisin plaadile ringid veitsa suuremad, et plasmalöikamisel käevärin pärast treipingis kompenseerida:

         

Siis läksid plaadid treipinki. Siseava freesisin algul augufreesiga ja hiljem lasin siseteraga möötu:

   

Kui siseava öige (köige löpus tegin selle 1mm suuremaks, et ta nii tihkelt muhviotsa ei läeks, sest hoiavad teda poldid) hoidmisriista tarvis, treisin välismöödu öigeks:

         

Siis freespinki jagajapea külge. Esimese ketta tegemiseks (koos kohvipausidega) kulus umbes 3 tundi, sest enamus aega läks arvutamiseks, möötmiseks, joonistamiseks, jne. Teise ketta sain joonise ja ettekirjutatud möötudega 1-e tunniga tehtud.

             

Ja valmis nad olidki. Teravad sise-servad löikasin versengi-noaga ilusaks ja väliskaared lihvisin liivapaberiga, et kaubanduslikum väljanägemine oleks ja kätte ei löikaks ääred.

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Nokitsesin vahepeal miskit muud ka ... emale emadepäevaks üks roostevabast roos:

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Tagumise ketihammaka kaitse paikas:

         

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Vörreldes eelmise aasta variaatori rullikute testiga:
Eelmisel aastal oli magusaim aeg 8,5 grammiste rullidega ja mootori pöörded kiirendusel 9300.

   

Proovisin tookord ka kiirendust 40 meetrile, kuid vahed läksid liialt täpseks ja soovitud variaatori libisemist ma sealt näha ei osand. See, et variaator oma tööpinnaga löppu jöudis, oli 70 m peale niigit tunda ja samuti näitas seda ka markeri joon variaatori tööpindadel.

Vördluseks ka söbra poja tuuning-sumbutiga (ehk mitteoriginaal) quadi kiirendus, pea 1000 rpm on ikka vahe sees ja öige rullikaalude vahemik on oluliselt teravam ja täpsem otsing, kuid kui öiged rullid sisse saime, sai omanik ka kohe "tagumikuga" aru, et need on öiged.

   

Sel aastal ma 40 m peale proovima ei hakanud, valisin hoopis kahe vedru vahel. Rullide kaalud ... alustasin seesolnud 8,5g rullidega ja proovisin sealt grammi tagasi ja edasi. 
Tugevama vedruga alustasin 7,5g, siis 8,5g, siis 9,5g ... ja siis said mul rullide valik otsa. Ülejäänud on köik kergemad (alates 2,5g) ja raskemate saamine pole enam nii lihtne. Saarel neid kindlasti pole ja mandrilt saada läeb aega.
Aga tellisin ära, et uudishimust vaadata kuhu graafik edasi liigub, tarne 7 ... 10 päeva.
Seniks jäävad sisse 9,5 g rullid ja tugev vedru.

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Mis mehhanismus või apastraat või äpp neid graafikuid koostab ja nii heaste ekslisse joonistab?
Vasta

(24-05-2016, 09:59 AM)Janka Kirjutas:  Mis mehhanismus või apastraat või äpp neid graafikuid koostab ja nii heaste ekslisse joonistab?

Microsoft Excel

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Eksel küll Big Grin, ma saan aru jah, et toksid tulemused sisse ja tema arvutab, aga kuidas algandmed, ehk siis kiirendused näiteks, mõõdetu on? Ega ometi stopperiga?
Vasta

Ratsi mõttes või proovimiseks võib raskemaid kergemaid üle ühe panna, kui vahepealseid rullikuid pole.
Vasta

(24-05-2016, 13:11 PM)Janka Kirjutas:  Eksel küll Big Grin, ma saan aru jah, et toksid tulemused sisse ja tema arvutab, aga kuidas algandmed, ehk siis kiirendused näiteks, mõõdetu on? Ega ometi stopperiga?

Stopperiga ikka, ja ei mingi androidi stopper vaid ikka päris. Kölbab stopper maailmarekordite möötmiseks (vanasti), aitab mulle rullikute valimiseks piisavalt.
Kiirendused tegin ise, et stardis ratas all ringi ei käiks ja stardireaktsioon alati sama oleks. Stopperiga möötis söber. Postide vahe 70m on lindiga möödetud ja iga aasta sama.

(24-05-2016, 22:15 PM)huvi5 Kirjutas:  Ratsi mõttes või proovimiseks võib raskemaid kergemaid üle ühe panna, kui vahepealseid rullikuid pole.

Tean. Mul hetkel lihtsalt probleem, et pole enam raskemaid.
Samuti on pandud ka grammise erinevusega need üle ühe (3+3-e keskmine soovitud grammid graafikus), mis pidi isegit parem olema, kuid ma enam ei mäleta miks ... möjutab reaktsiooni kiirust vist variaatoril asendit muutes.

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Sain kätte raskemad rullikud, proovida jöudsin vaid 10,0g rullikuid, ajad olid paremad.
Kokku said ka SuperMoto rehvid/veljed, proovisin neid korra alla:

         

Peale kolmepäevast trenni sai söbra soovitusel vaadatud üle ka uue pumba impeller ... katastroof, enamus labad lännu:

   

Panin sisse varu-impelleri. Nüüd peale vöistluspäeva vaatan selle üle, ja kui ei pea vastu, siis tuleb minna tagasi originaalpumbale ja radikaid juurde ehitama, sest muidu jahutusest ei piisa.

Vöistluse 1. söidul löpetas töölepingu ka tagavöll, mida oli ka ette teada. Originaal ei pea vasta. Asendusvöll oli önneks varuks ja 2. söit sai tehtud.
Asemele pakutav purunematu "Dominator" völli saamine aga on keerulisem kui arvasin, tuleb ta tellida jänkide maalt ja tollimaksud lisaks tulevad üle 100€.

   

Aga purunematut uut völli on vaja, sest originaale osta ja pooleks hüpata pole mötet.

Kel huvi, siis natuke videosid:
ps vöistlusöidud on 200ccm masinatega koos.

Jaanikross 2016 2. söit

Trenn Kaarma krossirajal

Trenn Viieristi krossirajal

Niisama Viieristi liivamägedes

1. söit, kus völl pooleks läks   ... eks video löpus on mo käezestidest näha, mis ma sellest tagavölli pooleksminemisest arvan Smile

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

Ei jah ... tööd jagub. Plastikuid ää vöttes uurisin raami peale vöistlust. Ülalt täitsa pooleks. 
Tagakiigel on samuti pragu sees. 
Egas kedagit, quad läeb raamini lahti ja keevitama.

         

Aga muidu oli pojal lahe:

   

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne