Kuuskantide valmistamine kodustes tingimustes?
#1

Kuna on tekkinud vajadus mittestandardsete kuuskantide valmistamiseks ja freespinki käepärast pole, siis uuriks foorumlaste käest mõtteid ja ideid kuidas seda teostada kodustes tingimustes. Ühesõnaga oleks vaja teha mittestandardseid poldipäid ja mutreid, mille puhul kuuskanttoorikut pole saada (mõõt ei kuulu stand. nomenklatuuri). Esialgu jätaks ära võimaluse otsida lähim freesimisteenust pakkuv metallimees. Wink
Ise pakuks välja näit. statsionaarne metallilõikur-nurklihvija, mille aluse külge on pandud jagamispea-padrun (nagu freespinkidel), millega uus kant ette keerata. Teine võimalus oleks el. lauakäiale külge mõelda töödeldavat toorikut hoidev rakis - sel juhul tuleks veel lahendada täpne uue kandi ettekeeramise probleem. Lisan et treipink on olemas - vahest sellele midagi juurde aretada (näit. lihvija monteerimine terakelgu külge - nii on kerge mõõtu jälgida, vaja lahendada kandi täpne ettekeeramine-fikseerimine kui toorik asub treipadrunis).
Vahest on mu lend liiga kõrgeloomuline ja on välja pakkuda lihtsamaid meetodeid? Tänud kaasamõtlejaile!

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#2

Treipingi padrun jagab vaaderpassi abil ilusti kuueks Smile
Ära käiapuru paanide peale jäta!

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#3

Teema on metallitööga tegelejale intrigeeriv ja variante leiaks tohutult viilist alates ja spetsiaalse pingi ehitusega lõpetades.
Küsimus on aga, et palju neid vaja läheb?
5 kuni 10(oleneb tegija püsivusest)viilib käsitsi välja.
10 edasi võiks juba asja mehhaniseerida.
Treipingis tehes ei pea ilmtingimata detail padrunis olema vaid võib ka frees olla ja toorik terahoidjas vastava abinõuga.
Tollmõõdus polte tegin enne freespingi saamist 30tk näiteks samal viisil, et treisin poldi valmis, keermestasin aga ei lõiganud maha vaid jätsin poldi keermealuse jämeduse võrra läbi lõikamata, valisin parajad vahelehed ning tooriku terahoidjasse pannes freesisin ühe külje ära ja keerasin teise ette.
Toorik on ju kuuskant ja seda keerad kandi viisi ning pole mingit jagamist.
Samuti saab ka käia peal jagada.
Vaja on lihtsalt üht pinda, kuhu saab kuuskandi külje vastu toetada ja ongi jagatud.
Treipingi padrunis olevale detailile saab tõesti käiaga, mis on supordi küljes igasugu asju sisse lõigata, kuid abrasiivtöötlemine ja treipink võiks ikka lahus olla.
Suures hädas lihvimist olen teinud aga siis tõesti kõik pingi kinni katnud.
Padrunis jagamist on teinekord ikka vaja kasvõi mingile flantsile teatud arvu aukude tegemisel ja seega omale pingile ma lõikasin 24 jaotisega ringi serviti paigaldatud mahalõiketera nurgaga padruni peale.
Selleks tõstsin jagamispea puuklotside peale pingi paanidel ja ühendasin jagamispea ja treipingi padrunid piisavalt pika terasvarvaga, et poleks vaja tsentreid väga täpselt paika seada.
Siis keerasin 24 korda ja tõmbasin teraga jutid padrunile ja olemas.
Ilma jagamispeata padruni 6 jagamine on ka lihtne.
3 jagavad pakid ja sinna vahele jaotuse tegemiseks polegi muud vaja kui pakkide vahele keskkoht välja mõõta nihikuga ja kriips tõmmata.
Väga edukalt saab treipingis muide ka sisekuuskante ja sisetähikpolte valmistada.
Väga head lõikeriistad saab Vata komplektist selleks.
Vaja on tähikvõtmel ots siledaks lihvida ja siis väikse käiaga seest nõgusaks teha, et tekiks positiivsed lõikeservad ning tahaotsa tsentriauk lasta.
Nüüd karastada võti veel kõvemaks otsast, et vähem kuluks.
Kantide tegemiseks näiteks 10mm kuuskandi jaoks lasta 10mm puuriga poldi toorikule auk 10mm jäme ja näiteks 7mm sügav et saada 6mm sügavad kandid.
Kantide lõikamiseks tõmmata näpuga auk määret täis, nihutada tsentripukk paar millimeetrit tsentrist välja, panna võti augule tehtud väikesse faasi, suruda tagant tsentriga vastu ja panna padrun pöörlema.
Selliseks tööks muide pole üldse suurt jõudu vaja, sest pööreldes surutakse kante ühekaupa sisse.
Tsentripuki nihutamisega on vaja leida paras nihutus ja kandid tulevad täpselt parajad, et võti läheb sisse ilma lõtkuta.
Materjaliks sobib näiteks 40H, mis karastada pärast ära ning saab 10.9 kõvadusega poldi.
Vasta
#4

Ma huvi pärast küsin, et miks on vaja teha mingis x mõõdus poldi päid. Ma saan aru, kui keere peab olema mingis x mõõdus, aga et pead ei saa nüüd ümber muuta standard mõõdule....

Mingi totaalne orginaalsuse taga ajamine?
Varga kindlus?

Jube huvi tekkis lihtsalt?

Või on tegemist siin mingite X mõõdus kuuskant lattide valmistamisega?

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta
#5

Väga hea teema. 5+
Mul endal sama mure. Kuna tegelen ka ise vaikselt treitöödega ja oman sihukest tehnikat kuhu saab tollmõõdus mutreid ja polte külge keerata,on tulnud sarnase murega tegeleda. Kõik mis puudutab treimise poolt,see on juba lahendatud... aga hetkel on pooleli rattamutrite tegemine. Mõtlesin ikka,et viin toorikud kellegi freesija juurde aga pole veel sellise mehega kokku juhtunud... ja asjad kuskil pööningul oma aega ootamas. Lihtsamad kuuskandid olen teinud siis viili ja relakaga valmis. Eriti labane värk on siis kui ei ole viitsinud midagi jagada vaid lihtsalt silma järgi on saanud mingisugune kuuskant relakaga välja lasta. Kui olen ilusamat asja tahtnud,olen hariliku pliiatsiga lihtsalt peale joonistanud ja siis välja käianud. Lasin kunagi ühel freesijal teha 11 mm. kuuskanti.....aga rohkem ta mind enam näha ei tahtnud....Big Grin Mingi suure kreissae mutri tegin aga lausa treipingi pakkide vahel. Asi nägi välja nii,et ketas pakkide vahele ja treisin ühe külje ära,hiljem teise ja siis ülejäänud takkajärgi. Pliiatsiga oli peale joonistatud ja polnud seal midagi keerulist.
Mis puudutab rattamutreid siis katsun näidise üles otsida,millalgi vaja ka neid uusi. Ehk tekib koos mõtteid.... Olen võimeline ka teraga vinti laskma nii mutrile kui poldile. Tollmõõdus lõikajaid ja pulki on ka aastatega kogunenud aga freespingini pole veel jõudnud. Sellest oleks kindlasti abi igasuguses mõõdus kuuskandi tegemisel.
Vasta
#6

Sai nüüd asi uuesti päevakorda võetud. Idee oli võtta rällakas, kinnitada see võimalikult jäigalt treipingi suppordi külge ja detail padrunisse. Kiiresti ja koduste vahenditega sai tehtud sobiv klamber, mille tulemusena saab tööriistale treipingi suppordis anda nii piki- kui ristiettenihe. Rällaka kinnitasin suppordi külge kontrollides lihvketta ristiseisu (vertikaalsust). Padrun sai jagatud 6 võrdseks osaks, mille tulemusena saab piisava täpsusega poldi tahud töötlemiseks ette keerata. Töötlemine toimub pikiettenihkega, lihvtöötlemisega, töötlusvaru 0,2 mm kaupa. Mõeldav oleks ka suurem varu lõigates eemaldada (plussiks lõikeketta mitteläbipaindumine, millega lihvtöötluse korral paratamatult peab arvestama). Viimane töökäik läks juba 0,1 mm kaupa kuna eesmärk vältida lihvketta läbipaindumist ja sellega tagada kantide paralleelsus. Töötlesin vastaskantide kaupa, kuna nii on hea paralleelsust kontrollida ja enne viimast lihvkäiku saab ka natuke paralleelsust korrigeerida. Hea on see, et suure hulga sama mõõduga poldipeade tegemiseks saad esimese töötlemisel ettenihke limbi pealt õige mõõdu jaoks arvväärtuse teada ja kõik ülejäänud lased juba selle järgi - tulemus on hea ja piisavalt täpne. Mina olen tulemusega rahul.
Mõned pildid ka siia:


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#7

Mindki huvitab küsimus, et mis imeasi neid ebastandardseid poldipäid küsib?

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta
#8

Treipingis (või üldse kaitsmata juhtpindadega pingis) EI käiata.
Vasta
#9

(09-11-2014, 19:13 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Mindki huvitab küsimus, et mis imeasi neid ebastandardseid poldipäid küsib?

Ameeriklane Rolleyes

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#10

(09-11-2014, 19:22 PM)tiit Kirjutas:  Treipingis (või üldse kaitsmata juhtpindadega pingis) EI käiata.

Seda õpetatakse teoorias arvatavasti aga reaalses elus tehakse kõike! Vastavalt vajadustele. Pole mõtet midagi taga nutta,ei pingi kulumist ega muud. Tuleb lihtsalt töö ette võtta ja ära teha ja kui vaja ka enda tagant koristada. Nii lihtne see ongi. Big Grin
Vasta
#11

(09-11-2014, 19:22 PM)tiit Kirjutas:  Treipingis (või üldse kaitsmata juhtpindadega pingis) EI käiata.

Tegelikult oli ikka riie all peal - pildistamise ajaks võtsin ära.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#12

Käia kinnituse teostusest niipalju, et käial on 2 auku käepideme kinnitamiseks m8 keere.
Ma soovitaks teha selline u-kujuline hark, millele käi täpselt vahele läheb ja saab nende poltidega kinnitada.
Sellele hargile siis treitera keha taha keevitada midapidi saab selle terahoidjasse lihtsalt paigaldada.
See plastikkorpust pidi kinnitamine ei näe väga jäik välja.
Siis padrunile sisselõikamise vastu on kaval mingi seib poldi otsa panna et ennem selle külge puutuks.
Ja käiapuru vastu kalts alla ja veevann peale.Siis ei lähe riie põlema ja osakesed ei põrka üles tagasi.
Vasta
#13

Tänud soovituste eest - ega seal eriti palju käiapuri ei tekigi, lõikurist tuleb päris tugev õhuvool mis platsi puhtaks puhub, samuti on lõikuri sellise asendi korral sädemevihk ülespoole. Jäikus on tõesti millele tuleks edaspidi rohkem tähelepanu pöörata, praegu selline esimene emotsionaalne lahendus prooviks sai tehtud. Rolleyes

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#14

Baltic Bolt müüb nii tollkeermega ja meetermõõdus peadega polte ,kui ka vastupidi.Hind naeruväärne võrreldes kohaliku Kulibinlusega.Samas,isetegija olen isegi,eluaeg.Lihtsalt nüüd on võimalused teised.
Vasta
#15

(16-11-2014, 18:59 PM)linnuke Kirjutas:  Baltic Bolt müüb nii tollkeermega ja meetermõõdus peadega polte ,kui ka vastupidi.Hind naeruväärne võrreldes kohaliku Kulibinlusega.Samas,isetegija olen isegi,eluaeg.Lihtsalt nüüd on võimalused teised.
Kursis nende ja teiste valikuga kuid ajastutruule liikurile markeeritud peadega polte ja nylock mutreid külge kruvida käsi kahjuks ei tõuse - sorry! Mittestandardsetest kinnitusvahenditest rääkimata. Pealegi võivad kuuskandid olla ka muude detailide küljes kui vaid poltide pead ja mutrid.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#16

(16-11-2014, 18:59 PM)linnuke Kirjutas:  Baltic Bolt müüb nii tollkeermega ja meetermõõdus peadega polte ,kui ka vastupidi.Hind naeruväärne võrreldes kohaliku Kulibinlusega.Samas,isetegija olen isegi,eluaeg.Lihtsalt nüüd on võimalused teised.

Kui lähed küsima ükskõik mis poodi......näiteks 17 võtmega keeratavat 12 mm. polti näiteks 50 mm. pikkusega. Tavalise vindiga...... Mis siis juhtub?
Vasta
#17

Selliseid küsimusi esitades põrkad vasti din-i
Oli selline juhus, tahtsin kümneseid mutreid, 17 pea jäi liiga suureks, samamoodi olid kõik muud asjad välistatud Balticus, olgugi et ma olin nõus 15 asemel ka 16 ja 14-ga.
Teemasse ka:
Mul on olemas templid sisekuuskantide pressimiseks, oli kunagi plaan hakata kuuskantsilmuseid tootma...

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#18

(16-11-2014, 20:30 PM)Marko Kirjutas:  Selliseid küsimusi esitades põrkad vasti din-i
Oli selline juhus, tahtsin kümneseid mutreid, 17 pea jäi liiga suureks, samamoodi olid kõik muud asjad välistatud Balticus, olgugi et ma olin nõus 15 asemel ka 16 ja 14-ga.
Teemasse ka:
Mul on olemas templid sisekuuskantide pressimiseks, oli kunagi plaan hakata kuuskantsilmuseid tootma...

No näete,ei aita ükski pood. Tuleb ikka ise teha või vanadest varudest otsida. Raha võib küll olla aga teha pole sellega midagi.....vähemalt poldipoes.... Big Grin
Vasta
#19

(16-11-2014, 20:22 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  
(16-11-2014, 18:59 PM)linnuke Kirjutas:  Baltic Bolt müüb nii tollkeermega ja meetermõõdus peadega polte ,kui ka vastupidi.Hind naeruväärne võrreldes kohaliku Kulibinlusega.Samas,isetegija olen isegi,eluaeg.Lihtsalt nüüd on võimalused teised.

Kui lähed küsima ükskõik mis poodi......näiteks 17 võtmega keeratavat 12 mm. polti näiteks 50 mm. pikkusega. Tavalise vindiga...... Mis siis juhtub?

No siis ei aita muud,kui 6kant materjal ja treipink.
Vasta
#20

(20-11-2014, 04:52 AM)linnuke Kirjutas:  
(16-11-2014, 20:22 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  
(16-11-2014, 18:59 PM)linnuke Kirjutas:  Baltic Bolt müüb nii tollkeermega ja meetermõõdus peadega polte ,kui ka vastupidi.Hind naeruväärne võrreldes kohaliku Kulibinlusega.Samas,isetegija olen isegi,eluaeg.Lihtsalt nüüd on võimalused teised.

Kui lähed küsima ükskõik mis poodi......näiteks 17 võtmega keeratavat 12 mm. polti näiteks 50 mm. pikkusega. Tavalise vindiga...... Mis siis juhtub?

No siis ei aita muud,kui 6kant materjal ja treipink.
No sellepärast me siin isehakanud treialid olemegi....,et poest ei saa midagi. Wink Ja isegi treialeid-freesijaid pole enam...... juurde tulemas näinud ega kuulnud siinkandis.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne