Haagise valik

(20-06-2017, 09:24 AM)diesel Kirjutas:  
(20-06-2017, 08:56 AM)v6sa Kirjutas:  ...A: rikkus ei anna häbeneda;
   B: seadused on lollidele.

vabandust, kas tohiks paluda selgitust? ilmselgelt olen ma mingi seaduse tähelepanuta jätnud.
minul on kerghaagise all c kummid ja pole ükski võimuesindaja ega ülevaataja paha sõna öelnud.

C-rehvi kõrgemat kandevõimet on vaja eluskaalu 1000+ kg puhul. Mis on kerghaagise korral juba väga illegaalne.
Ning ega jõukust polegi vaja häbeneda. Cool Öeldi ju mõni aasta tagasi jooksnud reklaamiski - reservi peab olema!

Lisaks võimaldab suurendatud kandevõime eelduseks olev jäigem karkass rõhu kadumisel kaugemale longata enne, kui ratas utiiliks muutub.
Vasta

jõukad firmad vahetavad oma kullerite pirukatel susse sageli. enamasti kulutatakse ühe silla omad pastlaks ja teise sussid läevad suht viisakatena utiili.
neid ma siis omale olen nillinudki. vaevalt see jõukust tähendab, pigem selle puudumist.
paar tonni on kärul sageli peal. aga see siin külavahel teemaks. lihtsalt hää ja tugev kerghaagis, millega palke või kruusa vedada.
aga keelatud siis c kummid pole ilmselt?
Vasta

(20-06-2017, 12:04 PM)diesel Kirjutas:  ...
aga keelatud siis c kummid pole ilmselt?

Kindlasti mitte - miks peaks? Lihtsalt puudub vajadus selle järgi. Aga põhjus on täiesti arusaadav. Läheb A allaToungue

Aga kui tasuta saab, siis pole üldsuse arvates ju vahet, mis seal all pöörleb - peaasi, et on must, ümmargune ja peab õhku allpool sees. Big Grin

On seal vahet, kas piduriteta ülekoormatud haagis lükkab veduki kääri ja üle katuse külavahel või trassil?
Vasta

mul tonnise sillaga respol tehasest olid c märgisega rehvid all....
Vasta

(20-06-2017, 14:22 PM)maisalup Kirjutas:  mul tonnise sillaga respol tehasest olid c märgisega rehvid all....

Sest logistika on nii lihtsam ja kõik ju teavad, et ega tonnise sillaga kerghaagisega keegi alla kahe tonni ju sõitma hakka. Tehase jaoks on rehvi hinnavahe tavaline 155R13 vs tseerehv vaid mõned € ja kindlam on mitte loota kasutaja mõistlikkuse peale Big Grin  Pealegi - kesse ikka niiväga tellides oskaks rehvi vaadata. Peasi, et odavalt ja kohe saaks.

Muide, ma üritasin toona osta ilma ratasteta käru - siis oleks pidanud ise registreerima ja hinnavahe oleks tulnud vaid pool registreerimise hinda. Tehasel on nii lihtsam - mine seda klienti tea, eksole.

Päris tähtsusetu pole ka see, et tseerehviga saab tõdeda: mul on suurem, kui naabril. Big Grin Rehvi lubatud kandevõime siis...
Vasta

Aru ma ei mõista, kui on vaja kerghaagisele tonn peale visata ja sõit ära teha, siis nii tulebki teha. Kui haagisel on c rehvid all, siis on üks mure vähem. Mõttetu jauramine mitte millestki.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Just! Cool

Sitta sest lubatud massist ja rehvirõhust, tseerehviga on ikka kohe puhtam ja kuivem tunne. Toungue

Ma jauran seepärast, et liiga tihti näen teadmisteta lollkasutajaid matkimas asja tundvate isikute kaalutud riski. Olen ise riskinud ja olen selle tagajärgi jka klaarinud. Sellest ka pidev vingumine keelatud võtete propageerimise üle. Mul on kahju, kui see õrnapõrnalisi häirib, aga minu kirjutisi ei pea ju lugema. Rolleyes
Vasta

Väike (ka 2x) ülekaal normaalsel teel sõites ei tee midagi hullu tõesti, aga ainult sel juhul kui raskus on ühtlaselt jaotatud ning massikese on silla kohal, seda peab kindlasti jälgima. Tegelikult isegi lubatud raskuse (400-500 kg) vedamisel on seda vaja jälgida. Olen näinud kõveraks paindunud haakeseadet, mis suhteliselt väikeste mõõtmetega (u. 0,5 m pikkusega) raske asja vedamisel juhtus kui see raskus oli ette otsa pandud.
Vasta

lugesin reaalse tehases alla pandud rehvi pealt - koormusindeks 84 ehk 500kg. Mõõt on muidu 155/80.
meenub, et teine haagis sõidab samuti harju keskmistel sõiduautolt üle jäänud rehvidel ning juba mitu aastat muretult.

lihtsalt kummaline, et Respo ja Brentex pakutavad varuosad ses osas üle dimensioneerivad, aga nimetame selle siis "üledimensioneerimiseks, kuna vastav ressurss tuleb odavalt kätte" ja ma hangin oma kerghaagisele tavalised sõiduautorehvid, mil indeks ilmselt 75 ehk 387kg.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

(20-06-2017, 19:34 PM)13piisab Kirjutas:  lugesin reaalse tehases alla pandud rehvi pealt - koormusindeks 84 ehk 500kg. Mõõt on muidu 155/80.
meenub, et teine haagis sõidab samuti harju keskmistel sõiduautolt üle jäänud rehvidel ning juba mitu aastat muretult.

lihtsalt kummaline, et Respo ja Brentex pakutavad varuosad ses osas üle dimensioneerivad, aga nimetame selle siis "üledimensioneerimiseks, kuna vastav ressurss tuleb odavalt kätte" ja ma hangin oma kerghaagisele tavalised sõiduautorehvid, mil indeks ilmselt 75 ehk 387kg.

Üks asi on koormus, teineasi rehvi muster. Haagisel ei kasutata vedava mustriga rehve kuna tal puudub vajadus sõidusuunaliks haakumiseks vaid külglibisemise tõkestamiseks. See on põhjus miks ei ole soovitatav kasutada haagisel sõiduauto rehve.
Vasta

(20-06-2017, 19:48 PM)Inri Kirjutas:  ... Haagisel ei kasutata vedava mustriga rehve kuna tal puudub vajadus sõidusuunaliks haakumiseks vaid külglibisemise tõkestamiseks. See on põhjus miks ei ole soovitatav kasutada haagisel sõiduauto rehve.

...ja auto võib ju külgepidi laperdada. Ongi lõbusam.
Vasta

(20-06-2017, 19:34 PM)13piisab Kirjutas:  ...
ma hangin oma kerghaagisele tavalised sõiduautorehvid, mil indeks ilmselt 75 ehk 387kg.

Ohoh, kust sääraseid saab? Ma pole ammu alla 80 näinud.

Vaatasin praegu, et MXT mustriga Vallai maksab 31 € tükk. Käru alla on sellest maa ja ilm.
Vasta

(20-06-2017, 19:48 PM)Inri Kirjutas:  Üks asi on koormus, teineasi rehvi muster. Haagisel ei kasutata vedava mustriga rehve kuna tal puudub vajadus sõidusuunaliks haakumiseks vaid külglibisemise tõkestamiseks. See on põhjus miks ei ole soovitatav kasutada haagisel sõiduauto rehve.

Siin on nüüd natuke sassis asjad. Sõiduautorehvil ei pruugi olla suundmuster, võib olla täiesti suvaline muster ju. Muu hulgas suundmuster V-kujuliste vagudega.

Mingi tuvastatav mõju vabalt veereva ratta külgsuunalisele stabiilsusele võiks ilmneda näiteks tugevate krihvidega maastikurehvide korral. Ma ei välista, et neid esineb ka kerghaagisele paslikus poolemeetrise diameetriga suuruses. Aga ma julgen arvata, et neid asju ei ole lihtne leida.  Tavaline talverehv suvistes oludes kerghaagise all ei ole oluliselt halvem "õigest kärurehvist". Eeldusel, et mustrit ikka on rohkem, kui seaduses nõutud miinimum. Ning seegi mängib rolli vaid rohke vihma korral - kuival teel ei ole üldse vahet.

Samas - tehnonõuete alusel on vaid kaks nõuet: miinimum mustrisügavus 1,6 mm ja koormusindeks vähemalt 375 kg (või vähem, kui peaks olema väiksema täismassiga haagis). Kõik muu on kärupedetsemine Toungue
Vasta

(20-06-2017, 02:00 AM)13piisab Kirjutas:  lisan aga omaltpoolt küsimuse: mis rehv kerghaagisele alla panna? Mul on haagise rehvid juba suht kulunud ning uuendaks neid...

Kerghaagise kummidega pole erilist probleemi. Kui ka vahel väheke koormaga liialdad, siis aitab teadmine, et kummi kandevõimet tõstab ka kummisurve tõstmine ja sõidukiiruse vähendamine.
       
Vasta

(20-06-2017, 21:09 PM)v6sa Kirjutas:  
(20-06-2017, 19:48 PM)Inri Kirjutas:  Üks asi on koormus, teineasi rehvi muster. Haagisel ei kasutata vedava mustriga rehve kuna tal puudub vajadus sõidusuunaliks haakumiseks vaid külglibisemise tõkestamiseks. See on põhjus miks ei ole soovitatav kasutada haagisel sõiduauto rehve.

Siin on nüüd natuke sassis asjad. Sõiduautorehvil ei pruugi olla suundmuster, võib olla täiesti suvaline muster ju. Muu hulgas suundmuster V-kujuliste vagudega.

Mingi tuvastatav mõju vabalt veereva ratta külgsuunalisele stabiilsusele võiks ilmneda näiteks tugevate krihvidega maastikurehvide korral. Ma ei välista, et neid esineb ka kerghaagisele paslikus poolemeetrise diameetriga suuruses. Aga ma julgen arvata, et neid asju ei ole lihtne leida.  Tavaline talverehv suvistes oludes kerghaagise all ei ole oluliselt halvem "õigest kärurehvist". Eeldusel, et mustrit ikka on rohkem, kui seaduses nõutud miinimum. Ning seegi mängib rolli vaid rohke vihma korral - kuival teel ei ole üldse vahet.

Samas - tehnonõuete alusel on vaid kaks nõuet: miinimum mustrisügavus 1,6 mm ja koormusindeks vähemalt 375 kg (või vähem, kui peaks olema väiksema täismassiga haagis). Kõik muu on kärupedetsemine Toungue

Tahtsin panna haagisele suva 14"C rehvid, rehvipunkti omanik saatis mu sooja kohapeale ja seletas pikalt laialt mis vahe neil on. Suvalised 14"C rehvid oleks maksnud rohkem kui haagisele ettenähtud suurema koormus indeksiga rehvid. Ja räägime siiski kerghaagisest mida kasutadakse aastaringselt samade rehvidega.
Vasta

(20-06-2017, 21:53 PM)Inri Kirjutas:  Tahtsin panna haagisele suva 14"C rehvid, rehvipunkti omanik saatis mu sooja kohapeale ja seletas pikalt laialt mis vahe neil on.
...

Palun kontakti, et minna end harima. Teadaolevad vabalt veereva ratta dünaamika seaduspärasused seda väidet ei kinnita, aga võib-ollat on vahepeal midagi uut avastatud. Ei ole viimaste arengutega maateetranspordi dünaamikas kursis tõesti.

Ega siin juhuslikult ole tegemist sellega, et need suvalised 14"C rehvid olnud igivanad ja paksu seinaga, mistõttu nadi rehvipink neid veljele venitada ei jõudnud? Mind on ühe säärase rehvipaariga sel põhjusel minema saadetud. Teine koht sai küll hakkama, aga vandus ning kasseeris vaevaraha lisaks. No mul ei läinud kerghaagise, vaid metsakäru alla, aga vahet ju ei ole - sõiduautovelg ja kaubikurehv olid.

Samas on meil vaba maa ja Õige Kerghaagiserehvi soetamine on majandusele vaid kasuks Big Grin
Vasta

Vanad rehvid kipuvad jah kangesti kõvadeks minema ning rehvimeestel nendega ebamugav tegeleda. Eriti nõuka rehvid. Minu 87a. zubrikul tänaseni originaal rehvid all, mis hullult vatti ja km. näinud, kuid väliselt vinged alles. Aga tahtsin oma kurb koomilise kogemuse volga rehvide eraldamise velgedest ülesse täheldada. Vaja oli hulk 21 velgi vabastada pritsimisse viimiseks rehvidest, ladusin zubriku kuhjaga rattaid täis ja viisin Kärus asuva rehvimeistri juurde. Pakkusin varjandi, et jätan haagise koos ratastega meistri valdusse ja ise kiman Türi -Paide soppama. Väga sobis. Paari tunni pärast saabudes meistrimehe juurde oli pilt kurb. Kolm velge, mis  vabanenud rehvidest,  olid muutetud hammasratasteks, neljas ratas mis vedeles pingis oli vähe vereplekke täis. Tööruumis oli verd valatud, kuid võitlejat ei kuskil. Haagisel olevad rattad olid ka lume alla mattumas ega teadnud oma tulevikust veel midagi. Tekkis kõhedus hinges. Mõne aja möödudes saabus ka sidemetes ja plaastedatud võitleja, kes mul näo täis sõimas ja kogu selle koormaga kuradile saatis, pehmelt öeldes. Ma küll mainisin, et mul nagu oli soov veljed tervelt kätte saada, mitte hammasratasteks muundada. Vana väitis, et pink ei hoia ratast kinni ja kasutas montaziks ilget zil tüüpi auto heeblit, mis on suurepärane. Seejärel jäi ka heeblist väheks, haaras vana relaka, et teha rehvile lõpparve . Sealtmaalt kujutab iga mees edasist käiku ise ette. Kui mälu ei peta siis allesjäänud rehvid eemaldati Raplas Võsa tn. ilma ohvritetta. Vast viie aasta tagune värk. Vabandan teema välise jutu pärast, kuid õppetund eluks ikka.
Vasta

Teema on inforohke ja arutlusel erinevad komponendid.
Postitan siia natukse vahele oma haagisest, lähtuvalt teema pealkirjast.

Minevikus, kui haagist veel ei omand: kaupa oli vaja aeg-ajalt vedada, kuid pöhiliselt oli kaubaks poja quad.
Sai laenatud küll kastiautot kui ka tuttavatelt haagiseid, kuid ei meeldind mulle see laenamine, vaja ikkagit oma haagist. Sai siis uurima hakatud. Pöhilised, mis mul meeles veel, on Respo, Tiki, Thule ja Brentex. Miskit muud uurisin ka veel, kuid neid enam ei mäleta.
Selge oli, et tahan kerg-haagist ja ühe teljega (ei näe mötet topeltratastel). Kaal kaubal (quad + varustus) jääb alla 400 kg, seega 750 kg max on küllalt mulle. Ja küljepordesid lahti käima pole vaja.
- Brentex langes välja, kuna tal on luugilukustid luugi enda küljes, mitte pordede küljes. Teen luugi lahti, kallutan kasti, ajan quadi maha ... ja pinnas polnud mitte just puhas ning klambrid muda täis.
- Thule langes välja, kuna tal torsioon vedru ja plastist porilauad. Meite auklikel/ebatasastel teedel pendeldab tühi haagis taga liialt palju ja porilauad vibravad katki, näind neid teedel küll hüplemas.
- Tiki puhul ei meeldinud mulle nende koormakinnituskohad kasti sees ... pordede (küljeplekkide) küljes.
- Seega jäi vaid Respo pinnale. Koormakinnitused 4+4 tk kenasti pöhja küljes, lehtvedrud, plekist inimraskust kannatavad porilauad, pealeastutavad porilaua toestuskolmnurgad, luukide klambrid külgedel, täisraam (mitte PoltLiidesHaagis (PLH), kuna see paistis liialt ... kokkuhoitud, ei jätnud head muljet. Raamiga haagis jättis kindlama mulje. Kaaluvahe ei sega):
- 1,50m lai ... kindel valik, muidu ei mahu quad sisse.
- pikkus ... kuna tihti vöistlustele minek koos söbraga, siis peaks 2 quadi peale mahtuma ... 3,25m sobib. Samas 3,50m on max ja mis see 25 cm siis enam loe, saaks ka lisaks varustust quadide vahele panna. 
Seega valisin üheteljelise kerg-haagise Respo 1,50mx3,50m. 1,85m laiaga olen söitnud ja see on söiduautole paljust, ebamugav linnavahel manöövedada (ei ole söitja viga, lihtsalt kogemused).

   

   

Kaupa sai veetud ja söidud said tehtud:

   

Hiljem lisandus ka tsikkel quadile. Siis olin küll üliönnelik, et 3,50m pikkuse valisin, kuna masinad järjestikku sisse mahtusid:

     

   

Pikematel otstel tundsin puudust kaanest. Poriste ilmadega sai kaup mustaks ... ebameeldiv. 
Valida tuli kaas. Kas plast vöi tent. Paljud kiruvad tenti, kuna ebamugav kinnitada. Mulle oli tähtis körgus, et tsikkel ka alla mahuks nii, et ise samuti all liikuda saaks. Valisin siiski tendi kasuks:
- kuurist puid vedades, ei saa ma plastkaant ülesse tösta, kuna kuur madal selleks on. Tendil aga saan külje vabaks körgust muutmata.
- Rajal olles saan kauba kenasti haagise tagant kätte ilma, et tuul külgedelt läbi puhuks ja köik laiali ajaks. Plastkaane puhul jäävad lahtivöetud asendis küljed paljaks, tendil mitte.

   

Kui haagis ei olnud auto haakes, oli sellest ebamugav niisama sisse-välja käia ja ka söidukeid maha ajada (kasti enam ei kallutanud, kuna lahtist varustust palju haagises, kasutan kald-teid), kuna haagist laadides alati arvestasin kaalujaotusega, et auto konksule 20 ... 25 kg vaid jääks. Kui siis haagise tagant sisse astuda, hakkas see köikuma. Sai täiendatud haagist tagumiste toestusjalgadega. Ees on tösteratas ja taga jalad, ei köigu enam tagaots maha:

   

Aeg läks edasi ja quad ei vajanud enam vedamist. Soolotsiklite kinnituseks 4+4 kinnitusaasadest külgedel jäi väheks, kuna nende puhul ei saanud tsiklit äärde kinnitada, vaid keskele aint ... ruumiraiskamine, kuna rihmad segavad ju lisavarustuse pakkimist.
Seega lisasin haagisele kövasti (7 tk) kinnitusaasasid, et oleks vöimalus igatipidi tsikleid kinnitada. Loomulikult kinnitasin köik aasad vaid sinna, kust jookseb alt läbi risti tala. Ei mingit kompromissi vaid pöhjavineeri külge poltimises ! Seega köik lisa-aasad polditud läbi metalltalade. Aasade arvu valik lähtuvalt siis sellest, mitu tsiklit vaja panna, palju lisavarustust tuleb, jne. Köik ikka nii paigutatult, et autokonksule 20 ... 25 kg jääks. 

   

Samas ei meeldinud mulle tömmata tsiklit rihmadega vaid otsaluugi (üksköik kumb) vastu. Tahtsin, et rihmadega oleks tsikkel ise autonoomselt pöhjaküljes kinni:

   

   

   

Vot sihuke haagise valik ja täiendused.

Arrogance diminishes wisdom ! 
Vasta

See viimane jutt nagu minu kirjutatud. Kuigi mark, mõõdud, materjalid teised  Smile
Vasta

(22-06-2017, 02:10 AM)overspeed Kirjutas:  ...
Samas ei meeldinud mulle tömmata tsiklit rihmadega vaid otsaluugi (üksköik kumb) vastu. Tahtsin, et rihmadega oleks tsikkel ise autonoomselt pöhjaküljes kinni:
...
Tsiklit esirattast haarava raami peale ei ole mõelnud? Sul näikse sääraste asjade valmistamine nagu muuseas käima. Cool
Muus osas 5+ jutt ja kasutus.
Konksukaalu suurus on kõvasti ka autos kinni. Tagavedune nivooamortidega MB vaid rõõmustab iga lisanduva kilo üle (nii saja kiloni, eksole), aga näituseks säärane autolaadne toode, nagu B3 Passat muutub alates 50 kg väga ninakakas ja vastikult ettearvamatuks. Säärane veerand tsentnerit on väga OK.
Mul mõlgub pikemat aega meeles oma haagisepõhja pere rataste transpordiks vastava raami tegemine, aga mõttest kaugemale pole esialgu saanud. Aga sel aastal ilmselt enam ei pääse, kuna ka väiksem tirts väntab 20" ratastel ja säärane enam pakiruumi põigiti ei mahuSad
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne